آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام جنابان من نه میتونم پستی ارسال کنم نه بعضی پست هارو ببینم یه سوال داشتم ضبط پایونیر دارم چند وقته پیش به خاطر آب خوردگی دو تا از خروجی هاش سوخت و خروجی های دیگر صدای ضعیفی داشتند بردم تعمیر گاه گفت ای سی صدا البته سولفاته داشت پایه هاش رفتم یه ای سی همین مدل خریدم البته روی ای سی خودش pal014a mosfat gk 752 بود اما این یکی که خریدم pal014a mosfat Malta فروشنده که خودش فنی و تعمیر بود گفت مثل نمونه خودشه آوردم دادم تعمیر کار نصب کرد میگه فقط صدای رادیو میاد میگه یه چیزی دیگه خراب نظرتون چیه دوستان

درود

اگه نمیتونی پستی ارسال کنی ، پس چطور این پست را ارسال کردی ؟
اما چون حق عضویت نپرداختی نمیتونی در هر بخشی فعالیت و استفاده کنی
ضمنا سوال شما و جناب سجا ارتباطی به این تاپیک نداره.

سپاس

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
درود جسارتا من هم میخوام یه تایپک بی ربط در اینجا ایجاد کنم با پوزش واقعا نتونستم بزبون نیارم . حتی اگر بعضی برای شیرینکاری یا هر چیز دیگه طلقی کنند اصلا مهم نیست .مطلب این بود

یکی از برنامه های من حقیر واقعا اینه که در فرصتهای تعطیلی پیش رو مطالبی ازاین دست که بسیار ساده و گویا در حد مبتدی از طرف جنابعالی آقای غزال عزیز در جای جای سایت وبا عناوین مختلف تحریر و تشریح شده را مطالعه کنم . با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون

با پوزش مجدد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود جسارتا من هم میخوام یه تایپک بی ربط در اینجا ایجاد کنم با پوزش واقعا نتونستم بزبون نیارم . حتی اگر بعضی برای شیرینکاری یا هر چیز دیگه طلقی کنند اصلا مهم نیست .مطلب این بود

یکی از برنامه های من حقیر واقعا اینه که در فرصتهای تعطیلی پیش رو مطالبی ازاین دست که بسیار ساده و گویا در حد مبتدی از طرف جنابعالی آقای غزال عزیز در جای جای سایت وبا عناوین مختلف تحریر و تشریح شده را مطالعه کنم . با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون

با پوزش مجدد

درود بر شما

شکسته نفسی میفرمایید .
مایه افتخار و عزت هستید .
امیدوارم عرایضم موثر و مفید باشه و از زحمات شما نیز بهره مند شویم

سپاس

aghyool2

کاربر vip
کاربر

درود

سوال 1​
اگر المنت ۲۲۰ وات ۲۲۰ ولتی که ۲۲۰ اهمی خواهد بود مطابق مدار زیر با دو پریز مجزا ولی همزمان به برق شهر متصل کنیم
که یک پریز بدون مقاومت سری و دیگری با مقاومت ۱ اهمی سری شده باشه جریان پریز اول بصورت تقریبی چند برابر دیگری خواهد بود.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 159899

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بنده این مجموعه پست ها رو مطالعه کردم فقط آخرش متوجه نشدم آیا در مورد سوال ۱ جواب مورد انتظار شما داده شد یا نه
بنده مدار را به صورت زیر ساده تر کردم

20200619_183302.jpg

حال اگر سیم را ایده آل در نظر بگیریم و مقاومت صفر باشه جریان عبور از سیم (R0) بینهایت برابر جریان عبوری از مقاومت R1 خواهد بود.
ولی اگر آنرا دارای مقاومت فرص کنیم(که واقعا هم اینطوره) اگر مقاومت اندک را ۰.۰۱ اهم در نظر بگیریم جریان عبوری از (R0) سیم ۱۰۰ برابر جریان عبوری از مقاومت R1 خواهد بود.
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مشاهده فایل‌پیوست 159899

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
بنده این مجموعه پست ها رو مطالعه کردم فقط آخرش متوجه نشدم آیا در مورد سوال ۱ جواب مورد انتظار شما داده شد یا نه
بنده مدار را به صورت زیر ساده تر کردم

مشاهده فایل‌پیوست 167559

حال اگر سیم را ایده آل در نظر بگیریم و مقاومت صفر باشه جریان عبور از سیم (R0) بینهایت برابر جریان عبوری از مقاومت R1 خواهد بود.
ولی اگر آنرا دارای مقاومت فرص کنیم(که واقعا هم اینطوره) اگر مقاومت اندک را ۰.۰۱ اهم در نظر بگیریم جریان عبوری از (R0) سیم ۱۰۰ برابر جریان عبوری از مقاومت R1 خواهد بود.
با سپاس

درود

تا جایی که بخاطر دارم پاسخ عددی سوال درست بود ولی برای نکته قابل تاملی مطرح کردم که چرا در سیم صفر اهمی تساوی ولتاژ در کلیه نقاط را دلیل عدم عبور جریان نمی بینیم ولی در مقاومت ۱ اهمی بعنوان دلیل عدم عبور جریان می بینیم ؟

مقاومت صفر اهم هم مقاومته لذا چرا تساوی ولتاژ در دو نقطه ورودی و خروجی مقاومت ۱ اهمی گویای صفر آمپره ولی در مقاومت صفر اهمی گویای صفر آمپر نیست ؟
نکته ظریفی داره و خاطرم نیست به پاسخ رسید یا نه و فعلا فرصت ندارم همه پست های مربوطه را مطالعه کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

aghyool2

کاربر vip
کاربر
درود

تا جایی که بخاطر دارم پاسخ عددی سوال درست بود ولی برای نکته قابل تاملی مطرح کردم که چرا در سیم صفر اهمی تساوی ولتاژ در کلیه نقاط را دلیل عدم عبور جریان نمی بینیم ولی در مقاومت ۱ اهمی بعنوان دلیل عدم عبور جریان می بینیم ؟

مقاومت صفر اهم هم مقاومته لذا چرا تساوی ولتاژ در دو نقطه ورودی و خروجی مقاومت ۱ اهمی گویای صفر آمپره ولی در مقاومت صفر اهمی گویای صفر آمپر نیست ؟
نکته ظریفی داره و خاطرم نیست به پاسخ رسید یا نه و فعلا فرصت ندارم همه پست های مربوطه را مطالعه کنم .

سپاس
درود مجد خدمت استاد عزیز
بله کاملا درست میفرمایید همانطور بود که شما ذکر کردید.
ولی به اون نکته ظریفی که شما انتظارش را داشتید منتج نشد.
ما هنوز کماکان منتظریم که اون نکته ظریف از جانب شما بیان بشه.
سوال شما چالش ذهنی برایم ایجاد کرده که ذهنم باهاش درگیره.
لطفا هر وقت صلاح دیدید و وقتش رو داشتید اون نکته رو بیان کنید مستفیض بشیم.
با سپاس فراوان

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود مجد خدمت استاد عزیز
بله کاملا درست میفرمایید همانطور بود که شما ذکر کردید.
ولی به اون نکته ظریفی که شما انتظارش را داشتید منتج نشد.
ما هنوز کماکان منتظریم که اون نکته ظریف از جانب شما بیان بشه.
سوال شما چالش ذهنی برایم ایجاد کرده که ذهنم باهاش درگیره.
لطفا هر وقت صلاح دیدید و وقتش رو داشتید اون نکته رو بیان کنید مستفیض بشیم.
با سپاس فراوان

درود

اگه پاسخ را در پست اول مطرح میکردم مطمئنم کوچکترین توجهی به ظرافت موضوع نمیکردی
منم همینم و خصوصیت روانی انسانه که هر چیزی بسختی بدست بیاد براحتی از دست نمیده .
خصوصا که اینهمه مطلب مطرح نمیشد و چه بسا بین این مطالب ایده جدیدی حاصل میشد و لذا علاوه بر اینکه با این شیوه ، مخاطب بهره بیشتری میبره ، من هم از این شیوه بهره بسیاری میبرم و گاها با زاویه های تازه ای مواجه میشم .

لذا هدف همینه که ذهن شما درگیر بشه و هر چه بیشتر فعالیت کنه و چالاک و قوی بشه و ظرافت ها رو ببینه .
خصوصا که در رفع مشکلات فنی اثر چندانی نداره و فقط حس قویتر و ظریف تری می بخشه.

تقریبا اوایل انقلاب که قحط الرجال بود و همه فرار کرده بودن یک لیسانس بیسواد هم استاد ما شد و چون خارج از توانایی و شایستگی ، عنوان استاد دانشگاه را یدک میکشید به خدا بندگی نمیکرد و کسی نمیتونست باهاش پاس کنه و باید احترام خدایی بهش میذاشتن و من که دیدم بیشتر از او میدونم در کلاسش حاضر نمیشدم و لذا پیایان ترم نمره امتحان حدود ۲۰ منو ۴ داد و گفت چون غیبت داشتی دلم میخواد ۴ بهت بدم که اساتید دانشگاه باهاش صحبت کردن و گفتن این نمره شدیدا مغایر با توانایی این دانشجو هست و توجیهی نداره و برات گرون تموم میشه که قبول نکرد و من که اون موقع نمیدونستم اینگونه اجحاف در توانایی قانونی اساتید دانشگاه هست ، از طریق سازمان مرکزی اقدام و شکایت کردم و نتیجه نگرفتم و گفتن اساتید حتی بدون غیبت در کلاس ها هم میتونن نمره بیست را صفر هم بدن

خلاصه من دوباره همون واحد رو باهاش برداشتم و اولین جلسه این سوالو مطرح کردم و در طول ترم با اینگونه سوالات ، کاری کردم که خودش گفت اگه میخوای کلاس ها رو نیای از نظر من اشکال نداره که گفتم اتفاقا دیگه از نظر من اشکال داره و دوست دارم بیام و خلاصه اون ترم براش جهنم درست کردم و عاقبت هم نمره ۱۸ هم بهم داد .

سپاس

آخرین ویرایش:

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
درود

سپاس

با سلام خدمت استاد گرامی

ابتدا این رو بگم که من رشته لیسانسم مکانیکه و ارشد هم مکاترونیک خوندم و تا آغاز پروژه ارشدم ، اطلاعات برقیم در حد 3 واحد مبانی برق لیسانس بوده ولی به خاطر پروژه برقی که برداشتم به خاطر علاقه به موضوع پروژه ، وارد حیطه برق شدم و کاری که پیدا کردم هم تماما برقی هست و جدیدا به تعمیرات علاقه پیدا کردم . چند سالی میشه تو این سایت عضو شدم ولی در حد پیدا کردن جواب یه سوال ساده به اینجا سر زدم ولی از وقتی برای کارای تعمیراتی وارد موضوعات شدم ، ساعت های زیادی رو مطالعه می کنم و از آموزش های شما استاد گرامی و دیگر اساتید دارم استفاده می کنم . واقعا سایت عالیی هست . من تا قبل از آشنایی با این سایت ، موضوعات تعمیراتی رو تو سایت های خارجی دنبال می کردم ولی بعدش دیدم اینجا دریاییه برای خودش .
اینا رو مقدمه گفتم تا جسارتا پاسخ خودم رو بدم واگه نظر اشتباهی دادم به حساب تجربه کم عفو بفرمایید .
به نظر من در مقاومت یک اهمی ، وجود دو ولتاژ حقیقی در دوسر مقاومت که اندازه یکسان دارن باعث میشه جریانی عبور نکنه . ولی در دوسر سیم (یا مقاومت) صفر اهمی ، دو ولتاژ حقیقی برابر وجود نداره . در واقع القا یک ولتاژ در یک سیم اتفاق افتاده و ولتاژ دومی در کار نیست . مثلا اگه در مدار سمت راست نیز، اگه تغییری بدیم که جریانی بوجو بیاد و ولتاژ 220 سمت راستی به دو سر مقاومت 220 اهمی بیوفته ، در اینصورت نیز به دلیل وجود دو ولتاژ یکسان دوسر مقاومت صفر اهمی (سیم) ، جریان صفر میشه .

با تشکر
attachment.php

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
درود

اگه تجربه نکردید و نشنیدید اما بدانید ثانویه ترانس افزاینده ولتاژ بالا که روشن است نباید آزاد کنید مثلا ترانس های قدیمی اندازه گیری جریان یا ترانس هایولتاژ تلویزیون و ...

هرچند اغلب تعمیرکارها براحتی ثانویه ترانس هایولتاژ را آزاد میکنند و نگرانی ندارند اما در صورت نیاز به اندازه گیری هایولتاژ ابتدا باید تلویزیون خاموش و ثانویه ترانس به پروب ولتمتر هایولتاژ متصل بشه و سپس روشن بشه در غیراینصورت احتمال صدمه ثانویه ترانس هایولتاژ بسیار زیاد میشه و اگه صدمه ببینه تصور میکنن قبلا صدمه دیده لذا :

سوال ۱۰

چرا آزاد کردن ثانویه ترانس ولتاژ بالا که روشن باشه صحیح نیست و دراینصورت احتمال صدمه آن بسیار زیاد است.
؟

سپاس

با سلام خدمت استاد گرامی

به نظر من وقتی دوسر سیم پیچ ولتاژ بالا آزاد گذاشته میشه ، وقتی دستگاه روشنه انرژی سیم پیچ اولیه در ثانویه القا میشه . در حالت عادی که دستگاه داره کار میکنه این انرژی مصرف میشه و مشکلی پیش نمیاد . ولی وقتی دوسرش آزاد میشه ، در هر القا با فرکانس بالا ، انرژی ذخیره شده در سیم پیچ ثانویه نمیتونه تخلیه بشه و تبدیل به گرما میشه (البته اگه دو سر سیم به هم نزدیک باشن احتمال جرقه و تخلیه الکتریکی هم وجود داره) این عمل تو تعداد بالا در ثانیه باعث داغ شدن و آسیب دیدن عایق نازک سیم پیچ ثانویه و در نتیجه سوختن اون میشه .

با تشکر

بالا