آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: سوالاتي در مورد نصب کولر گازي اسپليت ال جي مدل LG TV246STQ

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,681
176,842
iRanTK.iR
سلام

يک کولر گازي اسپليت ال جي نو دارم که هنوز استفاده نشده ، مدل کولر : LG TV 246 STQ هست .

تا به حال هم کولر گازي اسپليت نصب نکردم .

طبق اندازه گيري که کردم از محل نصب يونيت داخلي تا محل نصب يونيت خارجي حدود 12.5 متر لوله لازم دارم .

انداره لوله مايع رفت 1.4 اينچ و اندازه لوله مايع برگشت 5.8 اينچ هست .

ظاهرا داخل خود کولر به اندازه پنچ متر لوله گاز هست ؟

براي اون هفت و نيم متر اضافه چقدر بايد گاز زد ؟

نوع گاز استفاده شده در اين کولر R410A هست .

هزينه حدودي اين گاز اضافه چقدر ميشه و آيا خودم ميتونم اينکار رو بکنم ؟ البته ظاهرا هواگيري هم بايد بشه .......

پس اگر اشتباه نکنم تست فشار ، هواگيري و گاز اضافه بايد انجام بشه .........

کلا اين سه مورد بالا رو خودم ميتونم انجام بدم يا بايد حتما نصاب بيارم ؟

حالا کارهايي که خودم ميخوام قبل از اين انجام بدم نصب لوله ها و سيم برق هست که ظاهرا کار ساده اي بايد باشه ؟!

روي يونيت داخلي سه تا لوله هست که يکي لوله خروجي آب هست که جاي اون مشخص هست و با اون مشکلي ندارم ، فقط براي اضافه کردن اين لوله چه مدل لوله اي بايد به فروشنده بگم بهم بده ؟

بعد همونطور که در تصوير زير مي بينيد لوله نازکتر به سرش يک لوله ديگه متصل شده و سر لوله از اين طرف پلمپ شده و کاملا جوشکاري شده ؟ براي چي اينطوريه اگر بازش کنم مشکلي پيش مياد ؟

01.jpg

اين ها هم قسمت هاي يونيت بيروني هستند باز کردن مهره هاي اين بخش هم مشکلي پيش نمياره ؟

02.jpg

يونيت بيروني هم يک شلنگ داره که به جايي وصل نيست اونو هم بايد به سرش شلنگ اضافه کنم يا همينطوري باشه مشکلي نداره ؟

03.jpg

اين اتصالات برق دستگاه هست و اتصالاتي که بايد بين يونيت داخلي و خارجي باشند :

04.jpg

05.jpg

قسمتي که نوشته TO INDOOR UNIT فقط سه سيم داره اما يونيت داخلي چهار سيم و ظاهرا يکي ارتش هست ، اگر ارت وصل نشه مشکلي داره و فقط همون سه سيم رو وصل کنم ؟ البته با توجه به اينکه ساختمان هاي ايران ارت ندارند ؟

با تشکر ........

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,706
40,609
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام اقا رضا
سیم ارت نیاز نیست وصل کنید
شیلنگی که در قسمت بیرونی عکسش گذاشتید فکر کنم داخلش سیسنور باشه و دست نزنید به ان
لوله کوچک که پلمب شده و به لوله باریک داخلی وصل هست را باز کنید فکر کنم برای جلوگیری از ورود رطوبت به داخا لوله ها اینکار کرده باشند و بعد باید توسط لوله ای به لوله باریک بیرونی وصل بشه

لوله ها بزرگ را با به قسمت بزرگ out door وصل میکنید و لوبه باریک تر هم به لوله باریکتر بیرونی
سه تا سیم را از قسمت داخل به قسمت بیرونی وصل میکنید یعنی 1 را به 1 و 2 را به 2 و 3 را به 3
و سیم فاز و نول را برای قسمت بیرونی میبری و وصل میکنی
1و2 به همان فاز و نول وصل هست از داخل قسمت out door و 3 هم دستور وصل کمپرسور هست
و اگر میخواهی سیم برق را از داخل اتاق وصل کنی هم میتونی به 1 و 2 وصل کنی
برای واکیوم هم باید دستگاهی داشته باشی که هوای داخل لوله ها را بکشه و خالی کنه
البته خیلی از نصاب ها هستند که واکیوم نمیکنند
مقدار گازی که توسط شرکت پر شده است برای 25FT یا همان 7.5 متر لوله هست که معمولا در ایران برای15 متر هم شارژ گاز نمیکند
و در اصل برای 25FT لوله توسط شرکت در موتور گاز شده و برای هر 1FT اضافی لوله فرمولی داره که مقدار را در 0.22 ضرب میکنی
یعنی اگر طول لوله اضلی شما 30ft هست و 5فوت بیشتر از مقدار استاندار گاز موجود در کومپرسور هست و این 5 فوت اضافی را در 0.22 ضرب میکنید
یعنی 5*.022= 1.1
و مقدار 1.1oz باید شارژ گاز بشه
اقا رضا مطمئن باشید هیچ کسی این قانون را رعایت نمیکنه و حتی 20 متر لوله هم باشه با همون گاز استفاده میکنند و پیشنهاد میکنم شما هم اصلا شارژ گاز نکنید چون معلوم نیست گاز هایی که در بازار هست چطور باشه و متاسفانه گازه های چینی که تو بازار هست خیلی افتضاح هست و نصاب ها هم معمولا دقت نمیکنند که گاز R410 هست یا R22 و همان کپسول R22 که دارند شارژ میکنند اینو من در شهر خودم و حتی چند شهر دیگر هم مشاهده کرده ام که برای شارژ گاز اضلا توجهی به توع گاز نمیکنند . پارسال به دلیل غیر مرغوب بودن گاز ها کلی کمپرسور در شهر ما سوخت!
و لوله ها را هم وقتی میندید با دو اچار فرانسه دو پیچ را بگیرید و یکی که میچرخه را محکم کنید

اقا رضا فیلم اموزشی شرکت الجی هم برای نصب کولر شما دارم که براتون اپلود میکنم که ببینید تا بهتر متوجه بشید

oweis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-04-27
546
1,377
38
بابل
www.oweiskala.ir
سلام

لوله های یونیت داخلی با فشار ازت پر شده که در زمان نصب و پس از باز کردن مهره های یونیت داخلی گاز تخلیه شود و سرویس کار از سالم بودن پنل اطمینان حاصل کند
بهترین روش و مطمئن ترین راه برای دانستن مقدار گاز موجود در سیستم برودتی تراکمی اندازه گیری آمپر دستگاه هستش
اگر گاز دستگاه کم باشه آمپر کمتری نسبت به آمپر حک شده روی یونیت بیرونی میکشد
گاز
R410A یک گاز ترکیبی هستش و با کمترین ورود هوا در سیستم بازده دستگاه پایین میاد و برای نصب این دستگاه باید نهایت دقت صرف بشه
وکیوم رو من همیشه توی پست هایی که دوستان میذارن ذکر میکنم و تاکید میکنم بدون وکیوم نصب اسپلیت انجام ندن
پیشنهاد بنده اینه که اگر تا بحال نصب اسپلیت انجام ندادی یه نصاب بیاری
موفق باشید​

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,681
176,842
iRanTK.iR
سلام

این یک ویدئوی آموزشی از نحوه نصب اسپلیت ال جی ...

طول لوله هایی که قرار هست استفاده کنم 12.5 متر هست ، اگر برای این طول لوله شارژ گاز انجام ندم و فقط وکیوم کنم مشکلی برای خود کولر پیش نمیاد ؟ و فقط سرمای کمتری خواهد داشت ؟

با تشکر

پیوست‌ها

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,681
176,842
iRanTK.iR
سلام

دوست عزيز فقط اجرت نصب اينجا ميگن دويست هزار تومن ميگريم !

وقتي فکرشو مي کنم ميبينم ما تعميرکارها مفت کار مي کنيم ، من اگر يک بار برم و پيش خودم يک بار يک نصاب مراحل رو بهم کامل توضيح بده ميتونم اسپليت نصب کنم ، ولي براي مثلا تعمير کردن يک تلويزيون چندين سال بايد زحمت بکشي تا ياد بگيري تازه باز هم ممکن هست موردي پيش بياد که نتوني انجام بدي ..... حالا به نصاب کولر زنگ ميزني ناز هم مي کنند که دويست هزارتومن قراره پول بگيرند غير از پول گاز اضافي و لوله ها و .... که معلوم نيست چقدر توي اونها قرار هست به جيب بزنند ! اينجا لوله ها رو بين 25 تا 65 هزارتومن هر متري رو نصاب ها به من قيمت دادند که خودم رفتم متري 12 هزار تومن ( هر دو لوله 1.4 . 5.8 اينچ باهم ) را گرفتم .

اگر يک ميليون تومن هم قرار باشه خرج کنم و وسايلشو خودم بخرم حاضر نيستم به نصاب پول بدم .

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,681
176,842
iRanTK.iR
يک چيز جالب ديگه .......

اين کولر گارانتي گلديران داره و نصبش به اصطلاح مجاني هست !

تا پنج متر هم لوله رايگان بهت ميدن ولي واي به حالتون اگر اضافه تر خواسته باشيد ........

ميگه هر متر لوله اضافي 65 هزار تومن !!!! هر چي بهش مي گم من قيمت گرفتم ميشه 12 هزار تومن ميگه نه اينهايي که ما ميديم شرکتي هستند و فرق مي کنند و هزار و يک بامبول ديگه ، ميگم من شرکتي نميخوام از هميناي بازار ميخوام ... ميگه نميشه ! خوب حساب کنيد : 7.5 متر ضربدر 65 هزار تومن ...... ميشه حدودا 487 هزار تومن فقط لوله اضافي .... حدودا هم به قول خودش 80 هزار تومن گاز ميخواد ......اين شد يک چيزي حدود 560 تومن حتما يک سري خورده ريزه ديگه از بغلاش درميارن ميشه 600 هزار تومن ....... تازه اين نصب مجاني هست ، چون گارانتي داره ، اگر نداشته باشه اجرت نصاب رو هم بهش اضافه کنيد بعلاوه اون پنج متري که مجاني شرکت داده .......

خوب دبگه چه کاريه گارانتي نخواستيم خودمون نصب مي کنيم ، خراب هم شد فداي سرم دوباره گازش مي کنم و دوباره نصبش مي کنم ، قرار نيست که بترکه .........

oweis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-04-27
546
1,377
38
بابل
www.oweiskala.ir
يک چيز جالب ديگه .......

اين کولر گارانتي گلديران داره و نصبش به اصطلاح مجاني هست !

تا پنج متر هم لوله رايگان بهت ميدن ولي واي به حالتون اگر اضافه تر خواسته باشيد ........

ميگه هر متر لوله اضافي 65 هزار تومن !!!! هر چي بهش مي گم من قيمت گرفتم ميشه 12 هزار تومن ميگه نه اينهايي که ما ميديم شرکتي هستند و فرق مي کنند و هزار و يک بامبول ديگه ، ميگم من شرکتي نميخوام از هميناي بازار ميخوام ... ميگه نميشه ! خوب حساب کنيد : 7.5 متر ضربدر 65 هزار تومن ...... ميشه حدودا 487 هزار تومن فقط لوله اضافي .... حدودا هم به قول خودش 80 هزار تومن گاز ميخواد ......اين شد يک چيزي حدود 560 تومن حتما يک سري خورده ريزه ديگه از بغلاش درميارن ميشه 600 هزار تومن ....... تازه اين نصب مجاني هست ، چون گارانتي داره ، اگر نداشته باشه اجرت نصاب رو هم بهش اضافه کنيد بعلاوه اون پنج متري که مجاني شرکت داده .......

خوب دبگه چه کاريه گارانتي نخواستيم خودمون نصب مي کنيم ، خراب هم شد فداي سرم دوباره گازش مي کنم و دوباره نصبش مي کنم ، قرار نيست که بترکه .........

دوست عزیز شما کدوم شهر هستین که اینقدر نصاب هاش با انصافا
ما اینجا نصب کولر غیر گارانتی رو 80 تومن میگیریم
لوله اضافه مبلغی نیستش که بخواد اینقدر فرق داشته باشه
شما نیاز به پایه داری که تقریبا از 15 تا 30 هزار تومنه
نصب رایگان یعنی :
سوراخ کاری دیوار به قطر حداکثر 40 سانت
نصب پنل یونیت داخلی
لوله کشی با متراژ معین شده
نصب یونیت بیرونی روی پایه
وکیوم
نشت یابی
سیم کشی از یونیت داخلی تا یونیت بیرونی
بانداژ لوله ها
و در نهایت استارت و تست و راه اندازی

حالا این وسط ایاب و ذهاب و پول پیچ و رول پلاک و شارژگاز اضافی و لوله اضافی و کنده کاری و حفاری و از این قبیل کارا با مشتری هستش

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,706
40,609
هرمزگان
www.irantk.ir
اقا رضا اینطور نباید باشه شما با خود شرکت گلد ایران تماس بگیرید و بگید ایا خدمات رایگان اینه؟!
دوستی دارم تحصیلاتش سوم راهنمایی هست و روزی 3 نصب انجام میده و هر نصبی 100 تومان یعنی روزانه 300 تومان همیشه داره
و وقتی وقتی هم که به مشتری میده برای نصب کمتر از 5 تا 5 روز نیست یعنی اینقدر سرش شلوغ هست اینطور که خودش میگه ماهی 10 میلیون تومان براش داره که هم مربوط به نصب هست و هم سرویس
یک پیکانبار داره که لوزامش را جابجا میکنه و حداکثر قیمت کل لوازم هاش 500 هزار تومان هم نمیشه و برای وکیوم هم از کمپرسور یخچال استفاده میکنه

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,681
176,842
iRanTK.iR
دوست عزیز شما کدوم شهر هستین که اینقدر نصاب هاش با انصافا
ما اینجا نصب کولر غیر گارانتی رو 80 تومن میگیریم
لوله اضافه مبلغی نیستش که بخواد اینقدر فرق داشته باشه
شما نیاز به پایه داری که تقریبا از 15 تا 30 هزار تومنه
نصب رایگان یعنی :
سوراخ کاری دیوار به قطر حداکثر 40 سانت
نصب پنل یونیت داخلی
لوله کشی با متراژ معین شده
نصب یونیت بیرونی روی پایه
وکیوم
نشت یابی
سیم کشی از یونیت داخلی تا یونیت بیرونی
بانداژ لوله ها
و در نهایت استارت و تست و راه اندازی

حالا این وسط ایاب و ذهاب و پول پیچ و رول پلاک و شارژگاز اضافی و لوله اضافی و کنده کاری و حفاری و از این قبیل کارا با مشتری هستش

سلام

نصاب اينجا از 80 تومت تا 150 تومن و نهايتا 200 تومن به من قيمت دادند .......

اون هشتاد تومنيه ميگفت لوله ها متري 45 الي 50 تومن ..........

150 تومنيه ميگفت لوله ها متري 30 تومن ........

نمايندگي هم خدا پدر و مادرشو بيامرزه ميگفت هر متر اضافي 65 هزار تومن !!!!!!!!!

يک کارت هديه 300 هزار تومني هم داشت که پنج ماه طول کشيد تا پولشو تونستم بگيرم اون هم با دعوا و چند بار تماس گرفتن با شرکت گلديران .......

شرکت ميگفت که وقتي کارت به دستتون رسيد و برديد به نمايندگي محل سکونتتون همون لحظه بايد پولو به شما تحويل بدند اما نمايندگي ميگفت بايد کارتو بفرستيم شرکت بعد وقتي شرکت تاييد کرد من پولو به شما ميدم ......

يک چهار ماهي ما منتظر بوديم که ديديم اين بنده خدا داره ما رو ميپيچونه ، خلاصه زنگ زدم شرکت گلديران و در مورد کارت هاي هديه ازشون سوال کردم که گفتند بايد همون لحظه اي که کارت رو تحويل مي گيرند پولو بدند ، منم رفتم مغازه طرف و گفتم زنگ زدم شرکت و گفتند که ..... اون هم گفت کارتو تازه فرستادم و چند روز ديگه خبرش مياد منم با خودم گفتم عيب نداره ..... چند روز ديگه صبر کردم ولي باز هم خبري نشد تا بالاخره زنگ زدم به گلديران و موضوع رو گفتم و گفتند با نمايندشون تماس ميگيرند روز بعد هم زنگ زدند و گفتند تماس گرفتند و بريد پولتونو بگيريد ، روز بعد رفتم مغازش و قضيه رو براش تعريف کردم و گفتم زنگ زدم و .... که با عصبانيت پولو داد .....

البته اينو بگم در اصل اول بايد کولر نصب ميشد بعد کارت هديه فعال مي شد اما چون ما کولر رو قصد نداشتيم نصب کنيم ، به نماينده گفتيم شما کارتو پر کن و بگو نصبش کردم تا هديه به ما تعلق بگيره ......

به همين خاطر الان نميتونم به شرکت زنگ بزنم و دستم به جايي بند نيست ، از قبلا هم دلش از من پر بوده براي همين فکر مي کنم ميگه متري 65 تومن :frown000:

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,706
40,609
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام اقا رضا اینطور نیست که کارت را پر کرده و دیگه نمیشه به شرکت تماس گرفت
پر کردن کارت بدون نصب خودش خلاف مقررات برای نماینده هست
شما تماس بگیر ببین چی میگن