آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ساخت ترانس تولید جرقه

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
از بین دوستان و اساتید گل انجمن کسی در مورد ساختن یه ترانسی که بهش تو ورودی 220 ولت بدیم و تو خروجیش جرقه تولید کنه،اطلاعاتی داره؟
هم اکنون تو بازار این ترانس جرقه زن موجود و در دسترس هستش و تو مشعل های گازی و گازوئیلی و غیره استفاده میشه ولی این ترانس داخل قالب گرفته شده و کاملا انحصاری هستش قابل بررسی و تشریح نیست
اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم جزئیات ساختش رو قرار بده
بسیار ممنونم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
از بین دوستان و اساتید گل انجمن کسی در مورد ساختن یه ترانسی که بهش تو ورودی 220 ولت بدیم و تو خروجیش جرقه تولید کنه،اطلاعاتی داره؟
هم اکنون تو بازار این ترانس جرقه زن موجود و در دسترس هستش و تو مشعل های گازی و گازوئیلی و غیره استفاده میشه ولی این ترانس داخل قالب گرفته شده و کاملا انحصاری هستش قابل بررسی و تشریح نیست
اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم جزئیات ساختش رو قرار بده
بسیار ممنونم
با سلام :
این ترانس ها فقط یک ترانس یک به چهار یا پنج میباشند و به دنبال خروجی ان { حدود 1000 ولت } از کاسکود یا چند برابر کننده ولتاژ استفاده کرده است ...
در بخش های اموزشی همین انجمن مطالب مفید و زیادی در رابطه با عملکرد و تشریح کار کاسکود و چند برابر کننده های ولتاژ اپلود شده است جستجو و مطالعه کنید .
- نوعی کاسکود در قسمت خروجی هایولتاژ تلویزیونهای رنگی قدیمی مورد استفاده شده بود که ولتاژ 5 کیلو ولت هایولتاژ را به حدود 30 کیلو ولت افزایش میداد اما فرکانس کاری انها در محدود 16 کیلو هرتز هستند در صورتیکه ترانس مورد بحث شما با همون 50 هرتز کار میکند .
میتونید از شکل زیر هم کمک بگیرید:
[hide] کاسکود.PNG [/hide]
موفق باشید .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
از استاد رجبی گرامی بابت پاسخگوئی کمال تشکر رو دارم
چیزی که بنده میخوام باید بتونه حداقل تو مسافت بالا حدود 10 متر جرقه بزنه،یعنی الکترود جرقه از ترانس جرقه زن 10 متر فاصله داره،بنده برای کاری نیازمند طراحی این ترانس هستم،ترانس جرقه زن بازاری قابلیت جرقه زنی در طول زیاد رو نداره
حقیقتش رو بخواین بنده وقت برای تحقیق رو این مسئله رو ندارم و نمیتونم روش تمرکز کنم،اگر کسی میتونه عملا رو این موضوع کار بکنه و نتیجه بده،به طوری که قابل اجرا باشه بنده حاضرم با پرادخت هزینه ی مربوطه طرز درست کردن این ترانس رو از ایشون خریداری کنم
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

mohsen++

کاربر vip
vip
کاربر
2008-04-27
140
633
با سلام
چیزی که بنده میخوام باید بتونه حداقل تو مسافت بالا حدود 10 متر جرقه بزنه،یعنی الکترود جرقه از ترانس جرقه زن 10 متر فاصله داره،بنده برای کاری نیازمند طراحی این ترانس هستم،ترانس جرقه زن بازاری قابلیت جرقه زنی در طول زیاد رو نداره
حقیقتش رو بخواین بنده وقت برای تحقیق رو این مسئله رو ندارم و نمیتونم روش تمرکز کنم،اگر کسی میتونه عملا رو این موضوع کار بکنه و نتیجه بده،به طوری که قابل اجرا باشه بنده حاضرم با پرادخت هزینه ی مربوطه طرز درست کردن این ترانس رو از ایشون خریداری کنم
با تشکر

سلام
ببخشید سوال میکنم یعنی طول آرکش 10 متر باشه ؟!

• Like

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
سلام
نه دوست عزیز مگه میخوام رعد و برق تولید کنم!!!؟
فاصله ی این ترانس جرقه تا الکترود جرقه زن 10 متر هستش،ترانس باید داخل تابلو برق مربوطه قرار بگیره و الکترود جرقه داخل دستگاه به فاصله ی 10 متر از این تابلو برق فاصله داره
آقا محسن شما تجربه ای در این خصوص دارین؟

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
با تشکر
با سلام :
میتونید توسط یک رشته کابل {هایولتاژ} و کمک گیری از اتصال زمین فاصله بین ترانس و الکترود را تامین کنید اما مقرون به صرفه نیست بهتر و رایجتر این است که خود ترانس را در تابلو قرار داده و قسمت کاسکود که حجم قابل توجهی نداره را در سر الکترود قرار داده و نیاز خود را منتفی کنید .
موفق باشید .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
استاد رجبی گرامی از توجه جنبعالی به این تاپیک تشکر میکنم.زنده باشین
استاد در یک کلام بنده هیچ تجربه ای در خصوص ساخت ترانس ندارم و برای توفیق در ساخت این ترانس نیازمند کسی هستم که تجربه ی محاسبه و ساخت ترانس رو داره،قسمت کاسکود که میفرمائین رو میتونم بسازم اما در مورد ترانس واقعا عاجزم،اگر لطف بفرمائین و اطلاعاتی در مورد مقطع سیم و اندازه هسته و موارد دیگه که تو ساختن این ترانس نیاز میشه رو توضیح بدین کمک بزرگی به بنده حقیر فرموده این
این ترانس با یک ترانس معمولی افزاینده یا کاهنده ولتاژ که به وفور ما استفاذه میکنیم چه فرقی خواهد داشت؟
بسیار ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza_476

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
استاد رجبی گرامی از توجه جنبعالی به این تاپیک تشکر میکنم.زنده باشین
استاد در یک کلام بنده هیچ تجربه ای در خصوص ساخت ترانس ندارم و برای توفیق در ساخت این ترانس نیازمند کسی هستم که تجربه ی محاسبه و ساخت ترانس رو داره،قسمت کاسکود که میفرمائین رو میتونم بسازم اما در مورد ترانس واقعا عاجزم،اگر لطف بفرمائین و اطلاعاتی در مورد مقطع سیم و اندازه هسته و موارد دیگه که تو ساختن این ترانس نیاز میشه رو توضیح بدین کمک بزرگی به بنده حقیر فرموده این
این ترانس با یک ترانس معمولی افزاینده یا کاهنده ولتاژ که به وفور ما استفاذه میکنیم چه فرقی خواهد داشت؟
بسیار ممنونم
با سلام :
در همین تاپیک نحوه محاسبه انتخاب هسته { توان ترانس } و محاسبات دور بر ولت و هر اطلاعات لازم به زبانی ساده ولی جامع و کاربردی توضیح و تشریح شده است مطالعه کنید بعدش با هر مشکلی مواجه شدین در خدمتون خواهم بود - از نرم افزارش هم میتونید به سهولت استفاده کنید برای اینکار کافیست که ولتاژها و جریان لازم خود را طبق قانون اهم محاسبه کرده و در باکسهای مربوطه قرار دهید تا نرم افزار سایر اطلاعات را در اختیارتون قرار بده در حال حاضر توضیحات بیشتر موجب مطالب تکراری و.... خواهد بود .
- داده هاتون خیلی مختصر و ناقص میباشند ... البته ممکن هست شما در ذهن خود نیاز هاتون را مجسم کنید اما متاسفانه بنده از دورادور نمیتونم که فرضیات و داده های ذهن شما را بخونم برای محاسبه یک ترانس داده های اولیه عبارتند از ولتاژ ورودی و خروجی و جریان خروجی و فرکانس کار ترانس و توان ترانس که به مورد مصرف و محل بکارگیری ان مربوط میشه و.....
حداقل باید داده های اولیه را ارایه دهید تا فرضیات ممکن گردد .
در ضمن ممکن هست یک چنین ترانسی با هسته اهنی در حد چند کیلو وزن و هزینه زیاد اما با فرکانس بالاتر و با استفاده از هسته فریت با همون توان وبا بازده بیشتر در حد چند صد گرم وزن داشته باشه که از اصول سویچینگ بهره می بره توصیه میکنم تاپیک ها مقداری بیشتر مطالعه کنید تا قلق کار دستون بیاد ما نیز در حد توان و میسور در خدمت خواهیم بود .
- یک ترانس فقط یک مبدل هستش و اینکه افزاینده یا کاهنده ؟؟؟ بستگی دارد چطور بکار گرفته شود و هیچ فرقی نسبت بهم ندارند ... فرضا یک ترانسی که با دادن 220 ولت برق شهر در خروجی یک ولتاژ 12 ولت ارایه میدهد { یک ترانس کاهنده خواهد بود } اما اگر همین ترانس را وارونه بکار ببریم { یعنی طرف 12 را به 12 ولت همون فرکانس اولی وصل کنیم در خروجی خود 220 ولت بما تحویل خواهد داد ( به نسبت توانش ) در نتیجه همین ترانس اینبار یک افزاینده خواهد بود } .
موفق باشید .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

دوست عزیز این مدار پرتاب کننده جرقه را میخواهی بااستفاده از برق 220 یا بصورت دستی با باتری کار کند

بالا