آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: ساختن نوک هویه ولر

adabjou

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-29
28
178
باتشکر از دوستان عزیز
ورق هسته سیم پیچ کا ملا باز شده قسمت سیم پیج باز سازی شده وبا قالب سیم پیچ که برای ان ساخته شده با دستگاه با دور 0-620-720 دور و8دور برای لامپ پیچیده شده میله یا سیم پیج ثانویه به صورت تقریبا 90 درجه باز شده وقسمت داخلی به سیم پیج جسبانده شده و قسمتی از میله که بیرون از سیمپیچ قرار میگیرد دو طرف آن دوتیکه جوب قرار داده بین گیره قرار میدهیم تا ثابت شود بعد ورف را دور میله وسیم پیج پیچیده ومحکم کرده و انتهای آنرا با نفطه جوش یا سوراخ کرده پیچ میکنیم ومیله را آرام سرجای خود برمیکردانیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باتشکر از دوستان عزیز
ورق هسته سیم پیچ کا ملا باز شده قسمت سیم پیج باز سازی شده وبا قالب سیم پیچ که برای ان ساخته شده با دستگاه با دور 0-620-720 دور و8دور برای لامپ پیچیده شده میله یا سیم پیج ثانویه به صورت تقریبا 90 درجه باز شده وقسمت داخلی به سیم پیج جسبانده شده و قسمتی از میله که بیرون از سیمپیچ قرار میگیرد دو طرف آن دوتیکه جوب قرار داده بین گیره قرار میدهیم تا ثابت شود بعد ورف را دور میله وسیم پیج پیچیده ومحکم کرده و انتهای آنرا با نفطه جوش یا سوراخ کرده پیچ میکنیم ومیله را آرام سرجای خود برمیکردانیم

درود

خیلی لطف فرمودید
نمونه هایی از تعویض سیم پیچی را دیده ام که انتهای ورق را با پیچ بسته اند ولی نحوه پیچیدن وررق هسته برام معماست که چطور دور سیم پیچیده میشه که سیم پیچ را زخمی نکنه.

با توجه به تعداد دور حدود 650 دور تصور میکنم بصورتی که من می پیچم راحت تره خصوصا که حالت اصلی هسته و میله ثانویه هم حفظ میشه .
ولی خیلی دوست دارم بدونم چطور هسته را می پیچید .

سپاس

آخرین ویرایش:

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل
باتشکر از دوستان عزیز

مرسی ... بنظر کار طاقت فرسایی میاد .. اما جالبه ...

منظور از دور 720-620-0 چیه ؟
*
*
*
در نهایت

درود به مهندسان ایرانی که مغزشون از خودشون و علل الخصوص جیبشون جلوتره
:congratulatory:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

با تجه به اشکال زیر هویه های جدید ساختنش آسانتر است بجای هسته ورقه پیچیده شده آهنی از هسته ترانس معمولی استفاده میکنند:

585px-Solder-Soldering_gun-Trafo.JPG

800px-SolderGun.jpg

adabjou

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-29
28
178
با تشکر
بل کار زمان بری است ولی وقتی مقوا (پرشمان ) که سیم روی آن پیچیده میشود سوخته باشد وناچار به تعویض هستیم باید ورق رول باز شود
این نوع هویه دارای توان دوحالته میباشد 100 و140 وات که سر صفر به 220 ولت وسرهای دیگر به کلید دوحالته وصل میشود وسر سوم کلید به 220 وصل میشود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر
بل کار زمان بری است ولی وقتی مقوا (پرشمان ) که سیم روی آن پیچیده میشود سوخته باشد وناچار به تعویض هستیم باید ورق رول باز شود
این نوع هویه دارای توان دوحالته میباشد 100 و140 وات که سر صفر به 220 ولت وسرهای دیگر به کلید دوحالته وصل میشود وسر سوم کلید به 220 وصل میشود

درود

من برای عایق سیم از برشمان استفاده نمیکنم بلکه ابتدا یک ماکارونی نسوز داخل هسته قرار میدم و سیم ها را از داخل ماکارونی رد میکنم قطر سیم را هم حتی المقدور ضخیم تر انتخاب میکنم و ازآنجاکه فضا کم میارم بجای میله توخالی ثانویه از سیم ضخیم ولی نازکتر از لوله اصلی استفاده میکنم که بهتر از لوله جریان میده

من حیث المجموع چنان هویه ای میشه که بچه های تعمیرگاهم که هویه نو را 3 سوت میسوزونن در نهایت بی انصافی هم نمیتونن سیم پیچی منو بسوزونن.

باور کنید گاهی می بینم قاب اونقدر داغ شده که دستشون از شدت حرارت اذیت میشه ولی هویه نمی سوزه

البته اگه مدلی که استاد رضا عزیز فرمودند حرارت خوبی داشته باشه بهتره
ولی بعید بنظر میرسه قدرت کافی داشته باشه مگر خیلی سنگین تر و حجیم تر از ولر باشه .
من یک نمونه قدیمی با ترانس معمولی دارم که 2 زار نمی ارزه البته ترانسش خیلی نامناسب و کوچیکه.
ولی حتما از مدل جدید تهیه میکنم ببینم چطوره .

سپاس

آخرین ویرایش:

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل
متشکرم از شما اساتید عزیز.. به به غنی از اطلاعات هستید... شاگرد نمی خواهید؟ یک روز شاگردی شما را کردن ارزش یک ترم دانشگاه را دارد... کیف میکنم بخدا
-----
کاربرد این هویه با این توان در ککجاهاست؟
و منظور از تکرار اون اعداد تعداد دوره؟

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

این هویه ها توان بالاتر از 100 وات دارند و بیشتر برای رادیوها و تلویزیونهای لامپی و یا لامپی ترانزیستوری (هایبرید) و ... قدیم استفاده میشد البته الآن هم برای مدارهای قدرت بالا که دارای آمپر بالا نیز هست کاربرد دارد
در خصوص تعداد دورهای سیم پیچی این نوع هویه ها استاد غزال فرمودند حدود 650 تا 700 دور با سیم 030 باید باشد اگر یادم مانده باشد.

ahmadndi89

کاربر
2016-01-07
6
9
باسلام خدمت اساتید بنده هم با استفاده از بوبین کنتاکتور خراب وبلا استفاده ودو عدد هسته بوبین درست کردم و سیمپیچ ثانویه هم از ۹یا ۸ دورسیم مفتولی مسی نمره ۱۰ که بقدری در نوک ان حرارت تولید میکنه که نوک سرخ سرخ میشه البته بنده برای نوک هویه از سیم فک میکنم اسمش آرمورد باشه که در یکسری از کابل هایی که محافظت بیشتری میخوان تغریبا مثل شیلد دور کابل پیچیده شده است استفاده کردم وبرای اینکه حرارت نوک را پایینتر برسونم از طول بیشتر استفاده کردم همچنین دسته این هویه هم از دسته سنگ فرز و کلیدشم از میکرو سوییچ که حدود دوسال مدام ازش استفاده میکنم ولی اخ نگفته درضمن باید اضافه کنم برای عایق کردن سیم پیچ ثانویه هم از روکش نسوز استفاده کردم که کاملا درمقابل گرما مقاوم و همچنین از هویه ولر خیلی کوچیکتر وسبکتر وکاراییشم میشه گفت واقعا بهترو قویتراز ولر هست.ممنون از همه

بالا