آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روش پیدا کردن سر خط تلفن ورودی و خروجی در تابلو تلفن مجتمع

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
با درورد
خدمت اساتید و همکاران گرامی
شاید مطلبی که می خوام بگم مربوط به این تاپیک نباشه به همین خاطر پیشاپیش از عزیزان عذرخواهی می کنم
....
به خاطر نداشتن بوق و قطعی تعدادی خط تلفن برای پیدا کردن ورودی و خروجی خط تلفن ها و وصل کردن اونها به مجتمع پنج طبقه و ده واحدی مراجعه کردم که ترمینال تابلو تلفن مجتمع از نوع قدیمی بیست زوج پیچی هستش
هر چقدر تلاش کردم به خاطر نامرتب و درهم بودن خط ها نتونستم سر خط تلفن ها رو با بیزر مولتی متر و تلفن معمولی پیدا کنم
از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند لطف کنید بفرمایید که در تابلوهای مخابراتی با ترمینال پیچی چه طور سریع سر خط تلفن های ورودی و خروجی رو پیدا می کنید؟
با سپاس فراوان

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
با درود
اساتید و عزیزان لطفا راهنمایی می کنید؟

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
با درورد
خدمت اساتید و همکاران گرامی
شاید مطلبی که می خوام بگم مربوط به این تاپیک نباشه به همین خاطر پیشاپیش از عزیزان عذرخواهی می کنم
....
به خاطر نداشتن بوق و قطعی تعدادی خط تلفن برای پیدا کردن ورودی و خروجی خط تلفن ها و وصل کردن اونها به مجتمع پنج طبقه و ده واحدی مراجعه کردم که ترمینال تابلو تلفن مجتمع از نوع قدیمی بیست زوج پیچی هستش
هر چقدر تلاش کردم به خاطر نامرتب و درهم بودن خط ها نتونستم سر خط تلفن ها رو با بیزر مولتی متر و تلفن معمولی پیدا کنم
از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند لطف کنید بفرمایید که در تابلوهای مخابراتی با ترمینال پیچی چه طور سریع سر خط تلفن های ورودی و خروجی رو پیدا می کنید؟
با سپاس فراوان
درود بر شما.
دوست عزیز در مدل های قدیم ( ترمینال پیچی ) عموما یک کابل ورودی روی ترمینال بصورت بالا و پایین هر خط متصل می شود . پس ابتدا ورودی را مشخص کنید و با یک گوشی تست کنید که بوق دارید یا خیر؟
موفق باشید.

Untitled1.jpg

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
درود بر شما.
دوست عزیز در مدل های قدیم ( ترمینال پیچی ) عموما یک کابل ورودی روی ترمینال بصورت بالا و پایین هر خط متصل می شود . پس ابتدا ورودی را مشخص کنید و با یک گوشی تست کنید که بوق دارید یا خیر؟
موفق باشید.

مشاهده فایل‌پیوست 204627
با درود و تشکر
مشکل اینکه توسط ساکنین دستکاری شده و بدون هیچ نظم و ترتیبی سیم ها ورودی و خروجی به هم بسته شده و پیدا کردنش به همین خاطر مشکل شده

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
با درود و تشکر
مشکل اینکه توسط ساکنین دستکاری شده و بدون هیچ نظم و ترتیبی سیم ها ورودی و خروجی به هم بسته شده و پیدا کردنش به همین خاطر مشکل شده
درود.
دوست عزیز - کابل ورودی مخابرات که داخل آمده مشخص است یا خیر ؟
در صورت مشخص بودن زوج های کابل دارای رنگ بندی هستند مثلا ( آبی و سفید آبی ) یا ( قهوه ای و سفید قهوه ای ) به همین ترتیب مشخص است.

موفق باشید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
با سلام :
دوستان کابل های مخابراتی از هر نوع و هر چند ذوج باشند دارای کد بندی توسط رنگ سیم ها و تابیده شدن دو به دو انها باهم ( خط اصلی را A و خط فرعی را B مینامند) و هر یک خط تلفن باید از یک رشته سیم دو تایی که بهم تابیده شده مشخص میشوند ترتیب رنگ انها (البته در کابلهای استاندارد) 1- ابی 2- زرد 3 -سبز 4- قهوه ای 5- مشکی که این رنگها بدین ترتیب میباشند :
خط اول یا یک ( آبی + آبی ) خط دوم ( آبی + زرد ) خط سوم (آبی +سبز ) و خط چهارم (آبی + قهوه ای ) و خط پنجم ( آبی + مشکی ) این مجموعه را دسته یک (اول ) می نامند گه اگر کابل پنج ذوجی باشد دیگر سیمی باقی نمی ماند حال اگر کابل 10 (ده) ذوجی باشد رنگ دسته بندی دوم چنین خواهد بود خط ششم (زرد + آبی ) خط هفتم (زرد + زرد ) و خط هشتم ( زرد + سبز ) و خط نهم ( زرد + قهوه ای ) و نهایتا خط دهم ( زرد + مشکی ) در صورتیکه تعداد ذوج کابل بیش از ده باشد به همین روال بقیه نیز دسته بندی (یعنی خط A با رنگ سبز و خط B دسته سوم آبی خواهد بود ) این روش فقط تا یک کابل 25 ذوجی رنگبندی میشود در صورت کابلی با بیش از 25 ذوج همین روش تکرار خواهد شد با این تفاوت که گروه اول 25 تایی با یک نوار آبی رنگی که دور تا دور گروه اول را از بقیه جدا میکند و به همین ترتیب نوار زرد و سبز تا اخر ....... حال در صورتیکه توزیع خط تلفن نیز به ترتیب به سایر واحد ها واگذار شود کافیست که واحدی که باید ترمیم و تست خط در ورودی نیاز باشد شماره واحد را بپرسید یا از طریق مسیر رفت کابلها در خروجی جعبه تقسیم مشخص کنید .
(لازم به توضیح تاکید بر اینکه همه این استاندارد های پذیرفته شده در صورتیست که از کابل استاندارد (طبق دین زیمنس آلمان )استفاده میشود که مخابرات ایران نیز از این روش (دین آلمان ) پیروی میکند اما کابلهایی اخیرا تولید (ایرانی ) و روانه بازار شده که رنگ بندی انها با استفاده از رنگ قرمز ..... گه اینها هم برای خودشان روشی دارند (طبق تصویر نمونه )که در صورت لزوم درخواست بزارید تا بیشتر در خدمت باشم.
موفق باشید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
درود.
دوست عزیز - کابل ورودی مخابرات که داخل آمده مشخص است یا خیر ؟
در صورت مشخص بودن زوج های کابل دارای رنگ بندی هستند مثلا ( آبی و سفید آبی ) یا ( قهوه ای و سفید قهوه ای ) به همین ترتیب مشخص است.

موفق باشید.
ممنون
دوست عزیز شاید من مشکل رو بد عنوان کردم.
مسئله اصلی پیدا کردن سر خط های تلفن های واحدها هستش چون کابل ورودی مخابرات استاندارد رنگی زوج سیم رو رعایت کردن و زوج سیم های ورودی به هم تابیده شدس ولی سیم های واحدها بدون هیچ نظم و رعایت رنگی وصل شدن به ترمینال که به علت طول زیاد با وصل کردن سیم ها در پریز تلفن و تست بیزر با مولتی متر زوج سیم ها مشخص نمیشه؟
استاندارد رنگی سیم های تلفن رو اطلاع دارم

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
با سلام :
دوستان کابل های مخابراتی از هر نوع و هر چند ذوج باشند دارای کد بندی توسط رنگ سیم ها و تابیده شدن دو به دو انها باهم ( خط اصلی را A و خط فرعی را B مینامند) و هر یک خط تلفن باید از یک رشته سیم دو تایی که بهم تابیده شده مشخص میشوند ترتیب رنگ انها (البته در کابلهای استاندارد) 1- ابی 2- زرد 3 -سبز 4- قهوه ای 5- مشکی که این رنگها بدین ترتیب میباشند :
خط اول یا یک ( آبی + آبی ) خط دوم ( آبی + زرد ) خط سوم (آبی +سبز ) و خط چهارم (آبی + قهوه ای ) و خط پنجم ( آبی + مشکی ) این مجموعه را دسته یک (اول ) می نامند گه اگر کابل پنج ذوجی باشد دیگر سیمی باقی نمی ماند حال اگر کابل 10 (ده) ذوجی باشد رنگ دسته بندی دوم چنین خواهد بود خط ششم (زرد + آبی ) خط هفتم (زرد + زرد ) و خط هشتم ( زرد + سبز ) و خط نهم ( زرد + قهوه ای ) و نهایتا خط دهم ( زرد + مشکی ) در صورتیکه تعداد ذوج کابل بیش از ده باشد به همین روال بقیه نیز دسته بندی (یعنی خط A با رنگ سبز و خط B دسته سوم آبی خواهد بود ) این روش فقط تا یک کابل 25 ذوجی رنگبندی میشود در صورت کابلی با بیش از 25 ذوج همین روش تکرار خواهد شد با این تفاوت که گروه اول 25 تایی با یک نوار زرد رنگی که دور تا دور گروه اول را از بقیه جدا میکند و به همین ترتیب تا اخر ....... حال در صورتیکه توزیع خط تلفن نیز به ترتیب به سایر واحد ها واگذار شود کافیست که واحدی که باید ترمیم و تست خط در ورودی نیاز باشد شماره واحد را بپرسید یا از طریق مسیر رفت کابلها در خروجی جعبه تقسیم مشخص کنید .
(لازم به توضیح تاکید بر اینکه همه این استاندارد های پذیرفته شده در صورتیست که از کابل استاندارد (طبق دین زیمنس آلمان )استفاده میشود که مخابرات ایران نیز از این روش (دین آلمان ) پیروی میکند اما کابلهایی اخیرا تولید (ایرانی ) و روانه بازار شده که رنگ بندی انها با استفاده از رنگ قرمز ..... گه اینها هم برای خودشان روشی دارند (طبق تصویر نمونه )که در صورت لزوم درخواست بزارید تا بیشتر در خدمت باشم.
موفق باشید
ممنون از توضیحات کامل و جامع حضرتعالی
لطف کنید در مورد قسمت آخر (کابل های تولید ایران بدن پیروی از استاندارد دین آلمان) بیشتر توضیح بفرمایید؟

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
دوستان عزیز و اساتید گرامی
برای پیدا کردن سر خط تلفن عزیزان با دستگاه ها ردیاب کابل شبکه و تلفن cable tracer کار کردید؟
در مورد برند خوب و با قیمت مناسب لطفاً اطلاع رسانی کنید؟

zmojtaba161

کاربر vip
کاربر
2011-10-17
257
133
برای پیدا کردن سر خط تلفن عزیزان با دستگاه ها ردیاب کابل شبکه و تلفن cable tracer کار کردید؟
اساتید و عزیزان لطفاً راهنمایی بفرمایید؟

بالا