آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روش و قلق برداشتن و گذاشتن i/o (ایسی پر پایه)چیست؟

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
698
ایران
با سلام کمی مایع فلاکسی دور تا دور ایسی بریزید حرارت هیتر 420 و باد 2.5 از فاصله چند سانتی متری عمود بر ایسی به نقطه مرکزی ایسی حرارت دهید وقتی به 1 یا دوسانتی رسیدید و بعد از چند لحضه گرم شدن ایسی ارام بصورت دایره دور تا دور حرارت دهید با یک اهرم نوک تیز یا پنس زیر یک کنج ایسی بطرف بالا نیرو وارد کنید (خیلی آرام) در صورت ذوب شدت قلع ایسی جدا خواهد شد.در صورت شلوغ بودن قطعه در اطراف ایسی های این چنینی می توانید از فویل بعنوان محافظ گرما در دوربر آیسی قرار دهید تا قطعات اطراف آسیب نبینند(فویل را به اندازه ایسی سوراخ کنید تا مابقی قطعات زیر فویل باشند

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام، یک روش دیگر این است که یک تکه سیم عایق دار مسی مثلا 030 حدودا 30 سانتیمتر را برداشته و یک سمت آنرا به بدنه محمکی نزدیک آی سی مورد نظر لحیم کرده و طرف دیگر آنرا از زیر آی سی رد میکنیم و روی پایه های آی سی مایع فلاکس میزنیم به طرف یک سمت از پایه ها در حالی که نوک هویه دارای قلع است همزمان سیم مسیب را با دست به سمت پایه های فوق فشار داده و هویه را روی سمت مورد نظر میکشیم بطوری که سیم ازبین محل اتصال آی سی به فیبر مدار چاپی و پایه های آی سی رد شده و یک سمت پایه ها از فیبر جدا شود بهمین صورت این عمل را با یک یا سه طرف دیگر آی سی تکرار میکنیم تا کاملا جدا شود.

cvxcvx

کاربر
2008-11-23
230
680
Tehran
دوست عزیز این کار بیشتر بر اساس تجربه و عادت هر کسی متفاوته و هر کسی یه جوری این کار رو میکنه. اما اگه خیلی پایبند اصول و قواعد هستی :
1- اگه احتمال میدید که زیر ایسی چسب هست زیرش یکم مایع حلال چسب بریزید . ( میتونید از تینر فوری 12000 یا 20000 هم استفاده کنید یکم بریزید و با هیتر یکم حرارت بدید روی ایسی رو
2- روی کل پایه های ایسی خمیر فلکس بزنید و اگه دور ایسی قطعاتی دارید که با حرارت مشکل دار میشن یه چسب ضد حرارت بزنید دور تا دورش
3-دمای هیتر رو روی 450 تا 500 میتونید بزارید بستگی به سرعت عمل خودتون داره و مهارت اگه مهارتت خوبه از حرارت بالا استفاده کن و گرنه باعث اسیب به برد میشی. و برای باد گرم هم از 3.5 تا 4.5 خوبه
4- در اخر هیتر رو روی پایه های ایسی میگیری و شروع میکنی به چرخش و تمام پایه ها رو حرارت دادن البته بستگی به درجه هیتر سرعت مهمه اگه درجه بالا هست باید سریع این کار رو بکنی
5- در آخر با یک پنس ایسی رو میگیری و اروم به سمت بالا میکشی فقط باید حواست باشه که اگه یک پایه لحیمش خوب ذوب نشده باشه وقتی فشار بیاری پایه از رو برد جدا میشه و این یعنی دردسر. چون باید بشینی پایه سازی کنی
کلا کار راحتی هست فقط تمرین میخواد
در آخر هم اگه مطمئن هستی که اون ایسی مورد نظر مشکل داره بهترین راهش اینه که پایه هاش رو از بغل ایسی با تیغ کاتر یا جراحی بزنی و پایه ها رو با هویه جمع کنی و ایسی نو رو راحت جایگزین کنی
موفق باشید

علی علی دادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-04
401
3,653
سرزمین مفرغ
سلام و تشکر از جناب cvxcvx چون بهترین روش و اصولی ترین روش رو گفتن!اکثر دوستان اصلا روشهای عجیب و غریب و برد و آیسی داغون کن رو گفتن!
خب این روش منه که سریع و ساده هم هست.

1-برای بیرون آوردن آی سی اول کمی خمیر فلکس به پایه ها میزنیم و کمی هم روی آی سی بعد دمای هیترو روی 400تا480 نهایتا میزارم و باد رو روی 3 الی 4 و نازل رو بصورت یکنواخت رو آی سی و پایه های می گیرم و تا پایه ها شل شه و در خالی که دارم بهش گرما میدم با پنس و آی سی کش آی سی رو در میارم.به همین راحتی و پایه ها و خود آی سی خیلی راحت از روی برد جدا میشه!

2-خب اگه در حین بیرون آوردن آی سی پایه هایی که روی برد هست به وسیله قلع به هم چسبیده بودن رو با هویه نوک باریک تمیز میکنم تا برای جا زدن آی سی آماده بشه!افتاد!

3-و برای جازدن آی سی(که خودم ی روشی اختراع کردم!خخخ.به این صورته که و قتی آی سی رو میزارم و با نوک پنس دقیقا رو پایه های برد تنظیمش کردم بعد ی کمی فلکس روی خود آی سی میزنم و پایه ها رو نمیزنم چون برای تنظیم کردن پایه های آی سی روی برد به مشکل بر میخوریم.و هیتر رو اول روی آی سی میگیرم که فلکس آب میشه
و میره میشینه روی پایه ها و باز بصورت یکنواخت روی پایه ها میگیریم تا قلع روی برد زوب بشه و آیسی میشینه رو برد اما اصل مطلب اختراع خودم اینجاست که وقتی قلع روی برد زوب شد و ایسی نشست روی برد با پنس و با احتیاط آی رو فشار میدم تا اطمینان 100درصد پیدا کنم که تمام پایه های آی سی چسبیده روی برد.

حالا با خودتون میگید چرا اینکارو با پنس میکنم.باید عرض کنم که این فشار به آی سی باعث میشه که دیگه نیازی به قلع گذاشتن یا لحیم کردن بعضی از پایه ها که خوب لحیم نشدن نیس.

والا دیگه از این ساده تر نتونستم براتون بگم.(خسته شدم)

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
سلام
فرق روغن فلکسی با خمیر فلکسی چیه؟
منظورتون از قرض(احتمالا قرص) چی؟ توی بازار هست ؟ چنده؟
روغن فلکسی همون خمیره فلکسیه که چند نمونه مختلف داره و روی هر شیشه توضیحاتش رو نوشته
یک نمونه روغن فلکسی موجود است که در حین کار کم کم بخار میشه ( یک راه مناسب یرای فرار از تینر و خمیر باقیمانده از فلکسی)
اون قرص قلع هم برای در اوردن قطعات اس ام دی بدون هیچ گرمایی هستش که دیگه بازار یافت نمیشه

dtdm

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-08-07
269
722
تهران
www.puzel.ir
با تشکر از همه دوستان من معذرت می خواهم که تشکر نکردم
دوستان اکثرا در مورد در اوردن گفتن به جز چند نفر
خوب در آوردن ای سی کار بسیار راحتیه ولی جا زذدنش به این راحتیا که اینجا نوشتین نیست مثل شما فکر کنین 80 تومن ای سی نو خریدین و حالا باید روی یک دستگاه جا بزنید اگه حتی یک پایه نچسبیه باشد دستگاه دچار مشکلات جبران نا پذیری می شود
به همین علت است که تاکید من بر جا زدن ای سی می باشد.
دوستان اگه روش های خودشان را با فیلم بفرستند بهتر است البته فقط فیلم خودشان چون فیلم های رو سایت های مختلف مزخرفه

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
سلام دوست عزیز من ازاین روش استفاده می کنم میام روی پایه های روی برد خمیر فلکس می زنم با هیتر می گیرم تا پایه ها هم شکل وهم صاف بشوند بعد دوباره خمیر می زنم یکم صبر می کنم تا کمی حالت چسبندگی پیدا کنه بعد آی سی را می چسبئنم روش دقیق بعد هیت می گیرم این باهیتر ولی باهات گان راحتتره چون اززیر برد وآسیبی به آی سی نمی رسه ...موفق باشید

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
دوست من در آی سی هایی که تعداد پایه های اون زیاد هستند برای جا زدنشون بهترین راه حل اینه که اول چهار طرف رو با هویه روی برد لحیم کنی ( منظور پایه های کناری هستند ) تا آی سی تکون نخوره بعد هم با کمی مایع یا خمیر فلکس خیلی آروم هیت بگیری با هیتر و مچ دستتو روی همه ی پایه ها بچرخونی تا بره سر جاش !

بالا