آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن (No Power) بودن لپ تاپ Fujitsu Lifebook A Series مدل AH531/GFO

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
خازن رو خارج کن . با تست دیودی گشتی دیگه !؟ بازری برای بعد از اینه که مسیر مورد نظر رو دقیقا شناسایی میکنی و میخوای ببینی به بدنه راه داره یا نه . ولتاژ خیلی پایینه و به نظز مشکوک میاد . مطمئنا یه جایی توی این مسیر نشتی داری . و ولتاژ داره افت میکنه . فردا datasheet این آیسی رو دقیقا بررسی میکنم و پایه ی پاور رو دقیقا برات شناسایی میکنم
درود.
میگما، خراب کاری کردم که، آخه با تست بازر همه ی این کارا رو انجام دادم... :nonchalance:
بعدش یه چیزه دیگه هم هست که من قبلش واقعا معذرت خواهی میکنم و اون هم اینه که من تا الان این مشکل رو فقط شب ها چک میکردم و اینجا مطرح میکردم و لازم به ذکره که محیط کار من نورش تا حدی کمه.
امروز که اومدم چک کنم اول از همه چشمم خورد به SMD های پشت چیپ جنوبی...
عکسش رو گذاشتم، 2 تا SMD از جاش تکون خورده و یکی 2 تا هم انگاری افتاده! (با قرمز مشخص کردم)
اون یکی که با آبی مشخص کردم هم سولفاته شده...
شرمنده که چشمم نخورده بود بهش تا الان.
6.jpg

پیوست‌ها

• 857.5 کیلوبایت بازدیدها: 20
  • 1.7 مگابایت بازدیدها: 18

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
سلام
ولتاژ این پایه هایی از I/O رو که میگم اندازه بگیر و اگر ولتاژ نداشتند ببین به گراند وصل هسنتد یا نه و اگر وصل بود با G مشخص کن و اگر نبود حتی اگر رقمش صفر هم بود بنویس تاببینیم دقیقا I/O خراب هست یانه در ضمن این پایه ها خیلی مهم هست و نشاندهنده ی سلامت مادربورد در بخش های مختلف هم هست : (این ای سی 128 تا پایه داره که هر 32 تاش توی یه ردیفه و کنار پایه ها نوشته شده . 0 تا 32 یا 32 تا 64 و 64 تا 96 و 96 تا 128 ومشخص کرده ). توی عکس لازم نیست بزاری و فقط شماره ی پایه رو بنویس و = قرار بده با ولتاژ

پایه های :

hidden content may not be quoted

حتما باطری 12 ولتی لپ تاپ تست بشه و وصل کن .
میدونم که گرفتن این ولتاژ ها اصلا کار ساده ای نیست و خسته کننده هست ولی چاره ی دیگه ای نداریم . و اگر این ولتاژ ها دقیق مشخص بشه نشان دهنده ی عملکرد خیلی از بخشهای برد هستش و حکم یه دیباگر رو دارهموفق باشی

77=3.3
79=1.3 ولی افت میکنه و کم میشه
80=این رو هم با باطری چک کردم و ولتاژش 0 هست.
33-53=1.1 تا 1.3 و
44=1.8
45=0
46=3.3
54-62=این پایه ها هم بین 1 تا 1.1
82=50 میلی ولت
120=0
109=0.6
119=0
95=120 میلی ولت منفی
94=0.73
93=3.3
64=3.3
107=0.7
99=0.37
108=0.5
((( 104=3.3
19=3.3
46=3.3
76=3.3
88=3.3
115=3.3
102=3.3
4=0 )))
62=300 میلی ولت و بعد از چند ثانیه یه لحظه 1.2
118=300 میلی ولت و بعد از چند ثانیه یه لحظه 1.2
32=0
114=0.82
67=0
68=0
44=1.8
85=3.3
27=0.4
25=0
23=0.8
12=0
26=0
15=0.36
28=0.37
111=0
75=0
74=0
123= 0.36 البته متغیر هم میشه بین 0 تا 1.3 یه بار دیگه اندازه گرفتم ثابت شد روی 1.1
100=1.2
69=3.3
70=3.3

هرچی میگردم Q300 رو پیدا نمیکنم!
اینجوری که من چک کردم c314 دقیقا همون قسمتیه که سولفات زده و با آبی نشون دادم!!!
L300 هم نیست هرچی گشتم پیداش نکردم.
C313 ولتاژی نداره و C306 هم همینطور.
C308 هم ولتاژی نداره البته جاش خالیه و خازن نیست روش.
U3500 یا
SLB9635tt هم گشتم نبود.

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
سلام
دستت درد نکنه دیگه . سرکاریم همگی با هم نه !؟
مگه قرار نشد قبل از هر کاری سولفاته زدن برد و کنده شدن قطعات رو بررسی کنی؟
پس فعلا به هیچی دیگه دست نزن و اون قطعات رو درست کن تا چیپ کار بیوفته .
آخه همین برام سئوال بود که همه ی ولتاژ ها درسته ، پس چرا برد جواب نمیده ! نگو دقت نکرده بودی به قطعات smd

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
فقط می تونم بگم واقعا دستت درد نکنه آقای shayan .آدم لذت می بره و افتخار می کنه که همکاری مثل شما داره .راهنمائی های کامل و با جزئیاتتون علاوه بر حل مشکل ، تجربه ای می شه برا بنده و دیگر دوستان . بقول معروف همه گفتنی ها رو آقای shayan گفتن و ما فقط می تونیم بگیم منتظر اعلام نتیجه

شما محبت دارین . من سعی کردم که هر چی رو که تجربه کردم رو برای دوستان دیگه دریغ نکنم . امیدوارم که دوستان دیگه و اساتید هم این لطف رو حق باقیه ی بچه ها داشته باشند . تا بازار تعمیرات لپتاپ هم مثل بازار تعمیرات موبایل قوی بشه . و دیگه روزی نباشه که بگن توی این شهرستان تعمیرکار نداریم . بخدا نون کسی اینجوری با اطلاعات دادن و راهنمایی آجر نمیشه روزی رو خدا میده . و در ضمن از همدیگه چیز یاد میگیریم
با تشکر

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
سلام
دستت درد نکنه دیگه . سرکاریم همگی با هم نه !؟
مگه قرار نشد قبل از هر کاری سولفاته زدن برد و کنده شدن قطعات رو بررسی کنی؟
پس فعلا به هیچی دیگه دست نزن و اون قطعات رو درست کن تا چیپ کار بیوفته .
آخه همین برام سئوال بود که همه ی ولتاژ ها درسته ، پس چرا برد جواب نمیده ! نگو دقت نکرده بودی به قطعات smd
نه داداش گلم این چه حرفیه، راستش اینجا انقده نور پردازیش بده که من حتی هر پایه ی I/O رو هم 2 تا میدیدم!!!
بعد این SMD ها انقده ریز بودن که معلوم نبودن!

الان مشکل جدید اینه که بعضی از SMD ها پایه یه طرفشون کنده شده، به جای این مقاومت SMD ها مثل خودشون رو بذارم جواب میده؟
چرا دقت کرده بودم ولی ندیدنش فقط بخاطر خطای دید بود، باز هم معذرت میخوام، خودم هم بدجوری اعصابم از دست خودم خورد شد که ندیدمش داداش، شرمندم واقعآ.
:narahan:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
قبل از اقدام به هر کاری به فکر تهیه یک چراغ رو میزی یا از این ذره بین ها که دور تا دورش LED هست و قیمت مناسبی هم دارن باشید تا خدای نکرده سلامت چشماتون به خطر نیفته .در مورد افتادن قطعات SMD فقط جاگذاری قطعات رو مد نظر نداشته باشید .این افتادن یه علتی داشته که می تونه ناشی از هیت گرفتن نادرست روی برد یا داغ کردن بیش از حد چیپ ( این احتمال ضعیف تر هست ولی امکانش هست) باشه .در مورد جاگذاری قطعات SMD هم مثل خودشون جواب می ده ولی سعی کنید از رو شماتیک ،قطعات رو طبق مقادیر جاگذاری کنید .
موفق باشید .

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
دوست خوبم
قبل از اقدام به هر کاری به فکر تهیه یک چراغ رو میزی یا از این ذره بین ها که دور تا دورش LED هست و قیمت مناسبی هم دارن باشید تا خدای نکرده سلامت چشماتون به خطر نیفته .در مورد افتادن قطعات SMD فقط جاگذاری قطعات رو مد نظر نداشته باشید .این افتادن یه علتی داشته که می تونه ناشی از هیت گرفتن نادرست روی برد یا داغ کردن بیش از حد چیپ ( این احتمال ضعیف تر هست ولی امکانش هست) باشه .در مورد جاگذاری قطعات SMD هم مثل خودشون جواب می ده ولی سعی کنید از رو شماتیک ،قطعات رو طبق مقادیر جاگذاری کنید .
موفق باشید .

بله شما کاملا درست می فرمایید و منمونم از شما که به نکته ی امکان سوخته بودن چیپ هم اشاره کردید و آقا کیان همونطور که دوستمون گفتند . اول به فکر سلامتی خودت باش که از همه چی مهمتره !

[hide]

خبر خوب اینکه ولتاژ راه اندازی cpu و دیگر قسمتهای بورد درسته . مسیر باطری هم فکر کنم درست باشه . I/O به نظر میاد ایرادی نداشته باشه . پایه ی 62 و 118 که کم و زیاد میشه مال جراغ های LED جک پاور و باطری هست ولی مدار محافظ فعال شده و اجازه ی راه اندازی رو به برد نمیده .
این مدار محافظ زمانی فعال میشه که روی برد اتصالی داشته باشی یا قطعه ای سوخته باشه و با ایراد مشاهده شده در زیر چیپ بدون هیچ شکی و قطعا ایراد یا از خود چیپ و یا از SMD های زیر یا اطرافشه . مدار PWM چیپ رو حتما بررسی کن .
دیگه همش بستگی به خودت داره که چجوری روی چیپ کار کنی و اگر حوصله به خرج بدی و با دقت کار کنی . قطعا نتیجه میگیری

[/hide]

فکر کنم دیگه کار تمومه و ایراد کاملا پیدا شده . منتظر جوابت هستم آقا کیان که بگی درست شد .

نطر دوستان در این باره چیه ؟

با تشکر از همه ی دوستانی که حوصله به خرج دادن و مطالب رو دنبال کردن و کمک کردن

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
دوست خوبم
موفق باشید .
درود.
تشکر میکنم ازتون دوست خوبم، اتفاقآ همین امروز رفتم یه لوپ خریدم و خیالم راحت شد، هر شب با چشم درد میخوابیدم...
اینجوری که من دارم میبینم این قسمت دست کاری شده هست، چون یکی از این SMD ها روی جاش نبود و یه پایش در اومده به SMD بقلیش که با هم متصل بودن قلع کشی کرده.
دوست من، یه سوال دیگه هم دارم، تو بعضی از قسمت ها SMD وجود نداره ولی ولی انگار باید باشه و تو بعضی قسمت ها هم انگار نباید باشه چون لحیمش قدیمیه و تازه نیست، چجوری باید بفهمم کجا باید قرار بدم و کجا نباید؟
R195 انگاری SMD اش افتاده.
R197 هم SMD اش جا به جا شده و یه پایش رو به همون R195 قلع کشی کردن.
C315 و C314 روش چیزی نیست و یه پایشون سوافات شده که نمیدونم خازن SMD باید قرار بدم یا نه!
C317 هم جاش خالیه و لحیمش تازه است که نمیدونم باید خازن SMD بذارم یا نه!
R228 که چسبیده به C317 هست یه پایش از رو برد کنده شده و به یکی از پایه های C317 اتصال داده شده.
بقیه قسمت ها دست کاری شده نیست ظاهرآ.
شماتیک رو هم بررسی کردم ولی گیج شدم، مثلا C317 رو زده 1میکرو 6.3 ولت! چجوری باید بفهمم توکدوم برد میتونم این SMD رو پیدا کنم؟ یعنی اگه شماتیک یه مادربرد رو بگیرم و یه همچین خازنی توش پیدا کنم درسته؟ و اینکه این قسمت از برد لپ تاپ این خازن باید باشه یا اینکه فقط جاش هیت و قطعه ای قرار نمیگیره؟

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
بله شما کاملا درست می فرمایید و منمونم از شما که به نکته ی امکان سوخته بودن چیپ هم اشاره کردید و آقا کیان همونطور که دوستمون گفتند . اول به فکر سلامتی خودت باش که از همه چی مهمتره !

hidden content may not be quoted

فکر کنم دیگه کار تمومه و ایراد کاملا پیدا شده . منتظر جوابت هستم آقا کیان که بگی درست شد .

نطر دوستان در این باره چیه ؟

با تشکر از همه ی دوستانی که حوصله به خرج دادن و مطالب رو دنبال کردن و کمک کردن
من واقعا عاجزم که چجوری تشکر کنم ازت استاد خوبم، من حتی تو آموزشگاهی که بودم هم اینجوری بهم در قبال پولی که میگرفتن آموزش نمیدادن که شما داری به طور رایگان و از حیث دوستیه چند روزه ای که حتی همو ندیدیم اینجوری نکته به نکته و بخش به بخش با کمال تواضع بهم اینقدر خوب کمک میکنید و آموزش میدید دوست من :66000000:
سعی میکنم با دقت پیدا کنم قطعات رو و جایگذین کنم و نتیجه رو اعلام کنم.

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
اگه شماتیک داری و میتونی اندازه ی قطعات رو پیدا کنی که خیلی بهتره .
و اگه نمی تونی به نظر من :

[hide]

فعلا بجای مقاومتهایی که کنده شده و اثر کنده شدنشون روی برد هست و جای لحیمشون تازه هست سیم وصل کن و جامپر بزن و به اونایی که لحیم قدیمی دارند کاری نداشته باش فعلا . مگر اینکه روشون ولتاژ باشه !
خازن ها هم از برد داغی در بیار و فعلا فقط اندازشون با قطعه ایی که قبلا روی برد بوده یکی باشه و جایگزین کن . حواست باشه که مقاومت به خازن لحیمش وصل نباشه و فقط در صورتی وصل بودن خازن ومقاومت قابل قبوله که سیم کشی روی برد اونا رو به هم وصل کرده باشه و اگر قطعه رو برداشتی ، باید با تست بازر سیم کشی روی برد راه بده . چون معمولا خازن ها یه پایه شون گرانده . و اگر مسیر مقاومت رو بهش وصل کنی اتصال میشه!
من قبلا یه همچین کاری زیر چیپ کردم و جواب داده و رو هوا نمیگم . البته دارم میگم که این کار اصلا اصولی نیست!

به احتمال زیاد روی این چیپ قبلا کار شده و بد ریسولدش کردن . و فکر کنم این کار هایی که گفتم رو بکنی و زیرش درست بشه . کافیه که یه بار قشنگ ریسولدش کنی و اگه جواب نداد تعویض کن . مدار pwm رو هم بررسی کن . راستی کدام اموزشگاه رفته بودی ؟

[/hide]

بالا