آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

روشن نشدن اینورتر گام الکتریگ Mini EL201

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
با سلام خدمت همه ی اساتید محترم

یدونه اینورتر جوشکاری گام الکتریک Mini EL201 آوردن که مشکلش اینه که روشن نمیشه . از این مدل اینورتر هایی هستش که یدونه بورد یکسره و ایستاده دارن ولی من تاحالا به این مدل اینورتر دست نزدم . گشتم توی پست های اینجا یه مورد نزدیک به این پیدا کردم که صحبت از خرابی خازن های تغذیه بودش منم با مولتی متر روی حالت تست بوق دوسر خزن های روی بورد رو گرفتم که بوق میزد ، احتمال دادم یکی از خازنا اتصال کوتاه شده باشه هر سه تا خازن رو یکی یکی در آوردم ولی هیچکدوم اتصال کوتاه نبودن براهمین جای نصب خازن ها به بورد رو با مولتی متر اندازه گرفتم دیدم اتصال کوتاه هستش ( البته نمیدونم باید اینطوری باشه یا نه !!!! )

گفتم بیام مطرح کنم ببینم نظر شما چیه و اینکه از کجا شروع کنم . اصلا نمیدونم 310 ولت رو از کجا باید اندازه گرفت و .... هیچی نمیدونم از این مدل بورد و فلجم توش :crying:

فقط همینقدر دستگیرم شد که برق شهر تا سر بورد میاد -رله تغذیه عمل نمیکنه - فن دستگاه هم 24 ولت هستش و با توجه به اینکه روشن نمیشه میشه نتیجه گرفت که قسمت تغذیه سوئیچینگ هم کار نمیکنه .... بیصبرانه منتظر راهنماییتون هستم :courage:

سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
وقتی دستگاه رو به برق میزنی چراغ زرد روشن میشه؟
IGBT ها رو تست کردی؟
یه مقاومت با دو سر کناکت رله موازی هستش اونم تست کن ببین سالمه؟
ولتاژ 300رو باید از دو سر خازن بزرگ 680میکرو بگیری،مشخصه
موفق باشی

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام
نه چراغ زرد روشن نیستش ، چراغ سبز هم روشن نمیشه !
راستش اینو اولین باره میبینم یکم توش گیج شدم نمیدونم چی به چیه ... بجای رله بزرگ دوتا رله کوچیک داره که نمیدونم اصلا همون رله های بورد تغذیه هستن یا نه ! خازن هارو باید نصب کنم تا دوباره روشنش کنم ولی اینکه روی تست بوق دوسر خازن هارو اتصال کوتاه نشان میده درست هستش ؟

اگه ممکنه یه توضیحی هم درمورد تست igbtز ها توی مدار بهم بده چون من معمولا درشون میارمو با یه نمونه نو مقایسه میکنم مقادیرو ولی این بوردو میترسم دستکاری کنم
البته اگه مشکل از IGBT ها باشه پس چرا اصلا دستگاه هیچ واکنشی نشون نمیده ؟ نه رله مدار عمل میکنه نه فن خنک کنندش روشن میشه نه چیزی انگار که اصلا برق بهش وصل نیست ولی هست

سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
به احتمال زیاد IGBT ها مرخص هستن
با مولتی متر عقربه ای IGBTها رو باید رو برد(لازم نیست در بیاری)تست کن
پروب های اهم متر رو بزن به دو تا پایه امیتر و کلکتور یا امیتر و گیت یا کلکتور و گیت،عقربه باید به یه میزان منحرف شه(مقدار رو یاداشت کن)،بعد پروب رو برعکس کن و تکرار کن اگه عقربه به همون میزان قبل از برعکس کردن پروب ها (همون که یاداشت کردی) منحرف شد، IGBTها مرخص هستن
IGBT معیوب رو در بیاری مشکل ولتاژت حل میشه،هیچی رو دستکاری نکن فعلا
موفق باشی

آخرین ویرایش:

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام
مولتی متر عقربه ای نداشتم یدونه سفارش دادم ، گفتم تا بیاد با دیجیتال سعی کنم ببینم چیزی دستگیرم میشه براهمین گذاشتمش روی تست بوق دیدم از 6 تا از IGBT بالای بورد ( K30T60 ) هر3تا پایشون از همه جهت بهم اتصال کوتاه نشون میده . یه ردیف هم پایین بورد سمت کف دستگاه هستش که فعلا بهشون دسترسی ندارم شمارشونو بخونم ولی یه 8 تایی یطرف روی یه هیت سینکه و یه دوتایی روی یه هیت سینک دیگه که بنظر میاد این دستگاه باید 8 تا IGBT و 8تا دیود دوبل داشته باشه . خروجی دستگاه جوشو یکی از دوستان توی همین انجمن گفته بود روی تست دیود میشه تست کرد و اگه از یطرف راه داد و از طرف دیگه راه نداد میشه نتیجه گرفت دیود های دوبل سالم هستن که در مورد این دستگاه هم همینطور بود و از یطرف راه میداد و از طرف دیگه راه نمیداد . نظر شما چیه ؟ بوردو کامل در بیارمو شماره دیود دوبل هارو چک کنمو تستشون کنم یا به همین تست خروجی دستگاه میشه اطمینان کرد برای صحت سلامتشون ؟

قسمت های دیگه ای هم هست که پیشنهاد کنین تستشون کنم ؟ چون این IGBT هارو موجود ندارمو باید قطعاتشو سفارش بدم گفتم یدفه اگه چیز دیگه هم میخواد سفارش بدم

سپاس از راهنماییهاتون :sneakiness:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
دیود دوبل ها سالمن کاریشون نداشته باش
تو قسمت تحریک igbtها دیود ها و مقاومت ها رو تست کن(همون جا کنار igbtها هستن)
مشکل دستگاهت همین igbt هاست،بهتر اینه که با عقربه ای تست کنی که جواب قطعی بهت میده و مثل دیجیتال سردرگم نمیکنه آدمو!
یادت باشه بعد سفارش igbt ها هر6تا رو نزنی رو برد،شما دو تا گروه سه تایی از igbt ها دارین تو این دستگاه پس تو هر گروه یه igbt نو قرار بده و دستگاه رو تست کن،این باعث میشه در صورت اشکال خسارت کمتری متحمل شی،حدالمقدرو بعد قرار دادن دوتا igbt ها و روشن کردن دستگاه به ولتاژ خروجی حدود 60ولت دستگاه اکتفا کن و از جوشکاری صرف نظر کن تا چهارتا igbt دیگه رو هم بزنی رو برد
عکسی از رو و زیر برد قرار بده
موفق باشی

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
در این مدل دستگاه ۴ گروه دوتایی igbt وجود دارد که جهت تست از هر گروه فقط یکی را نصب کن. حتما دیود زنر و مقاومت های متصل به گیت igbtها را چک کن چون معمولا هم زمان با سوختن ترانزیستورها 'آنها هم آسیب می بینند.
همچنین ۴ عدد درانزیستور bd136 یا ۱۳۸ در مسیر خروجی ترانس تحریک به سمت گیت ۴ گروه وجود دارد'حتما چک شود.
در کل همه قسمتهای تحریک گیت بایستی تقارن داشته باشند.

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
حتما زینر ها چک شود در صورت نشتی تعویض شود .
دلیل روشن نشدن دستگاه به خاطر ptc موازی با کنتاکت رله میباشد .
ولتاژ خروجی در لحظه اول تقریبا 60 ولت و سپس در حالت استندبای تقریبا 13 ولت .

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
این مدل ptcنداره یه مقاومت 47اهم 10 وات با کنتاکت رله موازی هستش،تا igbt نو به دستگاه زده نشه باباشم در بیاری روشن نمیشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MECO

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام

من هنوز دنبال IGBT هستم و نتونستم تهیه کنم . چطور باید زینر هارو از بابت نشتی تست کنم ؟ هیچ اطلاعاتی هم از این بورد نتونستم پیدا کنم که بدونم زینرهاش چند ولته یا کدوم دوتا زوج IGBT باهم هستن و ...
این مدل اینورتر عجب داستانایی داره ! اون سه برده ها خیلی بی دردسر تر هستن .

- کسی از اساتید سایتی میشناسه که قطعاتشو اینترنتی سفارش بدمو تهران نرم ؟
- برای این مدل اینورتر بجای
K30T60 از چه IGBT دیگه ای میشه استفاده کرد ؟

آخرین ویرایش:
بالا