آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

روشن شدن چراغ پروتکت بصورت چشمک زن در MMA200P

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام

یه دستکاجوش نصبتا قدیمی آوردن که تک بورد هستش ولی طرح گام الکتریک یا صبا الکتریک نیستش . یه بورد نسبتا کوچیک داره که روش 6 تا دیود دوبل و 6تا FGH40N60 داره . دو بار آورده بودن بخاطر خرابی قسمتی که اتصالش وصل میشد روی فیبل که از بس داغ کرده بود فیبرو سوزونده بود و ترمیمش کردمو حل شد . اینبار دوباره به همون موشل آوردش ولی وقتی روشنش کردم دیدم که چراغ پروتکتش روشنه و بصورت چشمک زن سریع !!!! نکته عجیبش اینجا هستش که دوتا خازن تغذیه ورودی داره ( خازن ها بزرگ ) وقتی ولتاژ دوسرشونو اندازه گرفتم مدام نوسان داشت و خلاصه هی زیاد میشد و کم میشد !
خروجی دستگاهو برای تست دیود های دوبل گرفتم دیدم اتصال کوتاه نشون میده ، تک تک دیود دوبل هارو از مدار در آوردم ولی دیدم همشون سالم هستن . ترانزیستورای قدرتشم با مولتی متر دیجیتال تست کردم اتصال کوتاه نبودن .

دیدم یه مقاومت آجری توی تغذیه ورودی هستش که خیلی داغ میکنه و دنبالش کردم دوتا مقاومت دیگه هم توی مسیر ( مقاومت های حدودا 2 وات معمولی ) اونا هم داغ میکردن و از ظاهرشون بر میاد که قبلا هم حسابی داغ کرده بودن که اینا سر مسیر رگولاتور 7815 هستن . ولتاژ سر رگولاتور 7815 رو اندازه گرفتم هیچی نداشت براهمین از مدار خارجش کردم و دوباره اندازه گرفتم که توی ورودیش 75 ولت داشت !
دستگاه رله نمیزنه - دوتا فن خنک کننده وسط بورد نصب هستش که روشن نمیشن هیچکدوم .
ضمنا : با خارج کردن رگولاتور 7815 از مدار ولتاژ دوسر خازونو اندازه گرفتم دقیقا 310 ولت شدش و بدون نوسان / حالا نظرتون درمورد این جانور چیه ؟ چرا خروجیش دستگاه جوشو اتصال کوتاه نشون میده ؟ رگولاتور سوخته یا اینکه مشکل از جای دیگش و اینو میخوابونه ؟ نتونستم متوجه بشم این فن ها برقشونو از همین رگولاتور میگیرن یا جای دیگه !

IMG-Edi.jpg

سپاس​

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
وقتی دستگاه رو به برق میزنی،رله وصل میشه؟صدای تیک میده؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MECO

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
اون مقاومت آجری ۱۰ وات احتمالا باید ۴۷ اهم باشه و اگه الان سالمه پس igbtها هم سالم هستند.
اون دوتا مقاومت دو وات هم که با هم سری هستند وظیفه تقسیم ولتاژ ۳۰۰ ولت به ولتاژ های کوچکتر را دارند. در این مدل تغذیه داخلی دستگاه سویچینگ نیست و خطی است.
هر دو فن با هم سری هستند و تغذیه اونها هم فکر کنم با تقسیم ولتاژ توسط یک مقاومت سیمی ۵ وات که زیر ۷۸۱۵ قرار داره تامین میشه.
اما در مورد مشکل عجیب شما.
مثلما رله وصل نمی کند. در این مدل تا همه شرایط مهیا نباشد و اصطلاحا همه چی اوکی نباشد 'رله وصل نمی شود و به همین دلیل مقاومت موازی با رله داغ میشود.
رگلاتور را تعویض کن و دوباره نصب کن ببین ولتاژ ۱۵ ولت داری?

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
مجددا سلام

همونطوری که استادdarabi81 گفتن رله وصل نمیکنه . متاسفانه هرچی گشتم بین قطعاتم 7815 نداشتم . آیا امکانش هست از 7812 یا 7818 استفاده کنم ؟ فکر میکنید 3 ولت اضاقه مشکل ساز باشه ؟ یا پیشنهاد میکنید رگولاتور خودشو روی برد برد ببندم ببینم کار میکنه یا نه ؟

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
چیکار کردید؟لطفا نتیجه را گزارش دهید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MECO

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام
من توی شهرستانم و همیشه بشدت با کمبود قطعات مواجه میشم و براهمین کارام لنگ می مونه . متاسفانه باوجود اینکه قطعات زیادی فراهم کرم ولی بازم همیشه یه قطعه هستش که باعث بشه معطل بشم . پرسیده بودم امکانش هست بجاش از 7812 یا 7818 استفاده کرد یانه چون اینارو موجود دارم ولی کسی جواب نداد . درکل رگولاتور 7815 سفارش دادم منتظرم برسه تا نصب کنم و نتیجه رو همینجا گزارش کنم .

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: darabi81

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
پاسخ : رد: روشن شدن چراغ پروتکت بصورت چشمک زن در MMA200P

سلام
من توی شهرستانم و همیشه بشدت با کمبود قطعات مواجه میشم و براهمین کارام لنگ می مونه . متاسفانه باوجود اینکه قطعات زیادی فراهم کرم ولی بازم همیشه یه قطعه هستش که باعث بشه معطل بشم . پرسیده بودم امکانش هست بجاش از 7812 یا 7818 استفاده کرد یانه چون اینارو موجود دارم ولی کسی جواب نداد . درکل رگولاتور 7815 سفارش دادم منتظرم برسه تا نصب کنم و نتیجه رو همینجا گزارش کنم .

سپاس
سلام
مشکل تامین قطعات را همه ما شهرستانی ها داریم.البته میتوانستی 15 ولت را با LM317 هم بسازی که به دردسرش نمی ارزد.
سپاس

MECO

کاربر
2011-02-15
62
126
سلام خدمت استاد دارابی عزیز

با تعویض رگولاتور 7815 و خازن های قرار گرفته شده توی مسیر ورودی و خروجی این رگولاتور مشکل اینورتر حل شدش و بلاخره دستگاه تحویل داده شد .

با تشکر و سپاس فراوان از شما و بهبود 68 :biggrins:

بالا