آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی جهت تعمیر آمپلی فایر مونو خودرو مدل AKAI AK-MD600.1

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. این آمپلیفایر روشن میشه و پروتکت هم نمی کنه و رو دیودهای دوبل خروجی حدود ولتاژ +40 و -40 رو داره. تمامی چهار عدد ماسفت های بخش تقویت ولتاژ(SVD3205T) سالمند. همچنین دو دیود دوبل (FMG22S و FMG22R). ماسفت های قدرت خروجی صوت (IRF640) هم سالمند. خازن های الکترولیت بزرگ همگی تست شدند و مشکلی ندارند.
ولی در خروجی صدای پت پت می دهد و نویز شدید دارد. ولتاژ روی پایه VCC آپ امپ ها TL074 و TL072با اسیلوسکوپ ریپل شدید دارد و شبیه موج سینوسی قاطی خطی شده است. صدای فون را هم با لمس دست وسطِ نویزها! اندکی تقویت می کند.
در محل C43 به جای یک خازن بدون قطب 10 میکروفاراد 250 ولت ِ صوتی، از دو خازن سری شده 22 میکرفاراد 250 ولت قطب دار استفاده شده که بعد از باز کردن دستگاه متوجه قطع بودن یکی از پایه هایش شدم. یک مقاومت یک وات سوخته هم در لوکیشن R273 دارد آنقدر داغ شده که بدنه خازن پولی استر زرد رنگ (105J100) کنارش را هم قدری سوزانده. به طور تقریبی 100 اهم به نظر می رسد و برای تست، اول یک 1 کیلو و بعد یک صد اهم ربع وات به جایش گذاشتم ولی الان این جایگزین با وات ضعیفتر اصلا گرم هم نمی شود!

در پست های بعدی جایگاه قطعات رو به همراه تصاویر و دیتاشیت قطعات قرار می دهم.

در این پست تصاویر برد و قطعات اصلی آن را پیوست می کنم و از استادان گرامی تقاضای راهنمای دارم.

پیوست‌ها

• 511.1 کیلوبایت بازدیدها: 51
  • 277.1 کیلوبایت بازدیدها: 47
  • 407.3 کیلوبایت بازدیدها: 50
  • 425.1 کیلوبایت بازدیدها: 45
  • 529.1 کیلوبایت بازدیدها: 45
  • 381.2 کیلوبایت بازدیدها: 47
  • 500.9 کیلوبایت بازدیدها: 46
  • 462.6 کیلوبایت بازدیدها: 48
  • 165 کیلوبایت بازدیدها: 42
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shahin33

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
در بخش تقویت ولتاژ یک آی سی TL494 و یک ترانزیستور 2SA1797 داریم و پایین همین بخش که به خروجی صوت متصل است دو آی سی LM393 هست. در بخش صوت ورودی یک آپ امپ TL072 به همراه سه TL074 داریم. یک اپتوکوپلر 6N137 هم داریم. دو عدد آی سی رگولاتور ولتاژ 78M05 هم داریم.
در ماژولی که به صورت افقی روی برد قرار گرفته هم یک آی سی 74HC00AG به همراه یک LM293 و یک آپ امپ TL072 دیگر داریم.
متاسفانه با وجودی که این برند ریشه و اصالت ژاپنی داره ولی به دلیل دست به دست شدن این شرکت در سالهای اخیر، شماتیک مدارش رو نتونستم پیدا کنم.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: shahin33

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
دیتاشیت قطعات مهم:

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
نه متاسفانه. هنوز نشده. اکثر قطعات موجود بر روی برد اصلی از آی سی های آپ امپ گرفته تا ماسفتها، رگولاتورها، خازن های الکترولیت و دیودهای مختلف تست شدن، ولی مشکل پت پت کردن و نداشتن خروجی سالم به همراه آمپرکشی بالا حل نشده. البته کارت درایور ماسفت های خروجی که به صورت عمودی روی برد اصلی قرار گرفته رو به دلیل احتمال صدمه به PCB هنوز کامل تست نکردم همون بردی که بر روش آی سی گیت 74HC00AG قرار داره. یک روش صحیح بیرون آوردن راحت و بدون آسیب پین هدر از روی برد رو به کمک مفتول مسی دیدم که پیوست می کنم. طبقش هم عمل می کنم، ببینم چی میشه.

سرویس منوال یک آمپلیفایر جی بی ال کلاس دی مشابه رو پیدا کردم که بخش افزاینده ولتاژش شبیه هست. ولی موضوع اینه که این بخش کارش رو انجام میده و ولتاژهای متقارن دوبل رو تولید می کنه. تا اونجایی که نتیجه گرفتم، مشکل از خط منفی خروجی هست که ظاهرا از جایی به یه دلیلی قطعی پیدا کرده.
راهنمایی خوب مهندس درویشی در این ویدئوی آموزشی و این یکی هم خیلی مفید بود ولی متاسفانه به حل مشکل این دستگاه کمک نکرد.
این کلاس چون صددرصد سوئیچینگ هست نسبت به کلاس A+B پیچیدگی بیشتری داره و سخت تر تعمیر میشه. SMD بودن اکثر قطعات و دو لایه بودن برد هم عیب یابی رو مشکل تر کرده.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا