آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: راهنمایی تعمیر منبع تغذیه سویچینگ لوازم خانگی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

سلام
دوست عزیزم پویا جان
بابت اظهار لطف و پیام خصوصی سپاسگزارم
اما موضوعاتی که جنبه خصوصی ندارد بشکل عمومی در همین تاپیک مطرح فرمایید زیرا
اولا : اساتید برجسته نیز مطلع شده و از نظر و تجارب ارزنده تر آنها بهره مند میشوید
ثانیا : دیگر کاربران نیز قادر به استفاده از دیالوگ و تجارب مربوطه خواهند شد

به هر تقدیر بابت توجه حضرتعالی به نظر محقر حقیر ممنون و مدیونم
اما در راستای تعیین مشابه آی سی فرمودید سوخته و عکس آی سی را ارسال فرموده اید و خواستار شماره های مشابه شدید درحالیکه :

1- تصویری مشاهده نمیشود و باوجودیکه شماره آی سی از سوی اساتید محترم سوال شد اما دریغ فرمودید و حتی شماره آی سی را هم اعلام نفرمودید.

2- درحالیکه شخصا سوال کردم چگونه مطمئن شده اید آی سی سوخته است معذالک پاسخی ارائه نفرمودید و لذا ممکن است آی سی سالم باشد و شما در بیراهه

3 - توجهی به سوالات دوستان عزیز هم نفرمودید و پاسخی نداده اید تا قادر به طرح توصیه ها و مراحل بعدی گردند

بنابمراتب بدقت پاسخ کلیه سوالات مطروحه را ارسال فرمایید تا بزودی مشکل رفع شود
اتفاقا مشکل شما و این تاپیک مورد توجه ویژه من است و مستمرا تا حصول مقصود نهایی بازدید کرده و خواهم کرد و اگر از این پس دقت کنید علیرغم اطلاعات ناچیز شما ، حتی المقدور سعی میکنم قطعات را داخل مدار تست کنید و بدون لحیمکاری قطعه معیوب را کشف کنیم

حقیر و همکاران برجسته کماکان منتظر پاسخ شما بوده و خواهیم بود

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

دوست عزیز آی سی اینطوری که من بررسی کردم یک ترک کوچکی در کنارش ایجاد شده به همین خاطر مطمئنم که دیگه یه بلایی سرش اومده تازه بیرونم بردم امتحان کردن برام به برق هم وصل کردند امتحانم کردند گفتند که آیسی سوخته و باید عوض بشه شماره آی سی هم d19554 می باشد. با تشکر منتظر نظرات شما هستم. اینم عکس واضحی از آیسی
http://www.uploadax.com/images/50510110523530230986.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

دوست عزیز آی سی اینطوری که من بررسی کردم یک ترک کوچکی در کنارش ایجاد شده به همین خاطر مطمئنم که دیگه یه بلایی سرش اومده تازه بیرونم بردم امتحان کردن برام به برق هم وصل کردند امتحانم کردند گفتند که آیسی سوخته و باید عوض بشه شماره آی سی هم d19554 می باشد. با تشکر منتظر نظرات شما هستم. اینم عکس واضحی از آیسی
http://www.uploadax.com/images/50510110523530230986.jpg

سلام
من دیتاشیت چنین آی سی را پیدا نکردم
هرچه روی آی سی نوشته اعلام فرمایید شاید شماره دیگری باشد
ازآنجاکه بعید بنظر میرسد نقشه این تغذیه را پیدا کنید و ارسال نمایید لذا اگر خودتان نقشه اتصالات آی سی و قطعات جانبی را بکشید و ارسال کنید زودتر به نتیجه خواهیم رسید.

سپاس

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

یک سوال میتوانم یک عکس واضح از روی کل مدار و یک عکس واضح هم از پشت مدار بزارم یا باید نقشه اش را طراحی کنم؟
روی آیسی نوشته d19554 و زیرش هم نوشته0B2273AP

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

یک سوال میتوانم یک عکس واضح از روی کل مدار و یک عکس واضح هم از پشت مدار بزارم یا باید نقشه اش را طراحی کنم؟
روی آیسی نوشته d19554 و زیرش هم نوشته0B2273AP

سلام
پویا جان اتفاقا گله اینه که از ارائه اطلاعات دریغ میکنی و نمیگی چه کار کردی و چی شد
لذا هر اطلاعاتی اضافه کنید به تسهیل تشخیص عیب و ارشاد اساتید کمک کرده اید

هرچند تجسم و ترسیم نقشه با استفاده از عکس کار ساده ای نیست اما قطعا مفید است و کمک قابل توجهی میکند چند تصویر کاملا واضح از پشت و روی مدار و ترک آی سی ارسال کنید .
( اساسا در تغذیه هایی با توان پایین ، ترکیدن آی سی بسیار بعید است زیرا مقاومت سری با برق شهر بزرگتر از آنست که قبل از سوختن مقاومت موجب ترکیدن آی سی شود بطوریکه حتی در تلویزیون زیاد اتفاق نمی افتد چه رسد به این تغذیه که ضعیف است لذا هر چی زور میزنم ترکیدن آی سی توی کت من نمیره . ازطرفی به نظر افراد آزاد و غیرمسئول خارج از تاپیک توجه نکنید زیرا غالبا ارائه اطلاعات صحیح بزیان آنان است و موجب بی نیازی شما به آنها میشود لذا هر اقدامی را با توصیه این تاپیک انجام دهید نه اینکه مطابق فرمایش شما شخص دیگری به برق بزند بگوید سوخته . بدیهی است که هر آی سی سالم را به برق متصل کنید میسوزد و اصولا تست آی سی با برق روش سرکاری و نامعقول است )

ضمنا از پست اول سوالات را با دقت مطالعه و پاسخ کلیه سوالات را بدهید
ازآنجاکه پاسخ نمیدهید ملاحظه فرمودید که رغبتی برای مساعدت باقی نگذاشتید و لذا توجه دوستان بشدت کاهش یافته

احتمال سوختن آی سی زیاد است ولی من قانع نشدم که سوخته باشد

مجددا سوال میکنم
آیا ولتاژ 310 ولت روی پایه فت وجود دارد یا نه ؟
اهم متر شما دیجیتال است یا آنالوگ (عقربه ای )

ضمنا آیا فت سالم جایگزین کرده اید ؟
ولتاژ پایه های آی سی و ولتاژ بین دو پایه زینر متصل به آی سی را هم اعلام فرمایید ؟

اگر قادر به اجرای توصیه ای نیستید سوال مربوطه را بی پاسخ نگذارید و بفرمایید تا با راهنمایی لازم قابل اجرا شود
نگران نباشید و مطمئن باشید اگر پاسخ سوالات را بدهید و با پاسخگویی دقیق زحمت اساتید عزیز را بی ثمر نکنید حتما مشکل رفع میشود
ولی بموجب عدم پاسخگویی ، کم لطفی به زحمات اساتید محترم را القا فرمودید که شایسته نیست.
پویا جان دیگه کف کردم ولی بازم تاکید میکنم لطفا تا پایان کار فقط به پاسخگویی و اجرای توصیه های این تاپیک توجه و از جاده خاکی و نظر افراد کوچه و خیابان احتراز فرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

سلام ولتاژ فت را اندازه گرفتم دقیقا 300 ولت بود همچنین ولتاژ خازن بزرگ را نیز اندازه گرفتم آن هم 300 ولت بود .
اهم متر بنده دیجیتال ساده است.
خیر فت سالم جایگزین نکردم.
ولتاژ دیود زینر چیزی خیلی کم حدود 0.2 است و ولتاژ پایه های آی سی هم 0.12 و 0.14 و 0.35 و 0.6 می باشد .
در ضمن بنده اشتباه کردم آیسی ترک نداره یک حالت درز مانند داره که آیسی به هم اتصال داده شده من به اشتباه فکر کردم ترک هست. ببخشید حق با شماست
عکس از زیر و روی برد هم گذاشتم:
http://upcity.ir/images2/57280800626097619029.jpg
http://upcity.ir/images2/49272254033851433711.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

سلام ولتاژ فت را اندازه گرفتم دقیقا 300 ولت بود همچنین ولتاژ خازن بزرگ را نیز اندازه گرفتم آن هم 300 ولت بود .
اهم متر بنده دیجیتال ساده است.
خیر فت سالم جایگزین نکردم.
ولتاژ دیود زینر چیزی خیلی کم حدود 0.2 است و ولتاژ پایه های آی سی هم 0.12 و 0.14 و 0.35 و 0.6 می باشد .
در ضمن بنده اشتباه کردم آیسی ترک نداره یک حالت درز مانند داره که آیسی به هم اتصال داده شده من به اشتباه فکر کردم ترک هست. ببخشید حق با شماست
عکس از زیر و روی برد هم گذاشتم:
http://upcity.ir/images2/57280800626097619029.jpg
http://upcity.ir/images2/49272254033851433711.jpg

سلام
پاسخهای خوب و موثری ارائه فرمودید
پویا جان با توجه به تصاویر زینر ندارد و دیود شیشه ای dp6 احتمالا 1n4148 است ببین اگر مقاومت هر کدام از دیود ها حدود صفر است سوخته ( نیاز نیست خارج کنید روی مدار تست کنید ) ولی احتمالا سالمند

سه مقاومت کنار هم و عمود بر dp6 است مقاومت آنها را روی مدار اندازه گیری و اعلام کنید

همچنین ولتاژ پایه 2 آی سی را که به دیود dp7 متصل است اعلام کنید

مقاومت پایه های فت را در 6 حالت مختلف داخل مدار اعلام کنید

شماره قطعاتی ازجمله سه مقاومت که زیر رادیاتور است و در تصویر معلوم نیست مشخص کنید و برخی از قطعات را در تصویر پشت برد با ویرایش اضافه کنید.
تذکر : در کلیه اندازه گیری ها (بجز اندازه گیری ولتاژ) تغذیه را از برق بکشید و خاموش باشد و خازن بزرگ را با اتصال موازی یک مقاومت حدود 10 کیلو تخلیه کنید و سپس مقاومتهای لازم را اندازه گیری کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر

با سلام انسان از این همه متانت و شخصیت و صبر اساتید این سایت لذت میبره ایکاش سایت هایی که مدعی بزرگی و پیشکسوتی و بالاتر بودن و پر طرفدار تر بودن در دنیای تعمیرات و الکترونیک بودند مشق میگرفتند و اخلاق فنی مهندسی اشان را درست نشان میدادند با اینکه کاربری چند بار راهنمایی ها را ناقص عمل کرده ولی بازهم استاد گلم جناب غزال با حوصله ادامه میدهند و گفتمان درست و ادبی ایشان نشان از سابقه اخلاقی ایشان و سایت دارد احسنت --ببخشید که این مطالب را اینجا گفتم چون واقعا یک صدم این اخلاق خوب را در سایت ؟ ندیدم که سایت شما را جهت گفتمان خیلی فراتر دیدم به دوست عزیزمان پویا میگویم جان من یک بار از اول تایپیک نگاه کن ببین کدوم پیشنهاد را گوش نکردی عمل کن خصوصا تعویض خازن ها و ولت گیری های گفته شده و ...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

با سلام انسان از این همه متانت و شخصیت و صبر اساتید این سایت لذت میبره ایکاش سایت هایی که مدعی بزرگی و پیشکسوتی و بالاتر بودن و پر طرفدار تر بودن در دنیای تعمیرات و الکترونیک بودند مشق میگرفتند و اخلاق فنی مهندسی اشان را درست نشان میدادند با اینکه کاربری چند بار راهنمایی ها را ناقص عمل کرده ولی بازهم استاد گلم جناب غزالبا حوصله ادامه میدهند و گفتمان درست و ادبی ایشان نشان از سابقه اخلاقی ایشان و سایت دارد احسنت --ببخشید که این مطالب را اینجا گفتم چون واقعا یک صدم این اخلاق خوب را در سایت ؟ ندیدم که سایت شما را جهت گفتمان خیلی فراتر دیدمبه دوست عزیزمان پویا میگویم جان من یک بار از اول تایپیک نگاه کن ببین کدوم پیشنهاد را گوش نکردی عمل کن خصوصا تعویض خازن ها و ولت گیری های گفته شده و ...

سلام
استاد بزرگوار لطف شوق انگیز عالی مزید

دل های دور چه بسا نزدیکند آنچنانکه نیاز به راه ندارند که به هم راه یابند و قابل تمیز و تشخیص نیست که دل این است یا دل آن لذا احساس شما همان احساسی است که من درخصوص شما به دل داشتم و راهنمایی های شایسته شما لذتبخش و روح نواز است چنانکه بدون ذکر نام و تلویحا در پستهای مختلف تقدیر و تحسین کردم اما اکنون فرصتی حاصل گردیده تا بنام حضرتعالی مراتب تقدیر خود را بابت ارشادات ستودنی شما تقدیم دارم .

همواره موید و سرفراز و همچنان عزیز باشید.

آخرین ویرایش:

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567

با سلام
دیود شیشه ای را با اهم اندازه که گرفتم حدود 49.2 اهم بود . بعد با تست دیود نیز اندازه گرفتم 54 نشان می داد .
سه مقاومت را نیز اندازه گرفتم مقاومت rp4 حدود 40.2 اهم بود . مقاومت rp9 حدود 385 اهم بود . مقاومت rp5 حدود 10.4 اهم بود .
ولتاژ پایه 2 آیسی را که متصل به دیود dp7 بود اندازه گرفتم با سه تا از پایه ها چیزی حدود 0.22 تا 0.28 نشان می داد . پایه 2 را با بقیه پایه ها اندازه گرفتم حدودا 0.3 تا 0.5 بود.
پایه های فت را نیز من اینطوری اندازه گرفتم : 1- پایه درین با سورس 645 اهم - 2- پایه گیت با سورس 360 اهم - 3- پایه درین با گیت صفر(اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 4- پایه گیت با درین صفر(اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 5- پایه سورس با درین صفر (اهمتر هیچ حرکتی نمی کند). 6-پایه سورس با گیت 140 اهم
شماره قطعات را هم یک عکس جدید در زیر گذاشتم که شماره مقاومت ها پیدا باشه
http://www.uploadax.com/images/54154796779322452832.jpg
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا