آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
با سلام خئمت استاد غزال عزیز میخواستم بپرسم اگه ورودی مدار سوچینگ ما 12 ولت باشه و خروجی 220 ولت ایا ایسی سویچینگ که برای ولتاژ ورودی 310 ولت استفاده میشه با ولتاژ 12 عمل میکنه ؟ ایسی ورودی باید ولتاژ 12 تا 30 ولت باشه و یا فرقی نداره ا

سلام

سوال خوب و جالبی مطرح فرمودید

آی سی تغذیه ، ولتاژ حدود 14 ولت را صرفا برای قطع و وصل اتوماتیک کلید نیاز داره
پس تا اینجا با 14 ولت فقط تونستیم کلید اتوماتیک مهیا کنیم

اما این کلید مطابق شکل 2 باید با ترانس و ولتاژ دیگری مانند باطری یا برق شهر سری بشه که مدام ولتاژ اولیه ترانس را قطع و وصل کنه

اما اینکه محدوده این ولتاژ چقدره و حداقل ولتاژی که بخواهیم بجای برق شهر استفاده کنیم چند ولته ، این محدودیت از سوی تولید کننده و طی دیتاشیت اعلام میشه و من از این حیث توجهی نداشتم اما تصور میکنم با ولتاژهای پایین تر از 100 ولت و 50 ولت هم مقدوره

البته باید توجه داشته باشید که هرچه ولتاژ ورودی (جایگزین برق شهر ) کوچکتر باشه لزوما جریان اولیه ترانس باید بیشتر بشه و لذا فشار بیشتری به آی سی وارد میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
ممنون از پاسختان مهندس عزیز در ضمن یه اینورتور 12 به 220 برای تعمیر دارم که شماره ایسی سویچنگش را پاک کردن ! از روی مدار برسی کردم این ایسی پایه یک ولتاژ 12 و پایه 2 و 4 خروجی با دیود مستقیم میرسه به پایه ورودی فت ها و پایه 3 هم به فتوکپلر میره از روی تجربه شما مهندس عزیز چه ایسی میتونم جایگزین کنم عکس از مدار گرفتم اگه محبت کنید ایسیهای کنار این درایور چه کاری انجام میدهند توضیح دهید ممنون

IMG_b۱.jpg IMG_b2.jpg هر دو مدل مبدل 12 به 220 ولته فقط ورودی سویتچیگ با هم کمی فرق داره اگه زحمتی نیست در مورد این مدار توضیح دهید بخصوص کار ایسی چهار طرفه که چه نقشی داره باز هم ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
ممنون از پاسختان مهندس عزیز در ضمن یه اینورتور 12 به 220 برای تعمیر دارم که شماره ایسی سویچنگش را پاک کردن ! از روی مدار برسی کردم این ایسی پایه یک ولتاژ 12 و پایه 2 و 4 خروجی با دیود مستقیم میرسه به پایه ورودی فت ها و پایه 3 هم به فتوکپلر میره از روی تجربه شما مهندس عزیز چه ایسی میتونم جایگزین کنم عکس از مدار گرفتم اگه محبت کنید ایسیهای کنار این درایور چه کاری انجام میدهند توضیح دهید ممنون

مشاهده فایل‌پیوست 96976 مشاهده فایل‌پیوست 96977 هر دو مدل مبدل 12 به 220 ولته فقط ورودی سویتچیگ با هم کمی فرق داره اگه زحمتی نیست در مورد این مدار توضیح دهید بخصوص کار ایسی چهار طرفه که چه نقشی داره باز هم ممنون

سلام

دوست خوبم
شماره آی سی را پاک کردند و شما تصویر مدار را ارسال فرمودید که من آی سی را با مشخصات ناچیزی که اعلام فرمودید مشخص کنم!

متاسفانه مقدورم نیست
خصوصا که با آی سی سوئیچینگ 12 ولتی تابحال کار نکردم و لذا نمونه ای سراغ ندارم که با مشخصات ناچیز شما منطبق باشه

البته اگه مشخصات جامع آنرا برداشت کنید میتونید با جستجو پیدا کنید که وقت قابل توجهی میخواد

ولی ممکنه دوستان عزیز تجربه قابل توجهی داشته باشند که دریغ نمیکنند

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
با سلام استاد غزال
فکر کنم با تغییر مقاومت ها بتوان ولتاژ دلخواه را بدست آورد

سلام

بله کاملا درسته
اما با کاهش یا افزایش کدام مقاومت میتونیم ولتاژ خروجی را کمتر کنیم ؟

سپاس

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام

بله کاملا درسته
اما با کاهش یا افزایش کدام مقاومت میتونیم ولتاژ خروجی را کمتر کنیم ؟

سپاس
سلام
روی عکس زیاد مشخص نیست ،R بالائی که احتمالا 123کیلو اهم است را کم میکنیم یا R پائینی را کمی زیاد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
سلام
روی عکس زیاد مشخص نیست ،R بالائی که احتمالا 123کیلو اهم است را کم میکنیم یا R پائینی را کمی زیاد

سلام
آفرین

کاملا درسته

این دو مقاومت سری مورد نظر (RV , RG) تقریبا در تمام تغذیه ها وجود داره که میتونیم فورا پیدا کنیم
بطوریکه مقاومت RV به ولتاژ خروجی و RG به گراند و سر مشترک این دو مقاومت سری به 431 متصل میشه و درواقع نمونه ای از ولتاژ را به 431 اعلام میکنه

حالا همانطورکه جناب kavosh83 فرمودند با کاهش مقاومت RV یا با افزایش مقاوم RG ولتاژ خروجی کم میشه
زیرا دراینصورت مقدار بیشتری از ولتاژ خروجی به 431 میرسه و لذا دستور کاهش ولتاژ صادر میشه

اما ازآنجاکه لازمه افزایش مقاومت RG ، خارج کردن آن از مدار است
اما کاهش مقاومت RV بسادگی با موازی کردن یک مقاومت و بدون لحیمکاری هم قابل تست میشه

لذا بهترین راه اینه که مقاومت های مختلفی را بدون لحیمکاری با مقاومت RV موازی کنید تا ولتاژ خروجی مطابق دلخواه شما بشه
و نهایتا مقاومت ایده آلی که مشخص شد روی مقاومت اصلی لحیم کنید

توجه :
نباید اشتباها مقاومتی را با مقاومت RG (
که به گراند متصله) موازی کنید زیرا ولتاژ خروجی زیاد میشه و ممکنه آسیبی به دستگاه وارد کنه

اما اگر اشتباها هر مقاومتی حتی صفر اهم را با مقاومت RV موازی کنید هیچ اتفاق زیانباری نمی افته

بنابرین با این روش ساده ، بدون لحیمکاری مقاومت های مختلفی را با مقاومت RV (که به ولتاژ خروجی متصله ) موازی و تست کنید تا بسرعت مقاومت مناسب پیدا میشه و هیچ خطری هم نداره و سریع تر از محاسبات علمی به نتیجه دلخواه میرسید .

سپاس و تحسین مجدد
attachment.php

آخرین ویرایش:

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
مهندس جان با رد یابی از روی مدار و ولتاژ گیری پایه ها بترتیب 1 - ولتاز 12 مستقیم از دیود و خازن تغذیه میاد 2 - از پایه خرجی ایسی که کنار این ایسی قرار داره 3 - این هم از ایسی کناری 4 - منفی 5 - اوت پوت که با یک دیود میره به پایه ورودی مسفت 6- منفی 7- خروجی دوم که با دیود میره به ورودی مسفت دومی 8 با یک دیود ولتاز 12 ولت ------ممنون مهندس جان ببخشید وقت گراهنبهایتان را گرفتم در ضمن ایسی که چهار طرفه است میتونه درایور این ایسی باشه ؟چه نقشی تو مدار داره باز هم ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
مهندس جان با رد یابی از روی مدار و ولتاژ گیری پایه ها بترتیب 1 - ولتاز 12 مستقیم از دیود و خازن تغذیه میاد 2 - از پایه خرجی ایسی که کنار این ایسی قرار داره 3 - این هم از ایسی کناری 4 - منفی 5 - اوت پوت که با یک دیود میره به پایه ورودی مسفت 6- منفی 7- خروجی دوم که با دیود میره به ورودی مسفت دومی 8 با یک دیود ولتاز 12 ولت ------ممنون مهندس جان ببخشید وقت گراهنبهایتان را گرفتم در ضمن ایسی که چهار طرفه است میتونه درایور این ایسی باشه ؟چه نقشی تو مدار داره باز هم ممنون

سلام

دوست خوبم

اولا باید تعداد پایه های آی سی مشخص بشه
ثانیا عملکرد هر پایه مشخص بشه که تا حدودی مشخص کردی
دراینصورت باید در آی سی های مشابه جستجو کنی و اگه پایه ها مشابه بودند تست کنی

این جستجو وقت قابل توجهی میخواد که متاسفانه من فرصت ندارم

اساسا این آی سی نیازی به درایور نداره
این آی سی اسیلاتوره و فت ها خارج از آی سی هستند

فرمودید :
در ضمن ایسی که چهار طرفه است میتونه درایور این ایسی باشه ؟چه نقشی تو مدار داره

عزیزم با این اطلاعات احدی نمیتونه بگه چه نقشی داره و چه ارتباطی با یکدیگر دارند مگر این مدل را دیده باشه

اگر اتصال ناخواسته و ناصحیحی به این مدار اعمال نشده باشه دراینصورت با احتمال زیاد آی سی سالمه و نیاز به تعویض نداره

ضمنا باید این مشکل را در تاپیک مستقلی در بخش مربوطه با مشخصات کامل مارک و مدل و اطلاعات جامع مطرح کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
ممنون از پاسختان درست میفرمایید البته ایسی 8 پایه است .با راهنمایی شما چند تا داخل دیتا شیت پیدا کردم گفتم اول با شما مشورت کنم و بعد امتحانش کنم باز هم ازشما تشکر میکنم که به سرعت جواب سوالها را میدید در ضمن مهندس عزیز میشه یک اوسیلاتور یا درایور ساخت که خروجی اوسلاتور ان را به ورودیهای مسفت این مدار داد البته با تجربه که شما در زمینه الکترونیک داریدامکان پذیر است؟

بالا