آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: دل زدن ولتاژ خروجی و مشکل در STARTUP آی سی 3844

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
استاد مقاومت R2 مربوط به ۴۳۱ بالائی هست و R3 مربوط به ۴۳۱ پایینی.
وقتی خازن ۱۰۰ نانو خارج است اتصال دوسر R2 تاثیری نداره ولی اتصال دوسر R3 باعث خاموش شدن تغذیه میشه.
در ضمن خازنهای صافی با خازن سنج تست شد و سالم هستند.
با سپاس فراوان

درود

اشتباه گفتم برای تغییر ولتاژ R2 باید با R1 موازی کنی ( زمانیکه کار میکنه ۴۷۰ اهم با R1 موازی کن ببینم اثر نداره ؟ )

پاسخ شورت کردن R2 را قبلا دادم که انتظار شما درست نبوده .
اما اینکه گفتی ولتاژ R2 اثری نداره گفتم اشتباه میکنی و برای اطمینان گفتم ازمایش بالا را انجام بده
جای دیگری اشتباه گزارش میکنی و منطقی نیست آیا مطمئن هستی ۱۰۰ نانو بین رفرنس و کاتد هست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

اشتباه گفتم برای تغییر ولتاژ R2 باید با R1 موازی کنی ( زمانیکه کار میکنه ۴۷۰ اهم با R1 موازی کن ببینم اثر نداره ؟ )

پاسخ شورت کردن R2 را قبلا دادم که انتظار شما درست نبوده .
اما اینکه گفتی ولتاژ R2 اثری نداره گفتم اشتباه میکنی و برای اطمینان گفتم ازمایش بالا را انجام بده
جای دیگری اشتباه گزارش میکنی و منطقی نیست آیا مطمئن هستی ۱۰۰ نانو بین رفرنس و کاتد هست ؟

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیر
وقتی خازن ۱۰۰ نانو از مدار خارج هست مقاومت ۴۷۰ اهم با R1 موازی کردم ولی تاثیری روی ولتاژ خروجی نداره و ولتاژ همچنان درسته.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال عزیر
وقتی خازن ۱۰۰ نانو از مدار خارج هست مقاومت ۴۷۰ اهم با R1 موازی کردم ولی تاثیری روی ولتاژ خروجی نداره و ولتاژ همچنان درسته.
با سپاس فراوان

درود
همانطور که حدس زدم در اثر صدمه ، اشکال جدیدی اضافه شده
R1 را شورت کن ببین نتیجه را گزارش کن.
در حالتی که تغذیه کار میکنه تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود
همانطور که حدس زدم در اثر صدمه ، اشکال جدیدی اضافه شده
R1 را شورت کن ببین نتیجه را گزارش کن.
در حالتی که تغذیه کار میکنه تست کن

سپاس

با شورت کردن دو سر R1 ولتاژها کماکان درست میباشد.
با سپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود
۴۳۱ سوخته

سپاس

ممنون از اینکه وقت گرانبها تون را در اختیار ما قرار میدید .
واقعا از هر نوشته شما میشود آموخت الحق که کلمه استادی زیبنده شماست.
مدل 431 از مدل sot89 میباشد و فعلا موجود ندارم .با تعویض آن نتیجه را گزارش میکنم.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنون از اینکه وقت گرانبها تون را در اختیار ما قرار میدید .
واقعا از هر نوشته شما میشود آموخت الحق که کلمه استادی زیبنده شماست.
مدل 431 از مدل sot89 میباشد و فعلا موجود ندارم .با تعویض آن نتیجه را گزارش میکنم.
با سپاس فراوان

درود

ممنونم
پس از خطایی که موجب تشدید عیب شد دیگه آزمایشات قبلی از درجه اعتبار ساقط شده و نمیتونه ملاک باشه مثلا الان با سوختن ۴۳۱ شورت کردن R2 موجب رفع عیب نمیشه درحالیکه قبلا تغذیه درست میشد .
مدل ۴۳۱ مهم نیست اگه انواع دیگری داری میتونی نصب کنی فقط پایه ها رو اشتباه نکن .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

اگه بموجب خطایی که منجر به افزایش ولتاژ شد قطعات دیگه نسوخته باشه دراینصورت با تعویض ۴۳۱ باید به عیب اولیه برگرده چون قبل از رفع عیب اول ، قطعاتی ازجمله ۴۳۱ صدمه دید و لذا اگه با تعویض ۴۳۱ درست نشد طبیعی هست اما باید مانند آزمایشات اول ، با افزایش ولتاژ R2 شاهد پروتکت باشید .
آیا تابحال R15 را عوض کردی ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 166404

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

اگه بموجب خطایی که منجر به افزایش ولتاژ شد قطعات دیگه نسوخته باشه دراینصورت با تعویض ۴۳۱ باید به عیب اولیه برگرده چون قبل از رفع عیب اول ، قطعاتی ازجمله ۴۳۱ صدمه دید و لذا اگه با تعویض ۴۳۱ درست نشد طبیعی هست اما باید مانند آزمایشات اول ، با افزایش ولتاژ R2 شاهد پروتکت باشید .
آیا تابحال R15 را عوض کردی ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 166404
باسلام خدمت استاد غزال عزیز
R15 تابحال تعویض نشده و با اهم متر سالمه.
استاد عزیز متاسفانه بعلت پاره ای از مشکلات دیروز نتونستم431 جدید نصب کنم و نتیجه آزمایش ها رو ارائه بدم.
ولی به یاری حق امروز 431 معمولی بجای 431 سوخته میزارم و آزمایشهای زیر رو با دقت بیشتری انجام میدم.

1-ابتدا بدون هیچ تغییری در مدار فقط 431 را تعویض میکنم و نتیجه ولتاژ خروجی را مشاهده میکنم.
2-با افزایش ولتاژ R2 ببینم آیا پروتکت میکنه یا نه؟
3-وجود و عدم وجود خازن 100 نانو بین رفرنس و کاتد 431 پائینی را بررسی کنم.
امیدوارم با انجام آزمایش های فوق تازه به ایراد اصلی برسم.
با سپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با تعویض ۴۳۱ بالائی که سوخته بود نتایج زیر بدست آمد:
در صورتی که تمام قطعات در جایشان قرار دارند خروجی ولتاژ دل میزنه و وقتی تنها خازن ۱۰۰ نانو بین رفرنس و کاتد ۴۳۱ پایینی را در میارم همه ولتاژ ها درست هستند.
در اینحالت که ولتاژ ها درست هستند با موازی کردن مقاومت ۴۷۰ اهمی با R1 هیچ اتفاقی نمیوفته و به عملکرد ۴۳۱ بالایی مطمئنم چون وقتی ۴۷۰ اهم نیست ولتاژ کاتد تقریبا ۴.۴ولت هست و وقتی ۴۷۰ اهم با R1 موازی میشه ولتاژ کاتد تقریبا ۱.۷ ولت میشه که به اپتو کوپلر pc2 شک کردم و تعویض شد ولی تفاوتی نکرد(به اپتو کوپلر تعویضی اطمینان دارم).
وقتی خروجی این اپتوکوپلر نسبت به زمین گرم ولتاژ گرفتم دیدم پایه امیتر آن پس از موازی کردن ۴۷۰ اهم با R1 تقریبا ۲.۲ ولت میشه که بدون مقاومت ۴۷۰ اهمی صفر ولت هست.
وقتی خروجی اپتو کوپلر به هم وصل کردم تغذیه خاموش میشه.ولی با موازی کردن مقاومت ۴۷۰ اهم با R2 هیچ اتفاقی نمیوفته.
ولتاژ vcc در تمام زمانی که ولتاژ خروجی درست هست ۱۲ ولت هست.
ولتاژ ورودی برق شهر وصل هست و از ولتاژ ۱۱۰ ولت استفاده نمیکنم.
در خصوص پروتکت مدار :
فکر میکنم همانطور که از نقشه مشخصه ورودی اپتوکوپلر pc2 از ولتاژ ۵ولت نمونه میگیره شاید زمانی پروتکت از طریق pc2 انجام میشه که وقتی ولتاژ خروجی ۵ولت افزایش پیدا کرد بایستی vcc نیز افزایش پیدا کرده باشه تا پروتکت انجام بشه.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:
بالا