آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست شناسایی دستگاه فلزیاب و قطعات پاک شده

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
دوستان سلام این شماره ها رو نتونستم پیدا کنم آیا tl082
میتونم بزنم تست کنم

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
این هم از عکس مدار با شماره قطعات
DSCN6181.jpg

آخرین ویرایش:

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
سلام
اگه یه عکس از پشت مدار بندازی ایسی هارو مشخص میکنم
اون ایسی فلزی احتمال داره lm709 باشه که بعضی 709 خالی مینویسن یا il709 یا غیره از نوع طراحی مدار پیرامون این ایسی به احتمال 709 باشه
اگه یه عکس از پشت مدار باشه براحتی میشه ایسی هارو تشخیص داد
شما اسکوپ دارید؟

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
سلام
اگه یه عکس از پشت مدار بندازی ایسی هارو مشخص میکنم
اون ایسی فلزی احتمال داره lm709 باشه که بعضی 709 خالی مینویسن یا il709 یا غیره از نوع طراحی مدار پیرامون این ایسی به احتمال 709 باشه
اگه یه عکس از پشت مدار باشه براحتی میشه ایسی هارو تشخیص داد
شما اسکوپ دارید؟

سلام دوست عزیز تشکر
عکس میگیرم
اسکوپ دارم فعلا لوپش خرابه ولی مشکل نیست چیکار کنم بفرما ؟

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
دوستان یک مشکل دیگه به صاحبش زنگ زدم گفتم من به لوپش مشکوکم میدونی مال خودشه گفت نه نمیدونم احتمالا اینم جابجا شده حالا چیکار کنم نمیدونم///؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
سلام
خب با بررسی که کردم به طور 100% اینو میگم که ایسی فلزی lm709 هست و ایسی 14 پایه هم 4013 هست
و شما همین سیمپیچ رو وصل کن به فلزیاب و با اسکوپ پایه شماره 6 ایسی فلزی رو بگیر ببین موج میرایی داری و با نزدیک کردن فلز باید شکل موج تغییر کنه لطفا نتیجه رو بهم بگید
و در ایسی فلزی اون پین یا خار به سمت پایه 8 ایسی هست دقت کنید

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
ببین دوست عزیز شما اصلا نیاز به نقشه نداری.شما کافیه که اصول کار فلزیاب رو بلد باشی.این مدار خیلی ساده و اصلا هم پیچیده نیست.ببینید هر مدار فلزیاب از چند قسمت تشکیل شده:فرستنده،پیش تقویت کننده،سوییچ،تقویت کننده و قسمت شنیداری.اما مدار شما:با توجه به اینکه اسکوپ دارید کارتون خیلی راحته.ابتدا ببینید که قسمت تولید موج و نمونه گیر با میکرو و یا اینکه با 555.البته من فکر کنم 555 بالایی کار تولید ولتاژ مثبت (با توجه به اینکه ورودی مدار منفی و از طرف دیگه با توجه به دوتا دیود 4001 ،مشخصه که اون تایمر کارش تولید ولتاژ +.بهتر بگم مدار دارای تغذیه دوبله.)در هر صورت شما باید چک کنید ببینید به پایه بیس ترانزیستور پالسی اعمال میشه و اینکه مسیر پالس از کجاست؟555 و یا میکرو.اگه پالس نداشتید خوب معلوم میشه که مشکل از عدم وجوده پالسه.اما اگه پالس داشتید برید سراغ قسمت دوم:حالا با توجه به دیتا شیت ،پایه کلکتور bd139 رو پیدا کنید.این مسیر میشه مسر سیگنال ورودی به پیش تقویت کتتده.اگه مسیر رو دنبال کنید میرسید به اون دوتا دود شیشه ای که 99%دیود 4148 هستند.بعد از اون سیگنال به پایه 2 و یا 3 پیش تقویت کننده (تو این مدار احتمالا پایه 2)میره.اگه پیش تقویت کننده اون ایسی فلزی بود،پایه 6 میشه خروجی.خوب شما واسه تست این ایسی دوتا راه داری.اول اینکه خروجی رو با اسکوپ ببینی.اگه شکل خروجی پایه به صورت میرایی و نمایی بود و با نزدیک شده فلز شکل هم تغییر میکرد ،پس معلومه که تا اینجا مدار سالمه.اما اگه شکل مورد نظر رو نداشته پس باید هم خود ای سی و هم تا قسمت کویل رو خوب چک کنی.مثلا تغذیه ای سی ،مسیر برد ،سالم بودن ترانزیستور....راه دوم استفاده از مولتی متره.شما کافیه مولتی متر رو روی میلی قرار بدین و نوک پراپ رو وصل کنید خروجی و سر دیگه رو به زمین.حالا باید با نزدیک شدن کویل به فلز مقدار ولتاژ تغییر میکنه.اگه تغییر نکرد،پس مسیر سیگنال رو تا اونجا حوب چک کنید.مرحله بعدی تو مدار شما ،احتمالا ورود سیگنال به تقویت کننده 358.خوب حالا خروجی این تقویت کننده رو چک کنید(میتونید راحت با ولتمتر چک کنید)البته ناگفته نمونه که این ای یس دارای دوتا تقویت کننده درون خودش هست.بعد از این مرحله سیگنال میره به قسمت سوییچ.ببینید اگه اون ای سی 4013 باشه.این یعنی کارش تولید سمپل تایمه.پس بنابراین تو این مدار ظاهرا کار سوییچ رو فت k246 انجام میده.اگه میخواین بفهمید که این ایسی 4013 هست یا نه،کافیه بیینید که سیگنال بعد از تقویت کننده به کجا میره؟اگه به اون ترانزیستور فت 246رفت،اونوقت ببینید گیت فت به کجا رفته؟اگه به ایسی 14 پایه رفته ،پس شک نکنید که ای سی 14 پایه یه ایسی فلیپ فلاپه.حالا برید تو دیتاشیت همین 4013 و پایه های اون (ورودی خروجی،تغذیه)رو چک کنید و با ایسی تو مدار مقایسه کنید.و با اسکوپ ببینید ایا 4013 سمپل تایم تولید میکنه یا نه؟اگه اره،کجا میره؟به گیت ماسفت؟اصلا شاید کار تولید سمپل تایم با میکرو باشه و این ایسی 4066 باشه.(با توجه به دیتاشیت پایه ها رو با هم چک کنید.و در اخر هم قسمت vco و یا تولید صدا.ببینید کل این فرایند اگه تجهیزات و یکمی تجربه داشته باشید 2 الی 3 ساعت بیشتر طول نمیکشه.فعلا تا اینجا بسه.
موفق باشی

بالا