آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد
یه منبع تغذیه با خروجی 12 ولت ac دارم که خروجی نداره
تا خروجی پل دیودی و خازن رو گرفتم حدود 300 ولت داریم
2 تا ترانزیستور j13009 که تعویض کردم و متوجه شدم ایراد ندارن
یه دیاک جلوی این دو تا ترانزیستوره که چون ترانزیستور خروجی نداشت ولی ولتاژ ورودی داره اون رو توسط یکی از همکارا تعویض کردیم (روی برد نوشته db3) و متاسفانه دیاک تعویض شده رو بیرون انداخته. شک دارم قظعه رو درست تعویض کرده باشه ولی کد روی برد همون db3 هستش . الان منبه تغذیه رو وصل که می کنم در حد یه لخظه خروجی ولتاژ پایینی رو میده و قطع میشه . به نظرتون ممکنه دیاک علیرغم یکی بودن کد روی برد و قطعه اشتباه تعویض شده باشه و یا کلا به نظر شما ایراد چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
سلام استاد
یه منبع تغذیه با خروجی 12 ولت ac دارم که خروجی نداره
تا خروجی پل دیودی و خازن رو گرفتم حدود 300 ولت داریم
2 تا ترانزیستور j13009 که تعویض کردم و متوجه شدم ایراد ندارن
یه دیاک جلوی این دو تا ترانزیستوره که چون ترانزیستور خروجی نداشت ولی ولتاژ ورودی داره اون رو توسط یکی از همکارا تعویض کردیم (روی برد نوشته db3) و متاسفانه دیاک تعویض شده رو بیرون انداخته. شک دارم قظعه رو درست تعویض کرده باشه ولی کد روی برد همون db3 هستش . الان منبه تغذیه رو وصل که می کنم در حد یه لخظه خروجی ولتاژ پایینی رو میده و قطع میشه . به نظرتون ممکنه دیاک علیرغم یکی بودن کد روی برد و قطعه اشتباه تعویض شده باشه و یا کلا به نظر شما ایراد چیه؟

درود

وجود دیاک در تغذیه بعیده .
اگه نقشه تغذیه رو پیدا نکردی و یا کشیدن نقشه کامل مقدورت نیست ، لااقل باید نقشه حوالی قطعه را بکشی و ارسال کنی تا قابل تشخیص بشه.
ولی چطور فهمیدی قطعه مورد نظر معیوبه.
تصویر پشت و روی برد را هم ارسال کن و قطعه مورد بحث را مشخص کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
سلام تو این منبع تغذیه ها اگر ترانزیستورهای قدرت سالم باشند معمولا خازنهای ظرفیت پایین خراب میشه.

درود

تعویض شانسی یا حدسی قطعات و یا رفع دستوری عیب ارزشی نداره زیرا

اولا باید چندین قطعه عوض بشه تا عیب بصورت شانسی و یا بموجب توصیه برطرف بشه .

ثانیا دراینصورت دانش شما تغییر نمیکنه و به علم شما اضافه نمیشه.

ثالثا با روش اصولی ، کمترین خسارت به دستگاه وارد میشه و اگه قطعه ای خارج بشه حتما معیوبه و لذا دستگاه با تعویض مکرر و عدیده ، آش و لاش نمیشه.

رابعا در روش اصولی احتمال بروز خطا نزدیک به صفر است چون قطعه ای که خارج بشه حتما معیوبه.
و درغیراینصورت ناگزیر به تعویض تعداد قابل توجهی از قطعات هستی و احتمال خطای جابجایی پایه ها و یا ارتباط ناخواسته و نادرست نقاطی تقویت میشه و دراینصورت تعمیرش ده ها برابر دشوارتر میشه زیرا رفع عیوب دستی بسیار بسیار پیچیده تر است.

مثلا اگه پایه های یک خازن اشتباها جابجا بشه، دیگه حضرت فیل هم قادر به کشف عیب نمیشه.
اتفاقا در یکی از تاپیک ها پایه های کوپلر بدلیل تعویض شانسی و خودسرانه جابجا شده بود و به اندازه چند دستگاه تلاش شد تا عیب مشخص بشه چون پایه ها در اولین تعویض جابجا شده بود و در تعویض های بعدی با رعایت و دقت زیادی ، مطابق حالت دوم و لذا دائما بصورت اشتباه نصب میشد .

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
ax_3ntm.jpeg

سلام
خسته نباشید استاد
قطعه ی آبی رنگ با کد db3 جلوی ترانزیستور و بغل زینر

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
ax2_qaqn.jpeg

اینم پشت برد
از اونجایی که ترانزیستور های j13009 خروجی ندارن گفتم شاید وظیفه ی فرمان به عهده ی این دیاک باشه
از اونجایی که ترانزیستورها سالمن و تعویض هم شدن

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
ax_3ntm.jpeg

سلام
خسته نباشید استاد
قطعه ی آبی رنگ با کد db3 جلوی ترانزیستور و بغل زینر

سلام و درود، احتمال اینکه دیاک خراب شده باشه، خیلی کمه.
اون دو تا ترانزیستور های کوچیک رو عوض کنین. با توجه به اینکه این دو ترانزیستور ، در هنگام اضافه بار یا اتصال کوتاه از ترانزیستور های 13009 محافظت میکنن( با قطع کردن جریان بیس)
و خرابی این ترانزیستور ها هم باعث میشه که هیچ ولتاژی به پایه بیس 13009 نرسه.
موفق و پیروز باشید.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود استاد
میشه تحلیل این مدار رو لطف کنید بگید؟

چرا که نه!
دوست عزیز به این نوع منبع تغذیه سویچینگ ، میگن نیم پل( هاف بریج)
که در اصل از دو خازن به عنوان تقسیم کننده خازنی و از دو ترانزیستور هم به عنوان سویچ زن استفاده میشه.

اول که ولتاژ وارد مدار میشه، به واسطه پل دیود( همون چهار تا دیود) ولتاژ برق شهر به DC تبدیل میشه.
بعد از اینکه ولتاژ به dc تبدیل میشه، قطب مثبت بعد از عبور از یه مقاومت 100 الی 560 کیلو اهم، یه خازن چند نانو فارادی رو پر میکنه.
بعد اینکه ولتاژ خازن به بالای 32 ولت میرسه،دیاک ناگهان جریان رو از خودش عبور میده و ترانزیستور قدرت( به فرض1 ) رو فعال میکنه.
حالا هم که ترانزیستور 1 فعال شد، جریان از ترانس کوچیک و بعد از اون از ترانس اصلی عبور میکنه و یه ولتاژ کوتاه مدت رو دوسر ثانویه ترانس اصلی ایجاد میشه. و بعد هم رو دوسر خروجی ترانس کوچیک یه ولتاژ ایجاد میشه و ترانزیستور قدرت 1 خاموش و ترانزیستور قدرت 2 روشن میشه. دوباره یه ولتاژ رو دو سر خروجی ترانس اصلی و ترانس کوچیک( که در اصل بهش میگن ترانس فیدبک) ایجاد میشه.
و این چرخه مرتبا تکرار میشه تا ولتاژ رو دو سر خروجی ترانس اصلی تولید بشه.
سر راه امیتر ترانزیستور های قدرت هم مقاومت 0.2 الی 10 اهم میذارن تا یه ولتاژ کوچکی هم رو دوسر اون مقاومت افت کنه، این کار دو مزیت داره:1 فشار کمتر به ترانزیستور های قدرت
2 در صورت افت ولتاژ بیش از حد روی دو سر مقاومت( که ناشی از اضافه بار هست)، ترانزیستور های کوچک جریان بیس ترانزیستور های قدرت رو محدود میکنن تا منبع تغذیه نسوزه.

البته این خلاصه تحلیل بود و برای تحلیل کامل، باید یه کتاب و مقاله و..... نوشت.
از این منبع تغذیه ها معمولا برای لامپ های هالوژن استفاده میشه.

مهران علی

کاربر vip
کاربر
2021-04-12
9
6
51
سلام اشکال از خازنهای کوچیک اطراف آیی سی باید باشه که باید ظرفیتهای اونها رو خارج از برد چک کنی اگر همه سالم بودن ممکنه خود آی سی خراب باشه .البته اینها
در زمانی که ترانزیستورهای 13009 از ابتدا سالنم بودند صادق است.
ببخشید بردتون رو الان دیدم
مشکل احتمالا ابتدا از خازنها اطراف ترانزیستورها یا ترانزیستورهای درایور باید باشه و ممنون از تحلیل مدار زیبای اساتید.

آخرین ویرایش:
بالا