آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خودپاوری مادربرد ECS IC780M-A2 V1.0A USB 2.0

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت سروران

یک نکته مهم را باید همکاران در زمینه مادربرد در نظر بگیرند تجربه نشان داده است که همیشه سوختن مادربرد علت دارد حالا این علت امکان دارد از پاور یا نوسان باشد یا دستکاری توسط مشتری و یا ...

پس نکته اول این است که علت را جستجو کنیم البته گاهی خود علت هم تا حدودی محدوده عیب را مشخص میکند

با توجه به خرابی ولتاژ استنبای ، باید مسیر استنبای مادربرد را بررسی کرد و قطعه ای که معمولا در این موارد ( در مادربرد ) آسیب میبیند I/O است که باید تعویض شود البته بهتر است قبلش SMD ها اطراف I/O را چک کنیم در صورت سالم بودن SMD ها باید I/O را به درستی تعویض کنیم بعد از تعویض اگر همه چیز درست انجام شود و چیپ جنوبی آسیب ندیده باشد بوت میشود

در مورد مادربرد دومی هم همین مورد صادق است و فقط قبلش این تست را انجام دهید شما باید سیم 24 پین پاور را وصل کنید ولی 4 پین را وصل نکنید حالا استارت بزنید اگر استارت خورد اعلام کنید تا بگویم کجا را بررسی فرمایید ولی اگر باز هم استارت نخورد موارد بالا را که عرض کردم انجام دهید

البته میتوانید شماتیک I/O را دانلود کنید و ولتاژ گیری نمایید تا حدی کمک میکند ولی قطعی نیست

البته بهتر بود ولتاژ ورودی استنبای تا F PANLE تا I/O را اعلام میکردید ولی زیاد هم نیاز نیست زیرا با توجه به شواهد امر ایراد مشخص است و اگر قطعه مورد نظر را تهیه کنید به نتیجه میرسید

موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,856
iRanTK.iR
با درود خدمت سروران

یک نکته مهم را باید همکاران در زمینه مادربرد در نظر بگیرند تجربه نشان داده است که همیشه سوختن مادربرد علت دارد حالا این علت امکان دارد از پاور یا نوسان باشد یا دستکاری توسط مشتری و یا ...

پس نکته اول این است که علت را جستجو کنیم البته گاهی خود علت هم تا حدودی محدوده عیب را مشخص میکند

با توجه به خرابی ولتاژ استنبای ، باید مسیر استنبای مادربرد را بررسی کرد و قطعه ای که معمولا در این موارد ( در مادربرد ) آسیب میبیند I/O است که باید تعویض شود البته بهتر است قبلش SMD ها اطراف I/O را چک کنیم در صورت سالم بودن SMD ها باید I/O را به درستی تعویض کنیم بعد از تعویض اگر همه چیز درست انجام شود و چیپ جنوبی آسیب ندیده باشد بوت میشود

در مورد مادربرد دومی هم همین مورد صادق است و فقط قبلش این تست را انجام دهید شما باید سیم 24 پین پاور را وصل کنید ولی 4 پین را وصل نکنید حالا استارت بزنید اگر استارت خورد اعلام کنید تا بگویم کجا را بررسی فرمایید ولی اگر باز هم استارت نخورد موارد بالا را که عرض کردم انجام دهید

البته میتوانید شماتیک I/O را دانلود کنید و ولتاژ گیری نمایید تا حدی کمک میکند ولی قطعی نیست

البته بهتر بود ولتاژ ورودی استنبای تا F PANLE تا I/O را اعلام میکردید ولی زیاد هم نیاز نیست زیرا با توجه به شواهد امر ایراد مشخص است و اگر قطعه مورد نظر را تهیه کنید به نتیجه میرسید

موفق باشید

درود

چهار پین را خارج کردم باز هم استارت نخورد ، آی سی I/O همون IT8716F هست ؟

ضمنا در مورد مادربردهای فاکس کان یک تجربه در این بخش هست :

http://www.irantk.ir/irantk23317-20/#post391579

آی سی G949HAB هم روی برد هست اما داغ نمی کند ، که دوستمون نوشتند داغ می کند ، ضمنا در مادربرد های قدیمی تر هم این شماره از آی سی I/O موجود هست یا نه ؟ چون یک سری مادربرد سوکت 478 سالم دارم که داخل انبار هست ، اگر فکر میکنید ممکن هست داخل اونها باشه یک نگاهی بهشون بندازم / تشکر

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,856
iRanTK.iR
درود

IT8712F دارم روی برد سوکت 478 دیتاشیت رو نگاه کردم پایه ها یکی هستند ، میشه جایگزین کرد ؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود

فکر نکنم در مادربرد 478 بتوانید پیدا کنید معمولا روی آنها 8705 و 8712 است

نکته : روی مدل I/O دقت کنید مثلا برای بنده پیش آمده است که مثلا IT8716F-S با IT8716F-A جواب نمیدهد

نکته : سعی کنید یا همان شماره خودش را به صورت نو پیدا کنید یا از اوراقی مطمئن استفاده کنید . مثلا در بعضی از مادربرد اوراقی میبینیم بانک CPU خراب است ولی تمام قطعات روی آن سالم است اینجوری اگر پیدا کردید استفاده کنید اگر پیدا نکردید آک آن را تهیه کنید در بازار موجود است

اون قطعه را که همکار بزرگوارمان فرمودند خلاصه یک تجربه خوب است ولی زیاد شایع نیست و احتمالش در این مورد کم است . ولی در مجموع نمیشود به مادربرد اعتماد کرد اگر نمونش را داشتید تستش ضرر ندارد
موفق باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
درود

IT8712F دارم روی برد سوکت 478 دیتاشیت رو نگاه کردم پایه ها یکی هستند ، میشه جایگزین کرد ؟

پوزش میخواهم این پست شما را ندیدم
راستش بنده چندین مدل را در این مورد تست کردم و پایه های یکی بود ولی جواب نگرفتم فقط در یک یا دو مورد جواب گرفتم
بهتره است از خود شماره اصلی استفاده کنید . میترسم نصب کنید و جواب نگیرید و در اینصورت اگر چندین بار نصب و مجدد خارج کنید امکان دارد به برد آسیب برسد
ولی شما از اساتید خوب انجمن هستید و مطمئن هستم با چند بار نصب و خارج کردن I/O ، به برد آسیب نمیرسد اگر حوصله آن را داشتید انجام دهید ولی احتمالش کم است جواب بگیرید
موفق باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
فقط یک نکنه ای را عرض کنم در مادربرد فاکسکان حتما قبل از پروگرام بایوس ، بکاپ بگیرید و به فایل سایت فاکسکان اعتماد نکنید ممکن است گمراه شوید
اگر بعد از درست شدن مشکل استارت ، تصویر نداد بایوس را بررسی فرمایید
موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,856
iRanTK.iR
با درود مجدد
پوزش میخواهم این پست شما را ندیدم
راستش بنده چندین مدل را در این مورد تست کردم و پایه های یکی بود ولی جواب نگرفتم فقط در یک یا دو مورد جواب گرفتم
بهتره است از خود شماره اصلی استفاده کنید . میترسم نصب کنید و جواب نگیرید و در اینصورت اگر چندین بار نصب و مجدد خارج کنید امکان دارد به برد آسیب برسد
ولی شما از اساتید خوب انجمن هستید و مطمئن هستم با چند بار نصب و خارج کردن I/O ، به برد آسیب نمیرسد اگر حوصله آن را داشتید انجام دهید ولی احتمالش کم است جواب بگیرید
موفق باشید

درود

IT8712F را از یک برد سالم سوکت 478 برداشتم اما هیچ تفاوتی حاصل نشد ، لینک برای خرید دارید یا فروشگاهی که موجود داشته باشد ؟ قیمتش چقدر هست ؟

IT8716F-S

ویرایش :

پیدا شد :

http://www.amiricshop.ir/index.php?route=product/product&product_id=687

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود مجدد
مهندس گرامی ، با توجه به آسیب دیدن مسیر i/o بهتر است از پاور سالم و مطمئن استفاده کنید تا بیش از این خسارت وارد نشود
نکته دیگر اینکه حتما smd های اطراف i/o را نیز بررسی نمایید
موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,682
176,856
iRanTK.iR
درود

در مورد آی سی Tiger One G949HAB مقداری جستجو کردم ، ظاهرا این آی سی یک ACPI Controller هست ، همونطور که می دونید ACPI مخفف Advanced Configuration and Power Interface هست .

آی سی F72569DG از نظر کارایی شبیه به آی سی Tiger One G949HAB هست اما از نظر ترتیب پایه با این آی سی متفاوت می باشد .

وظایف آی سی در تصویر زیر مشخص هست :

ACPI.jpg

شماتیک آی سی TigerOne ضمیمه شد / یا حق

[hide]
مشاهده فایل‌پیوست F72569DG.pdf

مشاهده فایل‌پیوست Tiger One.pdf
[/hide]

بالا