آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خازن سنج(ESR METER ) عقربه ای آنالوگ

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
خیر دوست من در مبحث esr باید دقت در حد صدم اهم بالا بره فرض کن اگر شما بتونی یک اهم را به هزار قسمت تقسیم کنی اون وقت یک تستر مرغوب میتونه میزان نزدیکی یا اشباع اهم و نزدیکی به شورت را محاسبه کنه اما مولتی متر آنالوگ صرفا در صورتی که esr یا مقاومت داخلی خازن به حد اشباع رسیده باشه و در حد شورت خودش را نشون بده اون وقته که عکس العمل نشون میده
اما یک تستر میتونه پاش را یک مرحله بالاتر بزاره و یک مرحله قبل از اشباع یا شورت را هم محاسبه و اندازه بگیره بنابراین در صورتی خرابی نسبی خازن باز هم اون را نشون میده
ببین هرچه دانشت تو زمینه خودت بالا بره بهتر میتونی قطعات دمه دستی رو با ساده ترین وسایل تست صحت 100% بگیری
قسمت اهم مولتیمتر آنالوگ میتونه خازن رو بالای 80% تست کنه و هم esr یک فرمول ساده محاسبه کنه حتی میتونی با فرمول زاویه اختلاف فاز مدار (مدار هنرستان بخش جریان متناوب) زاویه تتا و اخلاف فاز خازن مورد نظر رو حساب کنی...تستر گران قیمت هست معلوم نیست مقادیر رو درست نشون بده
در مولتیمتر آنالوگ نوع حرکت عقربه به مقدار رفت وبرگشت و تا چه مقداری بره همه رو اون خازن رو مشخص میکنه
حتی با منبع ولتاژ هم می تونی خازن رو تست کنی فقط باید دست قلم بشی و محاسبه کنی

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
دوست گرامی ساخت همچین دستگاهی اولا آسون نیست ثانیا اگه هم ساختید نتایج آن دقیق و قابل استناد نخواهد بود. توصیه من به شما اینه که یک دستگاه تستر قطعات T4 تهیه کنید و با کمک اون خازن ها را در سه زمینه ظرفیت، ESR و Vloss تست کنید. دقت قابل قبولی دارد و ساختار آن که براساس آردوینو است و توسط میکروکنترلر Atmel Atmega328 مدیریت می شود، عملکرد خوبی دارد. دقیق دقیق نیست ولی از مدلهای آنالوگ روسی-فیلیپینی! زیرپله ای بهتر است.
توصیه می کنم روش تست اصولی خازن ها که توسط مهندس مجتبی زارع ارائه شده است رو در این آدرس ببینید:
بانک برق |روش تست اصولی خازن‌ها یا تست صحیح خازن با LCR متر | How work UNI-T UT612 LCR Meter - YouTube
به مباحثی مثل زاویه تتا، ضریب تلفات یا Dissipation Factor و راکتانس خازنی و ارتباط آنها با ESR می پردازند.

طبق آزمایش ایشون تستر T7 (و مطمئنا T4) در بخش تست Esr خازنی همواره دقیق نیستند و صد درصد نمی توان به نتیجه ای که نشان می دهند اتکا کرد و برای اطمینان کامل از سلامت خازن های الکترولیت متاسفانه نیاز به LCR مترهای پیشرفته و گران قیمت هست که مقرون به صرفه نیستند.(بخش ششم ویدئوی اینستاگرام یا دقیقه 5:10 به بعد یوتیوب را ببینید):
بانک برق |تست قطعات با T7 یا راحت ترین روش تست قطعات الکترونیک | T7 LCR Tester - YouTube

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mioo_sara

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
ببین هرچه دانشت تو زمینه خودت بالا بره بهتر میتونی قطعات دمه دستی رو با ساده ترین وسایل تست صحت 100% بگیری
قسمت اهم مولتیمتر آنالوگ میتونه خازن رو بالای 80% تست کنه و هم esr یک فرمول ساده محاسبه کنه حتی میتونی با فرمول زاویه اختلاف فاز مدار (مدار هنرستان بخش جریان متناوب) زاویه تتا و اخلاف فاز خازن مورد نظر رو حساب کنی...تستر گران قیمت هست معلوم نیست مقادیر رو درست نشون بده
در مولتیمتر آنالوگ نوع حرکت عقربه به مقدار رفت وبرگشت و تا چه مقداری بره همه رو اون خازن رو مشخص میکنه
سلام.
دوست خوبم . در صورت امکان میشه با یک مثال واقعی توضیح دهید ؟ با فرمول مقاومت داخلی را بنویسید.
متشکرم

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
سلام.
دوست خوبم . در صورت امکان میشه با یک مثال واقعی توضیح دهید ؟ با فرمول مقاومت داخلی را بنویسید.
متشکرم
دورود
همکار گرامی موارد که عرض کردم در قالب یک نکته بوده ولی اگر بخواهیم بسطش بدیم با جزییات تاپیک مورد نظر به حاشیه خواهد رفت ..با این تفاسیر
فرمول مورد نظر رو براتون می فرستم
photo_2023-07-22_17-44-24.jpg

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام دوستان
آیا در ایران دوستان جائی یا لینکی سراغ دارند که بشه خازن سنج(ESR METER ) عقربه ای آنالوگ تهیه کرد
آیا کسی سراغ داره راستش میخوام یکی بسازم اگر آماده سراغ دارید بی خود وقت نزارم ممنون
نمونه ای از تصاویر این خازن سنج را میزارم
ضمنا طبق ادعای سازنده میتونه در صورت خرابی خازن اون را روی بورد تشخیص بده که همین نکته برای من مهم است

Analog Tester ESR Meter in circuit 3 test

سلام
تحلیل مدار در سایت اتصال کوتاه است .
ادرس سایت را در تصویر نوشته شده است.
در هر صورت ساختی به ما هم اطلاع بده.
متشکرم

پیوست‌ها

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
خیر دوست من در مبحث esr باید دقت در حد صدم اهم بالا بره فرض کن اگر شما بتونی یک اهم را به هزار قسمت تقسیم کنی اون وقت یک تستر مرغوب میتونه میزان نزدیکی یا اشباع اهم و نزدیکی به شورت را محاسبه کنه اما مولتی متر آنالوگ صرفا در صورتی که esr یا مقاومت داخلی خازن به حد اشباع رسیده باشه و در حد شورت خودش را نشون بده اون وقته که عکس العمل نشون میده
اما یک تستر میتونه پاش را یک مرحله بالاتر بزاره و یک مرحله قبل از اشباع یا شورت را هم محاسبه و اندازه بگیره بنابراین در صورتی خرابی نسبی خازن باز هم اون را نشون میده

شماتیک و مدار به وفور پیدا میشه طبعا اگر بخوام دست به کار بشم ترجیح میدهم بهترین را انتخاب کنم با این حال ممنون

آخرین ویرایش:

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
دوست گرامی ساخت همچین دستگاهی اولا آسون نیست ثانیا اگه هم ساختید نتایج آن دقیق و قابل استناد نخواهد بود. توصیه من به شما اینه که یک دستگاه تستر قطعات T4 تهیه کنید و با کمک اون خازن ها را در سه زمینه ظرفیت، ESR و Vloss تست کنید. دقت قابل قبولی دارد و ساختار آن که براساس آردوینو است و توسط میکروکنترلر Atmel Atmega328 مدیریت می شود، عملکرد خوبی دارد. دقیق دقیق نیست ولی از مدلهای آنالوگ روسی-فیلیپینی! زیرپله ای بهتر است.
متاسفانه تستر های مبتنی بر آیسی های میکرو و اتمگا در صورت سوختن هزینه زیادی برای بازسازی دارند و گاهی هم هرگز تعمیر نمیشوند این تسترهای t4 یا t7 را دارم که البته فقط خارج بورد تست می کنند همونطور که در ابتدا اشاره کردم قصد داخل بورد و امکان زیرو یا صفر کردن مقدار پروب است که این تستر ها ندارند مدل esr100 هم دوستان تست گرفتند فقط در بوردهای تغذیه دقت دارد و در مادربورد اکثرا خارج دقت است ضمنا خیلی گران است

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531

بسیار ممنون میشم اگر در یک نمونه عملی روش خود را توضیح دهید در صورت امکان یک ویدئو

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام دوستان
آیا در ایران دوستان جائی یا لینکی سراغ دارند که بشه خازن سنج(ESR METER ) عقربه ای آنالوگ تهیه کرد
آیا کسی سراغ داره راستش میخوام یکی بسازم اگر آماده سراغ دارید بی خود وقت نزارم ممنون
نمونه ای از تصاویر این خازن سنج را میزارم
ضمنا طبق ادعای سازنده میتونه در صورت خرابی خازن اون را روی بورد تشخیص بده که همین نکته برای من مهم است

Analog Tester ESR Meter in circuit 3 test

پیام خصوصی فرستادم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jvom14
بالا