آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

حفره های موبایلی و گرفتاریهای کاربران

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
با ورود و افزایش چشمگیر تلفن همراه هوشمند در بازار جهانی و فعالیت هکرها، ضریب امنیتی این نوع گوشی ها کاهش یافته و این امر کاربران و مشترکین موبایل را نگران کرده است.
هجوم هکرها به تلفن های همراه بویژه گوشی های هوشمند غیر قابل کنترل شده است و تحقیقات نشان می دهد که خطر هکرها برای گوشی های هوشمند هر6 ماه 2 برابر می شود. کاربران باید نسبت به حمله هکرها هوشیار باشند.
گوشی های هوشمند مانند گوشی های مجهز به ویندوز موبایل، سیمبیان و آیفون به شدت در خطر مبتلا شدن به ویروس ها و اسپم ها می باشند.
این گوشی های هوشمند می تواند توسط هر آماتور کامپیوتر با چند کد و به کاربردن حیله های مخصوص هکر ها مورد هجوم قرار گیرد.
ویروس های تلفن همراه نه تنها اطلاعات شخصی و حساب های بانکی را تهدید می کند بلکه می تواند سیستم اپراتوری تلفن همراه را نیز مختلف کند.
فرستادن پیام های کوتاه نا خواسته و استفاده های نا به جا از دوربین و همین طور چک کردن و خواندن پیام های شخصی از دیگر تبعات ویروس های تلفن همراه است.
مشکل ویروس های تلفن همراه در آمریکا به یک مساله جدی تبدیل شده است و روزانه 200 ویروس تلفن همراه گوشی های هوشمند را تهدید می کند.
بازار هند نیز از این ویروس ها در امان نیست و با افزایش روز افزون تعداد کاربران این کشور، تعداد ویروس ها نیز به طور فزاینده ای افزایش می یابد.
پایگاه اینترنتی "مارکت واچ"، طی گزارش اعلام کرد ، مطالعات و تحقیقات مختلف نشان داده است که تعداد کاربران اتحادیه اروپا که گرفتار کلاهبرداری های موبایلی شده اند در 12 ماه گذشته 25 درصد افزایش یافته است.
در مطالعه که توسط موسسهM:Metrics انجام شده پنج بازار اروپایی مورد بررسی قرار گرفته است که شامل بریتانیا، فرانسه، ایتالیا ، اسپانیا و آلمان است.
برخی اپراتورها با ارایه آنتی اسپم ها (پیام های نا خواسته ) و کلاهبرداری های موبایلی مبارزه کرده و جلوی آن را به نوعی گرفته اند.
بر اساس گزارشات M:Metrics تعداد کاربران اروپایی که پیام های متنی ناخواسته دریافت می کنند هر سال 3/21 درصد افزایش می یابد و بسیاری از این پیام های کوتاه حاوی ویروس است.
خطر دریافت اسپم ها در اروپا جدی شده است بطوری که
اسپم ها در فرانسه هر سال 3/61 درصد افزایش می یابد و این کشور به پر خطرترین کشور اروپایی از نظر دریافت اسپم های موبایلی است.
از آنجا که تلفن همراه وسیله برای نگهداری اطلاعات شخصی مانند پسووردها، شماره های حساب بانکی، کارت اعتباری و غیره است، کلاهبرداری های از طریق تلفن همراه روبه افزایش است.
بر اساس تحقیقات جدید 6/5 میلیون کاربر اروپایی از طریق تلفن همراه به اطلاعات مالی خود دسترسی دارند که نسبت به سال گذشته 6/23 درصد رشد داشته است.
استفاده از سرویس های بانک همراه در ایتالیا از ژوئن 2007 تا ژوئن 2008 میلادی 2/30 درصد افزایش یافته است.
از طرف دیگر تصاویر و ویدیوهای خصوصی که با تلفن همراه گرفته می شود با دزدیده شدن یا گم شدن آن در اختیار همه قرار گرفته و از آن سوء استفاده می شود و آمار ها نشان می دهد که 50 درصد کاربران اروپایی با این مشکل روبرو هستند.
** سرویس قمار موبایلی
از سوی دیگر استفاده از سرویس های قمار نیز به یک مشکل اساسی برای بازارهای اروپایی بویژه در بین نوجوانان زیر 18 سال تبدیل شده است.
به گزارش موسسه ام . متریک ، اسپانیا قمارباز ترین نوجوانان 13 تا 17 ساله را دارد و چهار درصد نوجوانان این کشور از ژوئن 2007 تا ژوئن 2008 از سرویس های قمار تلفن همراه استقبال کرده اند.
بریتانیا با 3/1 نوجوانان که از نوع سرویس ها استفاده کرده اند کمترین مشکل را در این رابطه در بین کشورهای اروپایی داشته است.
محققان "جونیرپر ریسرچ" پیش بینی کرده اند ، درآمد قمارهای موبایلی در آمریکا تا سال 2013 میلادی به 5/27 میلیارد دلار می رسد.
قوانین جدیدی در آمریکا راجع به قمار موبایلی وضع شده ، درحالی که اروپاییان هنوز برای کنترل این مساله قوانینی وضع نکرده اند.
از طرف دیگر ارایه سرویس های بخت آزمایی تلفن همراه در آمریکای لاتین و بازار های آسیایی روبه افزایش است و تا پایان سال 2013 بیش از 400 میلیون کاربر خواهد داشت.
براساس تحقیقات جدید "جونیپر ریسرچ"، اروپای شرقی بزرگ ترین بازار قمار موبایلی در جهان است.
قیمت متوسط یک تلفن همراه در اروپا 07/476 یورو است و مشترکین تلفن همراه به طور متوسط 401 یورو در سال برای تلفن همراه خود هزینه می کنند که 07/6 یورو آن مربوط به دریافت محتواهای موبایلی شامل زنگ های موبایل، صفحات زمینه، بازی ها موسیقی است.
کاربران اسپانیایی با 544 یورو در سال بیشترین هزینه را برای تلفن همراه خود اختصاص می دهند.
 
بالا