آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

مشکل: جوش ندادن اينوتر جوش سه فاز es2500

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

دراینصورت همانطور که حدس زدم با جابجایی ناصحیح قطعات اسیلاتور ، فرکانس کم شده و بتبع آن جریان شدیدی میکشه
قطعات متصل به آی سی 3525 را با دستگاه دیگری مقایسه کنید که اشتباه در همین قسمت اتفاق افتاده

ضمنا انتخاب جریان کم یا زیاد هیچ تاثیری در دامنه سیگنال گیت نداره
و اصولا در بی باری هیچگونه اثری در دیوتی سایکل و زمان روشن بودن گیت هم نداره

بلکه فقط در لحظه جوشکاری زمان روشن بودن را تغییر میده یعنی در جریان زیاد زمان روشن بودن زیاده و در جریان کم زمان روشن بودن کمه یعنی درحالیکه پهنای سیکل یا زمان تناوب ثابته ، فقط پهنای روشن بودن تغییر میکنه

بعبارت دیگر در جریان کم سیگنال سوزنی میشه و در جریان زیاد تقریبا مربعی (البته در زمان جوشکاری )

بعبارتی وقتی دامنه سیگنال 5 ولت میشه اگه فورا صفر بشه جریان کم میده و اگه در یک زمانی 5 ولت بمونه و بعدا صفر بشه جریان بیشتری میده فقط همین ( البته در بی باری هیچگونه تاثیری بر سیگنال نداره و همیشه ثابته - میتونی روی دستگاه سالم ببینی )

ضمنا فرکانس با ولتمتر قابل اندازه گیری نیست
ولی سیگنال دو دستگاه را از حیث مقدار دامنه پیک تو پیک و مقدار دامنه مثبت و مقدار دامنه منفی گزارش نکردید.

سپاس

با سلام خدمت استاد عزیز
منم میدونم موقعی که جریان کم وزیاد میشه زمان تناوب تغییر میکنه نه دامنه سیگنال منظورم ان بود که ولتاز پایه گیت سورس دستگاه تکفاز روگرفتم با مولتی متر 5ولت بود ولی ولتاز گیت سورس دستگاه سه فاز با مولتی متر 14 ولته گفتم شاید این اختلاف فاحش باعث داغ شدن فتها میشه
در مورد اندازه گیری فرکانس با مولتی متر باید بگم من یک مولتی متر u71d دارم که تا 400 مگا هرتز فرکانس رو اندازه گیری میکنه
دامنه سیگنال در دستگاه تکفاز 7 ولت پیک مثبت و 15 ولت پیک منفی می باشد و دامنه سیگنال دستگاه سه فاز که با زنرهای مختلف اعلام کردم خسته نباشید

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
با سلام خدمت استاد عزیز
منم میدونم موقعی که جریان کم وزیاد میشه زمان تناوب تغییر میکنه نه دامنه سیگنال منظورم ان بود که ولتاز پایه گیت سورس دستگاه تکفاز روگرفتم با مولتی متر 5ولت بود ولی ولتاز گیت سورس دستگاه سه فاز با مولتی متر 14 ولته گفتم شاید این اختلاف فاحش باعث داغ شدن فتها میشه
در مورد اندازه گیری فرکانس با مولتی متر باید بگم من یک مولتی متر u71d دارم که تا 400 مگا هرتز فرکانس رو اندازه گیری میکنه
دامنه سیگنال در دستگاه تکفاز 7 ولت پیک مثبت و 15 ولت پیک منفی می باشد و دامنه سیگنال دستگاه سه فاز که با زنرهای مختلف اعلام کردم خسته نباشید

سلام عزیزم

به این دلیل عرض کردم سیگنال را با دستگاه سالم مقایسه و اعلام کنید که اگر دو دستگاه توسط یک شخص و یک اسکوپ اندازه گیری بشه مقایسه دقیق تر است و گرنه غالبا دستگاه سالم در دسترس دارم

اما دامنه دستگاه سالم را با ولتمتر و دستگاه معیوب را با اسکوپ اندازه گیری و گزارش فرمودید
البته من تابحال ولتمتری که دامنه فرکانس ها را اندازه گیری کنه ندیدم ولی بهتر بود با دستگاه واحدی اندازه گیری و مقایسه میکردید

اما دیگه نیاز نیست چون کاملا قطعی شده که کاهش فرکانس عامل عیب است و باید خطای جابجایی قطعات اسیلاتور را جستجو و کشف کنید.

سپاس

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
با سلام خدمت استاد عزیز

سلام

ظرفیت خازن متصل به پایه 5 و مقدار مقاومت متصل به پایه 6 آی سی 3525 را اعلام کنید

سپاس

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

بمحض آنکه دیدی کمی داغ میکنه خاموش کن زیرا بدون جوشکاری باید خنک باشه

با زینرهای مختلف ولتاژ بالاتر ( 6 و 8 و 9و ... ) تست کن و مرز کاهش ولتاژ خروجی را پیدا کن

یعنی مثلا با زینر 6 ولتی می بینی ولتاژ انبر خروجی 60 ولته
با 8 ولت همون 60 ولته
و ولتاژ زینر را آنقدر بالا ببر تا ولتاژ خروجی اندکی کم بشه مثلا با زینر 10 ولتی 55 ولت میشه که مرز تغییر ولتاژه سپس ببین در این مرز تغییر ولتاژ داغ کردنش درست میشه یا نه ؟

اگر زینر سوخته خودش را داری ببین از دو طرف چند اهمه ؟
با چه ولتاژی تست میکنی ( 300 ولت dc یا 3 فاز )
سپاس

سلام

دیگه مشخص شد چه مرضی داره

سیگنال گیت سورس Q09 خرابه که مربوط به برد کوچک یا خرابی خازن زیر است

یک خازن و مقاومت آجری سری به سورس گیت Q09 متصله ( مانند 3 تای دیگر ) این خازن عدسی را تست کن اگه با تست درست بود این خازن را با خازن ترانزیستور مجاور جابجا کن ببین سگنال Q09 درست میشه و اون یکی خراب میشه یا نه ؟

اگه مربوط به این خازن نبود
بدنه اسکوپ را به سورس Q09 متصل و پروب را از گیت بسمت عقب روی تک تک قطعات مربوطه از جمله روی زینر مربوطه ( 5 ولتی ) تست و اعلام کن

این گزارش شما خوب بود منتظر گزارش ناقص بودم که لوکیشن را ننویسی یا ....

سپاس

سلام

ظرفیت خازن متصل به پایه 5 و مقدار مقاومت متصل به پایه 6 آی سی 3525 را اعلام کنید

سپاس

با سلام تو مدار اسيلاتور فقط ترانزيستور 8050 و 8550 و اي سي 3525 و 3140 تعويض شدند و لوكيشن قطعاتو صد بار چك كردم. مشكلي نبود علت افت فركانس چي ميتونه باشه از خروجي ايسي 3525 ميتونم با اسكوپ فركانسو بگيرم يا نه
به پايه ٦ يه پتانسيومتر مولتي ترن وصله كه روي 6/2 كيلو تنظيم شده و به پايه 5 اي سي يك خازن 1 نانو متصله
ممنونم از لطفتون

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
با سلام تو مدار اسيلاتور فقط ترانزيستور 8050 و 8550 و اي سي 3525 و 3140 تعويض شدند و لوكيشن قطعاتو صد بار چك كردم. مشكلي نبود علت افت فركانس چي ميتونه باشه از خروجي ايسي 3525 ميتونم با اسكوپ فركانسو بگيرم يا نه
به پايه ٦ يه پتانسيومتر مولتي ترن وصله كه روي 6/2 كيلو تنظيم شده و به پايه 5 اي سي يك خازن 1 نانو متصله
ممنونم از لطفتون

سلام

خازن 1 نانو درسته ولی تعویضش کن اگه فرکانس بالا نرفت ، مقاومت پتانسیومتر را کم کن فرکانس بالا میره ( اگر مقاومت پتانسیومتر بیشتر بشه فت ها بیشتر داغ میشه و زودتر میسوزه پس ابتدا جهت درست را بررسی کن که مقاومت پتانسیومتر را بیشتر نکنی )

با توجه به اینکه قطعا پتانسیومتر موصوف بعنوان مقاومت متغیر استفاده شده یعنی درواقع از دو پایه آن استفاده موثر شده لذا بهترین راه اینه که یک پتانسیومتر حدود 20 کیلو را با یک مقاومت 1 کیلو سری کنی و این مدار سری را با پتانسیومتر اصلی موازی کنی و 20 کیلو را تغییر بدی و پتانسیومتر خودشو از تنظیم اصلی خارج نکنی و اگر پاسخ صحیحی گرفتی و مطمئن شدی که ایراد با تغییر پتانسیومتر رفع میشه اونوقت 20 کیلو را آزاد میکنی و پتانسیومتر اصلی را تنظیم میکنی

ببین با افزایش فرکانس ، فت ها کاملا خنک میشه یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
سلام

عزیز

هرچند پشتکارت قابل تحسینه و بعید می بینم ولش کنی اما من هم میخوام تعمیر این دستگاه را رها نکنی

اگرچه بنحو بی سابقه ای 215 پست را به خودش اختصاص داده اما حاوی اطلاعات و تجربیات خوبی است با این شرط که به انجام برسه .

بابت زینر هم مطمئن شدم 5 ولتی است

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

عزیز

هرچند پشتکارت قابل تحسینه و بعید می بینم ولش کنی اما من هم میخوام تعمیر این دستگاه را رها نکنی

اگرچه بنحو بی سابقه ای 215 پست را به خودش اختصاص داده اما حاوی اطلاعات و تجربیات خوبی است با این شرط که به انجام برسه .

سپاس
با سلام و خسته نباشيد خدمت استاد ارجمندم اقا غزال
شرمنده يك مدتي گرفتار بودم بين پستم فاصله افتاد بايد ببخشيد
مقدار مقاومت مولتي ترن را بيرون مدار اندازه گرفتم و ثبت كردم ٦/٢ كيلو بود بعد از اينكه مجددا داخل مدار نصب كردم مقدار مقاومت رو كم كردم تا فركانس كاري مدار رسيد به ١٠٨ كيلو هرتز ( مقدار فركانسي كه در دستگاه تك فاز اندازه گيري كردم
) مقدار مقاومت در اين حالت 5 كيلو اهم شد ولي تاثير زيادي در گرم شدن igbt ها نذاشت فقط چند ثانيه ديرتر داغ ميشن
خازن ١ نانو نيز تعويض شد
فقط از مساله اي كه مطمينم كه خروجي برد igbt كه از برد ريكتي فاير جدا كردم وزماني كه سوكت سيگنال گيت از برد فرمان به برد كوچك متصل است و igbt روشن است igbt داغ ميكنند ولي وقتي سوكت رو جدا ميكنم igbt ها داغ نميكنند هر چه هست از زمان روشن وخاموش شدن igbt ها هستش منتظر فرمايشات شما هستم يا حق

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
با سلام و خسته نباشيد خدمت استاد ارجمندم اقا غزال
شرمنده يك مدتي گرفتار بودم بين پستم فاصله افتاد بايد ببخشيد
مقدار مقاومت مولتي ترن را بيرون مدار اندازه گرفتم و ثبت كردم ٦/٢ كيلو بود بعد از اينكه مجددا داخل مدار نصب كردم مقدار مقاومت رو كم كردم تا فركانس كاري مدار رسيد به ١٠٨ كيلو هرتز ( مقدار فركانسي كه در دستگاه تك فاز اندازه گيري كردم
) مقدار مقاومت در اين حالت 5 كيلو اهم شد ولي تاثير زيادي در گرم شدن igbt ها نذاشت فقط چند ثانيه ديرتر داغ ميشن
خازن ١ نانو نيز تعويض شد
فقط از مساله اي كه مطمينم كه خروجي برد igbt كه از برد ريكتي فاير جدا كردم وزماني كه سوكت سيگنال گيت از برد فرمان به برد كوچك متصل است و igbt روشن است igbt داغ ميكنند ولي وقتي سوكت رو جدا ميكنم igbt ها داغ نميكنند هر چه هست از زمان روشن وخاموش شدن igbt ها هستش منتظر فرمايشات شما هستم يا حق

سلام

وقتی کمتر داغ میکنه یعنی موثر بوده
باز هم فرکانس را بالاتر ببر و نتیجه را اعلام کن
فرکانس دستگاه دیگر ملاک قطعی نیست

ضمنا دیودهای خروجی قدرت را هم تست کن ببین بدون جوشکاری هیچکدوم داغ نمیکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

عزیز

سپاس

سلام

خازن 1 نانو درسته ولی تعویضش کن اگه فرکانس بالا نرفت ، مقاومت پتانسیومتر را کم کن فرکانس بالا میره ( اگر مقاومت پتانسیومتر بیشتر بشه فت ها بیشتر داغ میشه و زودتر میسوزه پس ابتدا جهت درست را بررسی کن که مقاومت پتانسیومتر را بیشتر نکنی )

با توجه به اینکه قطعا پتانسیومتر موصوف بعنوان مقاومت متغیر استفاده شده یعنی درواقع از دو پایه آن استفاده موثر شده لذا بهترین راه اینه که یک پتانسیومتر حدود 20 کیلو را با یک مقاومت 1 کیلو سری کنی و این مدار سری را با پتانسیومتر اصلی موازی کنی و 20 کیلو را تغییر بدی و پتانسیومتر خودشو از تنظیم اصلی خارج نکنی و اگر پاسخ صحیحی گرفتی و مطمئن شدی که ایراد با تغییر پتانسیومتر رفع میشه اونوقت 20 کیلو را آزاد میکنی و پتانسیومتر اصلی را تنظیم میکنی

ببین با افزایش فرکانس ، فت ها کاملا خنک میشه یا نه ؟

سپاس

سلام

وقتی کمتر داغ میکنه یعنی موثر بوده
باز هم فرکانس را بالاتر ببر و نتیجه را اعلام کن
فرکانس دستگاه دیگر ملاک قطعی نیست

ضمنا دیودهای خروجی قدرت را هم تست کن ببین بدون جوشکاری هیچکدوم داغ نمیکنه

سپاس

با تشكر از استاد محترم
فركانس گيت را توسط پتانسيومتر تا جاي امكان افزايش دادم ولي بعد از ١٠٨ كيلو هرتز تو گرماي igbt ها هيچ تاثيري نذاشت
هنوز igbtها بهد از شش هفت ثانيه به شدت داغ ميكنند ديگه موندم چكار كنم مشتري هم صداش در اومده و ميخواد دستگاه رو ببره
بدبختي زياد روي اين دستگاه هزينه كردم و مهمتر سر شما رو درد اوردم و بعد از ٢٢٠ پست به جايي نرسونم. خستگي تو تنم ميمونه
اگه ميشه راه حل اساسي پيش روم بزاري كه زودتر به نتيجه برسم ممنون ميشم

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,898
با تشكر از استاد محترم
فركانس گيت را توسط پتانسيومتر تا جاي امكان افزايش دادم ولي بعد از ١٠٨ كيلو هرتز تو گرماي igbt ها هيچ تاثيري نذاشت
هنوز igbtها بهد از شش هفت ثانيه به شدت داغ ميكنند ديگه موندم چكار كنم مشتري هم صداش در اومده و ميخواد دستگاه رو ببره
بدبختي زياد روي اين دستگاه هزينه كردم و مهمتر سر شما رو درد اوردم و بعد از ٢٢٠ پست به جايي نرسونم. خستگي تو تنم ميمونه
اگه ميشه راه حل اساسي پيش روم بزاري كه زودتر به نتيجه برسم ممنون ميشم

سلام
ولتاژ خروجی با افزایش فرکانس چند ولت میشه
ولتاژ پیک تو پیک گیت چقدر تغییر میکنه
اگه با افزایش فرکانس هم داغ میکنه قطعا تست ترانس ها را بدرستی انجام ندادی و ترانس خرابه

تعداد خازنهای سرامیکی بزرگ بین ترانس و igbt ها را کم کن و تاثیر آنرا تست و اعلام کن یعنی ابتدا یکی از آنها را قطع و سپس 2 عدد را قطع و با یک خازن تست کن و اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا