آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش خیلی ضعیف اینورتر

asheyaneh

کاربر
2015-03-30
4
11
باسلام، استاد غزال می دونم وقت آزاد چندانی ندارید ولی خواهشا در حل این مشکل کمک نمایید:

زمانی که دستگاه جوش به دستم رسیده بود روشن نمی شد که با تعویض دیود پل و یک خازن 470 میکرو دستگاه روشن شد. اکنون در سوکت 6 سیمه (3سیم مشکی-3سیم قرمز) در برد بالا ولتاژ 310ولت ودر خروجی رگولاتور ولتاژ 24 ولت را دارم. رله عمل میکند و فن هم به خوبی کار می کند. فت سوییچینگ و برد سوییچینگ هم تست شد که سالم اند .درخروجی دستگاه (دوسر انبروگیره)70 ولت دارم.
اما مشکل این است که دستگاه ، در همه حالات (باتغییر رنج پتانسیومتر از مینیمم تا ماکزیمم ) جوش خیلی ضعیفی می زند. پتانسیومتر راهم تعوض کردم ولی مشکل برطرف نشد .

با مشاهده نقشه شماتیک ومقایسه آن با دستگاه متوجه شدم که این دستگاه می بایست دارای 12 عدد igbt FGH40N60 بوده باشد که ظاهرا توسط تعمیرکار قبلی همه 12 عدد igbt با 12عدد ماسفت 16N50 جایگزین شد. (به گفته مشتری بعداز تعمیر قبلی ، دستگاه بعد از زمان کوتاهی دچار مشکل شد) .
سوال:به نظر شما ایراد جوش زدن بسیار ضعیف دستگاه چیست ؟
آیا این تعویض igbt با ماسفت می تواند علت این مشکل باشد ؟
اصلا جابجایی ماسفت بجای igbi چه تاثیری در کار دستگاه می گذارد؟ (لطفا در صورت امکان توضییح دهید.)
]

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام، استاد غزال می دونم وقت آزاد چندانی ندارید ولی خواهشا در حل این مشکل کمک نمایید:

زمانی که دستگاه جوش به دستم رسیده بود روشن نمی شد که با تعویض دیود پل و یک خازن 470 میکرو دستگاه روشن شد. اکنون در سوکت 6 سیمه (3سیم مشکی-3سیم قرمز) در برد بالا ولتاژ 310ولت ودر خروجی رگولاتور ولتاژ 24 ولت را دارم. رله عمل میکند و فن هم به خوبی کار می کند. فت سوییچینگ و برد سوییچینگ هم تست شد که سالم اند .درخروجی دستگاه (دوسر انبروگیره)70 ولت دارم.
اما مشکل این است که دستگاه ، در همه حالات (باتغییر رنج پتانسیومتر از مینیمم تا ماکزیمم ) جوش خیلی ضعیفی می زند. پتانسیومتر راهم تعوض کردم ولی مشکل برطرف نشد .

با مشاهده نقشه شماتیک ومقایسه آن با دستگاه متوجه شدم که این دستگاه می بایست دارای 12 عدد igbt FGH40N60 بوده باشد که ظاهرا توسط تعمیرکار قبلی همه 12 عدد igbt با 12عدد ماسفت 16N50 جایگزین شد. (به گفته مشتری بعداز تعمیر قبلی ، دستگاه بعد از زمان کوتاهی دچار مشکل شد) .
سوال:به نظر شما ایراد جوش زدن بسیار ضعیف دستگاه چیست ؟
آیا این تعویض igbt با ماسفت می تواند علت این مشکل باشد ؟
اصلا جابجایی ماسفت بجای igbi چه تاثیری در کار دستگاه می گذارد؟ (لطفا در صورت امکان توضییح دهید.)
C:\Users\1234\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg

C:\Users\1234\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image004.jpg

C:\Users\1234\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image006.jpg

C:\Users\1234\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image008.jpg

درود

استفاده از igbt بجای فت و بالعکس فقط در عمر دستگاه موثره و در نحوه جوش و میزان جریان خروجی موثر نیست
در تاپیک دیگری عرض کردم فن و سیم شنت را تست کن
ممکنه فن بچرخه ولی خراب باشه که در بعضی از مدلها موجب بروز این عیب میشه

واضح تر توضیح بده که جوش ضعیف میده یعنی چقدر ضعیف
آیا قادر به جوش دادن هست ؟ یا جرقه کوچکی میزنه و جوش نمیده ؟

در یکی از تاپیک ها نحوه تست دستگاه تا فت ها را تقدیم کردم که باید دو دور سیم دور هسته ترانسی که در برد کوچک افقی هست بپیچید و با یک دیود و خازن ولتاژ را یکسو کرده و ولتاژ خازن را اعلام کنید
آیا لامپی با برق دستگاه سری کرده اید ؟
بمدت قابل توجه جوشکاری کن و ببین یکی از اتصالات انبر و سیم خروجی و غیره تا دیودها داغ میکنه یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

asheyaneh

کاربر
2015-03-30
4
11
باسلام
فن دستگاه باسرعت خوبی می چرخد وباد قوی می زند.(فرمودید ممکنه فن خراب باشد. چطور بایدبه خرابی فن پی برد؟؟ )

درامپر پایین مثلا(10تا30 امپر) دستگاه فقط جرقه کوچکی میزند وجوش نمی دهددر امپربالا وقتی پتانسیومتر راتا انتها می چرخانم (روی 200امپر) دستگاه جوش می زند ولی جوشی که می زند خیلی ضعیف است والکترود می چسبد،درواقع در حد 200امپر نیست.

دستگاهی که باتکنولوژی IGBT ساخته می شود آیا می شود بجای آن از ماسفت استفاده کرد؟؟؟؟

شنت چیست؟؟ ودر کدام قسمت قرار دارد؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
باسلام
فن دستگاه باسرعت خوبی می چرخد وباد قوی می زند.(فرمودید ممکنه فن خراب باشد. چطور بایدبه خرابی فن پی برد؟؟ )

درامپر پایین مثلا(10تا30 امپر) دستگاه فقط جرقه کوچکی میزند وجوش نمی دهددر امپربالا وقتی پتانسیومتر راتا انتها می چرخانم (روی 200امپر) دستگاه جوش می زند ولی جوشی که می زند خیلی ضعیف است والکترود می چسبد،درواقع در حد 200امپر نیست.

دستگاهی که باتکنولوژی IGBT ساخته می شود آیا می شود بجای آن از ماسفت استفاده کرد؟؟؟؟

شنت چیست؟؟ ودر کدام قسمت قرار دارد؟؟؟؟

درود

اگه یک خط درمیان پاسخ بدی وضعیت دستگاه را نمی فهمم
وقتی این مقدار جریان میده مربوط به شنت و یا فن نیست ولی اگه نمیدونستی شنت چیه نباید سوالم را بی پاسخ میگذاشتی
دوباره میپرسم آیا لامپی را برق دستگاه با سری کردی؟ اگه سوال را متوجه نمیشی اطلاع بده و بی پاسخ نگذار
درحال جوشکاری ولتاژ خروجی چند ولته ؟
شماره آی سی های برد کوچیک چیه ؟
درمورد igbt و فت قبلا توضیح دادم
درمورد فن هم دوباره عرض میکنم چرخیدن طبیعی فن دلیل سلامتش نیست و باید با فن سالم تست بشه ولی با توجه به گزارش جدید شما مشکل دستگاه شما فن هم نیست.
درمورد تست دستگاه از طریق ترانس کوچک برد افقی هم پاسخ ندادی
در مورد داغ کردن احتمالی محل اتصالات هم پاسخ ندادی ( محل اتصالات قوی که با لحیم زیادی لحیم شده تست کن خصوصا محل اتصال سیم های خروجی و سلف بزرگ متصل به خروجی
مقاومت دیودهای قدرت خروجی از دو طرف چند اهمه ( داخل مدار)

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

اگه یک خط درمیان پاسخ بدی وضعیت دستگاه را نمی فهمم
وقتی این مقدار جریان میده مربوط به شنت و یا فن نیست ولی اگه نمیدونستی شنت چیه نباید سوالم را بی پاسخ میگذاشتی
دوباره میپرسم آیا لامپی را برق دستگاه با سری کردی؟ اگه سوال را متوجه نمیشی اطلاع بده و بی پاسخ نگذار
درحال جوشکاری ولتاژ خروجی چند ولته ؟
شماره آی سی های برد کوچیک چیه ؟
درمورد igbt و فت قبلا توضیح دادم
درمورد فن هم دوباره عرض میکنم چرخیدن طبیعی فن دلیل سلامتش نیست و باید با فن سالم تست بشه ولی با توجه به گزارش جدید شما مشکل دستگاه شما فن هم نیست.
درمورد تست دستگاه از طریق ترانس کوچک برد افقی هم پاسخ ندادی
در مورد داغ کردن احتمالی محل اتصالات هم پاسخ ندادی ( محل اتصالات قوی که با لحیم زیادی لحیم شده تست کن خصوصا محل اتصال سیم های خروجی و سلف بزرگ متصل به خروجی
مقاومت دیودهای قدرت خروجی از دو طرف چند اهمه ( داخل مدار)

سپاس
با سلام خدمت استاد عزیز
یک سوالی برایم پیش آمده که شاید جایش اینجا نباشد ولی چون در این قسمت ذکر شده مطرح میکنم.
استاد اگر می شود یک مقدار در مورد این روشی که دو دور سیم دور ترانس می پیچیم و یکسو سازی کرده و ولتاژ روی خازن را می گیریم توضیح دهید.
آیا این روش جایگزین دیدن سیگنال به وسیله اسکوپ می شود؟
سطح ولتاژ منطقی چقدر باید باشد؟
در چه ترانس هایی می توانیم از این روش استفاده کنیم؟
سپاس

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
باسلام

سلام
تفاوت اساسی که برد درایور igbt و ماسفت تو مدارات جوش داره اینه که درایور ای جی بی تی برا اشباع ای جی بی تی 15 ولت میده ولی درایور ماسفت برا اشباع ماسفت 5.1 ولت میده.
اگه دقت کرده باشین با اهم متر نمیشه ای جی بی تی ها رو تست کرد ولی ماسفت رو میشه علتش هم اینه که گیت ای جی بی تی با ولتاژ 9 ولت اهم متر راه اندازی نمیشه ولی اگه با یه منبع تغذیه بین 11 تا 18 ولت تست کنید میشه.
بنا براین ای جی بی تی بجای ماسفت اصلا جواب نمیده .
ولی ماسفت بجای ای جی بی تی شاید جواب بده که اگر هم جواب بده بی مشکل نیست مگر اینکه برد درایور هم تغییر داده بشه.
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد عزیز
یک سوالی برایم پیش آمده که شاید جایش اینجا نباشد ولی چون در این قسمت ذکر شده مطرح میکنم.
استاد اگر می شود یک مقدار در مورد این روشی که دو دور سیم دور ترانس می پیچیم و یکسو سازی کرده و ولتاژ روی خازن را می گیریم توضیح دهید.
سطح ولتاژ منطقی چقدر باید باشد؟
در چه ترانس هایی می توانیم از این روش استفاده کنیم؟
سپاس

درود

در دستگاههای رایج یک برد افقی کوچک روی برد فوقانی هست که یک ترانس کوچک داره که غالبا حلقوی است ولی ندرتا ترانس معمولی هم استفاده میشه.
این ترانس سیگنال مورد نیاز گیت ها را ایزوله میکنه و سطح سگینال را بمقدار مناسب تغییر داده و نهایتا به گیت ها منتقل میشه

اگر دو دور سیم دور هسته این ترانس بپیچید (قطر سیم مهم نیست ) و با یک دیود و خازن 1 میکرو یکسو کنید باید ولتاژ خازن 2/5 ولت باشه که دراینصورت سیگنال تولیدی جهت اعمال به فت ها درسته

این روش در هر دستگاهی قابل استفاده است ولی ابتدا باید ببینی دو دور سیم در آن مدل دستگاه سالم باید چند ولت بده که معیار و ملاک قرار بگیره
مثلا در تلویزیون و رسیور و هر دستگاه دیگری روی هر ترانسی قابل انجام است

البته وجود ولتاژ ، دلیل صحت و سلامت سیگنال و صحت بخش های قبلی است
اما عدم وجود ولتاژ دلیل قاطعانه خرابی بخش های قبلی نیست چون ممکنه سالم باشه و بدلایلی درحال پروتکت باشه

بله البته بررسی با اسکوپ مطمئن تره ولی اغلب تعمیرکارها ندارن و اگه داشته باشن هم با این روش ساده تره و لذا تعمیرگاه منم از همین روش استفاده میکنه
و از اسکوپ در موارد بسیار بسیار نادر و پیچیده استفاده میشه ( شاید سالی یکبار)

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

igbt آمپر بالا خیلی فراوونتر از فت است
و ازآنجاکه همیشه از قطعات قویتر استفاده میکنیم لذا اگه فت لازم پیدا نشه از igbt استفاده میکنیم که جز طول عمر اشکالی نداشته و در صورت بروز این اشکال با تغییراتی از همون igbt استفاده میکنیم اما در بسیاری از موارد نیاز به تغییرات هم نداشته و عمر خوبی داشته
در تمام مدت سالیان دراز فعالیتم اگر عیب دستگاههایی که در تعمیر گاه من تعمیر شده قبل از 6 ماه تکرار بشه کلیه خسارتش بعهده تعمیرگاهم است و اگه بعد از 6 ماه و قبل از یکسال تکرار بشه اجرت تعمیر بعهده تعمیرگاهم است و مشتری موظف به پرداخت هزینه قطعات است لذا عمر دستگاه برای تعمیرگاهم در دجه اول اهمیت قرار داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
درود

igbt آمپر بالا خیلی فراوونتر از فت است
و ازآنجاکه همیشه از قطعات قویتر استفاده میکنیم لذا اگه فت لازم پیدا نشه از igbt استفاده میکنیم که جز طول عمر اشکالی نداشته و در صورت بروز این اشکال با تغییراتی از همون igbt استفاده میکنیم اما در بسیاری از موارد نیاز به تغییرات هم نداشته و عمر خوبی داشته
در تمام مدت سالیان دراز فعالیتم اگر عیب دستگاههایی که در تعمیر گاه من تعمیر شده قبل از 6 ماه تکرار بشه کلیه خسارتش بعهده تعمیرگاهم است و اگه بعد از 6 ماه و قبل از یکسال تکرار بشه اجرت تعمیر بعهده تعمیرگاهم است و مشتری موظف به پرداخت هزینه قطعات است لذا عمر دستگاه برای تعمیرگاهم در دجه اول اهمیت قرار داره.

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال
این شکل موج گیت یه اینورتر با ماسفت هست
http://8pic.ir/images/naqpyztsgmytas13ltm3.jpg
میبینید که قسمت مثبت پالس حدود پنج ولت است متاسفانه برا ای جی بی تی سیو شده نداشتم ولی قبلا که شکل موج گرفتم قسمت مثبت پالس حدود 15 ولت میباشد.
اینم قسمتی از دیتاشیت یه ای جی بی تی 60 امپری است
http://8pic.ir/images/xsvujcein3arahrxbtam.png
میبینید که برای حدود 12 ولت به بالا به اشباع میره پس ما اگه بخایم از ای جی بی تی استفاده کنیم ناچاریم که تو برد درایور دست ببریم واون دیود زنر 5.1 ولت رو هم حذف کنیم. اگه شما روش دیگه ای سراغ دارید یا ای جی بی تی میشناسید که ولتاژ گیتش پایین و مثل ماسفت هست از تجربیاتتون بهره مند میشیم.
باتشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد غزال
این شکل موج گیت یه اینورتر با ماسفت هست
http://8pic.ir/images/naqpyztsgmytas13ltm3.jpg
میبینید که قسمت مثبت پالس حدود پنج ولت است متاسفانه برا ای جی بی تی سیو شده نداشتم ولی قبلا که شکل موج گرفتم قسمت مثبت پالس حدود 15 ولت میباشد.
اینم قسمتی از دیتاشیت یه ای جی بی تی 60 امپری است
http://8pic.ir/images/xsvujcein3arahrxbtam.png
میبینید که برای حدود 12 ولت به بالا به اشباع میره پس ما اگه بخایم از ای جی بی تی استفاده کنیم ناچاریم که تو برد درایور دست ببریم واون دیود زنر 5.1 ولت رو هم حذف کنیم. اگه شما روش دیگه ای سراغ دارید یا ای جی بی تی میشناسید که ولتاژ گیتش پایین و مثل ماسفت هست از تجربیاتتون بهره مند میشیم.
باتشکر

درود

بله درست میفرمایید ولی سیگنال با اتصال به فت افت میکنه و اگه بجای فت از igbt استفاده کنی میبینی که افزایش پیدا میکنه
البته عرض کردم درمواردی نیاز به تغییرات داره

اما درهرصورت تجربه دلیل قاطع است لذا تست کن باورت بشه
در مباحث کلاسیک بسیاری از موارد مغفول واقع میشه اما در تست عملی تمام پارامترها ناخواسته لحاظ میشه و لذا اگه دیدی با دلایل نظری ناهماهنگه باید به اطلاعات نظری تردید کرد

مثال :
اگه از ترانزیستور ژرمانیوم استفاده کنی سطح سیگنال بیس ترانزیستور 2/ ولته ولی اگه بخوای از ترانزیستور معمول استفاده کنی نباید تصور کنی چون کمتر از 7/ ولته قادر به تحریک بیس نیست زیرا بیس ژرمانیم مانند زینر 2/ ولتی عمل میکنه و بمحضی که آزاد بشه ولتاژ بالا میره و با ترانزیستور معمول 7/ ولت میشه
البته در موارد خاصی که منبع سیگنال کمتر از 7/ ولت باشه اینگونه نمی شه

لذا شبیه مدار زینر با منبع 10 ولت که اگه از زینر 3 ولت استفاده کنی ولتاژ زینر 3 ولته و نمیتونی بگی چون 3 ولته بنابرین قادر به استفاده از زینر 5 ولت نیستی زیرا با زینر 5 و یا 7 ولت ولتاژ زینر 5 و یا 7 ولت میشه

البته استدلال همه جانبه موضوع سنگین تر از موارد فوق است ولی مهم اینه که در تعمیرگاه من درصورت عدم دسترسی به فت دلخواه از igbt بجای فت استفاده میشه و این موضوع به وفور تجربه شده

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا