آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: جایگزین نشدن ایسی 5l0365r در بعضی از بردهای تغذیه

tajik

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-06-06
278
1,321
1-چند دور سیم شارلاکدار به سیم پیچ تغذیه آی سی اضافه ( سری) کنید ( بروش سوزنی و بدون باز کردن هسته و بدون خارج کردن ترانس از مدار )
2- تغذیه را روشن کنید و ولتاژ تغذیه آی سی را اندازه گیری کنید اگر ولتاژش کمتر از قبل شده بود ابتدا و انتهای این چند دور را جابجا کنید که ولتاژ تغذیه بیشتر شود
سلام
انجام میدم و نتیجه را اعلام میکنم.

با تشکر

tajik

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-06-06
278
1,321
با سلام
با اضافه کردن سیم مشکل حل نشد و دیگه تعداد دورشو کم یا زیاد نکردم
با این ایسی tny256y استفاده کردم جواب داد.
با تشکر

aboly8000

کاربر
2008-03-29
40
58
سلام
لطفا بفرمایید چگونه از آی سی 5m0380r برای مدار زیر استفاده کنم.

power.jpg

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
مشگل راه نیفتادن این ای سی در فرکانس سوییچینگ ای سی هست که باید با ترانس منطبق باشه برای حل این مشگل سه نوع ای سی ساخته شده 5mxx 5lxx 5hxx که فرکانس سوییچینگ L کمترین و H بیشترین هست ای سی در صورت منطبق نبودن فرکانس هنگام راه اندازی متوجه جریانکشی زیاد میشه و پروتکت میکنه و چون مقاومت سنس داخلی داره کاری نمیشه کرد راه حل استفاده از سر وسط اولیه در بعضی ترانسها ست گاهی جواب میده یا استفاده از ای سی از نوع h

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مشگل راه نیفتادن این ای سی در فرکانس سوییچینگ ای سی هست که باید با ترانس منطبق باشه برای حل این مشگل سه نوع ای سی ساخته شده 5mxx 5lxx 5hxx که فرکانس سوییچینگ L کمترین و H بیشترین هست ای سی در صورت منطبق نبودن فرکانس هنگام راه اندازی متوجه جریانکشی زیاد میشه و پروتکت میکنه و چون مقاومت سنس داخلی داره کاری نمیشه کرد راه حل استفاده از سر وسط اولیه در بعضی ترانسها ست گاهی جواب میده یا استفاده از ای سی از نوع h

درود

آفرین
به نکته قابل تاملی اشاره فرمودید.
البته جایگزینی سری L و m مانعی نداره و توسط آی سی قابل اصلاحه
و در صورت ضرورت احتمال جایگزینی H و M هم در برخی از تغذیه ها وجود داره و بستگی به انتخاب فرکانس ترانس از سوی طراح داره.
بعبارتی در برخی از تغذیه ها ، جایگزینی H و M مقدور و در برخی از تغذیه ها مقدور نیست.
اما جایگزینی L و M مقدوره
و البته گزینه ایده آل رعایت نمونه اصلی و اولیه است .

سپاس

aboly8000

کاربر
2008-03-29
40
58
سلام
لطفا بفرمایید چگونه از آی سی 5m0380r برای مدار زیر استفاده کنم.

مشاهده فایل‌پیوست 162786

با توجه به اینکه آی سی اصلی این مدار 60 کیلوهرتز بوده و 5M0380R نیز 60 کیلو هرتز است ، فکر می کنم برای این مدار مناسب باشد.
من هنوز این آی سی را نخریده ام ، با توجه به مشکلات مطرح شده اگر این آی سی را بگیرم روی این مدار کار می کند یا خیر؟اگر جواب بله است چه تغییراتی روی پایه VCC و دیگر پایه ها باید انجام بدم که مشکلات ذکر شده پیش نیاد؟اگه جواب خیر است چه آی سی دیگری پیشنهاد می کنید؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با توجه به اینکه آی سی اصلی این مدار 60 کیلوهرتز بوده و 5M0380R نیز 60 کیلو هرتز است ، فکر می کنم برای این مدار مناسب باشد.
من هنوز این آی سی را نخریده ام ، با توجه به مشکلات مطرح شده اگر این آی سی را بگیرم روی این مدار کار می کند یا خیر؟اگر جواب بله است چه تغییراتی روی پایه VCC و دیگر پایه ها باید انجام بدم که مشکلات ذکر شده پیش نیاد؟اگه جواب خیر است چه آی سی دیگری پیشنهاد می کنید؟

درود

بزرگوار برای طرح سوال باید کمی به خود زحمت گزارش بدهید تا مخاطب ناگزیر نباشه وقت زیادی برای بررسی تقاضای شما صرف کنه و البته شما مختارید اما مخاطب هم مختاره که پاسخ بده یا نده .

بنابرین باید بنحوی کار مخاطب را ساده و راحت کنید که به شما توجه کنه.
موضوع و مدار متعلق بشماست و عمده اطلاعات را دارید اما ظرف چند دقیقه تایپ و گزارش نمیکنی و حتی شماره آی سی اصلی را اعلام نفرمودی که مخاطب چند ساعت تحقیق کنه ببینه این نقشه چیه و مقصود و هدف اصلی شما چیه.

نتیجه هم همینه که پاسخی دریافت نکردید.

هرچند نمیدونم این نقشه متعلق به چه دستگاهی هست و فرصت بررسی هم ندارم اما بنظر میرسه اولا تغذیه ساده ای نیست و فرمان ها و حفاظت های متعددی داره و احتمالا بسادگی قابل جایگزینی نیست.

اما اگه میخوای بررسی عمقی کنم باید گزارش کاملی ارسال کنی .
ضمنا این آی سی نیاز به فت نداره اما قدرت محدودی داره و قطعا نقشه شما توان بالاتری داره و بسادگی قابل جایگزینی نیست و اگه اجازه جایگزینی نده باید آی سی اسیلاتور تهیه کنی
دو دیود فتوسل 7102 سمت چپ پایین چیه که خارج از برد قرار گرفته ؟
آیا این نقشه دقیقا متعلق به دستگاه شماست یا مشابه است؟
این تعداد سوال کردم چون خودت گزارش نکردی .
ضمنا نمیتونم آی سی پیشنهاد کنم چون بخاطر ندارم اما اگه شما جستجو و پیدا کنی در حد بضاعتم بررسی میکنم که قابل جایگزینی هست یا نه .

سپاس

آخرین ویرایش:

aboly8000

کاربر
2008-03-29
40
58
درود

بزرگوار برای طرح سوال باید کمی به خود زحمت گزارش بدهید تا مخاطب ناگزیر نباشه وقت زیادی برای بررسی تقاضای شما صرف کنه و البته شما مختارید اما مخاطب هم مختاره که پاسخ بده یا نده .

بنابرین باید بنحوی کار مخاطب را ساده و راحت کنید که به شما توجه کنه.
موضوع و مدار متعلق بشماست و عمده اطلاعات را دارید اما ظرف چند دقیقه تایپ و گزارش نمیکنی و حتی شماره آی سی اصلی را اعلام نفرمودی که مخاطب چند ساعت تحقیق کنه ببینه این نقشه چیه و مقصود و هدف اصلی شما چیه.

نتیجه هم همینه که پاسخی دریافت نکردید.

هرچند نمیدونم این نقشه متعلق به چه دستگاهی هست و فرصت بررسی هم ندارم اما بنظر میرسه اولا تغذیه ساده ای نیست و فرمان ها و حفاظت های متعددی داره و احتمالا بسادگی قابل جایگزینی نیست.

اما اگه میخوای بررسی عمقی کنم باید گزارش کاملی ارسال کنی .
ضمنا این آی سی نیاز به فت نداره اما قدرت محدودی داره و قطعا نقشه شما توان بالاتری داره و بسادگی قابل جایگزینی نیست و اگه اجازه جایگزینی نده باید آی سی اسیلاتور تهیه کنی
دو دیود فتوسل 7102 سمت چپ پایین چیه که خارج از برد قرار گرفته ؟
آیا این نقشه دقیقا متعلق به دستگاه شماست یا مشابه است؟
این تعداد سوال کردم چون خودت گزارش نکردی .
ضمنا نمیتونم آی سی پیشنهاد کنم چون بخاطر ندارم اما اگه شما جستجو و پیدا کنی در حد بضاعتم بررسی میکنم که قابل جایگزینی هست یا نه .

سپاس

این نقشه برد تغذیه مانیتور LCD 190s5 فیلیپس هست و نقشه دقیقا متعلق به دستگاه بنده است.
مشکلی که این برد داره اینه که آی سی NCP1203 ترانزیستور فت رو تحریک به سوییچ نمیکنه و ترانس راه اندازی نمیشه.
اون 7101 و 7102 هم که فرمودید اپتوکوپلرهای فیدبک هستند.
فت اصلی مدار هم 600 ولت 6 آمپر 1.2 اهم هست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
این نقشه برد تغذیه مانیتور LCD 190s5 فیلیپس هست و نقشه دقیقا متعلق به دستگاه بنده است.
مشکلی که این برد داره اینه که آی سی NCP1203 ترانزیستور فت رو تحریک به سوییچ نمیکنه و ترانس راه اندازی نمیشه.
اون 7101 و 7102 هم که فرمودید اپتوکوپلرهای فیدبک هستند.
فت اصلی مدار هم 600 ولت 6 آمپر 1.2 اهم هست.

درود

آی سی NCP1203 در بازار وجود داره بخاطر دارم خودم از جمهوری تهیه کردم لذا اول جستجو کن و اگه ناامید شدی ساده ترین راه برد همه کاره است و از استاد صابری تهیه کن و اگه نتونستی استفاده کنی اعلام کن و یا آی سی جایگزینی جستجو و اعلام کن بررسی کنم .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

آی سی NCP1203 دو تا از اولین فروشگاه هایی که جستجو گردم هر دو دارن حدود ۱۰ تومن
چرا الکی زور میزنی

سپاس

بالا