آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

جایگزین ترانزیستور

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
بنظرتون با کدوم یکی از اینها قابل تعویض هست
سلام.
دوست عزیز قطعه مورد نیاز در لیست شما نیست!
همانطور که پست دوم و چهارم عرض کردم و سایر عزیزان هم بدرستی راهنمایی نمودند بایستی عمل کنید.

موفق باشید.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
707
1,377
استان گلستان
سلام این ترانزیستور در شارژر موتور برقی است
مشاهده فایل‌پیوست 201825ترانزیستورAZ431 AZ-AE1 821JB2
درود، نمی‌دونم چرا بر نظر غلط خودتون اسرار دارید.
معلومه که قطعه مد نظر شما IC3 هست.
این قطعه آیسی رفرنس ولتاژ هست که معروف به TL431 هست و KA431 هم میتونید استفاده کنید.
حالا اگر اسرار دارید، با جایگزین کردن ترانزیستور، در صورت سالم بودن قطعات، خازن ها و ماسفت برد به محض زدن دستگاه به برق در جا منفجر خواهد شد!!!

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,220
سلام
۱- ابتدا باید مشخص کنید که اساسا برای چی می‌خواهید این قطعات رو جایگزین کنید. مگر یقین دارید اونها خراب هستند؟
۲- چرا می‌خواهید از مشابه استفاده کنید. مگر خود این قطعات تو بازار پیدا نمیشه؟
۳- سوال گنگ و نامفهوم پرسیدن؛ قطعا نتیجه دلخواه و سریع نداره. بطور مثال این لیست چندپاره، چه ارتباطی با جایگزینی داره؟
۴- در انتها همانطور که دوستان گفتن، باید قطعه‌ی مد نظر تون رو مشخص کنید؛ بعد درخواست خودتون رو نسبت به اون قطعه بیان بفرمایید.
مثلا دو قطعه‌ای که در تصویر مشخص کردم؛ tl431 (قرمز رنگ) و اپتوکوپلر (سبز رنگ) هست که هر دو اونها، همانطور که همکاران بیان کردن؛ به وفور تو بازار هست و نیازی به مشابه نداره.

IMG_20230531_185931.jpg

ISA123

کاربر vip
کاربر
2008-05-08
49
44
سلام
وقتی نوع قطعه را اشتباه تشخیص دادید. احتمالا تست و عیب یابی شما غلط بوده با این تفاسیر معلوم نیست قطعه سوخته باشه (اگر به روش ترانزیستور چک کرده باشی) ممکنه اشکال جای دیگر از مدار باشد.

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
درود، نمی‌دونم چرا بر نظر غلط خودتون اسرار دارید.
معلومه که قطعه مد نظر شما IC3 هست.
این قطعه آیسی رفرنس ولتاژ هست که معروف به TL431 هست و KA431 هم میتونید استفاده کنید.
حالا اگر اسرار دارید، با جایگزین کردن ترانزیستور، در صورت سالم بودن قطعات، خازن ها و ماسفت برد به محض زدن دستگاه به برق در جا منفجر خواهد شد!!!
جایگزین
سلام
۱- ابتدا باید مشخص کنید که اساسا برای چی می‌خواهید این قطعات رو جایگزین کنید. مگر یقین دارید اونها خراب هستند؟
۳- سوال گنگ و نامفهوم پرسیدن؛ قطعا نتیجه دلخواه و سریع نداره. بطور مثال این لیست چندپاره، چه ارتباطی با جایگزینی داره؟
۴- در انتها همانطور که دوستان گفتن، باید قطعه‌ی مد نظر تون رو مشخص کنید؛ بعد درخواست خودتون رو نسبت به اون قطعه بیان بفرمایید.
مثلا دو قطعه‌ای که در تصویر مشخص کردم؛ tl431 (قرمز رنگ) و اپتوکوپلر (سبز رنگ) هست که هر دو اونها، همانطور که همکاران بیان کردن؛ به وفور تو بازار هست و نیازی به مشابه نداره.

مشاهده فایل‌پیوست 201897اگه میبینید سوالاتم گنگ و نامفهوم هست بخاطر اینکه تازه دارم سعی میکنم یاد بگیرم وبا قطعات و کارایی انها خوب آشنا نیستم در ضمن من کیش هستم واینجا قطعات کم گیر میاد یا گرونه مثلا چند هفته پیش یک خازن 400v یا 470ufمیخواستم بگیرم فروشنده دونه ای37000تومن گفت باورتون میشه!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ma1369

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
سلام
وقتی نوع قطعه را اشتباه تشخیص دادید. احتمالا تست و عیب یابی شما غلط بوده با این تفاسیر معلوم نیست قطعه سوخته باشه (اگر به روش ترانزیستور چک کرده باشی) ممکنه اشکال جای دیگر از مدار باشد.
نحوه تستش چجوری؟

• Like

jjn

کاربر
2023-03-17
40
14
جایی در جنوب
سلام

مشاهده فایل‌پیوست 201897
IMG_20230602_205440.jpg
IMG_20230602_205545.jpg

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
738
1,220
نحوه تستش چجوری؟
سلام
فیلم نحوه تست TL431 رو تو تاپیک دیگه شما هم گذاشتم.
اما راجع به این دو قطعه.
۱- مگر این دو قطعه تو این برد استفاده شده؟
۲- آیا فقط قصد شناسایی دارید؟ اگر بله، باید توضیح بفرمایید که دوستان هم گیج نشن و به تصور استفاده از این قطعات در بردی که تصویرش رو گذاشتید؛ اطلاعات اشتباه ندن.
وقتی تاپیک راجع به موضوع خاصی می‌زنید؛ اطلاعات هم باید هم راستا با تاپیک باشه.
۳- یادم میاد تو یکی از تاپیک‌های شما تاکید کردم که اگر قصد یادگیری الکترونیک رو دارید؛ باید بتونید دیتاشیت رو بخونید و از اون استفاده کنید. حالا لازم نیست همه‌ی اطلاعات اونو بفهمید. اما بخش اعظمی از نیاز شما با مطالعه بخشهای مهم دیتاشیت برطرف میشه و یا حداقل میفهمید اون قطعه چیه و تو منابع فارسی دنبال اطلاعات تکمیلی برای فهم بهتر از اون قطعه میگردید.
دیتاشیت این دو قطعه رو هم که اولی وریستور و دومی رزوناتور سرامیکی هست رو ارسال میکنم.
حتی اگر با نام فارسی "وریستور" و یا "رزوناتور سرامیکی" تو وب و یا همین سایت جستجو کنید؛ اطلاعات خوبی بدست میارید.
اتفاقا دیشب دیدم جناب ghasemi59 راجع به وریستو یه مطلب ساده و قابل فهم گذاشتن.

برای پیدا کردن دیتاشیت هم کافیه اسم قطعه رو بعلاوه کلمه datasheet تو نت جستجو کنید.
مثلا: 14k621 datasheet
و یا: ztt 8.0MT Datasheet

پیوست‌ها

• Like
بالا