آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تغذیه 0 --- 200 ولت 20 آمپر بسیار ساده

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
مگه قرار بود ولتاژ خروجی با تغییر پتانسیومتر تغییر کنه ؟
اساسا از این مدار برای چه منظوری استفاده کردی ؟ توضیح بده چطور از این مدار استفاده کردی .

عذر خواهی میکنم اگه نا مفهوم توضیح دادم.
منظورم اینه که همونطور که شما گفته بودید از این مدار در خروجی استفاده کردم که بتونم با ولت متر دیجیتال خروجی رو ببینم(از دو سر خازن). شما فرمودید که با تغییر 20 کیلو حالتی رو به دست بیار که ولتمتر بهتر نشون بده(یعنی خازن سریعتر دشارژ بشه) اما با تغییر از 0 تا 20 هیچ تغییر چشمگیری نداشت.
در مورد 50 کیلو هم فرمودید که برای کالیبره کردن تغییر بدم که اونم در حد 5 تا 10 ولت کالیبره میکنه فقط. ولت متر از 62 تا 280 نشون میده الان.
استاد به جای الکترولیتی میشه از یه پلی استر در حد چند نانو استفاده کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
عذر خواهی میکنم اگه نا مفهوم توضیح دادم.
منظورم اینه که همونطور که شما گفته بودید از این مدار در خروجی استفاده کردم که بتونم با ولت متر دیجیتال خروجی رو ببینم(از دو سر خازن). شما فرمودید که با تغییر 20 کیلو حالتی رو به دست بیار که ولتمتر بهتر نشون بده(یعنی خازن سریعتر دشارژ بشه) اما با تغییر از 0 تا 20 هیچ تغییر چشمگیری نداشت.
در مورد 50 کیلو هم فرمودید که برای کالیبره کردن تغییر بدم که اونم در حد 5 تا 10 ولت کالیبره میکنه فقط. ولت متر از 62 تا 280 نشون میده الان.
استاد به جای الکترولیتی میشه از یه پلی استر در حد چند نانو استفاده کنم؟

درود

عزیزم می بینی که من برای رفع مشکل شما مداری رسم و ارسال کردم و جملات زیادی تایپ کردم
اما تو دلت نمیاد برای رفع مشکل خودت گزارش واضحی بدی و انتظار داری از جملات مخفف و رمز گونه شما مطالب لازم را حدس بزنم و سپس طی بازجویی بفهمم چکار کردی .

عمل شما شبیه این داستانه که نیاز به پول داری و من قصد دارم بهت قرض بدم
و شما بفرمایید پولتو فورا بیار و همراه با پول جارو هم بیار که منزلم کثیفه و فرصت ندارم جارو کنم و جارو هم ندارم لذا وقتی اومدی منزلمو حسابی جارو کن .

با گزارش اخیر شما مشخص شد بازم از ولتمتر دیجیتال و بویژه که احتمالا از همون ولتمتر خراب استفاده کردی
عرض کردم با 5 تومن یک ولتمتر آنالوگ تهیه و تست کن ( ولتمتر دیجیتال قادر به اندازه گیری این ولتاژ نیست و تمهیدات مفصلی میخواد )

ضمنا امکان نداره تغییر 20 کیلو اثر محسوسی نداشته باشه

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
درود

عزیزم می بینی که من برای رفع مشکل شما مداری رسم و ارسال کردم و جملات زیادی تایپ کردم
اما تو دلت نمیاد برای رفع مشکل خودت گزارش واضحی بدی و انتظار داری از جملات مخفف و رمز گونه شما مطالب لازم را حدس بزنم و سپس طی بازجویی بفهمم چکار کردی .

عمل شما شبیه این داستانه که نیاز به پول داری و من قصد دارم بهت قرض بدم
و شما بفرمایید پولتو فورا بیار و همراه با پول جارو هم بیار که منزلم کثیفه و فرصت ندارم جارو کنم و جارو هم ندارم لذا وقتی اومدی منزلمو حسابی جارو کن .

با گزارش اخیر شما مشخص شد بازم از ولتمتر دیجیتال و بویژه که احتمالا از همون ولتمتر خراب استفاده کردی
عرض کردم با 5 تومن یک ولتمتر آنالوگ تهیه و تست کن ( ولتمتر دیجیتال قادر به اندازه گیری این ولتاژ نیست و تمهیدات مفصلی میخواد )

ضمنا امکان نداره تغییر 20 کیلو اثر محسوسی نداشته باشه

سپاس
استاد من میدونم با آنالوگ جواب میده، با لامپ تست کردم و دیدم که به درستی جواب میده و بنابراین حتما و قطعا ولتمتر آنالوگ ولتاژ خروجی من رو به درستی نشون خواهد داد. این بحث چند روز پیش بسته شد. اما بعدش اساسا قرار ما بر این بود که شما قبول زحمت کنید و یه روشی به بنده پیشنهاد بدید که بوسیله اون بتونم با ولتمتر DC ببینم. عرض کردم که در مدار قرار هست از مدار ولت متر دیجیتال به همراه 7seg استفاده کنم. به همین دلیل راهنمایی خواستم و من تا همین جا هم شرمنده زحمات شما و قدر دان شما هستم که برای بنده وقت صرف کردید.
در ضمن ولت متر خراب رو دیگه استفاده نکردم، یه سالم و 60 تومنی استفاده میکنم.
اگر ساز و کار ولت متر دیجیتال توانایی نمایش خروجی این مدار رو نداره که بحث همینجا تمام شده خواهد بود و من هم بیشتر از این مصدع نمیشم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد من میدونم با آنالوگ جواب میده، با لامپ تست کردم و دیدم که به درستی جواب میده و بنابراین حتما و قطعا ولتمتر آنالوگ ولتاژ خروجی من رو به درستی نشون خواهد داد. این بحث چند روز پیش بسته شد. اما بعدش اساسا قرار ما بر این بود که شما قبول زحمت کنید و یه روشی به بنده پیشنهاد بدید که بوسیله اون بتونم با ولتمتر DC ببینم. عرض کردم که در مدار قرار هست از مدار ولت متر دیجیتال به همراه 7seg استفاده کنم. به همین دلیل راهنمایی خواستم و من تا همین جا هم شرمنده زحمات شما و قدر دان شما هستم که برای بنده وقت صرف کردید.
در ضمن ولت متر خراب رو دیگه استفاده نکردم، یه سالم و 60 تومنی استفاده میکنم.
اگر ساز و کار ولت متر دیجیتال توانایی نمایش خروجی این مدار رو نداره که بحث همینجا تمام شده خواهد بود و من هم بیشتر از این مصدع نمیشم.

درود

اولا این ادعا که با ولتمتر آنالوگ تست کردی و بدرستی نشون میده در هیچیک از پست های قبلی نگفته بودی و ادعای تازه ای است
ثانیا به گزارش شما که با اکراه تنظیم شده بود ارتباطی نداره که فقط خودت میفهمیدی منظور از جملات و گنگ و مبهم پست 69 چیه
ثالثا ولتمتر dc فقط دیجیتال نیست آنالوگ هم هست و اگر با آنالوگ اندازه گیری کردی حتما ولتمتر dc بوده

لذا این عبارت که جواب نمیده گویای نواقص موجود نیست و من نمیتونم حدس بزنم ازبین دهها نقص کدوم نقص مورد نظر شماست.
هدف اصلی من ممانعت از دل زدن عقربه ولتمتر بود اگه میخوای با دیجیتال نشون بده باید ولتاژ را لخت تر کرد زیرا دیجیتال فوق العاده حساسه
اگر با همین وضعیت میتونه ولتاژ را نشون بده و اذیت نمیکنه خیلی خوبه
و لذا اگه فقط ولتاژ را غیر واقعی و بیشتر از مقدار واقعی نشون میده با اضافه کردن پتانسیومتر 200 کیلو یا بزرگتر و تنظیم این پتانسیومتر درست میشه

گزارش کامل و واضح ارسال کن با دیجیتال هم درست میشه

سپاس

,ولتمتر.gif

آخرین ویرایش:

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی.
بعد از مدتی مشغله کاری دوباره اومدم سراغ مداری که مونتاژ کرده بودیم، استاد طبق گفته های شما تغییرات رو اعمال کردم و الان خروجی مدار از جهت نمایش روی ولت متر دیجیتال وضعیت قابل قبولی داره. ولت متر آنالوگ هم تهیه کردم.
اما هنگام استفاده به یه مشکل برخوردم.
وقتی به خروجی مدار باری متصل میکنم به شدت با افت ولتاژ مواجه میشه مدار، به عنوان یک مثال ساده هنگامی که خروجی رو روی 8 ولت تنظیم میکنم و از این 8 ولت به رگلاتور 5 میدم، ولتاژ تا نزدیکای 2 افت میکنه. یا مثلا بار 16 ولت رو قرار میدم ولتاژ به زیر 5 ولت افت میکنه.
مشکل از کجا میتونه باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی.
بعد از مدتی مشغله کاری دوباره اومدم سراغ مداری که مونتاژ کرده بودیم، استاد طبق گفته های شما تغییرات رو اعمال کردم و الان خروجی مدار از جهت نمایش روی ولت متر دیجیتال وضعیت قابل قبولی داره. ولت متر آنالوگ هم تهیه کردم.
اما هنگام استفاده به یه مشکل برخوردم.
وقتی به خروجی مدار باری متصل میکنم به شدت با افت ولتاژ مواجه میشه مدار، به عنوان یک مثال ساده هنگامی که خروجی رو روی 8 ولت تنظیم میکنم و از این 8 ولت به رگلاتور 5 میدم، ولتاژ تا نزدیکای 2 افت میکنه. یا مثلا بار 16 ولت رو قرار میدم ولتاژ به زیر 5 ولت افت میکنه.
مشکل از کجا میتونه باشه؟

درود

پس پتانسیومتر را برای چه منظوری پیش بینی کرده بودم
عزیزم به خاطر بروز همین خطا ، روشی جهت اصلاح خطای قرائت پیش بینی کردم
زیرا ولتاژ خروجی dc یکسو شده تمام موج است و لذا هیچ ولتمتری قادر به اندازه گیری اینگونه ولتاژ نیست و لذا

باید باری به خروجی متصل کنی و بروش زیر بدون ولتمتر حدس ببینی چند ولته

مثلا لامپی را به خروجی متصل کنی و بتدریج ولتاژ را بالا ببری تا نور لامپ نرمال بشه که دراینحالت ولتاژ خروجی برابر با ولتاژی است که روی لامپ نوشته
حالا میدونی که دراینحالت باید ولتمتر مثلا 12 ولت نشون بده و اگه مثلا 30 ولت نشون میده باید با تنظیم پتانسیومتر اصلاحش کنی که 12 نشون بده نه 30 ولت .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
شما چه نوع لامپی پیشنهاد میدید، که تنظیم دقیقی داشته باشم؟

درود

هر ولتاژی که بیشتر مورد نیاز شماست از لامپی استفاده کنید که تقریبا با همان ولتاژ کار میکنه.
مثلا اگه 18 ولت برای شما بیشتر اهمیت داره از لامپ 24 ولت یا 12 ولت استفاده کن .

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
با سلام و خسته نباشید
استاد چند تا سوال برام پیش آمد:
1- الان در حالت بی باری، با ولت متر دیجیتال به خوبی ولتاژ و تغییرات اون رو نشون میده اما وقتی لامپ رو به عنوان بار استفاده میکنم اصلا افزایش ولتاژی ندارم(لامپ روشن نمیشه و جریانی از خروجی کشیده نمیشه)
2-من مدار زیر رو که گفته بودید، برای خروجی استفاده کردم(به جهت نمایش روی ولت متر دیجیتال):

اما هنگامی که بدون این مدار به خروجی لامپ رو وصل میکنم، به خوبی کار میکنه و تغییرات ولتاژ خروجی و جریان کشی به درستی انجام میشه( که قبلا در چند پست قبل به کمک شما به این نتیجه رسیده بودیم).
3- با استفاده از یه منبع تغذیه دیگه لامپ 100w رو تست کردم که در 30v ، جریانی برابر 152mA داره. اما وقتی با این منبع تست میکنم، همون 152mA رو در 58v داره. علت چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با سلام و خسته نباشید
استاد چند تا سوال برام پیش آمد:
1- الان در حالت بی باری، با ولت متر دیجیتال به خوبی ولتاژ و تغییرات اون رو نشون میده اما وقتی لامپ رو به عنوان بار استفاده میکنم اصلا افزایش ولتاژی ندارم(لامپ روشن نمیشه و جریانی از خروجی کشیده نمیشه)
2-من مدار زیر رو که گفته بودید، برای خروجی استفاده کردم(به جهت نمایش روی ولت متر دیجیتال):

اما هنگامی که بدون این مدار به خروجی لامپ رو وصل میکنم، به خوبی کار میکنه و تغییرات ولتاژ خروجی و جریان کشی به درستی انجام میشه( که قبلا در چند پست قبل به کمک شما به این نتیجه رسیده بودیم).
3- با استفاده از یه منبع تغذیه دیگه لامپ 100w رو تست کردم که در 30v ، جریانی برابر 152mA داره. اما وقتی با این منبع تست میکنم، همون 152mA رو در 58v داره. علت چیه؟

درود

عزیزم مدار پیشنهادی فقط برای ولتمتر است نه برای مصرف کننده
قطعا لامپ را به خروجی اصلی دستگاه متصل نمیکنی

لذا باید لامپ را به مثبت و منفی خروجی و ولتمتر را به مدار موصوف متصل کنی

سپاس

بالا