آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: تصویر ندادن لپتاپ ایسوس مدل X54C

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
اگر cpu onboard مشکل دیسکانکتی پیدا کرده باید با bga ریسولد بشه . این مورد در دستگاه هایی که پردازنده انبرد هست به شدت شایع هست .
سی پی یو آنبورد نیست. اما با در آوردن سی پی یو فن به صورت خیلی بی نظم می چرخه.اما با دوباره جا زدنش ،فن کار نمی کنه

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
سلام دوست عزیز،به نظر میاد اون سلفی که فرمودید داغ میکنه مربوط به مدار تغذیه سی پی یو هست،درسته؟ دراینصورت قبل از انجام هرکاری روی بورد ابتدا مدار تغذیه سی پی یو را تست کنید ببینید فت ها و خازنهای این مدار سالم هستند یا خیر؟(بدون وجود سی پی یو در سوکت تست بفرمایید) و سپس اگر مشکلی وجود نداشت با یه سی پی یو دیگه تست بفرمایید.
موفق باشید
به یکی از ماسفت های نزدیک سی پی یو مشکوک شدم.درش آوردم که تستش کنم.بعد درآوردن مشغول یه کار دیگه شدم و فراموش کردم که خارجش کردم.وقتی دوباره برگشتم سراغش، آداپتور رو وصل کردم.این کارم باعث سوختن ماسفت کناریش و رگلاتورش شد. شماره ماسفت p1203 bv. هست که کانال n هست و 30 ولت 11 آمپر،که نتونستم گیر بیارم و بجاش یه 30 ولت 9 آمپر گذاشتم.الان دیگه دستگاه مثل قبل روشن نمیشه.قبلا کاملا روشن میشد و سی پی یو و گرافیک گرم میشدن و فقط فن چرخش نداشت.الان علاوه بر دو چراغ روشن،یه چراغ دیگه هم روشن میشه و اتو سوییچ شده.با منبع هم حدود هفت صدم آمپر میکشه.حالا دوستان نظرتون چیه؟

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
متاسفانه سی پی یو هم نسلش رو نداشتم که بتونم باهاش چک کنم.

سلام
لپ تاب رو با عجله کردن گام به گام به عقب بر میگردونید.خدمتتون گفتم احتمال زیاد دستگاه شما نیازمند پروگرام EC هست حالا یا I/O و یا ای سی دیگه.وقتی یک گزینه ای مثل تعویض سی پی یو و بایوس مطمئن دارید چرا اقدام به دستکاری مدار میکنید؟همیشه سخت ترین کار رو در تعمیرات برای آخرین مرحله بذارید.
در ضمن امکانش هست کنترلر Pwm مشکل داشته باشه و باعث سوختن ماسفت بشه (یا حتی خود سی پی یو) ولی اگر ماسفتی در مدار خراب باشه اصلا سیستم روشن نمیشه.اینکه فکر میکنم در مادربردی که سیستم روشن میشه دنبال فت تغذیه خراب بودن اصولی نباشه.
بر فرض هم فت نشتی داشته باشه اولین چیزی که داغ میشه خود ماسفت هست.

آخرین ویرایش:

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
سلام
لپ تاب رو با عجله کردن گام به گام به عقب بر میگردونید.خدمتتون گفتم احتمال زیاد دستگاه شما نیازمند پروگرام EC هست حالا یا I/O و یا ای سی دیگه.وقتی یک گزینه ای مثل تعویض سی پی یو و بایوس مطمئن دارید چرا اقدام به دستکاری مدار میکنید؟همیشه سخت ترین کار رو در تعمیرات برای آخرین مرحله بذارید.
عرض کردم چندین مدل سی پی یو داشتم،اما هم نسل اینو نداشتم.خودم قبل از هر کاری اقدام کردم برا تعویض ،اما چون نداشتم،دیگه نتونستم کاری بکنم.تعویض یا پروگرام io رو هم گذاشته بودم گزینه آخر.با توجه به اینکه یه سلف اطراف cpu گرم میشد،البته نه خیلی زیاد، شک کردم به ماسفت های همون محدوده،برا همین شروع کردم به تستشون که این اتفاق افتاد.در ضمن دستگاه قبلش روشن میشد و سی پی یو رو گرم می کرد تا حدی که به مرز درجه حرارت شات دان می رسید و چون فن روشت نمی شد، دستگاه شات دان می شد.اما الان دیگه دستگاه سوییچ نمی کنه.اتو سوییچ شده و هفت صدم هم جریان می کشه.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
ضمنا یه چیز دیگه که فراموش کردم بگم،اینه که وقتی اون اتفاق افتاد، سی پی یو خارج از مدار بود.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
تست کردن قطعات با فراموشی جایگذاری مجدد روی بورد دو مقولهء جدا از هم هستند که مورد اول یعنی تست قطعه کار درست و فراموشی در جایگذاری کردن و روشن کردن دستگاه بدون اون قطعه اشتباه است،احتمالا با این اشتباه که انجام داده اید آی سی pwm مدار تغذیه سی پی یو سوخته،این آی سی رو طبق دیتاشیت ولتاژ گیری و تست نمایید و درصورت امکان تعویض نمایید،سپس با یه سی پی یو سالم تست بفرمایید (دقت کنید اون ماسفت و رگلاتوری که فرمودید سوختند رو حتما روی بورد با نمونهء سالم جایگزین کرده باشید)
موفق باشید

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
سلام دوست عزیز،
تست کردن قطعات با فراموشی جایگذاری مجدد روی بورد دو مقولهء جدا از هم هستند که مورد اول یعنی تست قطعه کار درست و فراموشی در جایگذاری کردن و روشن کردن دستگاه بدون اون قطعه اشتباه است،احتمالا با این اشتباه که انجام داده اید آی سی pwm مدار تغذیه سی پی یو سوخته،این آی سی رو طبق دیتاشیت ولتاژ گیری و تست نمایید و درصورت امکان تعویض نمایید،سپس با یه سی پی یو سالم تست بفرمایید (دقت کنید اون ماسفت و رگلاتوری که فرمودید سوختند رو حتما روی بورد با نمونهء سالم جایگزین کرده باشید)
موفق باشید
ظاهرا منظور من رو درست متوجه نشدید.من یه ماسفت که بهش مشکوک بودم رو از مدار جهت تست خارج کردم.بعد از خارج کردن به مدت چند ساعت مشغول کار دیگری شدم و فراموش کردم که ماسفت رو خارج کردم.در برگشت بدون جاگذاری ماسفت سرجای خودش، به بردآداپتور وصل کردم.بلافاصله از رگلاتور دود بلند شد که سریعا آداپتور رو جدا کردم.با توجه به اینکه قبلا از همین منطقه عکس با کیفیتی داشتم،قطعه سوخته رو جاگذاری کردم.ماسفت هم که عرض کردم که پیدا نکردم و یه ماسفت نزدیک به همون رو جاش گذاشتم.
اما مساله بعدی اینه که شماتیک این مادربورد ظاهرا وجود نداره و مشکل اصلی من در حال حاضر همینه.اگه کسی از دوستان شماتیک این مدل k54c ver2.1 رو داره ممنون میشم که به اشتراک بذاره.در ضمن نمی دونم که آیسی pwm این برد کدوم هست.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
ظاهرا منظور من رو درست متوجه نشدید.من یه ماسفت که بهش مشکوک بودم رو از مدار جهت تست خارج کردم.بعد از خارج کردن به مدت چند ساعت مشغول کار دیگری شدم و فراموش کردم که ماسفت رو خارج کردم.در برگشت بدون جاگذاری ماسفت سرجای خودش، به بردآداپتور وصل کردم.بلافاصله از رگلاتور دود بلند شد که سریعا آداپتور رو جدا کردم.با توجه به اینکه قبلا از همین منطقه عکس با کیفیتی داشتم،قطعه سوخته رو جاگذاری کردم.ماسفت هم که عرض کردم که پیدا نکردم و یه ماسفت نزدیک به همون رو جاش گذاشتم.
اما مساله بعدی اینه که شماتیک این مادربورد ظاهرا وجود نداره و مشکل اصلی من در حال حاضر همینه.اگه کسی از دوستان شماتیک این مدل k54c ver2.1 رو داره ممنون میشم که به اشتراک بذاره.در ضمن نمی دونم که آیسی pwm این برد کدوم هست.

سلام دوست عزیز،متوجه فرمایش شما شدم،بطور کلی عرض کردم،
متاسفانه شماتیک این دستگاه رو ندارم،برای درخواست شماتیک در بخش مربوطه با ذکر مشخصات لازم درخواست بدهید تا دوستان اگر دارند برایتان آپلود کنند. برای تست آی سی PWM هم از شماتیک خود آی سی استفاده نمایید و برای تشخیص این آی سی هم تصویر با کیفیت از دو طرف بورد آپلود نمایید (لطفا هیت سینک ها را جدا نمایید سپس عکس بگیرید)
موفق باشید

بالا