آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702(هویه و..)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702

مسیر رو دنبال کردم و به T1-T2-U1-D3-D1 و... میخوره که علاوه بر اینکه در تست سالم نشون میدادن ولی بازم برای اطمینان عوض کردم و نتیجه ای حاصل نشد.

درود

ترایاکی که آزاد کنی و پمپ خاموش بشه ، همون ترایاک پمپه ، گیت انرا تعقیب و بررسی کن .
سوالم را بی پاسخ گذاشتی.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

T1 مربوط به زمانی هست که دستگاه رو خاموش میکنیم و پمپ رو روشن نگه میداره تا المنت خنک شه،با حذفش بلافاصله خاموش میشه.
T2 مربوط به المنت هست که با حذفش اصلا گرما نداریم
T4 مربوط به هویه هست
T3 و T10 ریگلاتور ۵ ولت هستن.
r39-r40 با پمپ مواظی هستن
دو تا مقاومتی که شماره لوکیشنشون سوخته از یک سمت به هم متصل و توسط مقاومت ۱۵۰ اهم به خازن پلی استر متصل و اون سرای دیگشون به مثبت و منفی پل دیود u4 وصل هست.
کار T8 و دیاگ کنارش رو هم نمیدونم

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

ترایاکی که آزاد کنی و پمپ خاموش بشه ، همون ترایاک پمپه ، گیت انرا تعقیب و بررسی کن .
تقریبا همه رو ازاد کردم با اینکه متوجه شده بودم مسیرشون کجاست ولی پمپ همچنان کنترل نداره.
المنت که گرم میشه وقتی خاموشش میکنم به دمای ۵۰ درجه که میرسه خاموش میکنه مقاومت هایی که سیاه شدن با وات بالاتر عوض کردم ولی شدیدا گرم میشن....

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

تقریبا همه رو ازاد کردم با اینکه متوجه شده بودم مسیرشون کجاست ولی پمپ همچنان کنترل نداره.
المنت که گرم میشه وقتی خاموشش میکنم به دمای ۵۰ درجه که میرسه خاموش میکنه مقاومت هایی که سیاه شدن با وات بالاتر عوض کردم ولی شدیدا گرم میشن....

درود

محاله ترایاک پمپ نداشته باشه.
بالاخره زمانیکه هیتر خنکه ، باید ترایاکی باشه که اگه آزادش کنی پمپ خاموش بشه.
T8 رو آزاد کردی ببینی چه میشه ؟
چرا بازم پاسخ ناقصی به سوالم دادی؟

اگه نقشه قطعاتی که به پمپ متصل شده بکشی بهتر مشخص میشه
البته فقط دو قطعه متصل به پمپ ثمری نداره و باید قطعات مربوطه مشخص باشه

چطور ترایاک ها را جهت تست ، آزاد میکنی ؟

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

سلام استاد.

محاله ترایاک پمپ نداشته باشه.
بالاخره زمانیکه هیتر خنکه ، باید ترایاکی باشه که اگه آزادش کنی پمپ خاموش بشه.
T8 رو آزاد کردی ببینی چه میشه ؟
T8 که شبیه ترنزیستور BC547 بود همون ترایاک مرتبط با تنظیم باد پمپ بود ولی در کمال تعجب و همونطور که قبلا هم خدمت شما گفتم و در عکس هم مشهود هست با حذفش پمپ همچنان کار میکرد!!!!
تمام تست ها رو انجام دادم و دیگه ناامید شدم و خواستم مرجوعش کنم و به بقیه کارام برسم یه لحظه با خودم گفتم احتمالا صاحبش اول خودش یه اوسا گریی سرش در اورده بعد اوردش برای من و با دقت بررسی کردم چون دیده بودم به جای مقاومت های R39 , R40 به جای 22 کلیو اهم از مقاومت 18 کیلو استفاده کرده به بقیه جاها هم مشکوک شدم و دیدم بللللللللللله به جای اون دو تا مقاومتی که لوکیشنشون سیاه شده هم مقاومت اشتباهی جای گزین کرده اون دو تا مقاومت 51 کیلو هستن که به جاش 100 اهم گذاشته بوده!!!::minigun::::minigun::
با قرار دادن مقاومت های صحیح و کمی تنظیم پتناسیومتر روی برد تو نستم باد رو به حالت قبلش برگردونم.
حالا دو تا سوال دارم که جوابمشون برام خیلی مبهمه!!!!
1-چرا تو این حالت (بدون وجود ترایاک و جایگزینی مقاومت های اشتباه)پمپ کار میکرده؟
2-مقاومت های R39 . R40 با خود پمپ موازی شدن و خیلی گرم میشن دلیل نصبشون چیه؟
3-برای افزایش طول عمر المنت هیتر چه اصلاحاتی باید روی برد انجام بشه؟

• Like

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

برای حل مشکل بعضی از دوستان و سرعت عیب یابی عکس زیر تقدیم میشه که محدوده و قطعاتی که بیشتر معیوب میشن رو مشخض کردم،همچنین تشکر ویژه میکنم از استاد عزیز آقای مهندس کمالی :icon26::icon26:
خدمت شما
[hide] 20120605_162721.jpg
[/hide]توضیحات تکمیلی:
R39 , R40 به دلیل حرارت بالا تغییر رنگ میدن و در صورت سوختن قابل تشخیص نیستن مقدارشون 22 کیلواهم هست
دو تا مقاومت زیرش که شماره لوکشینش رو ندارم و مستقیما با U4 در ارتباط هستن 51 کیلو هستن
T8 ترایاک مربوط به تنظیم باد پمپ هست
T1 ترایاک مربوط به خنک کردن المنت از طریق روشن نگه داشتن پمپ بعد از خاموش کردن دستگاه هست
T2 ترایاک مربوط به راه انداز المنت هیتر هست
T4 ترایاک مربوط به راه انداز المنت هویه هست.
اگر این المان ها بستگی به نوع ایراد سالم بودن باید در قطعات مرتبط با اونها عیب رو کشف کنید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

سلام استاد.

T8 که شبیه ترنزیستور BC547 بود همون ترایاک مرتبط با تنظیم باد پمپ بود ولی در کمال تعجب و همونطور که قبلا هم خدمت شما گفتم و در عکس هم مشهود هست با حذفش پمپ همچنان کار میکرد!!!!
تمام تست ها رو انجام دادم و دیگه ناامید شدم و خواستم مرجوعش کنم و به بقیه کارام برسم یه لحظه با خودم گفتم احتمالا صاحبش اول خودش یه اوسا گریی سرش در اورده بعد اوردش برای من و با دقت بررسی کردم چون دیده بودم به جای مقاومت های R39 , R40 به جای 22 کلیو اهم از مقاومت 18 کیلو استفاده کرده به بقیه جاها هم مشکوک شدم و دیدم بللللللللللله به جای اون دو تا مقاومتی که لوکیشنشون سیاه شده هم مقاومت اشتباهی جای گزین کرده اون دو تا مقاومت 51 کیلو هستن که به جاش 100 اهم گذاشته بوده!!!::minigun::::minigun::
با قرار دادن مقاومت های صحیح و کمی تنظیم پتناسیومتر روی برد تو نستم باد رو به حالت قبلش برگردونم.
حالا دو تا سوال دارم که جوابمشون برام خیلی مبهمه!!!!
1-چرا تو این حالت (بدون وجود ترایاک و جایگزینی مقاومت های اشتباه)پمپ کار میکرده؟
2-مقاومت های R39 . R40 با خود پمپ موازی شدن و خیلی گرم میشن دلیل نصبشون چیه؟
3-برای افزایش طول عمر المنت هیتر چه اصلاحاتی باید روی برد انجام بشه؟

درود

بهتره اطلاعات خود را در تاپیک مستقلی با عنوان مدل دستگاه مطرح کنید که بیشتر استفاده بشه ، زیرا اینجا بین پست ها محو میشه و دیده نمیشه و اساسا از ابتدا نباید مدل متفاوتی را در این تاپیک مطرح میکردید.

اما بابت رفتار دستگاه که گفتید علیرغم آزاد کردن ترایاک پمپ ، چرا همچنان پمپ فعال بود ؟

زیرا نقشه مدار با فرض قطعات اصلی مدار تحلیل میشه و اگه بوبین پمپ را با قطعه نامناسبی جایگزین کرده باشن و یا پمپ را با تکه سیمی یکسره به برق متصل کرده باشن ، هیچیک از آزمایشات پاسخ مناسبی نمیده ، خصوصا که نقشه ای نداشتی و حاضر نشدی نقشه مختصری از قطعات کنترل پمپ هم بکشی و حتی حاضر نشدی پاسخ کاملی به سوالاتم بدی .
اما مجددا تکرار میکنم با وجود دستکاری هم محاله که ترایاک پمپ را بدرستی آزاد کرده باشی و پمپ خاموش نشه ،
احتمالا یک پایه یعنی گیت ترایاک را آزاد کردی که ثمری نداشته و لذا پرسیدم چطور ترایاک ها را آزاد کردی ؟
ولی طبق معمول پاسخ ندادی و با توجه به سابقه طولانی عضویت شما ، کار خوبی نکردی .

در خصوص پاسخ سوالات :
اساسا تنظیم پاسخ سوالات شما قبل از تحلیل نقشه میسر نیست که نقشه هم نداری.
چجوری بفهمم برای کنترل پمپ از چه شیوه ای استفاده شده و لوکیشن قطعات چیه که بتونم راهنمایی کنم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

درود
بهتره اطلاعات خود را در تاپیک مستقلی با عنوان مدل دستگاه مطرح کنید که بیشتر استفاده بشه ، زیرا اینجا بین پست ها محو میشه و دیده نمیشه و اساسا از ابتدا نباید مدل متفاوتی را در این تاپیک مطرح میکردید.
حتما انجام میدم.

پمپ هم بکشی و حتی حاضر نشدی پاسخ کاملی به سوالاتم بدی .
چند پست قبلتر نوشتم جواب سوال رو: مسیر رو دنبال کردم و به T1-T2-U1-D3-D1 و...
سوال سوم رو هم لطفا جواب بدید برای افزایش طول عمر المنت چکار کنیم؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

حتما انجام میدم.

چند پست قبلتر نوشتم جواب سوال رو: مسیر رو دنبال کردم و به T1-T2-U1-D3-D1 و...
سوال سوم رو هم لطفا جواب بدید برای افزایش طول عمر المنت چکار کنیم؟

درود

عرض کردم اعمال تغییر در سیستم بدون وجود نقشه ناممکنه .
اما برای افزایش عمر هیتر ، راهکاری که در یکی از تاپیک‌ها تقدیم کردم پیدا کن ، شاید بتونی قطعات مشابه را در دستگاه خود جستجو و اعمال کنید.
اما به سوالاتم توجه نکردی مثلا پرسیدم چگونه ترایاک ها رو برای انجام آزمایش آزاد میکنی که پاسخ ندادی و قس علیهذا.

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

چگونه ترایاک ها رو برای انجام آزمایش آزاد میکنی که پاسخ ندادی
درود
استاد من خیلی بهت پا میدم ولی به چشم‌ نمیام اخه!!!
تو پستای قبل گفتم خدمتتون کلا حذفش میکنم از روی برد برش میدارم.
اولین تصویر رو ببینید T8 روی برد نبود ولی پمپ کار میکرد...
مثل حشره هایی که مردن و پوسیدن ولی با قارچ های زامبی ساز حرکت میکنن تا خرابی بیشتری به بار بیارن و قارچو تاکثیر کنن.

• Like
بالا