آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود دوستان بنده نیز این محافظ را دارم که همه تغیرات مطرح شده توسط استاد را انجام داده ام ولی هر موقع به کیس کامپیوتر منزل وصل می کنم مقاومت 100 الی 200 اهم با وات بالا . به محض روشن کردن دکمه پاور این مقاومت می سوزد اندازه گر فتم که ببینم مو قع استارت کامپیوتر چقدر آمپر می کشد که بالاتر از 700 میلی آمپر نیست مشکل از کجاست لطفا راهنمایی بفرمایید

حتا این مقاومت را کم اهم تر نیز انتخاب کردم ولی باز هم می سوزد
قویدل تبریزده ن

درود

سیم های ورودی برق محافظ را به کجا متصل میکنی ؟
حتی اگه ورودی محافظ را به کیس متصل کنی در صورتی منجر به صدمه محافظ میشه که کیس شما نیروگاه فشار قوی باشه.

چطور ممکنه محافظ بدون بار صدمه نبینه ولی با بار ناچیز کیس صدمه ببینه.

مقاومت مورد نظر شما هیچ ارتباطی با کیس نداره
ایا محافظ را برای مدتی بدون کیس تست کردی ؟
قطعا بدون بار تست نکردی و ایرادی داره .
بدون بار تست کن و زمانیکه حس کردی مقاومت حرارت شدیدی داره محافظ را از برق قطع کن و ایراد رو پیدا کن .

آیا خودت محافظ را مونتاژ کردی یا محافظ یخچاله ؟
اگر واقعا روشن کردن کامپیوتر موجب صدمه محافظ بشه دراینصورت محافظ یخچال نیست و با استفاده از نقشه ای مونتاژ کردی.

چند عکس واضح هم ارسال کن و مقاومت را در عکس مشخص کن.
لطفا پاسخ واضح و کاملی ارسال کن که دوباره سوال نکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,875
32
درود دوستان بنده نیز این محافظ را دارم که همه تغیرات مطرح شده توسط استاد را انجام داده ام ولی هر موقع به کیس کامپیوتر منزل وصل می کنم مقاومت 100 الی 200 اهم با وات بالا . به محض روشن کردن دکمه پاور این مقاومت می سوزد اندازه گر فتم که ببینم مو قع استارت کامپیوتر چقدر آمپر می کشد که بالاتر از 700 میلی آمپر نیست مشکل از کجاست لطفا راهنمایی بفرمایید

حتا این مقاومت را کم اهم تر نیز انتخاب کردم ولی باز هم می سوزد
قویدل تبریزده ن

کدام محافظ ؟ کدام مدار؟ پشت برد رو با الکل یا تینر یا استون تمیز کنید قلع مردگی های احتمالی رفع کنید از مدارات و نقشه خودت عکس تخت به صورت پشت و روی برد بدون استفاده از فلاش با نور کافی ارسال کنید تا قابل بررسی باشد

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
با درود فراوان تشکر از وقتی که برای پاسخ گویی صرف می کنید یک پنکه یک لامپ 100 وات و یک لامپ ال ای دی وصل می کنم هیچ مشکلی نداره ولی به محض وصل کردن به کیش کامپیوتر بعد طی شدن دو دقیقه که چراغ سبز روشن می شود مقاومت 100 اهم را می سوزاند بنده هم در حیرت هستم بفرمایید عکس
10.jpg
11.jpg
و اینها هم اصلاح شده به گفته استاد عالی قدر
3.jpg
12.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
با درود فراوان تشکر از وقتی که برای پاسخ گویی صرف می کنید یک پنکه یک لامپ 100 وات و یک لامپ ال ای دی وصل می کنم هیچ مشکلی نداره ولی به محض وصل کردن به کیش کامپیوتر بعد طی شدن دو دقیقه که چراغ سبز روشن می شود مقاومت 100 اهم را می سوزاند بنده هم در حیرت هستم بفرمایید عکس
مشاهده فایل‌پیوست 177532
مشاهده فایل‌پیوست 177533
و اینها هم اصلاح شده به گفته استاد عالی قدر
مشاهده فایل‌پیوست 177534
مشاهده فایل‌پیوست 177535

.درود

برای قطعاتی که سوال نکردم توضیح روی تصویر برد اضافه کردی و فقط در مورد مقاومتی که سوال کردم توضیحی ندادی و تصویر مقاومت هم مشخص نیست و عمودی قرار گرفته.

آیا مقاومت ۱۵۰ اهم میسوزه ؟
دو پایه مقاومتی که میسوزه به چه قطعاتی متصله ؟
با لامپ ۱۰۰ وات برای چه مدتی تست کردی ؟
با اتو یا یخچال هم تست کنی میسوزه.

چنین اتفاقی در محافظ سالم محاله ،
قطعا سیم رله بعد از مقاومت واقع شده
قطعا محل مقاومت ۱۵۰ اهمی اشتباهه و اگه با همین وضعیت به لامپ ۱۰۰ واتی هم متصل کنی و کمی صبر کنی با لامپ ۱۰۰ وات هم میسوزه خصوصا با بار قویتر مانند اتو.

چون قطعا مقاومت را در محل نامناسب نصب کردی .
سیم برق را سر جای قبلی متصل کن و مسیر عبور برق به خازن سرامیکی را با تیغ برش بده و مقاومت را بین برش یعنی بین خازن سرامیکی و برق نصب کن که برق کنتاکت رله از مقاومت عبور نکنه
.
یعنی یک پایه مقاومت که به خازن سرامیکی متصله باید فقط و فقط به خازن سرامیکی متصل باشه ولی الان به رله هم متصله.

پایه ورودی مقاومت که به برق متصله (نه به خازن سرامیکی ) باید به کنتاکت رله هم متصل باشه.

اگر حدسم درست نیست قطعات متصل هر پایه مقاومت را مشخص کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود
بلی .حتا از اهم پایین تر نیزاستفاده کردم (همه می سوزند)
تست کردم در هر دو ورودی ( هم به خازن وصل کردم و هم به رله) در تصویر نیز توضیح دادم برای اینکه برد را باز نکنم بر روی کلید لحیم می کنم.
بی نهایت روشن می ماند حتا همراه پنکه در حال کار.
با اتو و یخچال تست نکردم (ولی دیروز به تلویزیون وصل کردم باز هم نتیجه ای نداشت)( یا وصل کردن به تلویزیون متوجه شدم که برای دفعات متوالی لامپ زرد که زمان تاخیر می باشد روشن می شود
بنده خودم نیز در عجب ام چون این وسایل آمپر زیادی مصرف نمی کنند.
(بنده مشکوک به داخل کلید که یک مقاومت با
لامپ نئون برای افت ولتاژ)
تشکر از توجه تان

220.jpg

استاد اگر فرصت کردید لطفا نظر در رابطه با این پست(13)
https://www.irantk.ir/threads/10514...یری-کوماکس-COMMAX-DPV-4HP?p=654332#post654332

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
با اجازه استاد عزیزم
دوست خوبم حدس میزنم مقاومت 150 اهم با رله سری شده بدون بار محافظ درست کار میکنه وقتی با بار وصل میکنی جریان مصرف کننده از این مقاومت هم عبور میکنه که باعث حرارت در مقاومت میشه.اگر حدسم درست باشه با حذف مقاومت محافظ درست کار کنه.
متشکرم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
درود
بلی .حتا از اهم پایین تر نیزاستفاده کردم (همه می سوزند)
تست کردم در هر دو ورودی ( هم به خازن وصل کردم و هم به رله) در تصویر نیز توضیح دادم برای اینکه برد را باز نکنم بر روی کلید لحیم می کنم.
بی نهایت روشن می ماند حتا همراه پنکه در حال کار.
با اتو و یخچال تست نکردم (ولی دیروز به تلویزیون وصل کردم باز هم نتیجه ای نداشت)( یا وصل کردن به تلویزیون متوجه شدم که برای دفعات متوالی لامپ زرد که زمان تاخیر می باشد روشن می شود
بنده خودم نیز در عجب ام چون این وسایل آمپر زیادی مصرف نمی کنند.
(بنده مشکوک به داخل کلید که یک مقاومت با
لامپ نئون برای افت ولتاژ)
تشکر از توجه تان

مشاهده فایل‌پیوست 177552

استاد اگر فرصت کردید لطفا نظر در رابطه با این پست(13)
https://www.irantk.ir/threads/10514...یری-کوماکس-COMMAX-DPV-4HP?p=654332#post654332

درود

اگه میخوای خسارتی وارد نکنی و درست بشه باید دقیقا پاسخ هر سوال را اعلام کنی.
اگه بازم مجبور به تکرار سوال باشم و سوالم بی پاسخ بمونه و با تشخیص خودت آزمایش کنی ، دیگه کاری ازم ساخته نیست.

یکبار دیکه میپرسم دقیقا هر پایه مقاومت به چه قطعاتی متصله ؟

پاسخ دادی

تست کردم در هر دو ورودی ( هم به خازن وصل کردم و هم به رله) در تصویر نیز توضیح دادم برای اینکه برد را باز نکنم بر روی کلید لحیم می کنم
.

این پاسخ یعنی دقیقا هر پایه به چه قطعاتی متصله ؟

پرسیدم با لامپ ۱۰۰ وات چه مدتی تست کردی؟
پاسخ دادی
بی نهایت روشن می ماند حتا همراه پنکه در حال کار
صحت این پاسخ محاله
با چه مقاومتی لامپ ۱۰۰ وات را تست کردی ؟

چرا با وجودیکه نحوه اتصال مقاومت را با قلم قرمز و درشت اعلام کردم معذالک انجام ندادی و گفتی:

تست کردم در هر دو ورودی ( هم به خازن وصل کردم و هم به رله) در تصویر نیز توضیح دادم برای اینکه برد را باز نکنم بر روی کلید لحیم می کنم
کجا گفتم برای اینکه برد را باز نکنی هر جایی دلت خواست لحیم کن و روی کلید لحیم کن؟

چرا بجای اتو و یخچال با تلویزیون تست کردی ؟
اگر نمیتونی باید پاسخ بدی امکانات تست با اتو و یخچال ندارم نه اینکه بگویی تشخیص دادم با تلویزیون تست کنم.

عکسی ارسال کن و مقاومت را در عکس مشخص کن .
باید رنگ های مقاومت با لامپ ۱۰۰ وات مشخص باشه

ضمنا باید مقاومت زمان تست را اعلام کنی یعنی اگه زمان تست با لامپ ۱۰۰ وات از مقاومت ۱۰ اهم استفاده کردی باید بگویی لامپ ۱۰۰ وات با مقاومت ۱۰ اهم تست شد.
ولی گفتی با مقاومت هایی تست کردی و مشخص نکردی لامپ ۱۰۰ وات و غیره را با چه مقاومتی تست کردی ؟

رنگ مقاومت را در تست لامپ ۱۰۰ وات اعلام کن و با تشخیص خودت مقاومت را تغییر نده تا قابل ارزیابی باشه.
با پاسخ های مبهم و تست های دلخواه خودت ، متاسفانه من نمیتونم کمکی کنم لذا یکبار دیگه منتظر پاسخ های دقیق هستم.
اگه نمیتونی پاسخ سوالی را اعلام کنی پاسخ کیلویی و گنگ نده و بگو این سوال را متوجه نشدم یا نمیتونم پاسخ بدم یا نمیتونم تست را انجام بدم .
بازم تاکید میکنم بدون شک مقاومت را در محل نامناسبی نصب کردی که اگه قطعات متصل به هر پایه را اعلام کنی میفهمم چکار کردی .
پاسخ کیلویی که گفتی هم به رله متصل کردم و هم به جای دیگه به درد من نمیخوره و چیزی نمی فهمم.
بازم تاکید میکنم پایه هر مقاومت به چه قطعاتی متصله یعنی اگر برای یک پایه مقاومت ، دو قطعه اعلام میکنی نباید به هیچ قطعه یا مسیر دیگری متصل باشه .
تمامی و تمامی و تمامی قطعاتی که به هر پایه متصله کامل و دقیق اعلام کن .
اگر انتظار داری از طریق عکس بفهمم به چه قطعاتی متصله ، انتظار نداشته باش و اعلام کن.
همه تست ها را فقط با یک مقاومت انجام بده و مقدار مقاومت را اعلام کن تا عیب مشخص بشه.

تردید ندارم مقاومت را در محل نامناسب نصب کردی لذا برای پیشگیری از خطا مقاومت را بصورت زیر متصل کن تا امکان خطا رفع بشه.

یک پایه خازن سرامیکی بزرگ را آزاد کن و مقاومت ۱۰۰ یا ۱۵۰ اهم را بین پایه آزاد خازن و جای پایه خازن نصب کن (مطابق تصویر پیوست ) که مقاومت مورد بحث، فقط و فقط با خازن سری باشه .
دراینصورت مشکل رفع میشه

ببین بدلیل بی توجهی شما ، چقدر تایپ و تاکید کردم لذا با دقت پاسخ بده.

سپاس

IMG_20210720_194720_794.jpg

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود تشکر از توجه تان قبلا مقاومت 100 اهم به رله وصل بود که دیروز آن را باز کرده و با خازن 680 نانو سری کردم که دیگر مقاومت 100 اهم نمی سوزد
ولی موقع وصل کردن محافظ به مصرف کننده هایی که وات زیادی دارند (مثل هویه و لامپ رشته ای 100 وات ) یک لحظه رله وصل می شود و دوباره بازه زمانی تاخیر را شروع می کند که با ولتاژ گیری از خروجی محافظ متوجه افت ولتاژ 220 تا حد 190 ولت شدم که با ولوم 150 کیلو نیز قابل جبران نبود به این نتیجه رسیدم که افت ولتاژ دو سر مقاومت 100 اهم باعث روشن شدن لامپ زرد می شود
یک بار مقاومت 100 اهم را حذف کردم و تست ولتاژ خروجی به حالت نرمال درآمد و چون نمی خواستم از مقاومت 100 اهم صرف نظر کنم لذا به جای خازن 680 نانو فاراد از خازن 1 میکرو فاراد استفاده کردم و افت ولتاژ دو سر مقاومت 100 اهم را با خازن 1 میکرو فارد جبران کردم و چون قبلا دیود زنر 12 ولتی را به پایه های 4 و 11 آیسی اضافه کرده بود خیالم از ولتاژ آیسی راحت بود فعلان مشکلی نداره و به صورت نرمال کار میکند .در روزهای آینده با مصرف کننده های بیشتر در حد 10 آمپری نیز تست می کنم و نتیجه را خدمتتان اعلام می کنم
ساغولون مراقب خود و خوانواده تان باشید MER30

1.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا