آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

خازن های c11,c18,c24,c27 و آی سی رو تعویض کردم و دیگر هیچ.

درود

هر پایه R31 چند ولته ؟
دقت کن پایه خازن هایی که عوض کردی جابجا نصب نکرده باشی.

سپاس

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

هر پایه R31 چند ولته ؟
دقت کن پایه خازن هایی که عوض کردی جابجا نصب نکرده باشی.

سپاس
پایه خازن ها درست بود البته قبل از تعویض خازن ها هم همین مشکل بود.
در حالتی که q5 شورت باشه ولتاژ یک سر 0.611 و سر دیگر برابر با ولتاژ خروجی است.
و در حالتی که q5 شورت نیست ولتاژ یک سر 0.556 و سر دیگر برابر با ولتاژ خروجی است.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
پایه خازن ها درست بود البته قبل از تعویض خازن ها هم همین مشکل بود.
در حالتی که q5 شورت باشه ولتاژ یک سر 0.611 و سر دیگر برابر با ولتاژ خروجی است.
و در حالتی که q5 شورت نیست ولتاژ یک سر 0.556 و سر دیگر برابر با ولتاژ خروجی است.

درود

تا جایی که برات مقدوره اطلاعات را نمیدی تا سوال کنم
چرا اذیت میکنی ؟
نمیتونی بگی ولتاژ پایه های مقاومت چند ولته و و میگی برابر خروجی است
من چطور از فواصل دور بفهمم ولتاژ خروجی چند ولته تا بر اساس آن بفهمم ولتاژ پایه مقاومت چند ولته ؟

یا میگی اطراف آی سی را عوض کردم ، مگه من اطراف آی سی را میتونم ببینم ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
درود

ترانزیستور شورت نباشه و حالت عادی خودش نصب باشه.
حالا ولتاژ کلکتور چند ولته ؟
تغذیه را خاموش کن و درحالیکه با تکه فلز یا با پیچ گوشتی کلکتور امیتر را متصل نگهداشتید تغذیه را روشن و پس غز چند لحظه پیچ گوشتی را کنار بگذار که تغذیه بحالت عادی باشه

حالا تست کن ببین تا زمانیکه از برق نکشیدی و تغذیه روشن هست درست کار میکنه ؟
حالا اگه در اینحالت درست کا میکنه ، ولتاژ کلکتور چند ولته؟
ببین c24 را بر عگس نصب نکرده باشی ؟
آیا ولتاژ اصلی تغذیه را تغییر دادی و بالا بردی ؟
یعنی تغذیه شما زمان سلامت ، چند ولتی بوده و الان چند ولتی انتظار داری ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

ترانزیستور شورت نباشه و حالت عادی خودش نصب باشه.
حالا ولتاژ کلکتور چند ولته ؟
تغذیه را خاموش کن و درحالیکه با تکه فلز یا با پیچ گوشتی کلکتور امیتر را متصل نگهداشتید تغذیه را روشن و پس غز چند لحظه پیچ گوشتی را کنار بگذار که تغذیه بحالت عادی باشه

حالا تست کن ببین تا زمانیکه از برق نکشیدی و تغذیه روشن هست درست کار میکنه ؟
حالا اگه در اینحالت درست کا میکنه ، ولتاژ کلکتور چند ولته؟
ببین c24 را بر عگس نصب نکرده باشی ؟
آیا ولتاژ اصلی تغذیه را تغییر دادی و بالا بردی ؟
یعنی تغذیه شما زمان سلامت ، چند ولتی بوده و الان چند ولتی انتظار داری ؟

سپاس

با سلام و عرض شرمندگی بخاطر تأخیر در جواب دادن.
برای بر طرف شدن ابهامات می خوام از اول داستان این منبع تغذیه رو بگم.
این منبع دارای خروجی دوازده ولت و سی آمپر است که نقشه آن مطابق با نقشه این مطلب می باشد.
این منبع تغذیه قبل از اینکه من بازش کنم پلمپ بود پس هیچ دستکاری از قبل روی اون انجام نشده.
من که بازش کردم و دیدم فیوز سالمه اون رو از طریق لامپ سری به برق زدم و ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم و دیدم حدودا پنج ولت خروجی داره. به آی سی که نگاه کردم دیدم پین شماره دوازده اون یکم رنگش تیره شده و اونو از برد خارج کردم و وقتی مقاومت پایه های دوازده و هفت رو اندازه گرفتم دیدم چند کیلو اهم نشون می ده در حالی که آی سی سالم باید چند مگا اهم باشه. پس آی سی دیگه رو جایگزین کردم و دوباره به برق زدم و وقتی دوباره ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم حدودا ده ولت بود اول فکر کردم که درست شده ولی وقتی با پیچ گوشتی مقاومت متغیر رو چرخوندم دیدم خروجی هیچ تغییری نمی کنه. با خودم گفتم شاید دوباره آی سی سوخته چون وقتی آی سی می سوزه همین مشکل پیش می یاد و نمی شه ولتاژ رو تنظیم کرد. برای اطمینان بیشتر دو خازن c18 و c27 رو تعویض کردم اما بازم مشکل پابرجا بود و وقتی هم فن دستگاه رو بهش زدم دیدم ولتاژ تا پنج ولت کاهش پیدا کرد و همچنین زیر بار بشتر از این کلا خروجی قطع می شه. بعد از اون اومدم و خازن های دیگه اطراف آی سی یعنی خازنهای c11 و c24 رو تعویض کردم و باز هم مشکل وجود داشت و تغییری حاصل نشد.
البته ولتاژ خروجی تا سه ثانیه اول درست هست و دوازده ولته ولی بعد از اون سریع روی ده ولت می یاد و به مرور تا نه و نیم ولت کاهش پیدا می کنه.
بعد از این اومدم و طبق روش عیب یابی استاد گرامی عمل کردم و کلکتور و امیتر ترانسیتور q5 رو شورت کردم و دوباره به برق زدم و وقتی ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم دیدم تغییر کرده و حالا می شه اون رو بوسیله مقاومت متغیر تنظیم کرد و همچنین ولتاژ خروجی زیر بار تغییر نمی کنه و مشکل منبع تغذیه حل شده.
حال سؤال من این هست که چه قطعه یا قطعاتی مشکل دارن.
در جواب سوالات استاد عزیز عرض کنم که:
* تنها قطعاتی که تعویض شده آی سی و چهار خازن c11 c24 c18 c27 است و پایه خازن ها رو هم چک کردم که جا بجا نباشه.
* ولتاژ دو سر R31 در حالتی که q5 شورت هست یک طرف 0.611 و سر دیگر دوازده ولت است و در حالتی که q5 شورت نیست ولتاژ یک سر 0.556 و سر دیگر ده ولت است.
* ولتاژ کلکتور q5 در حالتی که شورت نباشه 2.794 است.
* اگر در حالی که کلکتور و امیتر q5 بصورت موقت شورت باشه و تغذیه روشن کنم و پس از مدتی بدون اینکه از برق بکشم شورتی q5 رو بردارم تغذیه دوباره دوچار مشکل می شه و ولتاژ حدودا ده ولت می شه.
در آخر عکس هایی از منبع پیوست می کنم.
DSC_0828.JPG
DSC_0829.JPG
DSC_0831.JPG
DSC_0827.JPG

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,776
با سلام و عرض شرمندگی بخاطر تأخیر در جواب دادن.
برای بر طرف شدن ابهامات می خوام از اول داستان این منبع تغذیه رو بگم.
این منبع دارای خروجی دوازده ولت و سی آمپر است که نقشه آن مطابق با نقشه این مطلب می باشد.
این منبع تغذیه قبل از اینکه من بازش کنم پلمپ بود پس هیچ دستکاری از قبل روی اون انجام نشده.
من که بازش کردم و دیدم فیوز سالمه اون رو از طریق لامپ سری به برق زدم و ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم و دیدم حدودا پنج ولت خروجی داره. به آی سی که نگاه کردم دیدم پین شماره دوازده اون یکم رنگش تیره شده و اونو از برد خارج کردم و وقتی مقاومت پایه های دوازده و هفت رو اندازه گرفتم دیدم چند کیلو اهم نشون می ده در حالی که آی سی سالم باید چند مگا اهم باشه. پس آی سی دیگه رو جایگزین کردم و دوباره به برق زدم و وقتی دوباره ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم حدودا ده ولت بود اول فکر کردم که درست شده ولی وقتی با پیچ گوشتی مقاومت متغیر رو چرخوندم دیدم خروجی هیچ تغییری نمی کنه. با خودم گفتم شاید دوباره آی سی سوخته چون وقتی آی سی می سوزه همین مشکل پیش می یاد و نمی شه ولتاژ رو تنظیم کرد. برای اطمینان بیشتر دو خازن c18 و c27 رو تعویض کردم اما بازم مشکل پابرجا بود و وقتی هم فن دستگاه رو بهش زدم دیدم ولتاژ تا پنج ولت کاهش پیدا کرد و همچنین زیر بار بشتر از این کلا خروجی قطع می شه. بعد از اون اومدم و خازن های دیگه اطراف آی سی یعنی خازنهای c11 و c24 رو تعویض کردم و باز هم مشکل وجود داشت و تغییری حاصل نشد.
البته ولتاژ خروجی تا سه ثانیه اول درست هست و دوازده ولته ولی بعد از اون سریع روی ده ولت می یاد و به مرور تا نه و نیم ولت کاهش پیدا می کنه.
بعد از این اومدم و طبق روش عیب یابی استاد گرامی عمل کردم و کلکتور و امیتر ترانسیتور q5 رو شورت کردم و دوباره به برق زدم و وقتی ولتاژ خروجی رو اندازه گرفتم دیدم تغییر کرده و حالا می شه اون رو بوسیله مقاومت متغیر تنظیم کرد و همچنین ولتاژ خروجی زیر بار تغییر نمی کنه و مشکل منبع تغذیه حل شده.
حال سؤال من این هست که چه قطعه یا قطعاتی مشکل دارن.
در جواب سوالات استاد عزیز عرض کنم که:
* تنها قطعاتی که تعویض شده آی سی و چهار خازن c11 c24 c18 c27 است و پایه خازن ها رو هم چک کردم که جا بجا نباشه.
* ولتاژ دو سر R31 در حالتی که q5 شورت هست یک طرف 0.611 و سر دیگر دوازده ولت است و در حالتی که q5 شورت نیست ولتاژ یک سر 0.556 و سر دیگر ده ولت است.
* ولتاژ کلکتور q5 در حالتی که شورت نباشه 2.794 است.
* اگر در حالی که کلکتور و امیتر q5 بصورت موقت شورت باشه و تغذیه روشن کنم و پس از مدتی بدون اینکه از برق بکشم شورتی q5 رو بردارم تغذیه دوباره دوچار مشکل می شه و ولتاژ حدودا ده ولت می شه.
در آخر عکس هایی از منبع پیوست می کنم.
مشاهده فایل‌پیوست 162995
مشاهده فایل‌پیوست 162996
مشاهده فایل‌پیوست 162997
مشاهده فایل‌پیوست 162998

درود

آیا این تغذیه را با تغییراتی متغیر کردی ؟
ببین یک مقاومت ۲ کیلو موقتا با R31 موازی کنی درست میشه ؟

سپاس

ATTACH]162959[/ATTACH]

مشاهده فایل‌پیوست 162960

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

آیا این تغذیه را با تغییراتی متغیر کردی ؟
ببین یک مقاومت ۲ کیلو موقتا با R31 موازی کنی درست میشه ؟

سپاس

خیر من هیچ تغییری ندادم و منظورم از تنظیم کردن ولتاژ خروجی همون پیچوندن VR1 هست که ولتاژ خروجی رو از حدودا ده ولت تا پانزده ولت تغییر می ده.

بالا