آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
ممنون
آقای غزال در دانشگاه متاسفانه اعتماد به نفس رو می‌گیرند از ادم
گفتم یک موقع جواب اشتباهی بدم و باعث بشه که مورد تمسخر قرار بگیرم
با توجه به دیتاشیت که دیدم out c همون output control هست
زمانیکه بخواهیم دو تا ترانزیستور قدرت را به صورت پوش پول ببندیم و از هر دو خروجی ای سی، مجزا پالس بگیریم پایه 13 را به vref وصل میکنیم و زمانیکه فقط می‌خواهیم برای روشن و خاموش کردن یک ترانزیستور قدرت استفاده کنیم هر دو خروجی 8-11 را به هم وصل میکنیم و به ترانزیستور قدرت اتصال میدهیم و پایه 13 رو زمین میکنیم در واقع پالس های خروجی یکی می‌شوند و عینا مشابه هم
درسته؟

درود

وضعیت دو خروجی را بررسی کنید درحالیکه فقط دو حالت زیر برای پایه ۱۳ قابل تصور است
یا صفر است که دراینصورت به نحوی باید به گراند متصل بشه
و یا یک است که دراینصورت باید به vref متصل کنیم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
ممنون
آقای غزال در دانشگاه متاسفانه اعتماد به نفس رو می‌گیرند از ادم
گفتم یک موقع جواب اشتباهی بدم و باعث بشه که مورد تمسخر قرار بگیرم
با توجه به دیتاشیت که دیدم out c همون output control هست
زمانیکه بخواهیم دو تا ترانزیستور قدرت را به صورت پوش پول ببندیم و از هر دو خروجی ای سی، مجزا پالس بگیریم پایه 13 را به vref وصل میکنیم و زمانیکه فقط می‌خواهیم برای روشن و خاموش کردن یک ترانزیستور قدرت استفاده کنیم هر دو خروجی 8-11 را به هم وصل میکنیم و به ترانزیستور قدرت اتصال میدهیم و پایه 13 رو زمین میکنیم در واقع پالس های خروجی یکی می‌شوند و عینا مشابه هم
درسته؟

درود

سوال پست قبل را بواسطه توجه بیشتر شما مطرح کردم و لذا موجب گمراهی نشده باشه
زیرا پاسخ شما اشتباه نیست اما با طرح سوال تازه قصد دارم توجه شما را معطوف نکته ای کنم که غافل شدید .

سپاس

Screenshot_20190714-120509.png

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

سوال پست قبل را بواسطه توجه بیشتر شما مطرح کردم و لذا موجب گمراهی نشده باشه
زیرا پاسخ شما اشتباه نیست اما با طرح سوال تازه قصد دارم توجه شما را معطوف نکته ای کنم که غافل شدید .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 157729

آقای غزال ممنون که وقت برای پیشرفت من و امثال من میگذارید
چیزی که من متوجه شدم حالا نمیدونم منظورتون همین بوده یا خیر
پالس q1 و q2 در اوایل که شروع شده دو تا ترانزیستور قدرت را هیچوقت همزمان روشن نمیکنه وقتی q1 یک هست q2 صفر هست و بر عکس و outc هم یک هست اما انتهای پالس های q1 و q2 هر دو ترانزیستور های قدرت همزمان روشن می‌شوند چون همزمان 1 می‌شوند و پهنای پالسشون هم یکیه و اتصال کوتاه میشه ترانزیستور هارو میسوزونه که در این حالت outc حالت 0 شده
نمیدونم هدف شما هم همین بود که من غافل بودم ازش؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پالس q1 و q2 در اوایل که شروع شده دو تا ترانزیستور قدرت را هیچوقت همزمان روشن نمیکنه وقتی q1 یک هست q2 صفر هست و بر عکس و outc هم یک هست اما انتهای پالس های q1 و q2 هر دو ترانزیستور های قدرت همزمان روشن می‌شوند چون همزمان 1 می‌شوند و پهنای پالسشون هم یکیه و اتصال کوتاه میشه ترانزیستور هارو میسوزونه که در این حالت outc حالت 0 شده

درود

هدف از پیگیری حالات مختلف دستیابی به نکته مهمی است که بدلایلی باورکردنی بنظر نمیرسه و لذا موجب گمراهی های بزرگی میشه و جز گیج و گنگ شدن نتیجه ای نداره مگر در جریان تحقیق تجربه کنید.
لذا سوالم را نزدیکتر به مقصود مطرح میکنم.
آیا با استناد به بلوک دیاگرام امکان کوچکترین تفاوتی بین سیگنال خروجی ۱ و ۲ هست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

درود

تنها مرجع و مهمترین مرجع برای تحلیل عملکرد آی سی بلوگ دیاگرام آی سی است اما پاسخ را با استفاده از نمودارها ارائه میفرمایید.
نمودارها فقط باید توجیه کننده برداشت مخاطب از بلوک دیاگرام باشه.
لذا فعلا به نمودارها هیچگونه توجهی نفرمایید و فقط با استناد به بلوک دیاگرام پاسخ دهید.

سپاس

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

تنها مرجع و مهمترین مرجع برای تحلیل عملکرد آی سی بلوگ دیاگرام آی سی است اما پاسخ را با استفاده از نمودارها ارائه میفرمایید.
نمودارها فقط باید توجیه کننده برداشت مخاطب از بلوک دیاگرام باشه.
لذا فعلا به نمودارها هیچگونه توجهی نفرمایید و فقط با استناد به بلوک دیاگرام پاسخ دهید.

سپاس

خیر تفاوتی ندارند آقای غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
خیر تفاوتی ندارند آقای غزال

درود

آفرین

بله کاملا درسته و همواره خروجی های آی سی بر پایه بلوک دیاگرام باید دقیقا مشابه باشند زیرا پایه ۱۳ هر چه باشد ازآنجاکه مرجع تحلیل یعنی بلوک دیاگرام ، دو سیستم کاملا مشابه و دارای ورودی های کاملا مشابه معرفی کرده لذا خروجی هر دو سیستم یعنی نهایتا خروجی هر دو ترانزیستور Q1 و ,Q2 باید کاملا مشابه و برابر باشنداما

اولا نمودار دو خروجی Q1 وQ2 ذیل بلوک دیاگرام مغایر با بلوک دیاگرام و نتیجه فوق است .
ثانیا قطع نظر از نوع فلیپ فلاپ و نحوه استفاده از آن که غیر عادی است اما در هر صورت اتصال دو خروجی فلیپ فلاپ ، از بیخ و بن نادرست است و حتی اگر دو خروجی در شرایط بسیار نادری نیز متفاوت شوند اتصال آنها نادرست است
لذا اگر خروجی های یکسان از فلیپ فلاپ مورد نیاز بود میبایست یکی از خروجی های فلیپ فلاپ معگوس گردد یا فقط از یک خروجی برای ورودی هر دو and استفاده شود تا همسان گردند .

بنابرین کوچکترین تردیدی در خطای بلوک دیاگرام وجود نداره
و ازآنجاکه دیتاشیت تقدیمی از سایت زیر تهیه شده که از معتبرترین منابع منتشر کننده دیتاشیت است ،

http://www.datasheet.hk/search.php?part=Tl494&stype=part

لذا مهمترین درس و نتیجه ای که از این سوال و از تلاش شخصی و شیوه پاسخگویی حاصل شد اینه که
معتبرترین منابع اینترنت نیز قابل اعتماد نیست
اما همین منابع غیرقابل اعتماد و همین دیتاشیت ناصحیح ، بسیار بسیار ارزشمند و راهگشاست زیرا ایده کلی و سر نخ های گرانقیمتی در اختیار میگذارد ، بشرطی که همراه با تردید و اصلاحات لازم استفاده شود.

بنابرین دستیابی به پاسخ دقیق سوال مورد اشاره شما با استفاده از این بلوک دیاگرام مقدور نیست و تنها راه دستیابی به پاسخ ، دسترسی به بلوک دیاگرام صحیح و یا تست عملی آی سی است
البته برخی از نکات با احتمال قریب به یقین قابل گمانه زنی است مثلا بنظر میرسه پایه ۱۳ چنانچه صفر باشد اثر فلیپ فلاپ بکلی حذف میگردد و اگر پایه ۱۳ یک باشد دراینصورت
سیگنال های خروجی آی سی متاثر از فلیپ فلاپ نیز خواهند بود و قس علیهذا

و لذا در صورت عدم دسترسی به بلوک دیاگرام صحیح ، با استفاده از دیتاشیت های متفاوت و حدسیات و نتایج تست های عملی نقش پایه ۱۳ بدقت مشخص میشه و بلوک دیاگرام نادرست نیز قابل اصلاح خواهد شد.
بطوریکه تحلیل عملکرد آی سی که در پست های اولیه تقدیم شده با تست عملی و آزمایشات لازم و اطمینان قطعی از نظرات تقدیمی مطرح کردم که با توجه به ابهام و سوال موصوف ، احتمالا پایه ۱۳ مغفول مانده و متاسفانه مورد توجهم قرار نگرفته ، زیرا تحلیل تغذیه مورد هدف اصلی بوده و ازآنجاکه پایه ۱۳ به وضعیت ثابت vref متصل شده و در این تغذیه ارزش بررسی نداشته لذا متاسفانه مغفول مانده است .

بنابمراتب امیدوارم یکی از اهداف پافشاری در برخی از سوالات خاص که به مخاطب واگذار میشه ، شفاف شده باشه

که در مواردی پاسخ کوتاه به یک سوال ، اطلاعات ناچیزی منتقل میکنه و عمدتا موجب ارضاء حس کنجکاوی مخاطب میشه اما تحقیق شخصی و بویژه با استفاده از راهنمایی های هدفمند دارای نتایج بسبار متفاوت و ارزنده تری است.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
آقای غزال عزیز من یک اسیلوسکوپ 200 کیلوهرتز دارم که عکسش رو اینجا میزارم
%DA%A9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%84%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-dso138-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-.jpg

آیا میتونم به کمک ان وسیله سیگنال های خروجی q1 و q2 رو و همینطور ct رو ببینم؟ و اینکه ببینم outc با وضعیت 1 و 0 چه تاثیری روی سیگنال های خروجی میگذارد
و اینکه به کمک و راهنمایی شما این تحقیق رو انجام بدم و بررسی کنیم و نتیجش رو اینجا بزارم
البته منبع تغذیه تابلو روان یک عدد خراب دارم که دو تا زنر بین پایه کلکتور و امیتر c945 هارو نداره و کار نمیکنه
ولی خوب توی منابع تغذیه کامپیوتر هم این ای سی وجود داره و میتونم روی اون این تحقیقات رو انجام بدم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
%DA%A9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%84%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-dso138-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C-.jpg

آیا میتونم به کمک ان وسیله سیگنال های خروجی q1 و q2 رو و همینطور ct رو ببینم؟ و اینکه ببینم outc با وضعیت 1 و 0 چه تاثیری روی سیگنال های خروجی میگذارد
و اینکه به کمک و راهنمایی شما این تحقیق رو انجام بدم و بررسی کنیم و نتیجش رو اینجا بزارم
البته منبع تغذیه تابلو روان ندارم ولی خوب توی منابع تغذیه کامپیوتر هم این ای سی وجود داره و میتونم روی اون این تحقیقات رو انجام بدم

درود

گرچه از قابلیت ها و محدودیت های این اسیلوسکوپ اطلاعی ندارم اما ۲۰۰ کیلو هرتز مانعی ایجاد نمیکنه و برای تست هایی در راستای آشنایی سطحی با وظیفه پایه ۱۳ کافیست.
ولی مونتاژ های مورد نیاز ، کار ساده ای نیست بطوریکه به همین علت ، تحلیل تغذیه موصوف تاپیک که با اصرار یکی از علاقمندان و دست اندرکاران تابلو درخواست شد منوط به ارسال نمونه کردم تا ناگزیر به مونتاژ و
تحمل مشکلات آن نباشم .

بنحوی که علاوه بر نمونه تغذیه ، قطعات یدکی نیز ارسال فرمود تا چنانچه در جریان تحقیق و بررسی و مطالعه محدوده های غیر مجاز ، ناگزیر به اعمال فشار و صدمه عمدی قطعاتی گردیدم با مشکل تهیه قطعات یدکی و توقف مقطعی تحقیق و تاخیر امور ، مواجه نگردم.

لذا با همین دستگاه نیز مانعی جز تحمل مشکلات مونتاژ وجود نداره که البته مشکل بزرگی است و بنظر من ارزش تقبل نداره بخصوص که دو نوع نمونه متفاوت مورد نیازه و در الکترونیک سوژه های تحقیق ، لایناهی است.
اما اگر نمونه ای حتی معیوب در اختیار داشته باشید بسیاری از مشکلات را پشت سر گذاشتید و ارزش تحقیق خواهد داشت .

ضمنا تهیه نمونه های معیوب با مبلغ بسیار نازل هم مقدوره بویژه اگر ساکن تهران هستید .
در هر صورت درخدمتم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775

البته منبع تغذیه تابلو روان یک عدد خراب دارم که دو تا زنر بین پایه کلکتور و امیتر c945 هارو نداره و کار نمیکنه
ولی خوب توی منابع تغذیه کامپیوتر هم این ای سی وجود داره و میتونم روی اون این تحقیقات رو انجام بدم

درود

در خصوص استفاده از تغذیه کامپیوتر
ازآنجاکه در این تغذیه تمهیدات خاص از جمله تمرکز شدید تغذیه بر حذف نویز و غیره موجب پیچیدگی های دست و پا گیر شده و بسیار شلوغ است و فشردگی قطعات
مزید بر علت ، جز دامن زدن به دشواری ها ، هیچ سودی ندارد بخصوص که تابحال نمونه ای از این قسم تغذیه تحلیل نکردم و آشنایی کافی ندارم و ممکنه تمهیداتی موجب گمراهی بشه
هرچند اگر نمونه ای نیز تحلیل کرده بودم دراینصورت نیز ، تحقیق بابت موضوع مورد بحث ، با کمک این نوع تغذیه بهیچ عنوان صلاح نبود.

لازم است نمونه ای انتخاب شود که به سیستم های آزمایشگاهی شبیه مدارات پیشنهادی دیتاشیت نزدیک باشد و لذا باید بسیار ساده و عاری از پیچیدگی باشد درغیراینصورت تعداد زیاد متغیرها ، نتیجه گیری را بسیار دشوار و مخدوش و چه بسا ناممکن کند.

در هر صورت تحقیق مورد نظر با استفاده از تغذیه کامپیوتر ناممکن است.

سپاس

بالا