آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود
مقاومت ۲کیلو رو با مقاومت فوق موازی کردم ولی ولتاژ در مینیموم بیشتر از قبل شد
قبل از موازی کردن ۲کیلویی ۲/۵ ولت بود و الان ۳/۹۴ ولت شد

اهم دو مقاومت موازی شده فوق ۱،۲۱۸ اهم میباشد

ضمنا به پایه ۱۳ و ۱۴ آیسی ۲مقاومت متصل میباشد
یکی از مقاومتها همین مقاومتی میباشد که ۲کیلو رو روش موازی کردم و مقاومت دیگری هم ۲۲کیلویی میباشد

حالا بابت کنترل جریان یک سر همین ۲۲کیلو رو خارج کنم و به پایه وسط ولوم متصل کنم؟
سپاس

درود

بازم زدی به جاده خاکی
کجا گفتم R21
این مقاومت مربوط به محدود کننده جریانه
برای کاهش ولتاژ ۲ عدد 5,6k به پایه ۲ آی سی متصله که به مقاومت ناصحیح موازی کردی باید با دیگری موازی کنی که در نقشه R30 هست
تو با R34 نقشه موازی کردی ولی باید با R30 نقشه موازی کنی
1,5k باشه بهتر از ۲ کیلو کم میکنه

بخش محدود کننده را الان بخاطر ندارم چون زمان زیادی گذشته و باید مانند بخش کنترل ولتاژ مطالعه کنم لذا خودت مطالعه و استفاده کن خصوصا که عر ض کردم علاقمندان در این تاپیک عمل کردند و موفق شده اند

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,177
گنبد کاووس
درود

بازم زدی به جاده خاکی
کجا گفتم R21
این مقاومت مربوط به محدود کننده جریانه
برای کاهش ولتاژ ۲ عدد 5,6k به پایه ۲ آی سی متصله که به مقاومت ناصحیح موازی کردی باید با دیگری موازی کنی که در نقشه R30 هست
تو با R34 نقشه موازی کردی ولی باید با R30 نقشه موازی کنی
1,5k باشه بهتر از ۲ کیلو کم میکنه

بخش محدود کننده را الان بخاطر ندارم چون زمان زیادی گذشته و باید مانند بخش کنترل ولتاژ مطالعه کنم لذا خودت مطالعه و استفاده کن خصوصا که عر ض کردم علاقمندان در این تاپیک عمل کردند و موفق شده اند

سپاس

درود بیکران
استاد بلاخره تموم و درست شد
مقاومتی که به پایه 2 آیسی متصل بود رو خارج کردم و حدود 1,300 اهم جایگزین کردم (یک مقاومت ۱کیلو و ۲۷۰ اهم رو سری کردم و همین مقاومت رو جایگزین کردم ) و ولتاژ خروجی به زیر 1ولت کاهش پیدا کرد
( 0.999 ولت شد )

بابت جریان هم یک ولوم 2 کیلو طبق فرمایشات و راهنماییهای شما جایگزین کردم (یک پایه مقاومت متصل به پایه ۱۴ و ۱۳ آیسی رو به پایه وسط ولوم لحیم کردم و پایه ۱۴ یا ۱۳ آیسی رو به ابتدای ولوم و پایه انتهای ولوم رو هم متصل به گراند یا پایه ۷ آیسی کردم)
الان هنگامیکه ولوم ولتاژ روی 24 ولت تنظیم باشه و ولوم جریان رو ببندم ولتاژ به حدود 5ولت کاهش پیدا میکنه و
اگر ولتاژ روی 1یا 2 ولت تنظیم باشه و جریان رو ببندم ولتاژ خیلی کم حتی تا صفر ولت میرسه

یعنی تغذیه الان شد 0 الی 24 ولت
سپاس و تقدیر از زحمات شما .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود بیکران
استاد بلاخره تموم و درست شد
مقاومتی که به پایه 2 آیسی متصل بود رو خارج کردم و حدود 1,300 اهم جایگزین کردم (یک مقاومت ۱کیلو و ۲۷۰ اهم رو سری کردم و همین مقاومت رو جایگزین کردم ) و ولتاژ خروجی به زیر 1ولت کاهش پیدا کرد
( 0.999 ولت شد )

بابت جریان هم یک ولوم 2 کیلو طبق فرمایشات و راهنماییهای شما جایگزین کردم (یک پایه مقاومت متصل به پایه ۱۴ و ۱۳ آیسی رو به پایه وسط ولوم لحیم کردم و پایه ۱۴ یا ۱۳ آیسی رو به ابتدای ولوم و پایه انتهای ولوم رو هم متصل به گراند یا پایه ۷ آیسی کردم)
الان هنگامیکه ولوم ولتاژ روی 24 ولت تنظیم باشه و ولوم جریان رو ببندم ولتاژ به حدود 5ولت کاهش پیدا میکنه و
اگر ولتاژ روی 1یا 2 ولت تنظیم باشه و جریان رو ببندم ولتاژ خیلی کم حتی تا صفر ولت میرسه

یعنی تغذیه الان شد 0 الی 24 ولت
سپاس و تقدیر از زحمات شما .

درود

آفرین

میتونی بجای ۱،۳۰۰ مقاومت ۱۰۰ اهم تست کنی که تقریبا از صفر ولت قابل تغییر بشه

برای استفاده از محدود کننده جریان
ولتاژ را برای حدود ۱۲ ولت تنظیم کن و لامپ اتومبیل ۶۰ وات که داری (درواقع مقاومت 2,4 اهم است ) به خروجی متصل کن
حالا اگه جریان زیاد باشه با نور عادی روشن میشه اما بتدریج ولوم جریان را کم کن تا جایی که ولتاژ خروجی شروع به کاهش کنه ، این نقطه از ولوم جریان ۵ آمپر است که ابتدای کاهش ولتاژ ۱۲ ولت برای مقاومت 2،4 اهمی است
یعنی اگه ولوم جریان در این نقطه باشه بیشتر از ۵ آمپر بهت نمیده و اگه مثلا مقاومت ۱ اهمی به خروجی متصل کنی که با ولتاژ ۱۲ ولت باید ۱۲ آمپر بکشه ولی اگه ولوم جریان روی محل ۵ آمپر که مشخص کردیم باشه دراینصورت این تغذیه فقط ۵ آمپر بهش میده ( بنابرین مجبوره ولتاژ را بصورت اتوماتیک ۵ ولت کنه تا مقاومت ۱ اهمی فقط ۵ آمپر مصرف کنه)

حالا همون لامپ ۶۰ وات (2,4 اهم ) به خروجی متصل باشه و ولوم جریان هم زیاد باشه ولی ولتاژ را برای 4،8 ولت تنظیم کن
حالا بتدریج ولوم جریان را کم کن تا جایی که ولتاژ 4،8 ولت شروع به کاهش کنه که این نقطه از ولوم جریان 2 آمپر است یعنی اگه ولوم جریان روی این نقطه باشه تغذیه شما بیشتر از ۲ آمپر نمیده و لذا اگه اتصال کوتاه هم بشه فقط ۲ آمپر عبور میکنه .

بهمین ترتیب میتونی ولوم جریان را درجه بندی کنی
بنابرین از این پس هر باری که به تغذیه متصل کردی میتونی بمقدار نیاز اون بار جریان را براش باز کنی که اگه احیانا ایراد و مشکلی موجب افزایش جریان شد مانع بشه و اجازه افزایش جریان را نده

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

یک مقاومت ۴،۷ کیلو با یک دیود نوری سری کن و بین پایه ۳ و گراند ( پایه ۷ ) آی سی نصب کن که کاتد دیود نوری (led) به گراند متصل بشه.

حالا ولتاژ بالا انتخاب کن و ولوم جریان را کمترین مقدار تنظیم کن که ولتاژ خروجی بشدت افت کنه ببین دراینصورت آیا led روشن میشه؟( با نور کم و خیلی ضعیف هم روشن بشه اشکال نداره و بسادگی قابل اصلاحه که پر نور بشه)
دراینصورت بسادگی و با همین دوقطعه مجهز به لامپ هشدار جریان غیرمجاز هم میشه .
یعنی هر زمانی جریان غیر مجاز عبور کنه (بیشتر از جریانی که انتخاب کردی ) دراینصورت علاوه بر اینکه ولتاژ بصورت اتوماتیک کم میشه ضمنا این لامپ هم هشدار میده و اعلام میکنه که داری غیرمجاز استفاده میکنی یا اتصال کوتاه شده ( مانند هر منبع تغذیه ای )

ضمنا بسیار خلاصه نحوه تبدیل تغذیه تابلو روان به تغذیه متغیر با کنترل ولتاژ و جریان را برای علاقمندان توضیح بده
تست ها و آزمایشاتی که انجام شد نیاز نیست بلکه فقط قطعات و اتصالات و عملیاتی که لازمه تا مانند تغذیه خودت قابل استفاده باشه اعلام و گزارش کن .

یعنی فقط همین مقدار که آداپتور چند ولتی را به کجا متصل کردی و ولوم کنترل ولتاژ و جریان را کجا نصب کردی تا هر کسی با اجرای توصیه و توضیحات شما بتونه این تغذیه را به تغذیه متغیر با کنترل ولتاژ و جریان تبدیل کنه.(بسیار خلاصه)

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,177
گنبد کاووس
درود

آفرین

میتونی بجای ۱،۳۰۰ مقاومت ۱۰۰ اهم تست کنی که تقریبا از صفر ولت قابل تغییر بشه
درود بیکران
مقاومت حدود ۲۰۰ اهمی نصب شد ولتاژ بسیار پایین اومد تغریبا صفر ولت
برای استفاده از محدود کننده جریان
ولتاژ را برای حدود ۱۲ ولت تنظیم کن و لامپ اتومبیل ۶۰ وات که داری (درواقع مقاومت 2,4 اهم است ) به خروجی متصل کن.....
این هم طبق فرمایش انجام گردید در این بخش یه مشکل وجود داره که خیلی آزارم میده
از موقعیکه ولوم جریان رو متصل کردم حساسیت ولتاژ روی ولوم خیلی زیاد شده و پرش ولتاژ داره یعنی یهو از ۸ ولت میپره روی ۱۶ یا ۱۸ ویا ۲۴
قبل از نصب ولوم جریان اینطوری نبود
( البته ممکنه ولوم هم ایراد داشته باشه ) اگه جریان زیاد باشه ولوم ولتاژ پرش پیدا میکنه واگه ولوم جریان تا متوسط باشه پرش نداره کلا گیجم کرده نمیدونم چطوری توضیح بدم
یک مقاومت ۴،۷ کیلو با یک دیود نوری سری کن و بین پایه ۳ و گراند ( پایه ۷ ) آی سی نصب کن که کاتد دیود نوری (led) به گراند متصل بشه.
ال ایدی با مقاومت ۴ کیلو سری کردم و بین پایه ۳ و ۷ آیسی متصل کردم
هنگامیکه ولتاژ بالا میباشد و ولوم جریان در حداقل قرار دارد (ولتاژ حدود ۳ ولت میشه ) ال ای دی روشن میشه البته کم نور میباشد همچنین نورش دل میزنه در این هنگام اگه لامپی به خروجی متصل کنم نور لامپ هم دل میزنه

در کل استاد این تغذیه به لطف شما واقعا فراتر از انتظارم شده لطفا بیش از این شرمنده نفرمایید .

یک سوال دارم که شاید واسه این تغذیه و تغذیه دیگری که در آدرس
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642
ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه زحمت کشیدید بدرد بخوره
البته اگه شدنی باشه
از اونجاییکه در این تغذیه پرش ولتاژ حین چرخش ولوم کمی رو مخ میباشد و اینکه اصولا کربن ولومها بعد مدتی کارایی خودشو از دست میده
آیا میشه از ولوم کلید دار در اینگونه واقع استفاده کرد؟
مثلا ولوم کم و زیاد کردن ولوم تلوزیون یا کانالها
داخل تصویر زیر با دایره قرمز و فلش مشخص کردم
tk52_۲۰۱۹۰۶۱۰_۰۲۳۳۵۵.jpg

ضمنا بسیار خلاصه نحوه تبدیل تغذیه تابلو روان به تغذیه متغیر با کنترل ولتاژ و جریان را برای علاقمندان توضیح بده
البته در حذور استاد این بدور از ادب میباشد
با اجازه شما به روی چشم
ریزه کاریهای جزئی تمام شود به همراه چند تصویر از عملکرد تغذیه حتما گزارش خواهم نمود

سپاسگزارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود بیکران
مقاومت حدود ۲۰۰ اهمی نصب شد ولتاژ بسیار پایین اومد تغریبا صفر ولت

این هم طبق فرمایش انجام گردید در این بخش یه مشکل وجود داره که خیلی آزارم میده
از موقعیکه ولوم جریان رو متصل کردم حساسیت ولتاژ روی ولوم خیلی زیاد شده و پرش ولتاژ داره یعنی یهو از ۸ ولت میپره روی ۱۶ یا ۱۸ ویا ۲۴
قبل از نصب ولوم جریان اینطوری نبود
( البته ممکنه ولوم هم ایراد داشته باشه ) اگه جریان زیاد باشه ولوم ولتاژ پرش پیدا میکنه واگه ولوم جریان تا متوسط باشه پرش نداره کلا گیجم کرده نمیدونم چطوری توضیح بدم

ال ایدی با مقاومت ۴ کیلو سری کردم و بین پایه ۳ و ۷ آیسی متصل کردم
هنگامیکه ولتاژ بالا میباشد و ولوم جریان در حداقل قرار دارد (ولتاژ حدود ۳ ولت میشه ) ال ای دی روشن میشه البته کم نور میباشد همچنین نورش دل میزنه در این هنگام اگه لامپی به خروجی متصل کنم نور لامپ هم دل میزنه

در کل استاد این تغذیه به لطف شما واقعا فراتر از انتظارم شده لطفا بیش از این شرمنده نفرمایید .

یک سوال دارم که شاید واسه این تغذیه و تغذیه دیگری که در آدرس
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642
ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه زحمت کشیدید بدرد بخوره
البته اگه شدنی باشه
از اونجاییکه در این تغذیه پرش ولتاژ حین چرخش ولوم کمی رو مخ میباشد و اینکه اصولا کربن ولومها بعد مدتی کارایی خودشو از دست میده
آیا میشه از ولوم کلید دار در اینگونه واقع استفاده کرد؟
مثلا ولوم کم و زیاد کردن ولوم تلوزیون یا کانالها
داخل تصویر زیر با دایره قرمز و فلش مشخص کردم
tk52_۲۰۱۹۰۶۱۰_۰۲۳۳۵۵.jpg

البته در حذور استاد این بدور از ادب میباشد
با اجازه شما به روی چشم
ریزه کاریهای جزئی تمام شود به همراه چند تصویر از عملکرد تغذیه حتما گزارش خواهم نمود

سپاسگزارم.

درود

۱- ولوم جریان را در هر تغذیه ای کم کنیم همین پرشی که گزارش کردی اتفاق میافته و لذا اشتباه میکنی وقتی ولوم جریان زیاد باشه چنین اتفاقی نمیافته و محاله.
درواقع بنظر میرسه از عملکرد ولوم جریان اطلاعی نداری که بنحو زیر است.

الف ) اگه ولوم جریان حداکثر باشه یعنی ولوم جریان ، صفر اهم است و دقیقا شبیه حالت اصلی خودشه که ولوم اضافه نشده بود و گویا ولوم جریان نداریم .

ب) اما فرض کن ولوم را برای نیم آمپر تنظیم کنیم و با توجه به دو مقاومت سری حدود ۳ وات که در ولتاژ بالا داغ میکنه و همیشه به خروجی متصل و لحیم کردی (بجای R16 نقشه)
که برای درک ساده موضوع فرض کنیم دو مقاومت فوق مثلا رویهم ۱۰ اهمی است و در اینصورت چنانچه ولتاژ را برای ۲ ولت انتخاب کنیم باوجودیکه باری به خروجی هم متصل نکردیم اما همون دو مقاومت که جمعا ۱۰ اهمه جریان ۲۰۰ میلی آمپر میکشه و چون کوچکتر از نیم آمپره درنتیجه محدود کننده جریان فعال نمیشه و کاری نداره و دخالت نمیکنه.

اما اگه ولتاژ را بالا و بالاتر ببریم و به ۵ ولت برسه یعنی همون دو مقاومت داره نیم آمپر میکشه که کار محدود کننده آغاز میشه و اگه هرچقدر ولتاژ را بالا ببریم دیگه ولتاژ بالا نمیره و همون ۵ ولت میمونه چرا؟
چون اگه مثلا ۱۰ ولت بشه دراینصورت ۱ آمپر از ۱۰ اهمی عبور میکنه درصورتیکه محدود کننده بیشتر از نیم آمپر اجازه نمیده و لذا باوجودیکه باری به خروجی متصل نکردیم هیچوقت ولتاژ بیشتر از ۵ ولت نمیشه

حالا فرض کن یک ۱۰ اهمی هم خودمون به خروجی متصل کنیم و ولوم جریان هم همون نیم آمپر باشه ، دراینصورت درواقع مقاومت بار دو تا ۱۰ اهمی موازی هست و لذا مقاومت بار معادل ۵ اهم میشه و لذا ولتاژ خروجی تا ۲،۵ ولت که کمتر از نیم آمپر میکشه ، بالا میره و دیگه هرچقدر بخوای ولتاژ را بالاتر ببری هرگز بیشتر از ۲،۵ وات نمیشه مگر ولوم جریان را زیاد کنی

بنابرین ولوم جریان باید کمی بیشتر از جریان مورد نیاز تنظیم بشه
مثلا اگه بار شما نیاز به ۲ آمپر داره باید ولوم جریان کمی بیشتر از ۲ آمپر تنظیم بشه تا بتونی ولتاژ را کم و زیاد کنی

ولوم جریان شما مشکلی نداره ، ولوم جریان را صفر اهم کن (یعنی حداکثر جریان) و دراینحالت می بینی دیگه هیچ دخالتی نمیکته و مثل سابق میشه
سپس بتدریج که از عملکرد ولوم جریان مطلع شدی استفاده کن که فوق العاده مهمه و از سوختن تغذیه و صدمه زدن به بار جلوگیری میکنه

ب) در مورد استفاده از میکرو سوئیچ هیچ مانعی نیست جز پیچیده شدن تغذیه که نیاز به آی سی میکرو و برنامه نویسی داره و بهمین علت اولا مقرون بصرفه نیست
و ثانیا استفاده از آن دشوارتره زیرا زمان بیشتری برای تنظیم ولتاژ یا جریان نیاز داره.

اما بابت احتمال خرابی ولوم
تغذیه های من بیشتر از ۳۰ سال کار کرده و هرگز ولوم خراب نشده زیرا مانند پخش یا دستگاههای دیگه استفاده مداوم نداره و گاهی نیاز میشی
و لذا تصور نمیکنم تا پایان عمرم نیاز به تعویض ولوم تغذیه های خودم داشته باشم.
بخصوص که عمر میکرو سوئیچ ها بیشتر از عمر ولوم نیست.
در مورد دیود نوری ، نتیجه بسیار خوبه و دل زدن ولتاژ هم خوبه زیرا زمانی دل میزنه که جریان غیرمجاز بکشی که باید فورا رفع کنی و قرار نیست در جریان غیرمجاز از تغذیه استفاده کنی
با توجه به Q5 که بلااستفاده شده و برای لامپ هشدار قابل استفاده است در پست بعدی آزمایش تازه ای جهت استفاده از Q5 برای لامپ هشدار مطرح کردم.

در مورد گزارش نحوه تبدیل تغذیه هم هر زمانی فرصت داشتی گزارش کن که تصور میکنم بیشتر از ۶ یا ۷ سطر نیاز نداره
فقط اینکه ولوم ولتاژ را کجا نصب کنند و مقاومت ۲۰۰ اهم موازی کجا نصب بشه و ولوم جریان هم کجا و چگونه نصب بشه (فوق العاده مختصر و کامل)

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

هر زمان خواستی تست را انجام بدی بجای تست دیود نوری که در پست قبل پیشنهاد کردم مدار زیر را تست کن تا از ترانزیستور Q5 نقشه که بلااستفاده شده هم استفاده کنیم.
زیرا ترانزیستور Q5 نقشه که کلکتور امیترش را اتصال کوتاه کردی ، بلااستفاده شده و میتونیم برای لامپ هشدار استفاده کنیم
بطوریکه محل کلکتور امیتر همچنان اتصال کوتاه باشه ولی مطابق شکل زیر که پیوست کردم.

۱- فقط کلکتور و بیس را از مدار آزاد کن و امیتر همچنان در محل خودش نصب باشه.
۲- حالا مانند شکل زیر ، یک مقاومت ۱۰ کیلو بین پایه ۳ آی سی و بیس متصل کن ( بنابرین بیس ترانزیستور فقط به مقاومت ۱۰ کیلو متصل است و به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.)
۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن بطوریکه مطابق شکل زیر ، کاتد دیود نوری بسمت کلکتور باشه .و کلکتور به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.

حالا همون آزمایش روشن شدن led‌ را انجام بده و ببین نور led مناسب میشه ؟ ( زمانیکه ولوم جریان حداقل باشه و موجب افت شدید ولتاژ بشه )

سپاس

IMG_20190610_152658_309_2.png

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,177
گنبد کاووس
درود

هر زمان خواستی تست را انجام بدی بجای تست دیود نوری که در پست قبل پیشنهاد کردم مدار زیر را تست کن تا از ترانزیستور Q5 نقشه که بلااستفاده شده هم استفاده کنیم.
زیرا ترانزیستور Q5 نقشه که کلکتور امیترش را اتصال کوتاه کردی ، بلااستفاده شده و میتونیم برای لامپ هشدار استفاده کنیم
بطوریکه محل کلکتور امیتر همچنان اتصال کوتاه باشه ولی مطابق شکل زیر که پیوست کردم.

۱- فقط کلکتور و بیس را از مدار آزاد کن و امیتر همچنان در محل خودش نصب باشه.
۲- حالا مانند شکل زیر ، یک مقاومت ۱۰ کیلو بین پایه ۳ آی سی و بیس متصل کن ( بنابرین بیس ترانزیستور فقط به مقاومت ۱۰ کیلو متصل است و به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.)
۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن بطوریکه مطابق شکل زیر ، کاتد دیود نوری بسمت کلکتور باشه .و کلکتور به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.

حالا همون آزمایش روشن شدن led‌ را انجام بده و ببین نور led مناسب میشه ؟ ( زمانیکه ولوم جریان حداقل باشه و موجب افت شدید ولتاژ بشه )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 157066

درود برشما...
مقاومت ۱کیلویی جایگزین مقاومت ۴کیلویی گردید و بین پایه ۳ و ۷ آیسی توسط ال ایدی قرار گرفت نور ال ای دی کمی بیشتر شد و همچنان دل میزنه متاسفانه از اونجاییکه نوسان ولتاژ خیلی زیاده نمیتونم گزارش مبسوطی تهیه کنم
هنگامیکه ولوم روی ۲۴ولت و جریان باز باشه کمی ولتاژ رو پایین بیارم ال ایدی خاموش میشه

تست 2
1- امیتر و کلکتور همچنان شورت میباشد
2- بیس و کلکتورQ5 از خط مدار جدا شد
3- بیس توسط مقاومت 10 کیلو به پایه ۳ آیسی متصل گردید
4- کاتد led به کلکتور و بیس Q5 متصل میباشد
5- آند led توسط مقاومت ۱ کیلو به پایه ۷آیسی یا منفی مدار متصل میباشد

نتیجه تست :
بعد از روشن نمودن تغذیه ولتاژی تولید نمیشه
Ledخود تغذیه خاموش میباشد ولی بعد از خاموش نمودن تغذیه ولتاژی حدود ۱۰ وات در خروجی ضاهر میشه و سریعا پایین میکشه و خاموش میشه
دو یا سه بار تست کردم به همین صورت میباشد
ولوم ولتاژ و جریان رو هم کم و زیاد کردم ولی تغییری نمیکنه
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود برشما...
مقاومت ۱کیلویی جایگزین مقاومت ۴کیلویی گردید و بین پایه ۳ و ۷ آیسی توسط ال ایدی قرار گرفت نور ال ای دی کمی بیشتر شد و همچنان دل میزنه متاسفانه از اونجاییکه نوسان ولتاژ خیلی زیاده نمیتونم گزارش مبسوطی تهیه کنم
هنگامیکه ولوم روی ۲۴ولت و جریان باز باشه کمی ولتاژ رو پایین بیارم ال ایدی خاموش میشه

تست 2
1- امیتر و کلکتور همچنان شورت میباشد
2- بیس و کلکتورQ5 از خط مدار جدا شد
3- بیس توسط مقاومت 10 کیلو به پایه ۳ آیسی متصل گردید
4- کاتد led به کلکتور و بیس Q5 متصل میباشد
5- آند led توسط مقاومت ۱ کیلو به پایه ۷آیسی یا منفی مدار متصل میباشد

نتیجه تست :
بعد از روشن نمودن تغذیه ولتاژی تولید نمیشه
Ledخود تغذیه خاموش میباشد ولی بعد از خاموش نمودن تغذیه ولتاژی حدود ۱۰ وات در خروجی ضاهر میشه و سریعا پایین میکشه و خاموش میشه
دو یا سه بار تست کردم به همین صورت میباشد
ولوم ولتاژ و جریان رو هم کم و زیاد کردم ولی تغییری نمیکنه
سپاس

درود

کجا چنین آزمایشی توصیه کردم
همه اتصالات عجیبه
کجا گفتم ۱ کیلو به بیس متصل کن؟
کجا گفتم کاتد را به بیس و کلکتور متصل کن؟
اساسا مقاومت ۱ کیلو در آزمایش وجود نداره فقط ۴،۷ و ۱۰ کیلو نیاز داره.
شکل مدار را هم پیوست کردم در کجای این شکل بیس و کلکتور بهم متصل شده و کجاش ۱ کیلو میبینی ؟
علاوه بر نقشه و توضیحات مکرر و کامل در انتهای بند ۲ تاکید شدیدی کردم
( بنابرین بیس ترانزیستور فقط به مقاومت ۱۰ کیلو متصل است و به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه.)

یعنی تقریبا ۴ بار تکرار کردم که بیس فقط به ۱۰ کیلو متصله و به هیچ قطعه دیگری متصل نیست
ولی میگی بیس را به کلکتور هم متصل کردی و جالبتر اینکه به کاتد led هم متصل کردی ؟ یعنی بجای اینکه فقط به ۱۰ کیلو متصل باشه به همه جا جز ۱۰ کیلو متصل کردی ؟!!!

توضیح اضافی و نقشه هم دادم که اساسا راهی برای اشتباه کردن نداشتی ولی این چه اتصالاتی است که انجام دادی ؟
شانس آوردی منفجر نشده

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 157066

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,177
گنبد کاووس
[/QUOTE]

۳- طبق شکل زیر ، همان دیود نوری و مقاومت ۴،۷ کیلو که سری کرده بودی بین کلکتور این ترانزیستور ( که آزاد شده ) و vcc متصل کن بطوریکه مطابق شکل زیر ، کاتد دیود نوری بسمت کلکتور باشه .و کلکتور به هیچ قطعه دیگری متصل نباشه

۱- فقط کلکتور و بیس را از مدار آزاد ک.....
درود...

کجا گفتم ۱ کیلو به بیس متصل کن؟
در تست قبل چون مقاومت ۴/۸ کیلو ال ای دی رو با نور کم روشن میکرد فرمودید بجاش ۱ کیلو نصب کنم و مجدد تست کنم
در کل ببخشید اگه اشتباه شد
الان مجدد با دقت بیشتر نصب میکنم

سپاس

بالا