آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام
مزاحم همیشگی...
استاد غزال عزیز، اگر ولتاژ خروجی دیود زینر(همون تغذیه u3 , u2) به منفی 16 ولت برسه، مشکل از کجاست؟
یادآور شوم که دیود زینر رو تعویض کردم ولی تفاوتی نکرد.
این رو هم بگم که منبع تغذیه به خوبی کار میکرد و هنگامی که به اشتباه، خروجی 32ولت ترانس رو بهش متصل کردم این مشکل پیش اومد.
آی سی ها داغ میکردند و ولتاژ پایه 4 هم به منفی 2.3 رسیده بود که الان پس از تعویض 3تا آی سی ولتاژ به منفی 16 رسیده و خروجی هم روی ماکزیمم(30 ولت) قفل شده و هیچ تغییری نمیکنه.
تشکر از همکاری صمیمانه شما

سلام

اگه d7 را عوض کردی بازم سوخته و قطع شده و یا 5/6 ولتی نیست
ضمنا ولتمتر را دوسر زینر متصل کن ببین چند ولته
R7 را هم روی مدار تست کن که حدود47 / اهم باشه

مهم نیست هر عیبی باشه درست میشه

5.jpg

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
با سلام
استاد غزال چرا در خروجی برای ساخت زوج دارلینگتون از دو ترانزیستور متفاوت استفاده شده ؟
و اینکه روی بیس ترانزیستور q1 باید چند ولت باشه تا زوج در ناحیه ی فعال قرار بگیره و گین جریان تقویت بشه؟

B(darlington)=B1*B2
Io=b^2*Ib1
V(BE)=2V(BE)1
اگر اشتباه نکنم در این حالت ولتاژ بیس امیتر زوج باید دوبرابر باشه . در ترانزیستور معمولی 6/. و در زوج 1/2 یا 1/3 باشه تا زوج در ناحیه ی فعال یا اشباع باشه
لطفا من بی سواد را راهنمایی فرمایید صواب دارد

sdfgh.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام
استاد غزال چرا در خروجی برای ساخت زوج دارلینگتون از دو ترانزیستور متفاوت استفاده شده ؟
و اینکه روی بیس ترانزیستور q1 باید چند ولت باشه تا زوج در ناحیه ی فعال قرار بگیره و گین جریان تقویت بشه؟

B(darlington)=B1*B2
Io=b^2*Ib1
V(BE)=2V(BE)1
اگر اشتباه نکنم در این حالت ولتاژ بیس امیتر زوج باید دوبرابر باشه . در ترانزیستور معمولی 6/. و در زوج 1/2 یا 1/3 باشه تا زوج در ناحیه ی فعال یا اشباع باشه
لطفا من بی سواد را راهنمایی فرمایید صواب دارد

مشاهده فایل‌پیوست 96380

سلام

بله نظر شما در مورد ناحیه فعال درسته
اما اینکه چرا در دارلینگتون از دو ترانزیستور مشابه استفاده نمیکنن به این دلیله که یک یخچال را باید با وانت و 20 یخچال را باید با تریلی و کامیون بزرگ حمل کنند

لذا 20 یخچال با وانت قابل حمل نیست و حمل یک یخچال با کامیون مقرون بصرفه نیست

بنابرین ازآنجاکه بار Q1 فقط تحریک بیس Q2 است که جریان ناچیزی میخواد (شبیه حمل یک یخچال فسقلی )
ولی بار Q2 ممکنه نیاز به 1 یا 3 آمپر داشته باشه (شبیه حمل 50 یخچال )
لذا بار هر دو مساوی نیست که از ترانزیستور مشابه استفاده بشه

البته همونطور که میشه بجای وانت از کامیون استفاده کرد میتونی از 2N3055 بجای Q1 هم استفاده کنی و کار میکنه ولی درست نیست
( البته برعکس نمیشه یعنی نمیتونی از وانت بجای کامیون استفاده کنی چون جر و واجر میشه)

ایراد عمده مداری که کشیدید مقاومت 10 اهمه که با ورودی 36 ولت زینر را با 600 میلی آمپر میسوزونه لذا باید لااقل 200 اهم باشه ولی بقیه درسته و باید کار کنه

سپاس

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
سلام

بله نظر شما در مورد ناحیه فعال درسته
اما اینکه چرا در دارلینگتون از دو ترانزیستور مشابه استفاده نمیکنن به این دلیله که یک یخچال را باید با وانت و 20 یخچال را باید با تریلی و کامیون بزرگ حمل کنند

لذا 20 یخچال با وانت قابل حمل نیست و حمل یک یخچال با کامیون مقرون بصرفه نیست

بنابرین ازآنجاکه بار Q1 فقط تحریک بیس Q2 است که جریان ناچیزی میخواد (شبیه حمل یک یخچال فسقلی )
ولی بار Q2 ممکنه نیاز به 1 یا 3 آمپر داشته باشه (شبیه حمل 50 یخچال )
لذا بار هر دو مساوی نیست که از ترانزیستور مشابه استفاده بشه

البته همونطور که میشه بجای وانت از کامیون استفاده کرد میتونی از 2N3055 بجای Q1 هم استفاده کنی و کار میکنه ولی درست نیست
( البته برعکس نمیشه یعنی نمیتونی از وانت بجای کامیون استفاده کنی چون جر و واجر میشه)

ایراد عمده مداری که کشیدید مقاومت 10 اهمه که با ورودی 36 ولت زینر را با 600 میلی آمپر میسوزونه لذا باید لااقل 200 اهم باشه ولی بقیه درسته و باید کار کنه

سپاس

سپاسگزارم از راهنمایی ارزنده ی شما . ما همیشه از شما چیز یاد میگیریم استاد بزرگوار

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام

اگه d7 را عوض کردی بازم سوخته و قطع شده و یا 5/6 ولتی نیست
ضمنا ولتمتر را دوسر زینر متصل کن ببین چند ولته
R7 را هم روی مدار تست کن که حدود47 / اهم باشه

مهم نیست هر عیبی باشه درست میشه

d7 رو چک کردم، مشکل در دیود جایگزین بود که به اشتباه 56 ولتی گذاشته بودم.
الان ولتاژ خروجی زینر رسیده به 5.6 ولت.
مقاومت R7 هم 0.47 اهمه.
با اجازه شما این تست ها رو هم انجام دادم.

اندازه گیری ولتاژ زینر D7 که 5.6 ولت بود.

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 ) = همگی OK بودن
D9 , Q1 را آزاد کنید
4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11.2 ولت نباشد U1 سوخته= 11.2 بود.
5- تست ولتاژ پین 2 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11.2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر11.2 ولت و سر وسط 0 الی 11.2 قابل تغییر باشد.
(با تغییر پتانسیومترP1 ولتاژ پین 2 آی سی U2 تغییر نکرد. و با خارج کردن آی سی U2 بازهم تغییری نکرد. پایه وسط پتانسیومتر رو گرفتم که مقدارش از 11.2 تا 0 تغییر کرد)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
d7 رو چک کردم، مشکل در دیود جایگزین بود که به اشتباه 56 ولتی گذاشته بودم.
الان ولتاژ خروجی زینر رسیده به 5.6 ولت.
مقاومت R7 هم 0.47 اهمه.
با اجازه شما این تست ها رو هم انجام دادم.

اندازه گیری ولتاژ زینر D7 که 5.6 ولت بود.

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 ) = همگی OK بودن
D9 , Q1 را آزاد کنید
4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11.2 ولت نباشد U1 سوخته= 11.2 بود.
5- تست ولتاژ پین 2 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11.2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر11.2 ولت و سر وسط 0 الی 11.2 قابل تغییر باشد.
(با تغییر پتانسیومترP1 ولتاژ پین 2 آی سی U2 تغییر نکرد. و با خارج کردن آی سی U2 بازهم تغییری نکرد. پایه وسط پتانسیومتر رو گرفتم که مقدارش از 11.2 تا 0 تغییر کرد)

سلام

بسیار عالی

اگر در آزمایشات شما Q1 آزاد بوده (آزادی کلکتورش هم کافیه ) و با تغییر P1 ولتاژ پین 6 آی سی U2 تغییر نکند دراینصورت U2 سوخته

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
اگر در آزمایشات شما Q1 آزاد بوده (آزادی کلکتورش هم کافیه ) و با تغییر P1 ولتاژ پین 6 آی سی U2 تغییر نکند دراینصورت U2 سوخته
سلام
Q1 آزاد هست ولی با تغییر P1 ولتاژ پین 6 آی سی U2 از ماکزیمم تا 5.5 ولت میاد و هنگامی که ولوم رو کمتر میکنم، مقدار پین6 بجای اینکه کم بشه و به صفر نزدیک بشه، ناگهان میره روی ماکزیمم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام

Q1 آزاد هست ولی با تغییر P1 ولتاژ پین 6 آی سی U2 از ماکزیمم تا 5.5 ولت میاد و هنگامی که ولوم رو کمتر میکنم، مقدار پین6 بجای اینکه کم بشه و به صفر نزدیک بشه، ناگهان میره روی ماکزیمم.

سلام

R15 را هم آزاد و تست کن
سپس R15 را نصب و بیس Q4 را آزاد کن اگه ولتاژ خروجی درست شد Q4 سوخته و اگه نشد Q2 سوخته
U2سالمه

سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
R15 را آزاد و تست کن

R15 را آزاد کردم.
الان با تغییر پتانسیومتر، خروجی آی سی فقط روی ماکزیمم یا روی منفی 3.3 ولت میمونه.
یعنی ولوم رو که تا وسط میارم، یه دفعه مقدار از ماکزیمم میاد روی منفی 3.3 و از اونجا به بعد، همین میمونه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
R15 را آزاد کردم.
الان با تغییر پتانسیومتر، خروجی آی سی فقط روی ماکزیمم یا روی منفی 3.3 ولت میمونه.
یعنی ولوم رو که تا وسط میارم، یه دفعه مقدار از ماکزیمم میاد روی منفی 3.3 و از اونجا به بعد، همین میمونه.

سلام

پاسخ تست بعدی چی شد ؟
یعنی این
سپس R15 را نصب و بیس Q4 را آزاد کن اگه ولتاژ خروجی درست شد Q4 سوخته و اگه نشد Q2 سوخته

سپاس

بالا