آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام
با تشکر از استاد غزال عزیز
کل تست ها رو انجام دادم همگی درست بود.ایراد از کار خودم بود که قطعه ای که برای تست انتخا کرده بودم بیشتر از این جریان نمی کشید.یه لامپ ماشین گذاشتم امپر به راحتی کم و زیاد می شد.با مقاومت 3.9 اهم 7 وات هم تست کردم کاملا صحیح کار می کرد. ممنون از راهنماییهاتون

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام خدمت جناب غزال
من بحث این تغذیه را کمی دیر دیدم و میدانم از آغاز آن زمان زیادی گذشته است.
در مورد آن سوالاتی دارم که برای جلوگیری از مزاحمت و ایجاد خستگی ، یکی یکی مطرح میکنم.
جهت یاد آوری شماره پست و تصویر مربوطه را ضمیمه کرده ام.
از زحمات جنابعالی قدر دانی کرده و آرزوی موفقیت برایتان دارم.

1- ترانسفرماتور اینجانب 16 ولت AC میباشد.با توجه به این پست :
http://www.irantk.ir/irantk37235/#post240996
و تصویر ضمیمه :
attachment.php

چون ولتاژ 11.2 ولتی همچنان ساخته میشود و با تقسیم مقاومتی R11 و R12 با حداکثر ولتاژ ترانس هم ، ورودی دیگر U2 ، به 11.2 ولت نخواهد رسید ،آیا لزومی دارد مقادیر مقاومتها را تغییر دهم یا اینکه اینکار صرفا باعث استفاده از تمام رنج ولوم P1 خواهد شد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام خدمت جناب غزال
من بحث این تغذیه را کمی دیر دیدم و میدانم از آغاز آن زمان زیادی گذشته است.
در مورد آن سوالاتی دارم که برای جلوگیری از مزاحمت و ایجاد خستگی ، یکی یکی مطرح میکنم.
جهت یاد آوری شماره پست و تصویر مربوطه را ضمیمه کرده ام.
از زحمات جنابعالی قدر دانی کرده و آرزوی موفقیت برایتان دارم.

1- ترانسفرماتور اینجانب 16 ولت AC میباشد.با توجه به این پست :
http://www.irantk.ir/irantk37235/#post240996
و تصویر ضمیمه :
75.jpg

چون ولتاژ 11.2 ولتی همچنان ساخته میشود و با تقسیم مقاومتی R11 و R12 با حداکثر ولتاژ ترانس هم ، ورودی دیگر U2 ، به 11.2 ولت نخواهد رسید ،آیا لزومی دارد مقادیر مقاومتها را تغییر دهم یا اینکه اینکار صرفا باعث استفاده از تمام رنج ولوم P1 خواهد شد؟

درود

منظور و سوال شما را متوجه نشدم
آیا مونتاژ کردی و ایرادی داره ؟
یا بعد از اینکه دوستان اینهمه مونتاژ و استفاده کرده اند تحلیل میفرمایید که در تئوری کار نمیکنه !
نقشه ایرادی نداره.

سپاس

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام و تشکر از پاسخ شما
خیر بنده مونتاژ نکردم.
منکر کار کرد مدار هم نیستم.
سوال را اینگونه مطرح کنم تا به اینهمه مونتاژ و استفاده دوستان هم خللی وارد نشود.
استفاده از ترانس با خروجی 16 ولت AC با این مدار بلامانع است؟
با احترام

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,273
ایران
باسلام

استفاده از ترانس 16 ولت AC هیچ مشکلی ندارد منبع تغذیه ساخته شده با آن از صفر تا حدود 23 ولت متغیر خواهد بود جریانش هم به جریان ثانویه ترانس بستگی دارد

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با تشکر از جناب reza_476 و جناب غزال
2- اینجانب با توجه به پست زیر و تصویر ضمیمه رگولاتور بر پایه op amp را مونتاژ کردم :
http://www.irantk.ir/irantk37870/#post198415
attachment.php

با استفاده از op amp به خوبی کار میکند و با استفاده از پتانسیومتر به جای R6 قابلیت تغییر ولتاژ خروجی را دارد.
ولی وقتی به جای op amp از یک comparator استفاده میکنم خروجی ندارم.همواره صفر است و پتانسیومتر هم تغییری ایجاد نمیکند.
چرا کارکرد ایندو در این مورد متفاوت است.مگر هر دو ولتاژهای ورودی را مقایسه و خروجی را بر مبنای آن تغییر نمیدهند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با تشکر از جناب reza_476 و جناب غزال
2- اینجانب با توجه به پست زیر و تصویر ضمیمه رگولاتور بر پایه op amp را مونتاژ کردم :
http://www.irantk.ir/irantk37870/#post198415
80.jpg

با استفاده از op amp به خوبی کار میکند و با استفاده از پتانسیومتر به جای R6 قابلیت تغییر ولتاژ خروجی را دارد.
ولی وقتی به جای op amp از یک comparator استفاده میکنم خروجی ندارم.همواره صفر است و پتانسیومتر هم تغییری ایجاد نمیکند.
چرا کارکرد ایندو در این مورد متفاوت است.مگر هر دو ولتاژهای ورودی را مقایسه و خروجی را بر مبنای آن تغییر نمیدهند؟

درود

شماره آی سی و نحوه استفاده از آنرا گزارش فرمایید.

سپاس

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
با سلام
از آی سی HA17903 و از یکی از دو comparator آن استفاده کردم.
HA17903.jpg

ولتاژ Vcc برابر 12 ولت مستقیم و بقیه مدار مطابق مدار مربوط به op amp میباشد.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام
از آی سی HA17903 و از یکی از دو comparator آن استفاده کردم.

ولتاژ Vcc برابر 12 ولت مستقیم و بقیه مدار مطابق مدار مربوط به op amp میباشد.
با تشکر

درود

عزیزم
در مورد هر عملیات مملو از خطایی میتونی از این جمل استفاده کنی که همه موارد را طبق نقشه و دستورالعمل اجرا کردم

ولی این جمله دلیل صحت و مطابقت نیست و لذا نه تنها گزارش فوق بلکه اگر گزارش میکردی که مو به مو طبق توصیه شما عمل کردم با چنین گزارشی نیزکسی نمیتونه بررسی کنه که واقعا درست عمل کردی یا نه ؟

سپاس

smaeel

کاربر
2008-02-27
65
329
دوست دانشمند جناب غزال
با تشکر از پاسخ شما
اینجانب گمان کردم که اساسا استفاده از comparator به جای op amp در چنین موردی نمیتواند نتیجه درست بدهد.
بنابر این در ابتدای امر در صورت امکان راهنمایی بفرمایید آیا امکان استفاده از comparator در این مورد وجود دارد یا خیر؟تا بنده به دنبال خطاهای احتمالی بروم.

مضاف بر این ، من در مونتاژ و تجربه خودم بر اساس مدار ارایه شده ، هم از op amp 741 و هم از lm358 استفاده کردم و همانطور که عرض کردم بدون مشکل نتیجه گرفته و یک رگولاتور متغیر ساخته و تجربه کردم.
سپس lm358 را برداشته ، به جای آن comparator ذکر شده HA17903 را قرار دادم.به بقیه مدار دست نزدم.با توجه به یکسان بودن آرایش پایه ها با lm358 انتظار داشتم کار کند که همانطور که گفتم اینطور نشد.
علاوه بر آن ، با همین comparator ، مدارهای مربوط به کلیدهای قطع و وصل بر اساس سنسورهای مختلف مانند فوتوسل و NTC و سنسور مادون قرمز را ساخته و تجربه کردم.در تمامی موارد درست عمل کرده و مشکلی از این جهت نداشتم و با عملکرد آن آشنا هستم.
اگر مورد خاصی را باید در نظر بگیرم یا گزارش کنم ، بفرمایید تا انجام دهم.
با احترام

بالا