آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل دیمر مورد نظر علاقمندان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
200 ولت دوم را هم خودتان حساب کردید قبلا باید سر پایین روی 45 کیلو باشه
فقط اینکه وقتی پتانسیومتر روی این مقدار باشه توی 200 ولت نیمه اول سیکل ترایاک هدایت میکنه تا انتهای سیکل و 200 ولت دوم رو نداریم عملا !!!!

درود
آفرین
خب پاسخ هم همینه و دیدی در ناحیه نزولی چی میشه ؟
پس ایراد دیمر بدون خازن چیه ؟
خودت بگو
آیا میتونی در ناحیه نزولی فرمان صادر کنی که همونجا روشن بشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
ایرادش اینه که اگر بخواهیم دیمر با ولتاژ کمتری لامپ رو روشن کنه نمیشه
یعنی اگر قصدمان تحریک ترایاک در 100 ولت دوم باشه در 100 ولت اول هدایت میکنه

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
خوب با خازن میتونیم زمان شارژش رو جوری تنظیم کنیم که مثلا وقتی از وسطای نیمه اول سیکل گذشت ولتاژ خازن به 30 ولت برسه و تو دیاک تخلیه بشه و از همانجای سیکل به بعد توسط ترایاک هدایت کنه و اینجوری با انرژی کمتر هم میتونیم لامپ رو روشن کنیم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
ایرادش اینه که اگر بخواهیم دیمر با ولتاژ کمتری لامپ رو روشن کنه نمیشه
یعنی اگر قصدمان تحریک ترایاک در 100 ولت دوم باشه در 100 ولت اول هدایت میکنه

آفرین
پس ضعف دیمر بدون خازن اینه که فقط در ناحیه صعودی قابل کنترله و لذا در نیمه اول هر نیم سیکل قابل انتخابه و بهمین دلیل اسمش دیمر ۹۰ درجه است
یعنی همیشه میتونی بیشتر از نصف انرژی هر نیم سیکل را داشته باشی یعنی همیشه بیشتر از نصف میده و لذا دریافت کمتر از نصف انرژی محاله
یعنی میتونی یک لامپ را از نیمه روشن تا کاملا روشن کنترل کنی ولی نمیتونی لامپ را بصورت کورسو و نور خیلی کم روشنش کنی

اما اگه از خازن استفاده کنیم طول نیم سیکل یعنی ۱۸۰ درجه که سهله ، حتی میتونی خازن و مقاومتی انتخاب کنی که یک ساعت طول بکشه تا بمقدار ۳۰ ولت شارژ بشه که در اینصورت هر یکساعت یکبار روشن و بعد از نیم سیکل فورا خاموش میشه

حالا فهمیدی دیمر چیه و خازن چکار میکنه و کت تن کیه ؟
دیگه الان باید کفر و کائناتش هم برات روشن شده باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
دست شما درد نکنه خدا از بزرگی شما را کم نکنه که خالصانه وقت برای من گذاشتید
در واقعیت من حتی یکبار هم از دیمر استفاده نکردم ولی خوب طرز کارش رو از هر کی پرسیدم بهم گفتند ساده ترین مدار دنیاست ولی موقع توضیح دادن هیچکی بلد نیست
الان با توضیحات روان شما فهمیدم که چه طوری کار میکنه
استاد بریم تحلیل یک مدار دیگه رو شروع کنیم؟:khandehhhh:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
دست شما درد نکنه خدا از بزرگی شما را کم نکنه که خالصانه وقت برای من گذاشتید
در واقعیت من حتی یکبار هم از دیمر استفاده نکردم ولی خوب طرز کارش رو از هر کی پرسیدم بهم گفتند ساده ترین مدار دنیاست ولی موقع توضیح دادن هیچکی بلد نیست
الان با توضیحات روان شما فهمیدم که چه طوری کار میکنه
استاد بریم تحلیل یک مدار دیگه رو شروع کنیم؟:khandehhhh:

درود

عزیزم اشکال تو اینه که حاضر نیستی تخیلات قبلی خودتو کنار بذاری بمن توجه کنی وگرنه همون اوایل باید پاسخ میدادی

اگر فقط و فقط به دو نکته که مدام تکرار کردم توجه میکردی فورا حل میکردی.

۱- ترایاکی که روشن بشه تا پایان نیم سیکل با پتک هم خاموش نمیشه
۲- گفتم ۵۰ ولت ۵۰ ولت یا ۱۰۰ ولت ۱۰۰ ولت جلو برو ببین چی میشه

و
لی خودت ببین چکار کردی و حاضر نشدی به این دو نکته توجه کنی و ناگزیر شدم ذره ذره و با زور جلو ببرمت که بابام دراومد

حالا این چند قطعه دیمر را بخر و بدون برد بهم لحیم کن و استفاده کن و لذت ببر
ضمنا اگه مزه کرده برو تاپیک « ابداعات و اختراعات » که ادامه همین دیمره و پاسخش هم ساده است
یعنی باید عملا دیمری با مشخصاتی که اونجا گفتم بسازی
همونطور که گفتم دیمر نیاز به برد نداره چند قطعه است که روی هوا و بدون برد هم میتونی بهم لحیم و تست کنی و حتی ازش استفاده کنی
ببینم چگار میکنی البته هر ایده ای داشتی عملا پیاده کن و جواب گرفتی همونجا گزارش کن .یعنی اینجا
https://www.irantk.ir/threads/97911-ابداعات-و-اختراعات-الکترونیکی-خلق-کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
چشم استاد
یک سوال دیگه جریانی که الان از پتانسیومتر میگذره در کمترین اهم پتانسیومتر چقدر هست؟
میخوام بدونم پتانسیومتر چند وات لازم داره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
چشم استاد
یک سوال دیگه جریانی که الان از پتانسیومتر میگذره در کمترین اهم پتانسیومتر چقدر هست؟
میخوام بدونم پتانسیومتر چند وات لازم داره؟

درود

پتانسیومتر صفر اهم باشه دیمر در ۳۰ ولت روشن و لذا ولتاژ پتانسیومتر صفر ولت میشه
حداکثر ولتاژ ۳۱۰ ولته که در دیمر ۹۰ درجه دو سر ۳۰۰ کیلو میافته پس ماکزیمم جریان ۱ میلی آمپره یعنی ۳/. وات یعنی هر پتانسیومتری خوبه خصوصا که ۳۰۰ کیلو نداریم و باید ۵۰۰ کیلویی استفاده کنی فقط اندازه کوچیک نباشه که جهش ولتاژ ۳۱۰ ولت خرابش کنه
ضمنا چون خازن استفاده میکنی جریان پتانسیومتر ناچیزتر هم میشه
ابهتره یک مقاومت حدود ۲ کیلو هم با گیت ترایاک جریان متوسط سری کنی و اگه متناسب با ترایاکی که خریدی نبود و موجب ایرادی شد کمترش کن.

تعداد قطعات ناچیزه و مونتاژش ده دقیقه بیشتر طول نمیکشه و میتونی همه جوره تستش کنی با مقاومت و خازن های مختلف و لذت ببری و همه لوازم خونه رو کنترلی کنی ولی با کمپرسور یخچال و کولر شوخی نکن که میسوزه و فعلا برای بارهای اهمی استفاده کن ضمنا لامپ led هم چندان قابل کنترل نمیشه که بدلیل ساختارش حدس میزنم پاسخ دلچسبی نده و احتمالا کاهش نور همراه با پِِر پِِر و چشمک آزار دهنده باشه ، میتونی تست کنی
برای لامپ قدیمی (فیلامانی) و اتو و سشوار و قوری و کتری برقی و امثالهم خوبه.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran101

کاربر
2017-02-25
75
107
درود

در خصوص نقشه ، باید از نقشه های موجود که بتعداد زیادی در انجمن وجود داره استفاده کنید و یا از استاد عزیز و ارجمندم جناب آقای رجبی درخواست فرمایید که در این خصوص توانایی کم نظیری دارند

اما در خصوص تاکید شما به استفاده از ۵۵۵ بنظر من آین آی سی با وجود کاربرد فراوان چندان آی سی خوبی نیست.

اما دلیل استفاده از آی سی را مطرح نفرمودید زیرا درحالیکه نقشه بسیار ساده این تاپیک با تغییرات ناچیزی توانایی و قابلیت فراوانی داره چه ضرورتی به استفاده از آی سی هست؟

سپاس

سلام
در بردهای اصلی اورجینال بعضی تجهیزات مثل سشوارهای صنعتی 2تا scr یا 2تا triac قرار میده با یک LDR و حتی دیمر آنقدر کم میکنه که مثلا اگر بار آن لامپ باشه در کمترین توان چشمک زن میشه , بناچار لا اقل برای حفظ سفارش باید آنرا رعایت کرد و از آیسی و ارزانتر از ne555 استفاده کرد.اگر حرارت المنت زیاد بشه LDR در اثر شدت حرارت و نور المنت سوییچ را خاموش میکنه.برای تنوع و با اجازه استاد عزیز اینجا یک مدار میکرویی شرکت میکروچیپ را قرار میدم که از اینترنت جزییات کامل آن بدست میاد ​http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00958a.pdf[SUB][/SUB]

mehran101

کاربر
2017-02-25
75
107
چندسال پیش سفارشی داشتم برای ساخت دستگاههای کنورترهای 3فاز تریستوری جوشکاری توان بالا که بازاری دارند و آنها را به پیمانکارهای ساختمانی و سوله سازها و .... اجاره میدهند و حتی دیده بودم توی آب فلزکاری هم استفاده دارند.یک برد چینی داشت بسفارش یک شرکت در شیراز . علیرغم اینکه برد هر 3-4 ماه میسوخت آنقدر ارزان بود که ارزش طراحی و ساخت نداشت.تجربه خوبی بود و آنجا بود که به اهمیت آیسی اورجینال ( و طراحی آن ) TCA785 پی بردم.استفاده نکردن و نداشتن RAM دندان اره ای در اینگونه مدارات اجتناب پذیر است.میخواستم 3 تا موج دندان اره ای همفاز برق ac 3فاز درست کنم و ....... استاد شما مداری از دیمر سه فاز کاملا متقارن ندارید.همانطور که میدانید این تریستورهای غول را نمیشه با دیاک روشن کرد.آن برد چینی به اندازه 2/3 یک ورقه آچار وبا کلی مدار و آپ امپ lm324 و اپتوکوپلر و .... ساخته شده بود.تریستورها هم 70 ولت بودند که از یک ترانسفورماتور 3فاز تغذیه میشدند ( امیدوارم درست یادم مونده باشه).بظرتان چیه بحث را پر بار تر کنیم.هرچند متاسفانه کاری دارم و شاید طبق معمول تا مدتها در دسترس نباشم .

بالا