آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربه پیدا کردن خرابی دیود باروش صعب العبور جالب بود !

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
سلام دوستان دیروز یه تغذیه 12 ولت به دستم رسید که میزدم به برق لامپ سری روشن میشد من همه قطعات اولیه تغذیه را تست کردم خرابی ندیدم
بعد 4 عدد دیود متعلق به پل دیود را بیرون اوردم تست کردم دیدم سالمه برگردوندم به بورد
خازن صافی 400 و خلاصه آیسی تغذیه و مقاومت ها رو...کلیه قطعات قسمت اولیه را بیرون اوردم تست زدم دیدم خرابی نیست
جالبه قسمت ثانویه هم خازنها و دیودها را تست کردم دیدم خرابی ندارند
داشتم ناامید میشدم که راه حل جالب به ذهنم رسید که بهتر بود اول کار تست میزدم
با تغذیه اکسترنال داژنگ خودم 30 ولت دادم به ورودی بعد از فیوز دیدم یکی از دیودهای 4 گانه پل دیود داغ شد تعویض کردم مشکل حل شد
اما بعدش دیدم چطور 4 ساعت مرا علاف کرده در حالی که همون اول کار دیود ها را داخل وبیرون بورد تست کرده بودم سالم نشون میدادند !!

پس یک راهی به ذهنم رسید تا دیگه این بلا سرم نیاد

تجربه تست قطعی دیود خراب را بعد از نظرات دوستان میزارم حتما تاپیک را دنبال کنید
ارزش این تجربه را داره

توجه=تصویر زیر یک پاور 12ولت فرضی است که صرفا به عنوان نمونه الصاق شده و با پاور من متفاوت است

پیوست‌ها

• 20.6 کیلوبایت بازدیدها: 29

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام دوستان دیروز یه تغذیه 12 ولت به دستم رسید که میزدم به برق لامپ سری روشن میشد من همه قطعات اولیه تغذیه را تست کردم خرابی ندیدم
بعد 4 عدد دیود متعلق به پل دیود را بیرون اوردم تست کردم دیدم سالمه برگردوندم به بورد
خازن صافی 400 و خلاصه آیسی تغذیه و مقاومت ها رو...کلیه قطعات قسمت اولیه را بیرون اوردم تست زدم دیدم خرابی نیست
با تغذیه اکسترنال داژنگ خودم 30 ولت دادم به ورودی بعد از فیوز دیدم یکی از دیودهای 4 گانه پل دیود داغ شد تعویض کردم مشکل حل شد
اما بعدش دیدم چطور 4 ساعت مرا علاف کرده در حالی که همون اول کار دیود ها را داخل وبیرون بورد تست کرده بودم سالم نشون میدادند !!

ارزش این تجربه را داره

توجه=تصویر زیر یک پاور 12ولت فرضی است که صرفا به عنوان نمونه الصاق شده و با پاور من متفاوت است
سلام

با یک مولتی متر عقربه ای میشه به نشتی دیود پی برد.
مثل یک دیود یکسوساز 4007 داریم . سلکتور مولتی متر را در حالت ضربدر 1 تنظیم میکنم . در صورت خرابی که هیچ دیود خراب است . در صورت سالم نشان دادن . یک بار هم سلکتور مولتی متر را ضربدر 10 کیلو تنظیم میکنم . دیود از یک طرف نباید عقربه مولتی متر هیچ عددی را نبایدقرائت شود . اگر عددی در نمایشگر مولتی متر مشاهده شد . دیود نشتی دارد . باید تعویض شود .

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان

ارزش این تجربه را داره

تستر T4 عليه السلام

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
تستر T4 عليه السلام
جواب همین تستر t4 است منتهی با یک تفاوت
من با اون تستر تست زدم دیدم دیود را سالم نشان میدهد دیودی که داغ می کرد!!
باید نکته اساسی را اشاره کنید که چطور میتوان با ان تستر پی به نشتی دیود برد

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
درواقع بسیاری از قطعات موقع تست سالم نشان میدهند منتهی موقع بارکشیدن و تحت فشار یا آمپرکشی بالا ضعف یا نشتی خود را نشان میدهند تستر ها یا مولتی مترها میزان چند میلی آمپر یا چند صدم میلی آمپر تزریق میکنند که برای تست قطعی قطعه کافی نیست بنابراین پارامتر دیگری برای این تست مورد نیاز یا اشاره است

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,881
10,575
سلام
گاها در چنین مواردی دیود در بایاس مستقیم درست عمل می کنه ولی در بایاس معکوس قبل از آن که به ولتاژ شکستش برسه جریان عبور می کنه.و گاها vf خیلی بالا میره
من دیودهای مشکوک را با منبع تغذیه هم در حالت مستقیم و هم معکوس زیر بار امتحان می کنم یک بار هم vf زیر بار اندازه می گیرم. خیلی راحت عیب را نشون میده

آخرین ویرایش:

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
531
سلام
گاها در چنین مواردی دیود در بایاس مستقیم درست عمل می کنه ولی در بایاس معکوس قبل از آن که به ولتاژ شکستش برسه جریان عبور می کنه.و گاها vf خیلی بالا میره
من دیودهای مشکوک را با منبع تغذیه هم در حالت مستقیم و هم معکوس زیر بار امتحان می کنم یک بار هم vf زیر بار اندازه می گیرم. خیلی راحت عیب را نشون میده
اگر ممکنه توضیح بیشتری بدین و مراحل را با جزئیات بیشتر بیان کنید بسیار ممنون میشم

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,881
10,575
سلام
دیود را با یک مقاومت وات بالا سری کرده و در حالت بایاس مستقیم به منبع وصل کنید.اهم متر را در حالت ولتاژ مستقیم روی دو سر دیود بگذارید و ولتاژ تغذیه را از کم به زیاد تغییر دهید .ولتاژ دو سر دیود و آمپر مصرفی و ولتاژ منبع تغذیه را یادداشت کنید.
ولتاژ دو سر دیود همان vf هست که بسته به شماره دیود از حدود0.2 تا 0.6 بسته به نوع دیود متفاوته.vf با تغییر ولتاژ تغذیه نبایستی تغییر محسوسی داشته باشه و جریان عبوری هم باید متناسب با افزایش ولتاژ و بدون تغییر لحظه ای تغییر کنه

یک بار هم در حالت بایاس معکوس همین کار را تکرار کنید . در این حالت نباید هیچ جریانی رد بشه

مقدار مقاومت بسته به ولتاژ تغذیه و آمپر دیود داره.مثلا برای یک دیود دو آمپری با ولتاژ 10 ولت یک مقاومت 4.7 اهم ده وات خوبه

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
با تشکر از مدیر گرامی تالار برای آموزش تست گرم دیودها و همچنین همکاری که این بحث رو شروع کردند. حالا که بحث تست گرم قطعات (حتی نو) پیش اومد ویدئوی تازه استاد درویشی درباره تست گرم ماسفت های N Channel، ترانزیستور های منفی و مثبت رو که تازه قرار دادند حتما تماشا کنید.
یا در یوتیوب:

بالا