آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
استاد سیم مورد اشاره یعنی همونی که با خط سفید زحمتش رو کشیدید قطع نمودم
هنگامیکه پیکان سلکتور روی همون سیم باشه و روشن کنم ولتاژ ۱۰۳ ولت میباشد
وهنگانیکه سیم رو جدا میکنم ولتاژ ۲۳۰ ولت میشه
واگر سیم دوم رو هم که نشان کردید قطع کنم
ولتاژ کلا قطع میشه

الان چیکار کنم ؟
هنگام لحیم کاری سیمها متوجه شدم
7 سیمی که از ترانس بیرون اومده فقط سیم اول و سبم آخر مفتولی میباشد و مابقی سیمها افشان هستند

وحالا اگر سیمها رو برعکس جدا نمایم
یعنی از اون سمت سلکتور جدا کنم بطوریکه نوک پیکان سلکتور روی 170ولت باشه و سیم متصل بهش رو قطع نمایم ولتاژ اون هم میشه 227ولت
میشه

سپاس

درود
کاری که گفتم نصفه انجام‌دادی
۱- سلکتور در حالتی باشه که ولتاژ خروجی ۲۲۶ ولت باشه
۲- آخرین سیم ترانس که با قلم سفید مشخص کردم از سلکتور جدا کن
۳- حالا ولتاژ خروجی نداری ولی سلکتور را یک پله بچرخون تا ولتاژ خروجی ۲۴۸ ولت بشه فعلا همینجا باشه و اعلام کن
تا اینجا انجام بده
و نقشه واضح بکش ارسال کن
سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
۳- حالا ولتاژ خروجی نداری ولی سلکتور را یک پله بچرخون تا ولتاژ خروجی ۲۴۸ ولت بشه فعلا همینجا باشه و اعلام کن
تا اینجا انجام بده
و نقشه واضح بکش ارسال کن
سپاس

درود

استاد اینکه میفرمایید سلکتور روی 226 ولت باشه منظور شما کدوم خروجی رو باید اندازه گیری کنم؟
آیا خروجی ۱۱۰ ترانس رو اندازه گیری کنم یا خروجی ۲۲۰ ولت ترانس رو ؟

اگرقرار باشد سلکتور روی ۲۲۶ ولت باشد باید ولت متر رو روی خروجی ۲۲۰ ولت قرار دهم که در اون صورت ولتاژ خروجی ۱۱۰ ولت برابر با 103 ولت میباشد
یعنی نشانه گر یا پیکان سلکتور درست روی همان سیمی میباشد که علامت گذاری نموده اید

لذا به همان صورت که در پست قبل گزارش نمودم میباشد

در خروجی ۱۱۰ ولت ترانس هم ۲۲۶ ولتی نداریم و گزارش نکرده بودم

لذا مجدد ولتاژهای خروجی ۱۱۰ و ۲۲۰ رو مجدد نگارش میکنم عنایت فرمایید

خروجی ۱۱۰ ولت = ۱۷۰، ۱۵۸ ،۱۴۱ ،۱۲۶، ۱۱۲ ،۱۰۳ ولت
خروجی ۲۲۰ ولت = ۳۷۳، ۳۴۷ ، ۳۱۰ ،۲۷۷، ۲۴۸ ، ۲۲۶ ولت میباشد

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
مشاهده فایل‌پیوست 159514

نقشه رو با ویرایش در پست قبل اضافه کرده بودم

فقط ورودی رو نکشیدم
که یک رشته به یکی از پایه های خالی سلکتور متصل میباشد که به جای دیگه ای متصل نیست و رشته دیگر ۲۲۰ ورودی به پایه سمت چپ کلید در تصویر فوق متصل

سپای

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

استاد اینکه میفرمایید سلکتور روی 226 ولت باشه منظور شما کدوم خروجی رو باید اندازه گیری کنم؟
آیا خروجی ۱۱۰ ترانس رو اندازه گیری کنم یا خروجی ۲۲۰ ولت ترانس رو ؟

اگرقرار باشد سلکتور روی ۲۲۶ ولت باشد باید ولت متر رو روی خروجی ۲۲۰ ولت قرار دهم که در اون صورت ولتاژ خروجی ۱۱۰ ولت برابر با 103 ولت میباشد
یعنی نشانه گر یا پیکان سلکتور درست روی همان سیمی میباشد که علامت گذاری نموده اید

لذا به همان صورت که در پست قبل گزارش نمودم میباشد

در خروجی ۱۱۰ ولت ترانس هم ۲۲۶ ولتی نداریم و گزارش نکرده بودم

لذا مجدد ولتاژهای خروجی ۱۱۰ و ۲۲۰ رو مجدد نگارش میکنم عنایت فرمایید

خروجی ۱۱۰ ولت = ۱۷۰، ۱۵۸ ،۱۴۱ ،۱۲۶، ۱۱۲ ،۱۰۳ ولت
خروجی ۲۲۰ ولت = ۳۷۳، ۳۴۷ ، ۳۱۰ ،۲۷۷، ۲۴۸ ، ۲۲۶ ولت میباشد

سپاس

درود

کجا گفتم خروجی ۱۱۰ را اندازه گیری کن ؟
مشخصه با ۲۲۰ سر و کار داریم
ورودی ۲۲۰ د ر نقشه نیست
امشب دیگه دوام نمیارم و دیگه خوابم
سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

کجگفتم خروجی ۱۱۰ را اندازه گیری کن ؟
مشخصه با ۲۲۰ سر و کار داریم
ورودی ۲۲۰ د ر نقشه نیست
سپاس

خب پس نتیجه گزارش به همان صورت میباشد استاد الان تو کارگاهم و ترانس جلومه
هر آزمایشی میتونم انجام بدم و سریع گزارش کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
خب پس نتیجه گزارش به همان صورت میباشد استاد الان تو کارگاهم و ترانس جلومه
هر آزمایشی میتونم انجام بدم و سریع گزارش کنم

درود
از گزارش قبلی چیزی نفهمیدم
دوبار ه میگم

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
از گزارش قبلی چیزی نفهمیدم
دوبار ه میگم

سپاس

بله مجدد باز هم تکرار کردم
سلکتور روی ۲۲۶ ولت میباشد
آخرین سیم یعنی همون که علامت گذاری فرمودید رو جدا نمودم
ترانس خاموش میشه و از صدا و لرزش ریزش کاملا پیداست که خاموش میشه ولی روی هر دو خروجی ولتاژ ۲۲۶ ولت موجود میباشد

حتی شک کردم و با خودم گفتم شاید سرکاری و القایی یا خطای ولتمتر باشد
لذا لامپی متصل کردم و پرنور روشن شد در هر دو خروجی

البته همانطور که ذکر نمودم ترانس با جدانمودن سیم مورد اشاره خاموش میشه ولی نمیدونم چرا باز هم ولتاژ در هر دو خروجی موجود میباشد
بااجازه بنده هم دارم میرم خونه ادامه بماند فردا

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
نقشه رو یک بار دیگه با اضافه نمودن ورودی آپلود میکنم
ا ۲۰۱۹۰۹۲۴_۲۳۵۴۳۶.jpg

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
IMG_20190920_152320_606.jpg
درود
نقشه رو یک بار دیگه با اضافه نمودن ورودی آپلود میکنم
امشاهده فایل‌پیوست 159522

سپاس
درود

اولا بابت نقشه و زحمت زیادی که کشیدی
صد آفرین

ثانیا برق شهر شما حتما برق چراغ دستی هست و ولتاژ برق شهر حدود ۲۰ ولت کمتر از استاندارد هست ولی هیچوقت نگفتی که دراینصورت حسابی گیجم کردی
اگه اینطوره ، بجای آخرین حالت که باید پایه ۹ و ۱ متصل باشه در حالتی ۲۲۶ ولت داری که ۹ و ۲ را انتخاب کردی که ۲۲۶ ولت داری
پس آخرین حالت سلکتور را انتخاب نکردی و برق شهر ۲۲۶ ولت نیست و ولتاژ برق شهر حدود ۲۰۶ ولته.
فرمودی

لرزش ریزش کاملا پیداست که خاموش میشه ولی روی هر دو خروجی ولتاژ ۲۲۶ ولت موجود میباشد

منظور از دو خروجی ۲۲۰ ولت داری کدوم دو خروجی است ؟
از عبارات مبهمی است که زیاد استفاده میکنی باید بنحوی معرفی کنی که مقصود شما را بفهمم .
آیا منظورت اینه که خروجی ۱۱۰ هم ۲۲۶ ولت میده ؟
یا یک خروجی ۲۲۰ دیگه هم هست که در نقشه نکشیدی؟

ضمنا مدام میگی اون را یا این را فلان کار کنم و از جملات مبهم استفاده میکنی درحالیکه اونجا نیستم و اشاره شما رو نمی بینم و باید دقیقا مشخص کنی و بجای عبارت«« اون را قطع کنم»» باید دقیقا معرفی کنی که من مقصود را بفهمم مثلا بگو «« اگر سیم ترانس متصل به خروجی ۲۲۰ را قطع کنم»»

کاغذ های روی ترانس را کنار بگذار که سیم پیچ ظاهر بشه و اگه سیم نازک بوق مزاحمت داره میتونی باز کنی و کنار بگذاری چون جریان چندانی هم نمیده و چندان به درد نمیخوره .

من عجله ندارم در زمان فراغت ادامه بده دستگاه ساده ای است و فراموشم نمیشه به خودت فشار نیار و به کارهای خودت توجه کن و بعنوان تفریح اینو پیگیری کن

سپاس

اینم نقشه ای که کشیدی ساده کردم ولی فعلا اطمینان کامل ندارم هرچند با احتمال زیاد درسته
IMG_20190925_063137_770_2_2_2_2.png

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
مشاهده فایل‌پیوست 159350

درود

اولا بابت نقشه و زحمت زیادی که کشیدی
صد آفرین

ثانیا برق شهر شما حتما برق چراغ دستی هست و ولتاژ برق شهر حدود ۲۰ ولت کمتر از استاندارد هست ولی هیچوقت نگفتی که دراینصورت حسابی گیجم کردی
اگه اینطوره ، بجای آخرین حالت که باید پایه ۹ و ۱ متصل باشه در حالتی ۲۲۶ ولت داری که ۹ و ۲ را انتخاب کردی که ۲۲۶ ولت داری
پس آخرین حالت سلکتور را انتخاب نکردی و برق شهر ۲۲۶ ولت نیست و ولتاژ برق شهر حدود ۲۰۶ ولته.
فرمودی

منظور از دو خروجی ۲۲۰ ولت داری کدوم دو خروجی است ؟
از عبارات مبهمی است که زیاد استفاده میکنی باید بنحوی معرفی کنی که مقصود شما را بفهمم .
آیا منظورت اینه که خروجی ۱۱۰ هم ۲۲۶ ولت میده ؟
یا یک خروجی ۲۲۰ دیگه هم هست که در نقشه نکشیدی؟

ضمنا مدام میگی اون را یا این را فلان کار کنم و از جملات مبهم استفاده میکنی درحالیکه اونجا نیستم و اشاره شما رو نمی بینم و باید دقیقا مشخص کنی و بجای عبارت«« اون را قطع کنم»» باید دقیقا معرفی کنی که من مقصود را بفهمم مثلا بگو «« اگر سیم ترانس متصل به خروجی ۲۲۰ را قطع کنم»»

کاغذ های روی ترانس را کنار بگذار که سیم پیچ ظاهر بشه و اگه سیم نازک بوق مزاحمت داره میتونی باز کنی و کنار بگذاری چون جریان چندانی هم نمیده و چندان به درد نمیخوره .

من عجله ندارم در زمان فراغت ادامه بده دستگاه ساده ای است و فراموشم نمیشه به خودت فشار نیار و به کارهای خودت توجه کن و بعنوان تفریح اینو پیگیری کن

سپاس

اینم نقشه ای که کشیدی ساده کردم ولی فعلا اطمینان کامل ندارم هرچند با احتمال زیاد درسته
مشاهده فایل‌پیوست 159550

درود بر شما
استاد بابت نقشه خیلی لطف نمودید ممنونم
ولتاژهایی که روی سیم پیچ قید نمودید با پلاک سلکتور خود ترانس دقیقا یکی میباشد
ولی توسط ولت متر که میگیرم ولتاژها دقیقا به همان صورت میباشد که عرض نمودم
ضمن اینکه سیم شماره ۷ در نقشه ای که زحمت کشیدید به جایی متصل نیست لذا به پایه وسط کلید قطع و وصل متصل میشه و مابقی کاملا صحیح میباشد

ولتاژ پریز برق اینجا کلا ۲۲۶ یا چند ولت بالا و پایینه
استاد سلکتور روی پایه 1 تنظیم میباشد سیم شماره 1ترانس هم به همان پایه شماره 1 متصل میباشد توضیح : قبل از جدانمودن سیم 1 در همین حالت یعنی سلکتور و نشانگر آن روی پایه شماره 1 میباشد روی خروجی ۱۱۰ ولت ترانس ولتاژ ۱۰۳ ولت و روی خروجی ۲۲۰ ولت ترانس نیز ولتاژ ۲۲۶ ولت موجود میباشد و هنگامی که سیم شماره 1 ترانس رو جدا میکنم ولتاژ روی هر دو خروجی ترانس 226 ولت میشه ( خروجی ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت )

دوتا تصویر پیوست میکنم احتمالا همه چی مشخص میشه
کاغذ دور ترانس رو باز نمودم یک موضوعی رو متوجه شدم و ممکنه کمکی نماید همین سیمی که در دست گرفتم و مورد اشاره نیز میباشد واینکه به پایه شماره ۱ سلکتور متصل هست انتهای سیم پیچ میباشد و اگر در تصویر سیمپیچ دقت نمایید دور زده شده و از قسمتی که بعنوان شماره یک ذکر نمودیم بیرون اومده
۲۰۱۹۰۹۲۵_۱۹۲۸۵۷.jpg

۲۰۱۹۰۹۲۵_۲۰۵۵۵۱.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا