آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,427
5,471
دوست عزیز بهترین کار تعویض فلورسنت هستش منم همین کارو با لامب 40وات کردم فلورسنت ترک برداشت
با سلام و تشکر
جناب غزال در همین بخش(صفحه اش رو یام نیست)فرمودند 90 درصد لامپ های کم مصرف محل کارشون با یک فیلیمان کار میکنه.

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
چطور میشه که کم بشه مگه فلورست شکستگی یا سوراخ داره که گازکم کنه
سلام
خب منم شنیدم این مورد را/ اینجوری نیست که به چشم بیاد و متوجه بشیم .
بالاخره داخل حباب باید گازی باشه تا در صورت اعمال ولتاژ بالا و مناسب (بخار جیوه)/ نور تولید کنه.
چند روز پیش لامپی کم نور روشن میشد / برد سالم بودش / اما وقتی حباب یا فلورسنت رو عوض کردم جواب داد .
خب این وسط از فلورسنت فقط میشه به گاز داخلش شک کرد که مقدارش مثل اولش نبوده که نور کمی میداده !
یاحق

آخرین ویرایش:

moeinhoseyni

کاربر
2010-01-31
18
18
دارم که 45 وات و 50/60 هرتزwester - shark سلام یه لامپ کم مصرف از مدل
دارم که روشن نمیشه وقتی بازش کردم خازن صافی 400 ولت 18 میکرو روش بود که سوخته بود و از زیر باد کرده بود البته از سر پیچ
یه فیوز شیشه ای 1 امپر هم به بورد بود که اون هم سوخته بود من فیوز و خازن را عوض کردم که لامپ 1 ثانیه روشن موند و دوباره فیوز سوخت
ولی اندفعه خازن سالمه و نسوخته البته چون خازن 18 میکرو 400 ولت پیدا نکردم بجاش 22میکرو 450 ولت گذاشتم
پل دیود ها تست شد خارج از مدار و سالم بودن تمام خازن های پلی استر با خازن سنج تست شدن و سالم بودند دیاک اس ام دی خارج از مدار تست شد سالم بود
ماسفت فور ان 60 در مدار دو عدد وجود داره خارج از برد تست شد و سالم بودن مقاومت دو سر فلیمان 2..2 بود و سالمن
چک سالم به نظر میرسه به غیر از اتصال کوتاه دیگه روش دیگه ای بلد نبودم
ایندفعه بدون فیون برق 220 رو وصل کردم به برد طبق چیزی که من در مدار میبینم 220 ای سی از یه سلف سیاه مثل قرقره رد میشه که به هنگام زدن به برق اون سوخت و دود شد دیگه مخم کار نمیکنه در ضمن پشت مدار چند تا مقاومت کم اهم هستن که سالمن اگه کسی اطلاعاتی چیزی داره که دلیل اینکه این سلفه سوخت وبرق اصلا به خازن نرسید چیه را بگید

reza1559

کاربر
2008-02-15
89
221
چرا پی تی سی های درون لامپهای کم مصرف با یک وات مشابه با هم متفاوت است؟ مثلا توی دوتا لامپ 18 وات از دو شرکت مختلف من یه ptc 450 اهم و توی دیگری 2 کیلو اهم دیدم! در ضمن ptc ها رو به جز اهم گیری در خارج مدار چطور میشه از روی مشخصه شون فهمید چند اهم هستند؟

omid_ef7

کاربر
2011-02-22
1
2
با سلام به جای این ترانزیستور میتوان ترانزیستور 1001یا13003یا 13005 گذاشت اما بیس وکلکتور باهم فرق میکنه که باید جهتش را مخالف کرد یعنی اگر قسمت نوشته شده به ترانزیستور دومی نگاه میکرد به دیواره قاب نگاه کنه
--------------------------------------------------------------------------------------------------
با سلام ببخشید بیس وکلکتور باهم فرق نداره بیس و امیتر باهم فرق داره ولی طوری که گفتم اون طور بگذار
یه سوال ایا جای بیس و امیتر جابه جا نصب شود چه اتفاقی می افتد

mansour.l

کاربر vip
کاربر
2014-04-05
16
2
dvb rex rx3050 icتغذیه اش منفجر شده لطفا شماره راهنمایی کنید

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
سلام
خب منم شنیدم این مورد را/ اینجوری نیست که به چشم بیاد و متوجه بشیم .
بالاخره داخل حباب باید گازی باشه تا در صورت اعمال ولتاژ بالا و مناسب (بخار جیوه)/ نور تولید کنه.
چند روز پیش لامپی کم نور روشن میشد / برد سالم بودش / اما وقتی حباب یا فلورسنت رو عوض کردم جواب داد .
خب این وسط از فلورسنت فقط میشه به گاز داخلش شک کرد که مقدارش مثل اولش نبوده که نور کمی میداده !
یاحق
سلام به نظرم بخاطر گرمای تولبد شده گاز داخل لامپ دچار فعل و انفعالات شیمیایی میشه و از یه جایی به بعد خاصیتش رو از دست میده

afshin.j

کاربر
2011-10-16
23
58
جنوب
باسلام
یک لامپ120وات را تعمیر کردم ترانزیستورو خازن صافی را با همان مشخصات گذاشتم و به جای فیوز شیشه ای یک سیم نازک قرار دادم.
بدون مشکل چند ماهی کار کرد. اما بعد از گذشت چند ماه بعد از اینکه خاموش کردم دیگر روشن نشد وکلید را به وضعیت خاموش گذاشتم، پس از گذشت 12 ساعت مجددا کلید را زدم و روشن شد.
مدار را کنترل کردم اما ظاهرا مشکلی نبود.درواقع بایستی از خاموش شدن لامپ چند ساعتی بگذرد تا مجددا روشن شود و هر چه میگذرد این زمان تاخیر طولانی تر میشود. ضمنا کلید بایستی در این مدت در وضعیت خاموش باشد. ( البته در وضعیت کلید روشن امتحان نکردم )
این موضوع بعنوان سوال برای دانشجویان الکترونیک مطرح شد که جواب درستی داده نشد.
من در رشته عمران تدریس میکنم. اما سالهاست تعمیرات الکترونیکی انجام میدهم. در واقع از زمان طرح کاد دبیرستان " 25 سال قبل "
لطفا راهنمایی بفرمایید.

http://www.irantk.ir/irantk3471-69/

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
باسلام
یک لامپ120وات را تعمیر کردم ترانزیستورو خازن صافی را با همان مشخصات گذاشتم و به جای فیوز شیشه ای یک سیم نازک قرار دادم.
بدون مشکل چند ماهی کار کرد. اما بعد از گذشت چند ماه بعد از اینکه خاموش کردم دیگر روشن نشد وکلید را به وضعیت خاموش گذاشتم، پس از گذشت 12 ساعت مجددا کلید را زدم و روشن شد.
مدار را کنترل کردم اما ظاهرا مشکلی نبود.درواقع بایستی از خاموش شدن لامپ چند ساعتی بگذرد تا مجددا روشن شود و هر چه میگذرد این زمان تاخیر طولانی تر میشود. ضمنا کلید بایستی در این مدت در وضعیت خاموش باشد. ( البته در وضعیت کلید روشن امتحان نکردم )
این موضوع بعنوان سوال برای دانشجویان الکترونیک مطرح شد که جواب درستی داده نشد.
من در رشته عمران تدریس میکنم. اما سالهاست تعمیرات الکترونیکی انجام میدهم. در واقع از زمان طرح کاد دبیرستان " 25 سال قبل "
لطفا راهنمایی بفرمایید.

http://www.irantk.ir/irantk3471-69/

درود

بدون نقشه اظهار نظر دقیق مقدورم نیست.
اما احتمالا سیستم راه اندازی لامپ مخدوش شده و درصورت تخلیه خازن ها قابل اغماض میشه و دراینصورت یا مقاومتی بزرگتر از 100 کیلو معیوبه و یا خازن عدسی سری با فیلامان نشتی داره .

سپاس

بالا