آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی:
آیا پایه های ترانزیستورها را ( با فرض نداشتن اهم متر) از روی شماره آنها تشخیص می دهند یا از روی شکل آنها ؟
مثلا در لامپهای کم مصرف از ترانزیستورهای 13003 تا 13009 استفاده می شود که همانطور که در تصویر میبینید به دو شکل زیر وجود دارند

همانطور که می دانید اکثر ترانزیستور های 13005 تا 13007 به شکل TO-220 هستند و بیشتر 13003 ها به شکل TO-126 هستند اما من لامپی را باز کردم که 13003 آن به شکل TO-220 بود حالا سوالم اینه که آیا ترتیب پایه هایش مثل مدل TO-220 خواهد بود؟
با سلام :
دوست عزيز امروزا باتوجه به تناوب و تعدد شركت هاي توليدي قطعات {بخصوص چين } پين كد هر قطعه را از ديتاشيت همون قطعه ميتوان تهيه كرد ولي يك روش در مورد ترانزيستورهاي كتابي {اعم از to220 .to126 } از قديم مرسوم بوده كه معمولا هنوز رعايت ان ديده ميشود چنين است كه :
ترانزيستور فوق را طوري در بين انگشتان شصت و نشانه دست چپ تان بگيريد كه طرف نوشته ها {شماره } ان - زير انگشت شصت و پايه ها به طرف دست راست بدن تان قرار گيرد در اين صورت اولين پين از طرف سينه بدنتان بيس و وسطي كلكتور و سومي اميتر خواهد بود .
روش فوق در تزلنزيستورهاي بايس كناري كاربرد دارد در ترانزيستورهاي بيس وسط با همين شرايط كه بگيريد اميتر طرف سينه شما و كلكتور انتهايي خواهد بود وسط هم كه مشخص بيس ميباشد .
ولي روش قطعي و مطمين همين است كه بهتر است دقيقا از ديتا شيت كارخانه سازنده ان استفاده كنيد .
{توجه : ديتا شيت كارخانه سازنده اي كه مارك ان روي ترانزيستور تحت تست مشخص هست لذا ديتاشيت از يك كارخانه ديگري با همين شمارهه ممكن است علاف كننده و صحيح نباشد .} .
با تشكر .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به شما استاد عزیز جناب رجبی:
دو سوال از حضور شما داشتم:
1) در صورتی که برای فیلامان مثلا 60 وات از بالاست 40 استفاده نماییم نور لامپ نسبت به قبل کمتر می شود؟
2) نظرتون رو راجع به جمله زیر جلب می کنم که در یکی از سایت ها آن را دیدم . آیا چنین چیزی ممکن است ؟

((همانطور که می دانید دو رشته سیم از سر پایین و دو رشته سیم از سر بالای لامپ خارج شده است . سر پایینی لامپ سالم است ولی سر بالایی لامپ معیوب زیرا سیم از داخل حباب لامپ پاره شده است حال اگر شما مقاومت دو سر پایینی را اندازه گرفته ویک مقاومت مشابه با توان بالا تر از 0.25 وات به دو سر بالایی لامپ متصل کنید لامپ مثل روز اول شروع به کار خواهد کرد))

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام به شما استاد عزیز جناب رجبی:
دو سوال از حضور شما داشتم:
1) در صورتی که برای فیلامان مثلا 60 وات از بالاست 40 استفاده نماییم نور لامپ نسبت به قبل کمتر می شود؟
2) نظرتون رو راجع به جمله زیر جلب می کنم که در یکی از سایت ها آن را دیدم . آیا چنین چیزی ممکن است ؟

((همانطور که می دانید دو رشته سیم از سر پایین و دو رشته سیم از سر بالای لامپ خارج شده است . سر پایینی لامپ سالم است ولی سر بالایی لامپ معیوب زیرا سیم از داخل حباب لامپ پاره شده است حال اگر شما مقاومت دو سر پایینی را اندازه گرفته ویک مقاومت مشابه با توان بالا تر از 0.25 وات به دو سر بالایی لامپ متصل کنید لامپ مثل روز اول شروع به کار خواهد کرد))
با سلام :
دوست عزيز
1- اين هم برميگرده به استاندارد و غير استاندارد بودن مدارات فوق وگرنه اين امر طبيعي ميباشد در انواعي ديگر تست شده و مشكل كم نوري نداشتم {حتما مدار تستي بنده غير استاندارد بوده } .
2- در مطلب فوق يك مقدار زياده روي شده با اين كار لامپ شما روشن خواهد شد ولي نه مثل روز اول {نو } نور لامپ ابتدا {تا گرم شدن كامل } همراه با سوسو زدن خواهد بود ولي از هيچ چي بهتر است .در لامپهاي طولي {فلورسنت } سوسو زدن لامپ تقريبا دايمي خواهد بود اينم مربوط به عدم گرم شدن قسمت فوق و بخار جيوه طرف معيوب .....
با تشكر .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
2- در مطلب فوق يك مقدار زياده روي شده با اين كار لامپ شما روشن خواهد شد ولي نه مثل روز اول {نو } نور لامپ ابتدا {تا گرم شدن كامل } همراه با سوسو زدن خواهد بود ولي از هيچ چي بهتر است .در لامپهاي طولي {فلورسنت } سوسو زدن لامپ تقريبا دايمي خواهد بود اينم مربوط به عدم گرم شدن قسمت فوق و بخار جيوه طرف معيوب .....
با تشكر .
موفق باشيد .[/quote]

با سلام مجدد به شما:
جناب رجبی من متوجه نشدم این مقاومت را با سیم های خارج شده از فیلامان که به برد وصل می شود باید موازی کنم؟ آیا به غیر از این راهی دیگر برای زنده کردن فیلامانهای
لامپ کم مصرف وجود دارد ؟ با تشکر....

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با تشكر .
موفق باشيد .

با سلام مجدد به شما:
جناب رجبی من متوجه نشدم این مقاومت را با سیم های خارج شده از فیلامان که به برد وصل می شود باید موازی کنم؟ آیا به غیر از این راهی دیگر برای زنده کردن فیلامانهای
لامپ کم مصرف وجود دارد ؟ با تشکر....[/quote]
با سلام :
دوست عزيز بله موازي .. { دو سيم از لامپ خارج شده كه فيلمان سوخته يك طرف لامپ ميباشد و دو سيم ديگر كه از مدار سويچينگ به اين سيم ها وصل ميشه بجاي اتصالي المنت فيلمان يك مقا ومت به دو سر اين سيم ها موازي وصل كنيد تا مدار احساس قطعي فيلمان نكند }.
متاسفانه روشي براي احياي خود لامپ هاي سوخته وجود ندارد ولي با ابتكارهايي كه در همين تاپيك يكي دو مورد اپ كرده ام ميتوان از لامپ هاي سوخته مجددا به نوعي استفاده كرد {چراغ خواب با ال اي دي } و .....
با تشكر .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
مدار زير هم يك كنورتر 12 ولتي براي روشن كردن يك مهتابي {فلورسنت } ميباشد . يكي از محاسن اين مدار بدون نويز بودن ان ميباشد كه در هر مكاني {اتومبيل } مخصوصا به همراه راديو قابل استفاده ميباشد .
attachment.php

توضيحات در متن نقشه كامل ميباشد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 32.3 کیلوبایت بازدیدها: 1,709
  • 2.4 کیلوبایت بازدیدها: 3,351
آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
ايده هايي براي روشنكردن لامپ هاي فلورسنت و كم مصرف

با سلام :
فايل ضميمه زير ايده هاي جالبي براي روشن كردن لامپ هاي كم مصرف و مهتابي فلورسنت ارايه كرده است بخصوص طرح سري كردن اين لامپ ها در طول يك باغ و باغچه و .....
74.jpg
مدار 12 ولتي و 24 ولتي
74.jpg
-- به نظرم جالب بود براتون تقديم ميكنم اميدوارم مفيد واقع شود ./
دانلود کنید : [hide] compact.JPGمشاهده فایل‌پیوست Tesla's HV impulse lighting methods-Imhotep's Radiant Oscillator.pdf[/hide]
با تشكر .
موفق باشيد .

hand

کاربر
2009-07-05
6
36
سلام. خسته نباشید. جناب مهندس رجبی بنده دنبال یک مدار 12 ولتی برای روشن کردن لامپ کم مصرف میگردم که بازده نسبتا بالایی داشته باشه. راستش من یه چراغ استراری با یه لامپ کم مصرف 9 وات ساختم اما مصرفش در حدود 1.55 آمپره! و زود باطریو خالی میکنه.
به نظرتون این خیلی زیاد نیس؟
نوسان سازش 2n3055 ه.
با تشکر از راهنماییهای همیشگیتون استاد.

بالا