آی پی امداد
abtahi

تاپيك مدارات ساده الكترونيكي براي مبتديان

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران
با سلام یک مدار اکسپندر برای زونبندی لازم دارم از استادان محترم درخواست همکاری و درج نقشه رادارم با تشکر

سلام دوست عزیز
توضیح در مورد اکسپندر برای آشنایی دوستان.

اسپندر دزدگیر چیست ؟ Expander

3.jpg

همانطور که میدانید ، تعدادی چشم الکترونیک مادون قرمز ، یک بلندگو و کاور به همراه دستگاه مرکزی ، باطری و شارژر ، یک سیستم حفاظتی یا دزدگیر را تشکیل میدهند . در خیلی از فضاهای مسکونی ، اداری و تجاری تعداد چشم های الکترونیک بسیار زیاد است . از طرفی تشخیص اینکه کدام چشم الکترونیک تحریک شده است و چه عاملی باعث شده تا دزدگیر تحریک شود بسیار مهم است.
دستگاه های رایج در بازار دارای ۴ تا ۷ زون می باشد و معمولا زمانی که تعداد چشم ها بیش از این مقدار می شود ، آنها را به صورت گروهی دسته بندی مینمایند.
مثلا در یک منزل مسکونی دوبلکس ، کلیه اتاق خواب ها به زون ۲، درب های ورودی به زون ۱و راهرو ها و سالن پذیرایی به زون سوم و در نهایت سیم کشی داخل بلند گو ها و چشم ها و مدار تمپر به زون ۲۴ ساعته متصل می شود .
اگر دزدگیر در زمان نبودن صاحب منزل تحریک شود ،پس از بازگشت او معمولا دزدگیر با ۳ آلارم خاموش می شود و این نشان دهنده تحریک شدن دزدگیر در زمان نبودن او است.
البته سیستم های مختلف با هم متفاوت هستند و هر سیستم به یک صورت صاحب منزل را میتواند متوجه این قضیه کند.
از طرفی روی دستگاه مرکزی چراغ های کوچک LED وجود دارد که پس از تحریک شدن علائمی را مانند روشن ماندن یکسره و یا به حالت چشمک زن در آمدن را از خود بروز میدهند .بنا بر این می توان متوجه شد که چشم الکترونیک اتاق ها یا درب های ورودی تحریک شده است یا قسمت های دیگر .
اما در مکانی که ۲۰ یا ۳۰ عدد چشم الکترونیک نصب است ، گروه بندی بسیار فشرده شده و تشخیص ناحیه تحریک شده ، مشکل است .
بنابراین با استفاده از یک اکسپندر ( بسط دهنده ) تعداد زون های دستگاه مرکزی را زیاد میکنیم . در این حالت تشخیص اینکه کدام چشم تحریک شده است راحت تر است .می توانیم به نحوی برنامه ریزی نماییم که برای هر چشم الکترونیک مادون قرمز یک زون و چراغ LED در نظر گرفته شود و در کنار هر چراغ نامگذاری نماییم . مثلا درب ورودی شمالی .راهرو طبقه اول و …
با توجه به افزایش چشم ها باید تعداد باطری ها و در واقع مجموع آمپر باطری یا باطری ها را بالا تر ببریم تا جوابگوی کلیه چشم ها باشد .اکسپندر برای شارژ باطری های اضافه نیز در خود شارژری را جای داده است و این مساله را نیز حل می نماید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,624
با سلام اگه مقدوره یه منبع کامل و مرجع برای آموزش الکترونیک معرفی کنید؟
با سلام
بنده به الکترونیک علاقه دارم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم.اگه منبع یا کتاب خاصی هست که معرفی کنید ممنون میشم.
با سلام :
دوست عزیز درخواست شما به مشابه اینکه : سوار کشتی بزرگی شده و روی ابهای اقیانوس بیکرانی دنبال یک قطره اب هستید !!!
از همین انجمن در هر سطحی هستین شروع کنید در خدمت تان خواهیم بود .
وفق باشید .

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران
پاسخ : پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

اگر امکان داره ویومتر با ای سی lm 3915 را برایم بگذارید
دوست عزیز
از قرار دادن پست های تکراری خود داری کنید.

diagram.jpg

[hide]layout.jpg[/hide]
vumeter_3.jpg

بی خواب

کاربر
2012-01-14
4
20
سلام
اول از شما به خاطر این همه اطلاعاتی که در اختیارمون قرار میدین کمال تشکر رو میکنم.
من چندتا درخواست دارم که واقعا برام حیاتی هستن.خیلی تحقیق کردم ولی بینتیجه بوده.مخصوصا در مورد دوتای اولی.
من به یه هدف گیر لیزری احتیاج دارم.فرض کنین یه روبات دارین که میخواین اون رو به جای خاصی هدایت کنین.
یه اشعه ی لیزر روی مکان مورد نظر میتابونین و بعد روبات بازتاب اون اشعه ی لیزر رو مثلا در فاصله ی حداقل 1
کیلومتری دریافت کنه و بره به سمتش.
نقشه ی یک سیستم رادیو کنترل با برد حداقل 30 کیلومتر.چطوری باید ساختش؟ یا نقشه ی مدار و قطعاتش چیه؟
ازتون خواهش میکنم کمکم کنید.حداقل راهنماییم کنید.من به هردوی اینها خیلی احتایج دارم.
نقشه ی یک مدار تایمر که با تموم شدنش جریان وصل بشه.(قابل تنظیم).
نقشه ی یک مدار که با زدن کلیدش جریان بعد از یک زمان قابل تنظیم مثلا بعداز چند ثانیه یا چند دقیقه وصل بشه.
نقشه ی یک مدار که تصاویر رو از یک دوربین بگیره و در فاصله ی حداقل 1 کیلومتری بفرسته.
باز هم خواهش میکنم که کمکم کنید.:redface::redface::redface:

هادیان

کاربر vip
کاربر
2010-09-18
187
281
با سلام
لطفا مدار زنگی شبیه صدای زنگ ایفون صوتی برایم بگذارید می خواهم به عنوان زنگ دوم ازش استفاده کنم منبع تغذیه ایفون 18 ولت می باشد
با تشکر

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,484
12,075
به نام خدا
ایا میتوان دستگاهی را ساخت که قابلیت تشخیص موبایل را داشته باشد.
مثلا در یک جای که افراد بازرسی میشوند اگر موبایل همراه فرد باشد دستگاه هشدار دهد.
با تشکر

بالا