آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک تکشو

بررسي گوشي U900 Soul از شركت سامسونگ

arsham_333

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-05
474
210
بررسی سامسونگ U900 Soul :

کمپانی کره جنوبی سامسونگ همواره تلاش می کند تا با تولید گوشی های جدید و پیشرفته توجه کاربران بسیاری را جلب کند . مدل U900 Soul یکی از گوشی های جدید سامسونگ است که در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا ارائه شد . این گوشی دارای طراحی کشویی شیک و کلید حرکتی لمسی است . در طراحی آن از ترکیب رنگ نقره ای و طوسی استفاده شده است که جلوه زیبایی به گوشی می دهد .

مزایا :

• دوربین 5 مگاپیکسل با کانون اتوماتیک و تشخیص چهره
• صفحه نمایش 2.2 اینچ TFT با وضوح QVGA و 16 میلیون رنگ
• نسل سوم با پشتیبانی HSDPA
• کلید حرکتی لمسی
• طراحی شیک و زیبا
• رادیو FM با RDS
• 128 MB حافظه داخلی و محل کارت حافظه microSD
• بلوتوث و USB 2.0
• ساختار مناسب صفحه کلید

معایب :

• فقط از سه باند پشتیبانی می کند
• خوانایی صفحه نمایش زیر نور مستقیم خورشید کم است
• قابلیت های مرورگر محدود است
• دوربین در وضوح QVGA فیلمبرداری می نماید
• فقط فلش LED دارد

طراحی :

گوشی U900 Soul سامسونگ باریک ترین گوشی سری ultra نیست اگرچه می توان گفت که از نظر طراحی در مقایسه با سایر گوشی های این سری زیباتر است و از نظر ویژگی نیز بر آنها برتری دارد . دوربین 5 مگاپیکسل و کلید حرکتی لمسی آن را نمی توان نادیده گرفت . این گوشی از نظر طراحی و ساختار کلی به مدل U600 سامسونگ شبیه است . کلید روشن / خاموش و دوربین مکالمه تصویری در این مورد کمی تفاوت ایجاد می کنند . صفحه نمایش نیز تغییرات جزئی بهمراه داشته و اکنون قادر است حداکثر 16 میلیون رنگ را نشان بدهد .

ta1.jpg
ta2.jpg
ta3.jpg
ta4.jpg

خروجی صدای گوشی در قسمت فوقانی قاب جلو وجود دارد که دوربین مکالمه تصویری در طرف چپ آن مشاهده می شود . صفحه نمایش 2.2 اینچ درست زیر آنها قرار دارد . کلید حرکتی لمسی نیز در ردیف بعدی و زیر صفحه نمایش در نظر گرفته شده است که وظیفه حرکت در منوها و کنترل را بر عهده دارد . دو کلید انتخاب و کلیدهای Call و End در اطراف کلید حرکتی لمسی وجود دارند . از کلید End برای روشن / خاموش کردن گوشی نیز استفاده می شود زیرا کلید اختصاصی به این منظور وجود ندارد .

ta5.jpg
ta6.jpg
ta7.jpg

کلید ولوم و پورت USB در طرف چپ سامسونگ U900 Soul مشاهده می شود . محل بند مچ یا گردنی در قسمت پایین طرف چپ وجود دارد .

ta8.jpg
ta9.jpg
ta10.jpg

کلید اختصاصی دوربین و محل کارت حافظه microSD در طرف مقابل(راست) قرار گرفته است که درست مانند U600 سامسونگ است .

ta11.jpg
ta12.jpg
ta13.jpg

در قسمت بالا و پایین گوشی هیچ کلید و کنترلی وجود ندارد. با باز کردن درب کشویی گوشی صفحه کلید و محل میکروفن مشخص می شود .

ta14.jpg
ta15.jpg
ta16.jpg

دوربین 5 مگاپیکسل گوشی در قاب پشت آن قرار گرفته است که فلش LED و آینه خود نگاره نزدیک به آن مشاهده می شود .

ta17.jpg
ta18.jpg
ta19.jpg
ta20.jpg
 

arsham_333

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-05
474
210
ساختار منو :

ساختار منو در سامسونگ U900 Soul نسخه پیشرفته منو در سری گوشی های ultra II است که امکان شخصی کردن بیشتر و قابلیت های جدید را فراهم می کند . ساختار منوی Soul نمادی از منوی سامسونگ است که از سرعت کافی برخوردار است و تغییرات گرافیکی مناسب در آن بکار گرفته شده است . درحالت Standby با فشار دادن قسمت مرکزی کلید حرکتی لمسی می توان به منوی اصلی دسترسی پیدا کرد . از Softkey چپ نیز می توان به این منظور استفاده کرد . Softkey راست برای دفترچه تلفن بکار می رود . چهار جهت کلید حرکتی لمسی دارای میانبرهایی است که آنها را می توان مطابق با نیاز کاربر تغییر داد .

m1.jpg
m2.jpg

درصفحه نمایش Standby نوار بالا برای شدت سیگنال ، وضعیت باتری ، ارتباط شبکه ، پروفایل زنگ و ... بکار می رود . نوار پایین صفحه توضیح ویژگی های تعیین شده برای دو Softkey را در نظر می گیرد . منوی گوشی همچنین دارای پیش زمینه انیمیشن با ساعت آنالوگ است و تصویر پیش زمینه را متناسب با کشوری که تلفن در آن بکار گرفته می شود تنظیم می کند . پیش زمینه انیمیشن بصورت پرندگان در حال پرواز و ابرهای در حال حرکت است . از 7 بعد از ظهر تا 6 صبح حالت شب ایجاد می شود که در آن آسمان تاریک شده و چراغ خانه ها روشن می گردد . گزینه دیگری نیز برای پیش زمینه وجود دارد که کاربر می تواند تعدادی عکس را که بصورت اسلاید روی desktop اجرا می شوند انتخاب کند . حالت انتقال را می توان تغییر داد .

m3.jpg
m4.jpg
m5.jpg

در این گوشی گزینه ای برای نشان دادن تقویم روی صفحه اصلی در حالت Standby وجود ندارد . منوی اصلی بصورت ماتریسی از آیکن های ۴ x ۳ یا بصورت یک لیست استاندارد مشاهده می شود . زیر منوها بصورت پنجره های pop-up ظاهر نمی شوند و در عوض بطور مستقیم در دسترس می باشند و بصورت لیست نشان داده می شوند . جالب ترین ویژگی تمام گوشی های جدید سامسونگ این است که آخرین آیتم های بکار گرفته شده و زیر آیتم ها طبق پیش فرض بصورت مارک دار هستند و در زمان باز کردن یک زیرمنو نیز امکان مشاهده آنها وجود دارد . منوی U900 Soul سامسونگ گزینه های بسیاری برای شخصی کردن گوشی دارد.

m6.jpg
m7.jpg
m8.jpg

تم های از پیش نصب شده ظاهر زیبایی دارند . در این گوشی امکان ایجاد تم شخصی نیز فراهم شده است. حتی تم کلید حرکتی لمسی نیز قابل تنظیم است و رنگ ها را تغییر می دهد . ساعت desktop سه سبک متفاوت دارد . در U900 سه اندازه متفاوت فونت در منوها وجود ندارد .

تماس و دفترچه تلفن :

شماره گیری با گوشی های سامسونگ همیشه بسیار جالب است زیرا کاربر چند نوع سبک مختلف و انیمیشن را در اختیار دارد . در U900 Soul شش مورد از این گزینه ها فراهم شده است . موارد Living World و Theme براساس تم یا موقعیت کاربر تاحدودی تغییر می کنند .

t1.jpg
t2.jpg
t3.jpg

t4.jpg
t5.jpg
t6.jpg

ویژگی جستجوی مخاطب به شماره گیری کمک می کند و مخاطبینی را که نام آنها در ارتباط با ارقام تایپ شده است جستجو می نماید . در U900 Soul سامسونگ جستجو براساس کاراکتر و شماره صورت می گیرد که به این طریق در سریعترین زمان به هر مخاطب در دفترچه تلفن دسترسی پیدا می کنید . دفترچه تلفن در این مدل سامسونگ حداکثر 1000 مخاطب را بهمراه زمینه های مختلف ذخیره می کند . دفترچه تلفن اسامی ذخیره شده در سیم کارت یا حافظه گوشی را بطور همزمان یا بصورت جداگانه نشان می دهد . جستجو با تایپ کردن تدریجی نام مخاطب مورد نظر صورت می گیرد . متاسفانه جستجو فقط در اسامی کوچک مخاطبین صورت می گیرد .

t7.jpg
t8.jpg

زمینه های متفاوت اطلاعات برای هر مخاطب وجود دارد که در آنها می توان حداکثر 5 شماره تلفن ، 4 آدرس ایمیل ، URL و ... را ذخیره کرد . کاربر می تواند برای هر مخاطب عکس و زنگ شخصی و یک یادداشت تنظیم کند . همچنین می توان یک ویدئو را بعنوان تصویر مخاطب قرار داد . مخاطبین بصورت گروه مرتب می شوند و سپس برای هر گروه زنگ و عکس شخصی تعیین می گردد . زمینه تاریخ تولد نیز وجود دارد که فقط با چند کلیک می توان آن را بعنوان یک رویداد به تقویم انتقال داد . اطلاعات یک مخاطب یا کل مخاطبین را می توان از طریق بلوتوث ارسال کرد .

t9.jpg
t10.jpg
t11.jpg

بخش Log تماس در مقایسه با مدل های قبلی سامسونگ تا حدودی ارتقاء یافته است . کلید تماس در حالت Standby و آیکن Log تماس از منو به یک نرم افزار دسترسی دارند . Log تماس دارای چهار نوار است که شامل مخاطبین اخیر ، تماس ارسالی ، دریافتی و ناموفق می باشد . شمارشگر داده و زمان مکالمه و حتی ویژگی هزینه تماس نیز فراهم شده است .
 

arsham_333

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-05
474
210
p1.jpg
p2.jpg

حافظه گوشی 500 پیام کوتاه ، 30 پیام 200 ، Push پیام Broadcast و 30 پیام Configuration را ذخیره می کند . تعداد پیام های MMS و ایمیل محدودیتی ندارد و براساس حافظه آزاد می باشد . حدود 110 MB برای این پیام ها وجود دارد که در اکثر موارد کافی است . پیام های دریافتی را نیز مانند تماس می توان طبق blackList تنظیم شده توسط کاربر مسدود کرد . email client بخوبی عمل می کند و از پروتکل های pop یا IMAP پشتیبانی می نماید .


p3.jpg
p4.jpg

دانلود توسط کاربر تعیین می شود که می توان کل پیام ها یا فقط تیترها را دریافت کرد . علاوه بر فایل های حافظه گوشی همچنین می توان کارت تجاری ، رویداد تقویم ، کار یا یادداشت را نیز بصورت پیوست ایمیل کرد . Client را می توان تنظیم کرد تا ایمیل ها را در وقفه های زمانی انتخابی از 30 دقیقه تا یک روز چک کند .

موسیقی و رادیو :

گوشی U900 Soul سامسونگ دارای 128MBحافظه داخلی و محل کارت حافظه microSD است که در واقع بصورت یک دستگاه پرتابل بخش موسیقی کار می کند . نرم افزار پخش موسیقی امکان ..... کردن آهنگ ها را براساس خواننده ، آلبوم ، نوع و آهنگساز را فراهم می کند و کاربر می تواند آهنگ هایی را که به تازگی به آنها گوش داده یا آنهایی را که اغلب پخش می شوند انتخاب کند . امکان ایجاد PlayList شخصی نیز وجود دارد .


mu1.jpg
mu2.jpg
mu3.jpg

نرم افزار پخش موسیقی بصورت minimize در زمینه اجرا می شود و در این مدل در مقایسه با U600 سامسونگ تغییراتی داشته است اما از نظر کارایی یکسان است . نرم افزار پخش موسیقی دارای پیش تنظیمات اکولایزر نیست و در عوض به جلوه های ویژه صوتی مجهز است . جلوه های ویژه صوتی علاوه بر هفت گزینه موجود به گزینه های Surround و Wide مجهز می باشند . سه تصویر برای این برنامه وجود دارد و در صورت تمایل می توانید آن را طوری تنظیم کنید که در صورت ایستادن آهنگ نرم افزار پخش موسیقی محو شود.
این گوشی به یک رادیو FM مجهز است که استفاده از منوی آن بسیار آسان است . رادیو با استفاده از گزینه Self-tune تمامی ایستگاههای موجود را بخوبی سیگنال می دهند ذخیره می کند . رادیو از RDS نیز پشتیبانی می کند که می توان آن را فعال یا غیر فعال کرد .


mu4.jpg

نرم افزار پخش ویدئو یکی از ویژگی های گوشی برای استفاده از کلید حرکتی لمسی است . این برنامه امکان کنترل کامل را فراهم می کند و برچسب های اضافی را از روی ویدئو حذف می نماید .


mu5.jpg

کنترل نرم افزار پخش ویدئو با کلید حرکتی لمسی تمامی ویژگی های اصلی را در بر می گیرد که شامل گزینه های سریع جلو بردن و عقب برگرداندن فیلم است و بدون رفتن به منو می توانید به آسانی به آنها دسترسی پیدا کنید . ویدئو در حالت تمام صفحه نیز پخش می شود . دوربین فیلمبرداری در فرمت MPEG-4 کار می کند و در نتیجه نرم افزار پخش ویدئو از این فرمت پشتیبانی می نماید . کیفیت بالای صفحه نمایش به مشاهده بهتر ویدئوها کمک می کند .


mu6.jpg
mu7.jpg
mu8.jpg

دوربین :

U900 Soul سامسونگ به یک دوربین 5 مگاپیکسل با ماکسیمم وضوح ۲۵۶۰ x ۱۹۲۰ پیکسل مجهز است که از مزیت های این گوشی به شمار می آید . منوی دوربین بسیار شبیه G800 سامسونگ است اگرچه بدلیل چهار میانبر موجود روی کلید حرکتی لمسی استفاده از آن کمی آسانتر است . دوربین دارای تنظیمات بسیاری است که مهمترین تنظیمات آن شامل اندازه تصویر ، حالت عکسبرداری ، جلوه های ویژه رنگ ، تعادل رنگ سفید و تشخیص چهره است . ویژگی تشخیص چهره بخوبی کار می کند و حتی قادر است بطور همزمان چندین چهره را شناسایی کند .


do1.jpg
do2.jpg
do3.jpg

سایر تنظیمات دوربین شامل محدوده dynamic ، ضد لرزش ( anti-Shake ) ، کیفیت تصویر و ISO است . میزان نوردهی نیز قابل تنظیم است و در صورت نیاز می توان کانون اتوماتیک را غیر فعال کرد . بالاترین وضوح موجود در دوربین QVGA است که دیگر یک امتیاز بزرگ تلقی نمی شود . U900 Soul در وضوح VGA فیلمبرداری می کند که در بعضی موارد مورد استفاده قرار می گیرد .


do4.jpg
do5.jpg
do6.jpg
 

arsham_333

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-05
474
210
سایر امکانات :

مرورگر فایل در U900 Soul مانند مرورگر گوشی های قبلی سامسونگ نیست و تمامی پوشه های حافظه را بصورت لیست نشان می دهد . پوشه هایی برای انواع مختلف فایل مانند تصاویر ، ویدئو ، موسیقی و صدا وجود دارد که امکان تفکیک محتوای حافظه را فراهم می کند . مرورگر فایل در میان بهترین ها قرار دارد . کاربر می تواند فایل ها را جداگانه یا چند تایی کپی کند یا انتقال بدهد و پوشه های جدید را ایجاد و حذف نماید . فایل ها را می توان از طریق بلوتوث بطور جداگانه یا چند تایی ارسال کرد . کاربر می تواند فایل ها را در FileManager قفل کند تا مانع از حذف تصادفی آنها شود . سرعت خواندن کارت حافظه بسیار پایین است . گالری عکس در U900 Soul بخش جدایی ناپذیر File manager است .


دسترسی به آن به سادگی باز کردن پوشه ای است که شامل تصاویر است . کاربر می تواند تصاویر را به هر پوشه دلخواه کپی کند یا انتقال بدهد. تصاویر بصورت لیستی از نمونه های کوچک مشاهده می شوند که نام فایل نزدیک به هر یک از آنها وجود دارد. تفکیک تصاویر براساس تاریخ ، نوع ، نام و اندازه صورت می گیرد . پس از باز کردن یک تصویر می توان در کناره های آن مرور کرد تا بدون نیاز به برگشت به لیست تصویر ، تصاویر بعدی را مشاهده نمود .


تصویر فقط در حالت عمودی مشاهده می شود مگر اینکه حالت تمام صفحه را انتخاب کنید که گالری را به حالت افقی سوئیچ می کند . امکان زوم در تصویر وجود دارد . در صورت تمایل با استفاده از ویرایشگر تصویر موجود می توان تصاویر را ویرایش کرد که از قابلیت های خوبی برخوردار است و می توان جلوه های ویژه تنظیمات مختلف را بکار گرفت .


این گوشی برای مرور در اینترنت در حال حرکت از نسل سوم با HSDPA و GPRS پشتیبانی می نماید . در گزینه های ارتباطی آن EDGE وجود ندارد . سامسونگ U900 علاوه بر ارتباطات شبکه از USB و بلوتوث 2.0 با پروفایل A2DP نیز پشتیبانی می نماید . تلفن بطور بی سیم داده را به PC و بالعکس انتقال می دهد . سرویس مرورگر فایل بلوتوث قادر است براساس نیاز کاربر فایل ها یا پوشه ها را قابل مشاهده یا غیر قابل مشاهده کند . ارتباط USB دارای حالت Media Player , PC Studio و Mass Storage است . هر یک از آنها را می توان بعنوان پیش فرض قرار داد و یا بعد از برقراری ارتباط از کاربر خواسته می شود که حالت مورد نظر را انتخاب کند . سامسونگ U900 به مرورگر وب NetFront 3.4 مجهز است .

sa8.jpg
sa9.jpg

مرورگر حالت مشاهده افقی ندارد و ویژگی تنظیم مجدد صفحه بخوبی کار نمی کند زیرا در این حالت فونت بدرستی کنترل نمی شود و متن روی صفحه نمایش طوری فشرده می شود که دیگر قابل خواندن نیست . مرورگر مانند سایر گوشی های جدید سامسونگ و سونی اریکسون مکان نمای ماوس ندارد . صفحات در حالت desktop و Smart-fit بخوبی مشاهده می شوند .
تقویم در U900 سامسونگ دارای تصویر روز ، هفته و ماه است . پنج نوع رویداد وجود دارد که می توان آنها را تنظیم کرد . رویدادهای تقویم شامل قرار ملاقات ، سالروز ، تعطیلات و رویدادهای مهم و خصوصی است . هر یک از رویدادها دارای زمینه های خاص و یک آلارم است که می توان آن را بصورت یادآوری تنظیم کرد . تقویم حداکثر 100 قرار ملاقات ، 50 سالروز ، 50 رویداد تعطیلات و 20 رویداد مهم و 20 رویداد خصوصی را ذخیره می کند . مانند مدل های قبلی می توان تصویر پیش فرض تقویم و روز شروع هفته را انتخاب کرد که دارای گزینه های دوشنبه یا یکشنبه است .

sa10.jpg
sa11.jpg
sa12.jpg
sa13.jpg

در این گوشی 5 آلارم وجود دارد که هر یک از آنها دارای وقفه زمانی ، تعداد دفعات تکرار و روزهای فعالیت است . میزان ولوم برای هر آلارم می تواند متفاوت باشد و آنها را می توان مطابق با سلیقه کاربر نامگذاری کرد. نام آلارم Wake-up قابل تغییر نیست . برای هر آلارم می توان یادداشت های متفاوت و حتی ویبره را تنظیم نمود

sa14.jpg
sa15.jpg
sa16.jpg
sa17.jpg
 

arsham_333

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-05
474
210
ضبط صوت ، ساعت جهانی ، ماشین حساب و مبدل واحد نیز وجود دارد . تایمر شمارش معکوس و کرنومتر برای کاربران ورزشکار فراهم شده است . یک نرم افزار manager نیز مشاهده می شود که به زمان بندی کمک می کند .


sa18.jpg
sa19.jpg
sa20.jpg
sa21.jpg

مرورگر مستندات در U900 از فایل های MS Excel , MS Word و PDF پشتیبانی می کند . مرورگر مستندات کند عمل می کند و مرور کردن و بزرگنمایی مستندات زمان زیادی طول می کشد .


sa22.jpg
sa23.jpg
sa24.jpg
sa25.jpg
 
بالا