آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

برخورد الکترود

ali 1111

کاربر
2015-08-25
22
26
باعرض سلام و خسته نباشید یه مشکلی در دستگاه سه برده پیش اومده که باید الکترود راچند بار به قطعه بزنی تا جوش بده مشکل به نظرتون از کجاست

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: darabi81

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
اتفاقا امروز یه نفر تماس گرفته بود باهام که دستگاهش همین اشکال رو داشت،میگفت باید چند بار بکوبی رو قطعه تا قوس تشکیل شه،دستگاه مذکور صبا الکتریک هستش
در صورت مراجعه دستگاه رو میگیرم و نتایج تست رو اینجا قرار میدم تا قابل استفاده باشه
تا بحال همچین ایرادی برام نیومده،تا حالا چه اقداماتی کردی؟اتصالات خروجی رو آچار کشی کردی؟(احتمالش کمه ولی انجامش ضرر نداره)
سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
این مشکل در دستگاه های صبا الکتریک سری قدیمی پیش می اید
در مورد این مشکل خیلی روی دستگاه کار کردم اما به دلیل نداشتن نقشه سردر گم بودم !
انشالله مشکل فوق حل شود .

• Like

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با عرض سلام خدمت استاد bstar بزرگوار
این ایراد باید عیب عذاب آوری هم برای جوشکار هم تعمیرکار باشد! به احتمال 100درصد ظریف کاری و خال زنی با همچین دستگاهی مصیبت خواهد بود!
استاد در صورت امکان بفرمائید که بر حسب تجربه ی گرانبهاتون عیب رو زیر سر کدوم قسمت میدونید؟
آیا اقدام به تعویض قطعه ای جهت آزمایش، نمودین یا فقط در حد تحقیق و بررسی پیش رفتین؟
با سپاس

• Like

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
امان از دست این مدل دستگاه.
امروز یکی اومده بود فقط باز کردم و دیدم آی جی بی تی ها ترکیده اند'زنگ زدم گفتم بیا دستگاهت رو ببر که ارزش تعمیر نداره.
صبا الکتریک طرح قدیم و گام الکتریک واقعا دستگاه های بدی هستند. هر روز با یک ایراد جدید که از طراحی شان هم است بیرون داده می شوند.
اما در مورد ایراد این تاپیک فکر میکنم ایراد از سستی اتصالات باشد.

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
نه ایراد از سستی اتصالات نیست تمامی ایسی های smd و خازن های الکترولیتی روی بورد کنترل تعویض شدند و خازنهای 680 اصلی نیز تعویض شدند و ..............................
اما با کمال تعجب درست نشد

به نظر من باید ایراد در قطعات ( شامل دیودها مقاومت ها و خازن ها ) قسمت استند بای باشد اما به دلیل نداشتن نقشه و .......................
اگر دستگاه دیگری در تعمیر گاه داری بورد کنترل رو تعویض کن ببین تغییری ایجاد میشه ؟
شاید شاید شاید ایراد در ct ثانویه باشد ( زیرا هنگام برخورد الکترود با قطعه کار باید ولتاژی در ct ثانویه ایجاد شود اگر این ولتاژ ایجاد نشود دستگاه از حالت استندبای خارج نخواهد شد طبق ازمایشات انجام داده در هنگام برخورد الکترود با قطعه کار تایمری شروع به کار مینماید البته از نوع ولتاژ اگر درست در خاطرم باشه ولتاژ ایجاد شده تقریبا 2.5 ولت میباشد که پس از قطع الکترود از قطعه کار این ولتاژ نزول کرده و به منفی میرسد حال اگر این ولتاژ ایجاد نشود دستگاه از حالت استندبای خارج نخواهد شد )

(شایید بتوان با پتانسیومتر های موجود بر روی ct ثانویه این مشکل را برطرف نمود )

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
ضمن سپاس از استاد بزرگوار جناب bstar عزیز و مهندس دارابی گل
با توجه به اینکه دستگاه فعلا به دستم نرسیده و فرضیات عیب یابی رو بر اساس گزارشات صاحب دستگاه عنوان میکنم،نتیجه گیری و بحث و تبادل نظر راجع به این عیب برای اساتید دشوار خواهد بود وبررسی این عیب ملزم حضور دستگاه و انجام آزمایشات مربوطه و اعلام نتیجه ی آزمایشات و نتیجه گیری پیرامون عیب خواهد بود،طبق اظهارات صاحب دستگاه این عیب از روز اول خرید بوده و به یکباره بوجود نیامده پس میتوان نتیجه گرفت دو حالت وجود دارد یا این عیب ناشی از طراحی دستگاه هستش(که باید در همه ی صبا الکتریک های هم مدل این عیب وجود داشته باشد) و یا عیب انحصارا مختص این دستگاه بوده و مربوط به تولید دستگاه هستش که میتواند به عیب در مونتاژ یا کیفیت قطعات مصرفی باشد
شایان ذکر است که صاحب دستگاه عنوان کرد که حین جوشکاری پوسته ی اطراف الکترود قبل از مغزی اون ذوب و مثل ترقه به اطراف پخش میشود و کثیف کاری دارد و این موضوع با انواع الکترود و در تمامی آمپر ها وجود دارد،در صورت مواجه با این عیب، اساتید اگر تجاربی دارند لطفا مرقوم بفرمایند
با سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: fkh52000

ali 1111

کاربر
2015-08-25
22
26
با عرض سلام در دستگاه صبا الکتریک طرح قدیم چند بار برای تعمییر پیش من اومده روی برد کوچکش یه دکمه ی کشویی هست که اگر جابه جاش کنید مشکل چند بار زدن الکترود حل میشود.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
علی جان آیا اون دکمه ی کشوئی رو مسیر یابی کردی که به کدوم قطعات وصل میشه؟
متاسفانه دستگاه جهت بررسی بهم مراجعه نشده و فقط تلفنی راجع به عیب سوال شده ازم وگرنه خیلی دوس داشتم رو این مورد کار کنم
راستی این دستگاه اخیرتون(ابتدای تاپیک) که این مشکل رو داشت درست شد؟مارکش چیه؟

آخرین ویرایش:

ali 1111

کاربر
2015-08-25
22
26
سلام نه برسی نکردم به کدوم قطعات وصل میشه به نظرم برای تخیه خازن است سریعتر انجام میشود.برای دستگاه از آقای دارابی پرسیدم گفت سیستم استند بای هست به خاطر همینه مدل دستگاه هایترونیک

بالا