آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ایرانسل نباید سرویس mms در اختیار مشترکان سیم کارت های اعتباری خود قرار دهد

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
یک جامعه شناس معتقد است که برای کاهش سوء استفاده از قابلیت های سرویس mms تلفن همراه ، ایرانسل نباید این سرویس را در مرحله اول به مشترکان سیم کارت های اعتباری ارائه دهد.
محمدعلی راغبی در گفت وگو با خبرنگار موبنا در رابطه با ارائه سرویس mms تلفن همراه از سوی اپراتور دوم، که از هفته آینده آغاز خواهد شد، اظهار داشت: متاسفانه در جامعه ما در كنار هر قابليتي، تدابير كنترلي ، نظارتي و امنيتي صورت نمي‌گيرد تا امكان سوءاستفاده و جرایم کاهش یابد.
وي گفت: در كنترل و نظارت نمي‌توان از لفظ صددرصد استفاده كرد اما مي‌توان كنترل نسبي ايجاد کرد تا نياز متوسط جامعه پوشش داده شود.
راغبی با بیان اینکه "قابليت‌هاي مختلف تلفن همراه در کشور ما ايجاد شده اما به ملاحظات كنترلي وامنيتي توجه نمي‌شود"، افزود: وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه بايد پيش از ارايه امكانات و قابليت‌هاي جديد كه جنبه تجاري دارد به كنترل آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي توجه بيشتري داشته باشند.
وی مرحله بندی ارائه سرویس mms را یکی از راهکارهای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی عنوان کرد و افزود: در مرحله اول باید این سرویس تنها برای سیم کارت های دائمی که دارای مالک مشخص هستند، ارائه شود تا درصورت هرگونه خطا امکان پیگیری آن وجود داشته باشد.
راغبی با بیان اینکه "در مرحله بعد این سرویس باید در اختیار مشترکان سیم کارت های اعتباری آن هم با شرط مشخص بودن سند مالکیت آن انجام گیرد"، اظهار داشت:همچنین این سرویس نباید به مشترکان زیر 18 سال ارائه شود.
راغبی با تاكيد برمقوله‌ پيشگيري جرایم در استفاده از سرویس mms خاطرنشان كرد: با استفاده از mms امکان ارسال تصوير و اخاذي از افراد در صورت تن ندادن به خواسته‌هاي نامناسب مجرمین در كوتاه‌ترين زمان وجود دارد؛ بنابراين پيشگيري از سوي دستگاه‌هاي دولتي و تدابير كنترلي از سوي مردم هر دو بايد صورت گيرد.
این جامعه شناس با بیان اینکه "بر اساس پرونده‌هاي مطروحه در دادسراي ارشاد ، درخواست توقف قابليت mms تا ارايه طرح كنترلي ازسوي وزارت ارتباطات مطرح و این وزارتخانه مجبور به توقف ارائه این سرویس شد" ، ادامه داد: انتشار تصاوير و فيلم‌هاي خصوصي خانواده ها که هم اکنون از طریق بلوتوث انجام می شود، با ورود mms بسیار گسترش خواهد یافت و مسئولان ناچار به اتخاذ برخی تدابیر امنیتی خواهند شد.
 
بالا