آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ایراد در قسمت خازن متر مولتی متر victor مدل vc97

2809

کاربر vip
vip
کاربر
2010-09-18
209
466
مازندران
[PLAYER2][/PLAYER2]سلام خدمت اساتید محترم
این مولتی متر رو حدود ۵ ماه پیش خریدم و تابحال خوب بود تا زمانی که دیدم مقادیر خازن رو به درستی اندازه نمی گیره و این مصادف شده بود با ضعیف شدن باتری و ارور باتری دادن مولتی متر . پس از تهیه باتری جدید نیز مشکل حل نشد . در حال حاضر دستگاه حدود زیر ۱۰۰ میکروفاراد رو اندازه میگیره مثلا ۲۲ میکرو اما بالاتر رو نمی تونه و فقط یک نقطه نشون میده در حالی که تا ۱۰۰ میل فاراد باید نشون بده. در ضمن شاید خازنی رو قبل دشارژ کردن اندازه گرفته باشم . همچنین بقیه مقادیر به درستی اندازه گیری می شود .درب مولتی مترم باز کردم اما قطعه که ظاهرا آسیب دیده باشه پیدا نکردم . در ادامه چند عکس از برد آن میذارم . منون میشم کمکم کنید
https://uupload.ir/files/iw2d_۲۰۲۰۱۲۲۶_۱۷۳۶۳۶.jpg
https://uupload.ir/files/6nkg_۲۰۲۰۱۲۲۶_۱۷۳۵۰۶.jpg
https://uupload.ir/files/lrbj_۲۰۲۰۱۲۲۶_۱۷۱۹۵۶.jpg

سلام دوست عزیز
دو مدل ازین دستگاه رو که قسمت خازن سنجشون ایراد کرده بود تعمیر کردم. ایرادشون به این گونه بود که دستگاه رو حالت خازن سنج صفحه اش صفر نشون نمیداد و همش نوسان داشت که باید صفر نشون بده . و اینکه ظرفیت خازنهارو نشون نمیداد.
این ایراد مربوط به دو عدد ترانزیستور Q1وQ2 هست که با تعویضشون درست شده و هردو بعد از چهار پنج سال مشکل پیدا نکردن . و خیلی از این دستگاه استفاده میکنم. بیشتر از خازن سنجش که عالیه

امیدوارم این مطلب بدردتون بخوره. 20201229_084858.jpg

آخرین ویرایش:

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
اون ای سی 8 پایه ATMLH745 که میکروکنترلر هست و پروگرام شده هست . اگر باقی قسمت ها دقیق و درست تمامی رنج هارو نشون میدن انشالا که از چیپ اصلی نیست احتمالا . پس سلکتور رو سر جاش بزارین ( خیلی دقت کنین پین های زیر سلکتور ترتیب و جاشون بهم نخورده باشه و سرجاشون باشن) و سپس سلکتور رو روی همون رنج خازن سنج که ایراد داره بزارین ، با مولتی متر دوم مسیر ورودی رو از پراب مثبت تا ای سی ها تعقیب کنین ببینین به کدوم قطعات توی مسیر میاد و یکی یکی باید بیرون مدار تست بشن .
خیر خازن اهم نداره و باید در بیاد بیرون مدار با خازن سنج تست بشه که خازن های smd روش معمولا کد نداره . با تست بازر روی مدار تست کنین شورت نشدن باشن ولی اندازه گیری دقیق باید خارج شن . شما شکتون رو روی مقاومت ها و ترانزیستور های مسیر قبل ای سی بزارین و مشخص کنین کدوم قطعات توی مسیر خازن سنج هستن تا بتونم کمک کنم چون مدارتون جلوم نیست که بتونم تحلیل و مسیریابی کنم

پراب مثبت تو حالت خازن سنج وصل میشه به :
ptc 1.5 k بالای سلکتور سمت راستی
مقاومت R6D
مقاومت R7
امیتر Q2

و پراب منفی وصل میشه به :
بیس Q1
خازن C13
C1
R11
R9
R12
C2

آخرین ویرایش:

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
سلام دوست عزیز
دو مدل ازین دستگاه رو که قسمت خازن سنجشون ایراد کرده بود تعمیر کردم. ایرادشون به این گونه بود که دستگاه رو حالت خازن سنج صفحه اش صفر نشون نمیداد و همش نوسان داشت که باید صفر نشون بده . و اینکه ظرفیت خازنهارو نشون نمیداد.
این ایراد مربوط به دو عدد ترانزیستور Q1وQ2 هست که با تعویضشون درست شده و هردو بعد از چهار پنج سال مشکل پیدا نکردن . و خیلی از این دستگاه استفاده میکنم. بیشتر از خازن سنجش که عالیه

امیدوارم این مطلب بدردتون بخوره.مشاهده فایل‌پیوست 172464

سلام .
خیلی ممنون از راهنماییتون :icon26:
فقط چیدمان قطعات روی pcb مولتی متر من با عکسی که شما گذاشتین فرق میکنه و آی سی اصلیش هم قیری نیست . یعنی نقشه مدارشون یکی هست؟

آخرین ویرایش:

2809

کاربر vip
vip
کاربر
2010-09-18
209
466
مازندران
سلام .
خیلی ممنون از راهنماییتون :icon26:
فقط چیدمان قطعات روی pcb مولتی متر من با عکسی که شما گذاشتین فرق میکنه و آی سی اصلیش هم قیری نیست . یعنی نقشه مدارشون یکی هست؟

سلام . نقشه یکم فرق داره ولی قطعات تقریبا مثل همن.

هنوز مشکل دستگاه برطرف نشد؟

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
پراب مثبت تو حالت خازن سنج وصل میشه به :
ptc 1.5 k بالای سلکتور سمت راستی
مقاومت R6D
مقاومت R7
امیتر Q2

و پراب منفی وصل میشه به :
بیس Q1
خازن C13
C1
R11
R9
R12
C2

خوبه پس همین قطعات رو چک کنین انشالا که ایراد توی همینا هست . حتی اگر لازمه تک تک قطعات رو خارج کنین تست کنین مخصوصا ترانزیستور ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yousof156

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
سلام . نقشه یکم فرق داره ولی قطعات تقریبا مثل همن.

هنوز مشکل دستگاه برطرف نشد؟

نه هنوز ، مشکل در نداشتن هیتر برای جدا شازی قطعات smd و مولتی متر درست حسابی برای چک کردن دارم :(

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
خوبه پس همین قطعات رو چک کنین انشالا که ایراد توی همینا هست . حتی اگر لازمه تک تک قطعات رو خارج کنین تست کنین مخصوصا ترانزیستور ها

ممنون از شما ، همین کار رو می کنم و نتیجه رو میگم .

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
سلام دوستان . Q1 , Q2 رو عوض کردم و بقیه قطعات رو هم تست کردم که مشکل نداشتم اما همچنان مشکل باقیست متاسفانه .
خازن متر تنها چه مارک و مدلی خوب هست؟

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام دوستان . Q1 , Q2 رو عوض کردم و بقیه قطعات رو هم تست کردم که مشکل نداشتم اما همچنان مشکل باقیست متاسفانه .
خازن متر تنها چه مارک و مدلی خوب هست؟

اگر تمامی قطعات مسیر خازن سنج دستگاه رو از پراب ها تا چیپ اصلی با دقت و کامل چک کردین پس متاسفانه احتمالا چیپ مشکل پیدا کرده . مسیر پایه های زیر سلکتور هم با تینر تمیز کنین و چک کنین فنر های تیغه ای سلکتور در جای درست خودشون باشن و قوی کار کنن شاید مشکل جزیی باشه .
اکثر برند ها چینی هستن و کیفیت پایین ولی پیشنهاد می کنم از ویکتور دیگه انتخاب نکنین ، برند های بهتری مثل مستک ، DEC و... هستن که با کمی تحقیق پیدا می کنین و این هم مد نظر بگیرین که همین برند های معروف تقلبی هم دارن . تبلیغ نباشه خودم به شخصه از برند چینی BEST استفاده می کنم و نسبت به قیمت و کارکرد راضی هستم چون حداقل فیک نیست و دقتش با برند ها فرقی نداره .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yousof156

yousof156

کاربر vip
کاربر
2020-12-06
127
181
اگر تمامی قطعات مسیر خازن سنج دستگاه رو از پراب ها تا چیپ اصلی با دقت و کامل چک کردین پس متاسفانه احتمالا چیپ مشکل پیدا کرده . مسیر پایه های زیر سلکتور هم با تینر تمیز کنین و چک کنین فنر های تیغه ای سلکتور در جای درست خودشون باشن و قوی کار کنن شاید مشکل جزیی باشه .
اکثر برند ها چینی هستن و کیفیت پایین ولی پیشنهاد می کنم از ویکتور دیگه انتخاب نکنین ، برند های بهتری مثل مستک ، DEC و... هستن که با کمی تحقیق پیدا می کنین و این هم مد نظر بگیرین که همین برند های معروف تقلبی هم دارن . تبلیغ نباشه خودم به شخصه از برند چینی BEST استفاده می کنم و نسبت به قیمت و کارکرد راضی هستم چون حداقل فیک نیست و دقتش با برند ها فرقی نداره .

سپاسگزارم دوست عزیز

بالا