آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

ایراد در تغذیه سویچینگ اینورتر صبا اکتریک

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,399
پاسخ : ایراد در تغذیه سویچینگ اینورتر صبا ااکتریک

من اطلاع دقیقی ندارم اما جناب bstar مطمئنه و 5 ولتی منطقی هم نیست و اگه نداری موقتا آزادش کنی اشکالی نداره و مشخص میشه اثری داره یا نه ؟
البته وجودش چندان ضرورتی هم نداره

سپاس
الان دستگاه پیشم نیست که اینکار را انجام دهم. از طرفی ۵ ولت برداشتم که ۵ ولت گذاشتم و دستگاه هم دست نخورده اومده بود پیشم. سوخته زنر هم هست میتونم دوباره چکش کنم. بااین وجود فردا اول این زنر۵ ولتی را آزاد کرده و تست میکنم و مرحله بعد هم زنر۲۰ ولتی نصب می کنم. ولی کاش در مورد اون اسیلاتور همه کاره هم راهنمایی کنید چون آخرش یک روزی به درد میخوره. طول کشیدن این تاپیک حتی اگربه نتیجه هم نرسد برای من بسیا بسیار مفید بوده و باعث شده با منابع تغذیه سویچینگ آشنابشوم و حتما بعد از اینکاربیشتر هم در موردش مطالعه می کنم. با تشکر از زحمات شما استاد گرامی

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,907

الان دستگاه پیشم نیست که اینکار را انجام دهم. از طرفی ۵ ولت برداشتم که ۵ ولت گذاشتم و دستگاه هم دست نخورده اومده بود پیشم. سوخته زنر هم هست میتونم دوباره چکش کنم. بااین وجود فردا اول این زنر۵ ولتی را آزاد کرده و تست میکنم و مرحله بعد هم زنر۲۰ ولتی نصب می کنم. ولی کاش در مورد اون اسیلاتور همه کاره هم راهنمایی کنید چون آخرش یک روزی به درد میخوره. طول کشیدن این تاپیک حتی اگربه نتیجه هم نرسد برای من بسیا بسیار مفید بوده و باعث شده با منابع تغذیه سویچینگ آشنابشوم و حتما بعد از اینکاربیشتر هم در موردش مطالعه می کنم. با تشکر از زحمات شما استاد گرامی

نگران برد همه کاره نباش بعد از ایندستگاه فقط یک ترانس تهیه کن تا با برد همه کاره ازش ولتاژ بگیریم
اگه الان بدونی با اونم درست میشه ، سازمان ایندستگاه را بهم میریزی و دوباره اسیر میشی (حیفه ایندستگاه به دمش رسیده )

ضمنا اگه مربوط به زینر هم نباشه حتما درست میشه ولی چون مغازه اینترنت نداری اجرای هر توصیه ای یکروز طول میکشه وگرنه همون روز درست میشه

البته دقت هم نمیکنی و گزارش دقیق نمیدی و یا پاسخ نامرتبط میدی
مثلا پس از چند بار که سوال کردم پروب مشکی ولتمتر را به کجا متصل میکنی بالاخره پاسخ مبهمی دادی که اینه

در چند پست قبلتر پاسخ دادم که ولتاژ را از سوکت ۲۴ ولت که برای رله میره میگیرم.

این پاسخ یعنی چی ؟ واقعا پاسخ سوال منه؟
یعنی پروب قرمز را به سوکت میزنی ؟
ولی من گفتم مشکی را به کجا میزنی که پاسخ نمیدی تا زودتر بفهمم اشکالت چیه

عزیزم با تعمیر چنین دستگاهی فقط یکدستگاه تعمیر نکردی بلکه

اولا : با خطاهای خودت آشنا میشی

ثانیا : دیگه ناامید نمیشی ( پست های اول خودتو نگاه کن که کاملا مستاصل بودی و دوست داشتی مشتری دستگاه خراب را ببره ولی الان نگرانی که مشتری قبل از تعمیر ، دستگاه را ببره و این خیلی باارزشه که مطمئن باشی هر دستگاهی بالاخره درست میشه )

یادت باشه اگه دستگاهی شکستت بده پیشرفت نمیکنی

لذا تعمیر ایندستگاه به اندازه هزار دستگاه بهت ، اعتماد بنفس و سرمایه و اطلاعات فنی میده
مثلا یاد گرفتی الکی قطعه عوض نکنی چون قطعه اصلی خیلی باارزش تر از قطعه نو است چون کاملا مطمئنی که قطعه نامناسب نیست و بهش شکی نداری

مثلا زینری که عوض کردی خودش یک مصیبت شده چون معلوم نیست درست باشه و شماره ای که روی زینر خوندی واقعا 5 ولت باشه و اگه عامل خرابی جدید باشه چنین عیبی به این سادگی پیدا نمیشه و قس علیهذا
و لذا مطمئنا دیگه در تعویض بیمورد قطعات عجله نمیکنی و میدونی اینجوری دیرتر درست میشه

اصولا 99 درصد از دستگاه ها فقط یک عیب میکنه نه هزار عیبی که با دستکاری عجولانه اضافه میشه
ایراد ایندستگاه هم فقط 2/2 اهمی بوده ولی حالا ایرادش به عقل جن هم نمیرسه

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,399

نگران برد همه کاره نباش بعد از ایندستگاه فقط یک ترانس تهیه کن تا با برد همه کاره ازش ولتاژ بگیریم
اگه الان بدونی با اونم درست میشه ، سازمان ایندستگاه را بهم میریزی و دوباره اسیر میشی (حیفه ایندستگاه به دمش رسیده )

ضمنا اگه مربوط به زینر هم نباشه حتما درست میشه ولی چون مغازه اینترنت نداری اجرای هر توصیه ای یکروز طول میکشه وگرنه همون روز درست میشه

البته دقت هم نمیکنی و گزارش دقیق نمیدی و یا پاسخ نامرتبط میدی
مثلا پس از چند بار که سوال کردم پروب مشکی ولتمتر را به کجا متصل میکنی بالاخره پاسخ مبهمی دادی که اینه

این پاسخ یعنی چی ؟ واقعا پاسخ سوال منه؟
یعنی پروب قرمز را به سوکت میزنی ؟
ولی من گفتم مشکی را به کجا میزنی که پاسخ نمیدی تا زودتر بفهمم اشکالت چیه

عزیزم با تعمیر چنین دستگاهی فقط یکدستگاه تعمیر نکردی بلکه

اولا : با خطاهای خودت آشنا میشی

ثانیا : دیگه ناامید نمیشی ( پست های اول خودتو نگاه کن که کاملا مستاصل بودی و دوست داشتی مشتری دستگاه خراب را ببره ولی الان نگرانی که مشتری قبل از تعمیر ، دستگاه را ببره و این خیلی باارزشه که مطمئن باشی هر دستگاهی بالاخره درست میشه )

یادت باشه اگه دستگاهی شکستت بده پیشرفت نمیکنی

لذا تعمیر ایندستگاه به اندازه هزار دستگاه بهت ، اعتماد بنفس و سرمایه و اطلاعات فنی میده
مثلا یاد گرفتی الکی قطعه عوض نکنی چون قطعه اصلی خیلی باارزش تر از قطعه نو است چون کاملا مطمئنی که قطعه نامناسب نیست و بهش شکی نداری

مثلا زینری که عوض کردی خودش یک مصیبت شده چون معلوم نیست درست باشه و شماره ای که روی زینر خوندی واقعا 5 ولت باشه و اگه عامل خرابی جدید باشه چنین عیبی به این سادگی پیدا نمیشه و قس علیهذا
و لذا مطمئنا دیگه در تعویض بیمورد قطعات عجله نمیکنی و میدونی اینجوری دیرتر درست میشه

اصولا 99 درصد از دستگاه ها فقط یک عیب میکنه نه هزار عیبی که با دستکاری عجولانه اضافه میشه
ایراد ایندستگاه هم فقط 2/2 اهمی بوده ولی حالا ایرادش به عقل جن هم نمیرسه

سپاس
سلام صبح بخیر
از راهنمایی ها و توصیه های جنابعالی کمال تشکر را دارم.
یکی از دلیلی که دیر جواب می دهم چند شغله بودن من می باشد که باعث می شود صبح ها مغازه نباشم.
امروز صبح قبل از کار رفتم وتست ها را انجام دادم.
ابتدا دیود زنر ۵ ولت را در آوردم وتست کردم. ۲۴ ولت در خروجی نشان داده شدو همزمان با روشن شدن دستگاه یک صدای فس خفیفی از دستگاه شنیده می شد و بعد از حدود ۵ ثانیه ولتاژ افت کرد و به حدود دو ونیم ولت رسید.
زنر ۲۰ ولت را جایگزین کردم و همین حالت مثل قبل پیش آمد.
دو عدد مقاومت ۳۳'۰ را که باهم موازی کرده بودم برداشتم و به جای آن یک مقاومت ۲'۲ قرار دادم. آن صدای فس قطع شد ولی همچنان ولتاژ بعد از چند ثانیه از ۲۴ ولت به دو ونیم ولت افت می کند.همچنین ولتاژ ۲۴ ولت را از روی سوکت ۲۴ ولت رله که مثبت و منفی آن به مثبت و منفی خازن صافی ۱۰۰۰ میکرو خروجی تغذیه سویچینگ اندازه گیری می کنم.
با تشکر

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,717
10,364
گنبد کاووس

سلام صبح بخیر
یکی از دلیلی که دیر جواب می دهم چند شغله بودن من می باشد که باعث می شود صبح ها مغازه نباشم.
ابتدا دیود زنر ۵ ولت را در آوردم وتست کردم. ۲۴ ولت در خروجی نشان داده شدو همزمان با روشن شدن دستگاه یک صدای فس خفیفی از دستگاه شنیده می شد و بعد از حدود ۵ ثانیه ولتاژ افت کرد و به حدود دو ونیم ولت رسید.
دو عدد مقاومت ۳۳'۰ را که باهم موازی کرده بودم برداشتم و به جای آن یک مقاومت ۲'۲ قرار دادم. آن صدای فس قطع شد ولی همچنان ولتاژ بعد از چند ثانیه از ۲۴ ولت به دو ونیم ولت افت می کند.همچنین ولتاژ ۲۴ ولت را از روی سوکت ۲۴ ولت رله که مثبت و منفی آن به مثبت و منفی خازن صافی ۱۰۰۰ میکرو خروجی تغذیه سویچینگ اندازه گیری می کنم.
با تشکر
دوست عزیز به نظر من حالا که در ابتدا ولتاژ 24 رو داری و بعد از روشن شدن دستگاه ولتاژافت میکنه "

شاید ،دستگاه هم ایرادی داره و بار زیادی رو میکشه
بنابراین برای تفکیک ایراد شما ابتدا به خروجی 24 یه باری متصل کن (بدون متصل کردن به دستگاه) ببین باز هم افت ولتاژ داری؟

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,907

سلام صبح بخیر
با تشکر

سلام

اگه یکلحظه 24 ولت میاد و قطع میشه و ولتاژ درین هم قطع میشه دراینصورت تغذیه 24 ولت درست شده

ببین ولتاژ درین هم قطع میشه یا نه

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,399

سلام

اگه یکلحظه 24 ولت میاد و قطع میشه و ولتاژ درین هم قطع میشه دراینصورت تغذیه 24 ولت درست شده

ببین ولتاژ درین هم قطع میشه یا نه

سپاس
سلام
وقتی روشن می کنم برای حدود 10 ثانیه ولتاژ خروجی 25 ولت است و در همین 10 ثانیه هم ولتاژ درین 300 ولت است.
بعد از 10 ثانیه ولتاژ خروجی شروع به کاهش می کند تا به زیر 1 ولت می رسد و همزمان ولتاژ درین هم به 40 ولت می رسد.

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,907

سلام
وقتی روشن می کنم برای حدود 10 ثانیه ولتاژ خروجی 25 ولت است و در همین 10 ثانیه هم ولتاژ درین 300 ولت است.
بعد از 10 ثانیه ولتاژ خروجی شروع به کاهش می کند تا به زیر 1 ولت می رسد و همزمان ولتاژ درین هم به 40 ولت می رسد.

احتمالا igbt سوخته یا ptc خرابه و قطعا رله عمل نمیکنه
درحالیکه روشن میکنی به رله ضربه و تقه ریز بزن ببین راه می افته ؟
سوکت ولتاژ igbt ها را قطع کن ببین 24 ولت را دائم داری ؟

باین ترتیب نظر آقای bstar درست بود و بجای زینر 20 ولتی زینر 5 ولتی گذاشته بودی و شک هم نداشتی که زینر اصلی 5 ولتی است و برای خودت مصیبت درست کرده بودی

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,399

igbt سوخته
سوکت ولتاژ igbt ها را قطع کن ببین 24 ولت را دائم داری ؟

سپاس
سوکت ولتاژ igbt ها کجاست؟
مقاومت پایه های هر 8 igbt با هم برابر و به قرار زیر است
گیت امیتر از هر دو طرف 20 اهم
گیت کلکتور از هر دوطرف حدود3.8 مگا اهم
کلکتور امیتر هم از هر دو طرف حدود 4 مگا اهم
برد را جدای از دستگاه تست کردم.الان روی دستگاه می بندم و دوباره تست می کنم.

بالا