آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک تکشو

انواع موتورهای الکتریکی

reza-s

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
20
48
موتورهای dc ::)
یکی از اولین موتورهای دوار، اگر نگوییم اولین، توسط میشل فارادی در سال ۱۸۲۱م ساخته شده بود و شامل یک سیم آویخته شده آزاد که در یک ظرف جیوه غوطه ور بود، می شد. یک آهنربای دائم در وسط ظرف قرار داده شده بود.
وقتی که جریانی از سیم عبور می کرد، سیم حول آهنربا به گردش در می آمد و نشان می داد که جریان منجر به افزایش یک میدان مغناطیسی دایرهای اطراف سیم می شود. این موتور اغلب در کلاس های فیزیک مدارس نشان داده می شود، اما گاهاً بجای ماده سمی جیوه، از آب نمک استفاده می شود.
موتور کلاسیک dc دارای آرمیچری از آهنربای الکتریکی است. یک سوییچ گردشی به نام کموتاتور جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل دو بار برعکس می کند تا در آرمیچر جریان یابد و آهنرباهای الکتریکی، آهنربای دائمی را در بیرون موتور جذب و دفع کنند.
سرعت موتور dc به مجموعه ای از ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچهای موتور و بار موتور یا گشتاور ترمزی، بستگی دارد. سرعت موتور dc وابسته به ولتاژ و گشتاور آن وابسته به جریان است. معمولاً سرعت توسط ولتاژ متغیر یا عبور جریان و با استفاده از تپ ها (نوعی کلید تغییر دهنده وضعیت سیم پیچ) در سیم پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، کنترل می شود. بدلیل اینکه این نوع از موتور می تواند در سرعتهای پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً از آن در کاربردهای ترکشن (کششی) نظیر لکوموتیوها استفاده می کنند.
اما به هرحال در طراحی کلاسیک محدودیتهای متعددی وجود دارد که بسیاری از این محدودیت ها ناشی از نیاز به جاروبک هایی برای اتصال به کموتاتور است. سایش جاروبک ها و کموتاتور، ایجاد اصطکاک می کند و هرچه که سرعت موتور بالاتر باشد، جاروبک ها می بایست محکم تر فشار داده شوند تا اتصال خوبی را برقرار کنند.
نه تنها این اصطکاک منجر به سر و صدای موتور می شود بلکه این امر یک محدودیت بالاتری را روی سرعت ایجاد می کند و به این معنی است که جاروبک ها نهایتاً از بین رفته نیاز به تعویض پیدا می کنند. اتصال ناقص الکتریکی نیز تولید نویز الکتریکی در مدار متصل می کند. این مشکلات با جابجا کردن درون موتور با بیرون آن از بین می روند، با قرار دادن آهنرباهای دائم در داخل و سیم پیچ ها در بیرون به یک طراحی بدون جاروبک می رسیم.
 

r_hosseini

کاربر
2008-01-02
39
111
Tehran
با سلام ؛
آيا ترتيب ، نحوه ولتاژ دهي و سيم بندي سر موتورهاي پله اي را ميتوانيد بيان كنيد؟​
موفق باشيد!
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: bardian

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,409
5,450
با عرض سلام:
لطفا"توضیحاتی درباره مدارهای ستاره ومثلث بفرمایید.:dast:
 

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,409
5,450
در کدام مورد توضیح دهیم ؟
کنترل دور، راه اندازی ، سیم پیچی و....

با عرض سلام:
هدفم بیشتر راه اندازی هست البته اگر مختصری در مورد بقیه
موارد هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.:dast:
 

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,530
با عرض سلام:
هدفم بیشتر راه اندازی هست البته اگر مختصری در مورد بقیه
موارد هم توضیح بفرمایید ممنون میشم.:dast:
با سلام :
دوست عزیز در همین بخش تاپیک هایی برای راه اندازی و بقیه موارد درخواستی مطالبی اپلود شده است انها را مطالعه کنید اگر مورد خاصی یا مشگلی داشتید پیام بزارید در خدمتون باشیم .
با تشکر .
موفق باشید .
 
بالا