آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

افت شتاب موتور پراید بعد از تعمیر آن

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,794
25,746
با درود ////يك چيزي يادم رفت بگم در رادياتور را باز كنيد ببينيد هنگامي كه موتور كار ميكنه داخل اب كف و يا حباب اب ديده ميشود يا نه ؟و اينكه ماشن وقتي كه گرم ميكنه شتابش كم ميشه و هنگامي كه سرد هم باشه شتابش كمه ؟

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
واقعا نکات بسیار عالی اشاره کردید
البته در مورد سرسیلندر هنگامی که دست ما باز شد هیچ تعغیری بجز تعویض واشر سرسیلندر و لاستیک سوپاپها انجام نشد و هیچ تراشکاری هم به گفته تراشکار نیاز نداشت .
پس بهترین حالت . اول فیلر گیری . دوم تنظیم تایم موتور . سوم بررسی منیفولد و واشر منیفولد ( البته به گفته تعمیر کار یکی از پیچهای منیفولد هنگام باز کردن برید و نشده که درش بیارن) نمیدونم این موضوع مهمه یا نه !!
انشالله در آینده نزدیک به تعمیرکار مرکزی سایپا میبرم و نتیجه را هم اعلام میکنم
انشالله همیشه سلامت و موفق باشید

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,794
25,746
با درود ///اگر پيچ مونفليد هم محكم نباشه ممكنه به اصطلاح هوا بكشه و ايجاد مشكل كنه ///پيروز باشيد

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با درود ////يك چيزي يادم رفت بگم در رادياتور را باز كنيد ببينيد هنگامي كه موتور كار ميكنه داخل اب كف و يا حباب اب ديده ميشود يا نه ؟و اينكه ماشن وقتي كه گرم ميكنه شتابش كم ميشه و هنگامي كه سرد هم باشه شتابش كمه ؟

سلام
این مورد را قبلا تست کرده بودم . در هنگامیکه ماشین خنک بود روشن کردم درب رادیات را باز گذاشتم و مدت تقریبا 15 دقیقه که روشن بود و هر از گاهی هم گاز میدادم . به آب رادیات نگاه میکردم . کف کردن در کار نبود و خیلی شفاف وسبز رنگ بود . ( ضد یخ داره ) اما توی این مدت 2 تا دونه حباب کوچیک به فاصله هر 5 یا 6 دقیقه یک بار دیدم . همین

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pps2011

jerjis1912

کاربر
2013-03-28
2
2
سلام. شتاب رابطه مستقیم با میزان تراکم سوخت داخل سیلندر پیش از انفجار داره. وقتی واشر سرسیلندر نو میندازی قطرش زیاده و این حجم سیلندر و به طبع اون تراکم سوخت کمتر از قبل میشه و شتاب افت میکنه.رفته رفته واشر نازکتر میشه شتاب به حالت اول برمیگرده.تا اون موقع دو هفته یک بار ببر پیچای سرسیلندر رو سفت کنند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hamed-pc

jasonp

کاربر
2012-08-06
224
724
با سلام
پراید مدل 82 ( انژکتوری ) در سربالایی ها توی جاده و اتوبان اصلا شتاب نداره و وقتی از دنده 3 با دور 5 به دنده 4 میروم دور موتور به حدود 2 میاد و اصلا گاز نمیخوره و شتاب نمیگیره و بعد از چند ثانیه مجبور به مع*** به دنده 3 میشوم
البته ناگفته نمونه هنگام خرید بعد از چند روز متوجه شدم که در هنگام دور آرام موتور خود به خود دور از روی 1000 به حدود 500 میرسه و حالش بد میشه و ماشین لرزش زیادی پیدا میکنه و بعد از 10 ثانیه خود به خود درست میشد و زمان بعدی این اتفاق مشخص نبود . وبعضی اوقات اتفاق می افتاد . البته ناگفته نماند آب هم کم میکرد
به تعمیرگاه که مراجعه کردیم . بررسی که کرد گفت که مشگل کم کردن آب نشتی از بخش سر سیلندر هستش و باید سرسیلندر باز بشه. البته این مورد وقتی خیلی خوب مشخص شد که آب رادیات را ضد یخ قاطی کردیم و بعد از این مورد از اگزوز دود سفید رنگ غلیظ بیرون میرد که بعد از بررسی میکانیک معلوم شد دود نیست و بخار آب است که از نشتی سرسیلند میباشد
سر سیلند باز شد و بررسی شد توسط تراش کار و معلوم شد که هیچ مشگل تاب داشتن نداره و هیچ نشانه ای از خرابی نداشت. با اینحال واشر سرسیلندر و گیت لاستیکی سوپاپها عوض شد و سرسیلندر بسته شد. اما مشگل برطرف نشد . و بالاخره معلوم شد که واشر منیفولد ایراد داره و از آنجا نشتی داره و بالاخره منیفولد باز شد و هنگام باز شدن هم 2 تا پیچ شکست و موند داخل . واشر منیفولد تعویض شد و مشگل به طور کامل حل شد
البته در هنگام باز شدن سرسیلندر . تسمه تایم را هم عوض کردند. به توصیه خودم چون نمیدونستم چقدر کار کرده
در کل بعد از این تعمیرات شتاب اولیه ماشین به شدت افت کرد . ( قبل از تعمیر موتور و باز شدن سرسیلندر شتاب ماشین بسیار عالی بود)
کارهایی رو که انجام دادم :
1: شعمهای قبلی دوپلاتینه بود که تعویض کردم و معمولی انداختم وایرها را هم تعویض کردم .( اما فرقی توی شتاب نداشت )
2: روغن و ***** روغن و ***** هوا تعویض شد
3: پمپ بنزین را با 3 مدل مختلف تعویض کردم . هیچ فرقی نکرد
4: موتور ماشین را بردم برای دیاگ و دیاگ هیچ اروری نشون نداد . و سرویس و شستشو انجام داد . اما باز هم تاثیری روی شتاب نداشت
5: کمپرس سنج انجام شد و عدد 150 به بالا را نشون داد
حال با این تفاصیر دوستان نظرشون چیه؟ مشگل از چی میتونه باشه ؟ آیا امکان اینکه در اولین مرحله تعمیر میکانیک خوب کار نکرده باشه و یا تسمه تایم را خوب تنطیم نکرده باسه وجود داره ؟ ممکنه تایمینگ از تنظیمش خارج شده باشه؟
لطفا راهنمایی بفرمایید که دیگه خیلی خسته کننده شده
با تشکر
با سلام
دوستان کاملا توضیح دادن .اضافه میکنم
(البته ناگفته نمونه هنگام خرید بعد از چند روز متوجه شدم که در هنگام دور آرام موتور خود به خود دور از روی 1000 به حدود 500 میرسه و حالش بد میشه و ماشین لرزش زیادی پیدا میکنه و بعد از 10 ثانیه خود به خود درست میشد و زمان بعدی این اتفاق مشخص نبود . وبعضی اوقات اتفاق می افتاد . )باید استپر رو هم عوض کنید برای این مشکل.صفر تا صد پراید 14 ثانیه است و بعد از 100 تا دیگه به سختی شتابش بالا میره که به علت ضریب دنده بد آن است حداکثر سرعت پراید 170 است ولی تو این سرعت شما تقریبا هیچ امنیت جانی نخواهید داشت
البته چون این ماشین ایرانی هست ممکن است یه نفر بگه پراید من 180 رو پر میکنه یه نفر دیگه هم بگه پراید من بیشتر از 140 نمیره
باید زیاد به این ارقام توجهی نکنین یه توصیه از من اینکه با این ماشین بیشتر 120-130 نرونین چون هیچ کدام از استانداردهای امنیتی اروپا رو نداره حتی 2 ستاره هم نداره.یکی دیگه از علل کم بودن شتاب ثانویه پراید موتور ضعیف آن میباشد همچنین من هم صبت دوستمون مبنی بر رعایت سرعت مطمئنه با این ماشین دستکاری شده توسط کره ایها و ایرانیها را کاملا تایید میکنم در کل در مورد این ماشین باید گفت که پراید خودروییست که نسبت به قیمتش برای رانندگی در شهر در ایران گزینه منابیست چون مصرف کم و راحتی قابل قبولی دارد برای مثال صندلیهای پراید یکی از علل راحت بودنشه

ولی اگر بخواهیم نسبت به قیمتهای جهانی مقایسه کنیم با 9 میلیون تومان در اروپا شما میتوانید یک خودروی فیات در کلاس پراید و با امکانات بروز خریداری کنید مثلا خودروی فیات شما دارای ایربگ،abs،استاندارد ایمنی 4 ستاره اروپا ،کیفیت قطعات بهتر و.... میباشد ولی چون در کشور ما انحصار بی دلیل و وحشتناکی بر بازار خودرو حاکم است باید بسوزیمو بسازیم.به نظر من بهترین راه برای خلاص شدن از این ماشینهای آشغال نخریدن ماشینهای صفر ایرانی از شرکتها است چرا که تا تقاضا باشه تولید هم هست مقصر ما مردم هستیم که میخریم خواهشن آشغال صفر نخرین؟؟

آخرین ویرایش:
  • Like

pc-isar

مدیر تعمیرات خودرو
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-05-16
819
5,326
ايران
سلام دوستان چرا اينقدر دوست عزيزمان رو به موارد غير مرتبط راهنمايي ميكند با توجه به تجربياتي كه داشته ام در ايران ما افرادي به ندرت پيدا ميشوند كه تنظيم تسمه تايم به اين پيش پا افتاده پرايد را نميتوانند تنظيم نمايند پس دوست عزيز hamed-pc اول شما تسمه تايم را بررسي و بعد اعلام نمايد دوستان خواهشا فعلا تا مورد تسمه تايم مشخص نشد فعلا راهنمايي نكنيد
موفق باشيد

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام
میبخشید که این پست قدیمی را بالا میارم . اما چون قرار بوده خبر توصیه های دوستان و کارهای انجام شده را بدم . به جهت اطلاع رسانی عرض میکنم
حدودو 2 ماهه پیش به نمایندگی رجوع کردم برای بررسی تسمه تایم . که با بررسی گفتند تسمه تایم اصطلاحا تایم است و مشگلی نداره . اما برای اطمینان و همچین چون تسمه تایم قبلی کیفیت خوبی نداشت تسمه را تعویض کردند و باز تاکید کردم که تایم است و گفتند که تایم است . این مورد تایم تسمه که به گفته نمایندگی مشگلی نیست
با این حال مشگل افت شتاب مخصوصا در سربالایی حل نشد
با توجه به اینکه این تعمیرگاه مجاز سایپا دستگاه دیاگ مدل ماشین بنده را نداره . و من کلی در یک تاپیک مجزا خواهش و التماس کردم برای تهیه و ساخت دیاگ برای این مدل . بالاخره با گشت و گذار تونستم یه جایی رو پیدا کنم که دیاگ بزنه . دیاگ هیچ مشگل و خطایی رو نشون نداد و حتی مقدار پاشش انژکتور ها را روی 3.1Ms نمایش داد
با این حال به سراغ تنظیم دلکو رفتم که خودم انجام دادم البته بدون چراغ دلکو و دلکو را تا حدود ناک زدن آوانس کردم . مقدار بسیار کمی شتاب بهتر شد اما چون صدای ناک میداد سریع برگردوندم جای قبلی که حدود 2 الی 3 میلیمتر به سمت ریتارد بود
( اما متوجه موضوعی شدم . مقداری روغن در لوله خرطومی خشگ موجود بود ) البته این مقدار حدود نصف در یک نوشابه خانواده بود . فکرم رفته به ظعیف بودن سیلندر و کمپرس که قراره فردا ببرم تنظیم موتور در رسالت . که یک تست کمپرس بگیرم
باز هم دوستان اگر نظری دارن لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pps2011

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام مجدد
ماشین رو بردم تنظیم موتور عالی جناب واقع در خیابان رسالت
در مرحله اول شمع ها باز شد و متاسفانه چینی شمع سیلندر یک ترک خورده بود و دوده و جرم بسیاری داشت . شمعهای سیلندر 2 و 3 و4 سیاه بوده اما چینی آنها سالم بوده . مارک شمع اکیوم معمولی بوده با کارکرد 10 هزار تا . به این صورت بوده . تنظیم کار توصیه کرد که هر 4 تا را تعویض کنم
در خواست تست کمپرس کردم . سیلندر شماره یک عدد 50 را حدودا نمایش داد و سیلندرهای 2 و 3 و 4 عدد 150 را حدودا نمایش دادند . که با این حساب سیلندر شماره یک کمپرس ضعیفی داره
دریچه گاز شستشو داده شد با یک مایع که به داخل دریچه گاز پاشیده میشد
همچنین بخش دریچه و سوپاپ استپر را هم با همین مایع شستشو داده شد
سپس فیلر گیری سوپاپها انجام شد . که گفتند ممکنه کمپرس سیلندر یک با فیلر گیری بهتر بشه
بعد دلکو تنظیم شد . اما با دستگاه نمیدونم چرا تنظیم نکرد چراغ دلکو را یک لحظه گرفت بعد بیخیال شد و با دست تنظیم کرد
بعد ماشین رو با دستگاه دیاگ رایان متصل کرد که پارامتر ها را عکس گرفتم لطفا ملاحظه فرمایید

DSC01634.jpg
البته این مقادیر قبل از تنظیم دور موتور و تنظیم دور آرام بوده .
یک سئوال خیلی مهم
این مقدار ها رو از کجا میتونم پیدا کنم که استانداردش چقدر باید باشه ؟
کسی میدونه استاندارد و مقدار ها چقدره ؟ که بتونم مقایسه کنم؟

شمع ها را بوش خریدم اینم عکسش
R (7).jpg

این عکس هم بعد از یک روز استفاده از ماشین بوده که سر شمع سیلندر یک مقداری به سیاهی زده و یکمی هم روغنی هستش
IMG_۲۰۱۴۰۶۰۵_۱۱۰۲۲۵-2.jpg
شمع سمت راست برای سیلندر شماره 4 هستش و شمع سمت چپ برای سیلندر شماره یک
حالا لطفا دوستان راهنمایی کنند با توجه به زنگ و وضعیت سر شمع موتور چه ایرادی داره ؟
چی کار باید کرد ؟
در ضمن با توجه به اینکه 2 روز پیش تنظیم موتور انجام دادم . بازم رنگ سر شمع بعد از یک روز استفاده به این شکل باید باشه ؟ منظورم سیلندر شماره 4 هستش . این رنگ نرماله؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

samantun

کاربر
2014-11-03
1
1
باسلام //دوست عزیز بعضی از مکانیک ها به جهت گردش تسمه تایم برای جا انداختن روی موتور توجهی نمی کنن شما برای اینکه ازاین بابت مشکلی نداشته باشی قاب بالایی تسمه تایم رو در بیار جک رو بزن سمت رانده رو بیار بالا ماشین خاموش باشه بزن دنده 5 بادست چرخ رو بچرخون تانوشته های روی تسمه رو ببینی اگر جهت نوشته ها در جهت گردش موتور یعنی راست گرد بود درسته اگر نبود یا خودت اگه می تونی دربیار درست جابزن یا ببر یه مکانیک برات درست کنه /اگر ازبابت موتور خیالت راحت شد برو سراغ دیسک وصفحه

• Like
بالا