آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: استفاده از igbt های غیر همنام در اینورتر گام الکتریک

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
دوستان تجربه ای در خصوص استفاده از igbt های غیرهمنام در دستگاه اینورتر جوشکاری گام الگتریک دارند؟
همان طور که اطلاع داریدمعمولا در هر دستگاه اینورتر جوشکاری,4 گروه igbt یا ماسفت داریم که این 4 گروه به صورت دو به دو روشن و خاموش می شوند.
استفاده از igbt های غیر همنام به صورت موازی با همدیگر به دلیل تاخیر در زمان های خاموش و روشن شدن آنها ظاهرا مقدور نمی باشد و ترانزیستوری که زودتر روشن می شود ,آمپر بالاتری را باید تحمل کند.
اما استفاده از ترانزیستور های غیر همنام در گروه هایی که با هم روشن و خاموش نمی شوند چطور؟
به نظر شما می توان نصف ترانزیستور ها را از یک نوع و نصف دیگر را از نوع دیگر استفاده کرد؟(ترانزیستور های موازی ,همنام باشند)
دوستان کسی امتحان کرده است؟
سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
فردا احتمالا این مورد را تست کنم. لذا اگر از همکاران کسی تجربه این مورد را دارد و جواب نگرفته خوشحال میشوم راهنمایی بفرمایند.

سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
امیدوارم دوستان از این حرف بنده ناراحت نشن اما فعل حال کسی تو انجمن تا این حد خبره نیستش که در مورد مسئله ی تخصصی اینچنینی نظر بده
شاید تنها کسی که تو این مورد یک کلام نظر قطعی رو میداد استاد غزال بودش که ظاهرا خودشونو بازنشسته کردن و با آماتور ها حال نمیکنن!
تنها راهش همین امتحان کردن و نتیجه گرفتن هستش که شاید جواب بده شاید جواب نده،ولی اگه کسی از دوستان آزمایش کرده و جواب نگرفته و الان خواسته یا نا خواسته نتیجه رو گزارش نمیکنه واقعا بی انصافی میکنه که لااقل در صورت عدم جواب دهی آزمایش،جنابعالی متحمل خسارت نشین،البته بنده اونقدری از صداقت و خیر خواهی شما مطلع هستم که در هر صورت نتیجه ی آزمایش رو اینجا قرار خواهید داد،خدا خیرت بده،اما این انصاف نیست که خسارت رو یه نفر متحمل بشن و بقیه فقط منتظر نتیجه ی کار باشن،همین که وقت گرانبهای خودتو میزاری و تست میکنی و ریسک تست رو میپذیری و در موردش تاپیک میزنی قابل تقدیر هستش،زنده باشی

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
به نظر من جواب نمیده چون همونطور که خودت اشاره کردی زمان تاخیری در روشن شدن ترانزیستور ها به وجود میاد و این مثله باعث انحدام ترانزیستور ها میشه .
البته شاید هم جواب بده که بستگی به ولتاژ استانه هدایت ترانزیستور داره که این مثله رو میتونی با مطالعه دیتا شیت بهتر متوجه بشی .

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام
مشکل زمان روشن شدن نیست بلکه زمان خاموش شدن اگه زیاد باشه (اونم فقط توی دیوتی سایکل حد اکثر که برخلاف تصور تو زمان بی باری دیوتی سایکل حد اکثر است)باعث میشه قبل خاموش شدن کامل یه گروه از ترانزیستورها گروه بعدی روشن بشن که به اصطلاح ترانزیستورا تو سر هم میزنن وباعث سوختن ترانزیستورها میشه پس به نظر میاد اگه زمان خاموش شدن ترانزیسنورهای غیر همنام که جایگزین میکنیم کمتر باشه مشکلی پیش نیاد.
با تشکر

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
در دستگاه های ماسفت استفاده از قطعات نا هماهنگ باعث بروز پروتکت های نامنظم می شود.
گاهی چند الکترود را آب می کند و مشکلی پیش نمی آید و گاهی با تک اول پروتکت می کند.
دلیل؟
اما در دستگاه های IGBT بیشتر مواقع باعث ترکیدن IGBT ها می شود.
دلیل؟
سپاس

edris.azize

کاربر
2015-04-16
35
56
سلام
در دستگاه های ماسفت استفاده از قطعات نا هماهنگ باعث بروز پروتکت های نامنظم می شود.
گاهی چند الکترود را آب می کند و مشکلی پیش نمی آید و گاهی با تک اول پروتکت می کند.
دلیل؟
اما در دستگاه های IGBT بیشتر مواقع باعث ترکیدن IGBT ها می شود.
دلیل؟
سپاس

واقعا این بحت خیلی جالبه و برای منم امروز پیش اومد
دستگاه جوش گام الکتریک از ای جی بی تی های k40t60 بودن به دلیل موجود نبودن از از k30t60 استفاده نمودم و با اولین استارت هر دو سوختن و جای سوال توی زهنم باقی موند>>

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
واقعا این بحت خیلی جالبه و برای منم امروز پیش اومد
دستگاه جوش گام الکتریک از ای جی بی تی های k40t60 بودن به دلیل موجود نبودن از از k30t60 استفاده نمودم و با اولین استارت هر دو سوختن و جای سوال توی زهنم باقی موند>>
سلام
دستگاه های گام الکتریک ابهام زیاد دارند.
در صورت سوختن آی جی بی تی ها باید همه آنها تعویض شوند و همچنین زنر های ۲۰ ولت و مقاومت های ۸'۴ ولت. همچنین ترانزیستور های bd136.
۲ عدد ترانس ۸ پایه هم بالای ترانس تحریک دارد که باید چک یا تعویض شوند.
البته با وجود همه این اقدامات باز هم ترکیدن igbt ها دور از انتظار نیست. دلیلش را هم نمی دانم. اگر شما فهمیدید به ما هم بگید.
من که دیگه دستگاه گام با این مشکل رو تحویل نمی گیرم. چون دیگه نمی دونم باید چیکارش کنم
سپاس

edris.azize

کاربر
2015-04-16
35
56
سلام
دستگاه های گام الکتریک ابهام زیاد دارند.
در صورت سوختن آی جی بی تی ها باید همه آنها تعویض شوند و همچنین زنر های ۲۰ ولت و مقاومت های ۸'۴ ولت. همچنین ترانزیستور های bd136.
۲ عدد ترانس ۸ پایه هم بالای ترانس تحریک دارد که باید چک یا تعویض شوند.
البته با وجود همه این اقدامات باز هم ترکیدن igbt ها دور از انتظار نیست. دلیلش را هم نمی دانم. اگر شما فهمیدید به ما هم بگید.
من که دیگه دستگاه گام با این مشکل رو تحویل نمی گیرم. چون دیگه نمی دونم باید چیکارش کنم
سپاس
با سلام البته دستگاه جوشی که بری من اوردن نوه نو بود و فقط فقط 5 دقیقه روشنش کرده بودن و دستگاه جوش از کار افتاده بوو روشن نمیشد
مدل جدیدش بود اولین بار بود که باز کرده بودم و خیلی کنجکاو بودم ببینم عمل کرد دستگاه چطوریه
مدل 250 امپر مدل 251 مینی
بیش از حد چسب کاری شده بود مدل های قدیمی رله های اصلی رو برد بود و این مدل یک برد جداگانه برای رله داشت از سه رله برخوردار بود دو عدد از رله هاش 24 ولت و یکی دیگشم از رله های مخابراتی بود 110 ولت بود این رله اصلا هیچ کجای ایران نمیشد پیدا کرد چون من رله رو قاپشو شکوندم کناکت خیلی جالبی داشت اول فکر کردم مشکل از قسمت رله هست فقط دو ثانیه برق کوچکی به دستگاه منتقل میکرد منم فکر کردم اشکال از رله هست ولی نبود خان ها رو که تست کردم اتصال کوتاه داشت و کل خازن ها رو که در اوردم مشکل از خازن نبود از ای جی بی تی هاش بود
ای جی بی تی های سوخته رو در اوردم و به برق زدم روشن شد و خواستم ولتاز گیری کنم ولتاز عجیبی بین تحریک داشت 300 ولت بود همه گیت هاش 300 ولت داشت و ای جی بی تی های نو رو جاگزین کردم در جا سوختن خیلی تلاش کردم بتونم عیب یابی کنم ولی چیزی پیدا نکرم و مبلغی که به من میدادن 60 تومان بود مهم پولش نبود چون گارانتی داشت دوباره با کلی زحمت تونستم سر همش کنم تا جای لحیم باقی نمونه و چسپ کاریش کردم دوباره با این که تابلو شده بود:sneakiness::sneakiness:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام البته دستگاه جوشی که بری من اوردن نوه نو بود و فقط فقط 5 دقیقه روشنش کرده بودن و دستگاه جوش از کار افتاده بوو روشن نمیشد
مدل جدیدش بود اولین بار بود که باز کرده بودم و خیلی کنجکاو بودم ببینم عمل کرد دستگاه چطوریه
مدل 250 امپر مدل 251 مینی
بیش از حد چسب کاری شده بود مدل های قدیمی رله های اصلی رو برد بود و این مدل یک برد جداگانه برای رله داشت از سه رله برخوردار بود دو عدد از رله هاش 24 ولت و یکی دیگشم از رله های مخابراتی بود 110 ولت بود این رله اصلا هیچ کجای ایران نمیشد پیدا کرد چون من رله رو قاپشو شکوندم کناکت خیلی جالبی داشت اول فکر کردم مشکل از قسمت رله هست فقط دو ثانیه برق کوچکی به دستگاه منتقل میکرد منم فکر کردم اشکال از رله هست ولی نبود خان ها رو که تست کردم اتصال کوتاه داشت و کل خازن ها رو که در اوردم مشکل از خازن نبود از ای جی بی تی هاش بود
ای جی بی تی های سوخته رو در اوردم و به برق زدم روشن شد و خواستم ولتاز گیری کنم ولتاز عجیبی بین تحریک داشت 300 ولت بود همه گیت هاش 300 ولت داشت و ای جی بی تی های نو رو جاگزین کردم در جا سوختن خیلی تلاش کردم بتونم عیب یابی کنم ولی چیزی پیدا نکرم و مبلغی که به من میدادن 60 تومان بود مهم پولش نبود چون گارانتی داشت دوباره با کلی زحمت تونستم سر همش کنم تا جای لحیم باقی نمونه و چسپ کاریش کردم دوباره با این که تابلو شده بود:sneakiness::sneakiness:
سلام
متاسفانه دستگاه های گام همه چیز رو پیچیده کردن.
من که تا وقتی سر از کارشون در نیارم به همه سفارش میکنم که نخرید.
خود نمایندگی ها هم خیلی وقت ها سر از ایرادهای عجیب و غریبش در نمی آورند.
سپاس

بالا