آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اساس فلزیاب های PI

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
یلام دوست گرامی
هم بله و هم خیر . اگر بخواهیم جمله شما را بطور صحیح بگویم . بهتر است اینگونه بگویم که با تنظیم این دوفاکتور می توان فلزات خاص را کاوش و اشکارکرد که همان تفکیک فلزات برای کاربر محصوب می شود .
در ضمن نمی دانم چقدر به تایم ها در فلزیاب ها اشنا هستید من در شکل زیر قسمت بندی سیگنال کویل رل براتون گذاشتم ((( البته از یک سایت گرفتم شاید خودتان هم دیده باشید )) این تقسیم بندی کانل می باشد ولی نکته مهم اینجاست که ممکن است همه این زمان بتدی ها در مدار فلزیاب استفاده نشود و استفاده از انها بستگی به نوع طراحی و پیچیدگی مدار دارد ولی چند تایی در همه فلزیاب های پی ای مشترک هستند .
با سپاس Mohammad

پیوست‌ها

• 89.9 کیلوبایت بازدیدها: 710
آخرین ویرایش:

biman

Banned
2008-09-25
120
162
Iran
سلام آقا محمد

برای ساخت فلزیا بهای pi بهتر است از چه نوع مقاومتهایی استفاده کنیم 5% یا 1% ؟

با تشکر....

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
بهتر است در قسمت های پیش تقویت کننده و انتگرال گیر و اسیلاتور و مدارات وابسته به فرکانس از مقاومت های 1% استفاده کنید و در قسمتهایی همچون تغذیه و قسمت صوتی و قسمت های ساده می توانید از مقاومت های 5% استفاده کنید

tomas_edison

کاربر
2009-08-03
55
59
جناب meeلطفا در مورد اساس تفکیک وتشخیص جنس فلزات از هم در دستگاههای مختلف بیشتر توضیح دهید
باتشکر

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
اصول تفکیک

سلام دوست گرامی
اساس تفکیک در زبان تئوری بسیار ساده است ولی در عمل برای ساخت اندکی دشوار می شود اگر از مدار انالوگ استفاده شه طراحی مدار خیلی سخته و باید از چندین طبقه Op-amp های تفاضلی و انتگرال گیر و تقویت کننده استفاده کرد (( سوای تنظیمات تایم دستگاه بخصوص delay )) ولی اگر دیجیتال طراحی شه مدار سخت افزار بسیار راحت ولی در عوض نوشتن برنامه سخت می شه مثل ماینر .
اساس تفکیک و شناسایی فلزات چیزی جز اشکار کردن اختلاف ولتاژ نیست .
ابتدا این رو بگم که هر فلزی تاثیر مجزایی در میرایی دارد مثلا یک فلز سرعت میرایی کویل را سریعتر می کند و فلز دیگر کندتر که بیشترین تاثیر را فلزات مغناطیس شونده بر روی موج میرایی دارند و کمترین تاثیر را فلزات غیرمغناطیس شونده به همین دلیل است که فلز طلا به سختی اشکار می شود (( در یک مبحث مفصل چرا فلز طلا کمترین تاثیر را دارد و فلز اهن بخصوص براده اهن بیشترین تاثیر را دارد را ارائه می کنم فعلا به این بسنده کنید که به دلیل ارایش مولکول های فلزات در زمان قرارگیری در یک میدان مغناطیسی حاوی جریان می باشد ))
اول میرایی را تعریف می کنم که عبارت است از زمان به صفر رسیدن ولتاژ حاصل از پسماند کویل در زمان قطع تغذیه .
طبق تعرف ما با کمیت زمان مواجه هستیم پس انتظار داریم هر فلز که تاثیر مجزا و منحصر به فرد بروی میرایی دارد مستقیما این کمیت یعنی زمان میرایی را دچار تغییر کند .
نکته مهم این جاست که کمیت زمان با سطح ولتاژ سیگنال رابطه مستقیم دارد به عبارتی هرچه سرعت میرایی بیشتر باشد یعنی زمان به صفر رسیدن سیکنال بیشتر باشد سطح ولتاز بدست امده بیشتر است (( به شکل موضوع قبل نگاه کنید زمان به صفر رسیدن سیگنال ابی از قرمز بیشتر است پس سطح ولتاژ زیر منحنی بیشتر است )) و هرچه سرعت میرایی کمتر باشد یعنی زمان به صفر رسیدن سیگنال کمتر باشد سطح ولتاژ بدست امده کمتر است .
حال که رابطه سطح ولتاژ سیکنال با زمان را فهمیدیم و میدانیم که هر فلز داری میرایی خاص خود است پس نتیجه می گیریم که هر فلز دارای سطح ولتاژ خواص خود در مبنای زمان می باشد (( اینجاست که باید تایم ها دستگاه را درست بیابید و دقیق انها را تنظیم کنید که چگونگی انها در این بحث نمی گنجد و راه حل محاسباتی ان زیاد است این رو بگم که از محاسبات زمانی کویل شروع و به محاسبات زمانی انتگرال گیر ختم می شود ))
با دانستن موارد بالا برای عمل تفکیک کافیست که ولتاژ میرایی بدست امده از سیگنال مادر (( سیگنال بدست امده از کویل در زمانی که از فلز دور است )) را منهای ولتاز بدست انده از کویل هنگام نزدیکی با فلز کنیم و مقدار بدست امده مختص این فلز در این دستگاه می باشد (( منظورم این که چون در دستگاه های مختلف از فرکانس های مختلف ، جریان های مختلف و توان های مختلف استفاده می شود پس این سطح ولتاژ در دستگاهای مختلف متفاوت است )) لیکن پس از ساخت دستگاه با تفکیک ، بهترین راه این می باشد که سطح ولتاژ اخرین طبقه تفاضل گیر را با فلزات مختلف اندازه گیری کرده و ان را بصورت جدول دراورده .
حال اگر از مدارات انالوگ استفاده کنید برای اعلام فلزات برطبق جدول باید یک مدار لاجیک طراحی کنید که نسبت به سطح ولتاژهای مختلف دارای خروجی های مجزا برای نامگذاری باشد و اگر از نرم افزار استفاده می کنید کار راحتر است .
به هر جال دوست گرامی عمل تفکیک فقط بر اساس اشکار کردن اختلاف ولتاژ بدست امده از سیگنال مادر با سیگنال مادرتحت تاثیر فلز می باشد .
یک مثال در شکل زیر اوردم :
همانطور می بینید دو فلز 1 و 2 وجود دارد که هر کدام تاثیر مجزایی بر سیگنال مادر دارند
اگر در خروجی تفضل گیر مدار ولتاژ Vy وجود داشت مطمئنا فلز اشکار شده فلز 2 است و اگر ولتاژ بدست امده Vx باشد مطمئنا فلز اشکار شده فلز 1 است .
حال ان بستگی به طراحی مدار و طراح دارد که برای نمایش نام فلز از چه تکنیکی استفاده کند از led گرفته تا lcd یا منحنی های گرافیکی سه بعدی (( نسل امروزی )) ولی حتما و یقینا اصول تفکیک به همین شکل است .
قابل تذکر است این روش ابدا شده دقیقترین روش و از همه مهمتر ارزانترین روش در ساخت مدارات ان بشمار می اید و 98% فلزیاب های دارای تفکیک از همین روش استفاده می کنند . روش های دیگری نیز وجود دارد که محاسبات انها بسیار پیچیده و ساخت مدارات انها گران و پیچیده هستند مثل اشکار کردن فلز بر اساس زمانبندی عبوری فلز ، سوار کردن بر موج ماد وارسال پالس کلارک سریع و شمارش ان در برگشت و یا اشکار سازی بر اساس فاز میدان مغناطیسی . که در نهایت همه انها به دقت روش گفته شده نیز نمی تواند فلز را اشکار کنند .
وقبل از به پایان رسانده این بحث : حتما در تاپیک
Image208.gif
تقویت کننده های op-amp در فلزیاب های پس از ارائه موضوع فرکانس در Op-amp در باره تفاضل گیرها و نحوه محاسبات ان مطلب ارائه خواهم کرد
با سپاس فراوان و ارزوی موفقیت برای یکایک شما دوستان Mohammad

پیوست‌ها

• 62.2 کیلوبایت بازدیدها: 679
  • 2.3 کیلوبایت بازدیدها: 688
  • 2.9 کیلوبایت بازدیدها: 673
آخرین ویرایش:

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
دوست عزیز meeبا تشکر ازشما توضیحات بسار جامع و کاملی در مورد تفکیک دادید
برای من سوال پیش اومده که آیا اندازه و فاصله فلز از سیم پچ در به صفر رسیدن سیگنال تاثیر دارد ؟؟؟؟مثلا اگر فلزی از جنس آهن در فاصله 50 سانتیمتری باشه و توسط دستگا سنس بشه سیگنال اون در همون زمانی صفر میشه که همون فلز در فاصله 1متری سنس میشه؟؟؟؟؟؟؟
ایا ممکن نیست زمان به صفر رسیدن سیگنال یک فلز دیگه در همین رنج 50 تا 1متریه آهن قرار داشته باشه؟؟؟؟؟

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
دوست عزیز meeبا تشکر ازشما توضیحات بسار جامع و کاملی در مورد تفکیک دادید
برای من سوال پیش اومده که آیا اندازه و فاصله فلز از سیم پچ در به صفر رسیدن سیگنال تاثیر دارد ؟؟؟؟مثلا اگر فلزی از جنس آهن در فاصله 50 سانتیمتری باشه و توسط دستگا سنس بشه سیگنال اون در همون زمانی صفر میشه که همون فلز در فاصله 1متری سنس میشه؟؟؟؟؟؟؟
ایا ممکن نیست زمان به صفر رسیدن سیگنال یک فلز دیگه در همین رنج 50 تا 1متریه آهن قرار داشته باشه؟؟؟؟؟

سلام دوست من
از شما متشکرم سوال شما درواقع یک نکته کلیدی را متذکر شده اید که به ذهن من نرسیده بود ان را در تاپیک ارائه کنم .
جواب سوال شما منفی است . یعنی فاصله و ابعاد یک فلز در زمان میرایی تاثیر ندارد (( در یک مدار با طراحی درست و ایده ال )) ولی هرچه فلز بزرگتر و یا نزدیکتر باشد میرایی دارای ثبات بیشتری است و ریپل نمی زند در نتیجه خروجی دستگاه ثابت می شود و به اصطلاح دستگاه بر روی هدف قفل می کند .
اگر در دستگاهی دیده اید که به جای اهن مثلا مس نمایش داده شد به این دلیل است که میرایی دارای ریپل است و خروجی دارای نوسانات پایدار می باشد که چند دلیل می تواند باشد :
1 = طراحی بد ، و انجام محاسبات نادرست در Op-amp ها و در نظر نگرفتن مسائل کلیدی Op-amp
2 = تنظیم نبودن تایمینگ دستگاه
3 = کوچک و یا دور بودن فلز و یا هر دو مورد ان که باعث می شود خروجی مدار دارای نوسانات پایدار بشود در نتیجه دستگاه فلز اصلی و فلزات نزدیک به فلز اصلی ( طبق جدول ) را نمایش می دهد .

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
سلام دوست من
از شما متشکرم سوال شما درواقع یک نکته کلیدی را متذکر شده اید که به ذهن من نرسیده بود ان را در تاپیک ارائه کنم .
جواب سوال شما منفی است . یعنی فاصله و ابعاد یک فلز در زمان میرایی تاثیر ندارد (( در یک مدار با طراحی درست و ایده ال )) ولی هرچه فلز بزرگتر و یا نزدیکتر باشد میرایی دارای ثبات بیشتری است و ریپل نمی زند در نتیجه خروجی دستگاه ثابت می شود و به اصطلاح دستگاه بر روی هدف قفل می کند .
اگر در دستگاهی دیده اید که به جای اهن مثلا مس نمایش داده شد به این دلیل است که میرایی دارای ریپل است و خروجی دارای نوسانات پایدار می باشد که چند دلیل می تواند باشد :
1 = طراحی بد ، و انجام محاسبات نادرست در op-amp ها و در نظر نگرفتن مسائل کلیدی op-amp
2 = تنظیم نبودن تایمینگ دستگاه
3 = کوچک و یا دور بودن فلز و یا هر دو مورد ان که باعث می شود خروجی مدار دارای نوسانات پایدار بشود در نتیجه دستگاه فلز اصلی و فلزات نزدیک به فلز اصلی ( طبق جدول ) را نمایش می دهد .

سلام دوست عزیز
محمد جان میشه یه خورده این مبحث رو بازتر کنی اگه واست مقدوره؟؟؟
دوست عزیز سیگنال صفر شده ی دستگاه بر اثر سنس فلز در کدوم قسمت قابل تشخیصه؟؟
صفر شدن سیگنال بر روی کدام قسمت مدار تاثیر شدید می گذارد مثلا زیاد شدن و یا کم شدن ولتاژ در اون قسمت؟؟؟؟
ممنونم از توضیحات جامع شما

بالا