آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: از کار افتادن هیتر گرداک 952

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
داداش شما چه بهت برمیخوره !؟ (توی جمله یه اشتباهی املایی کردم ؛ یه بار هم دوتا تعجب کردم: ؛ که گفتم شما ببخشید!) حالا هم دمت گرم که تا همین جا کمک کردی.
شما ببخش ؛ شما بزرگواری ببخش ...
این حرف هم نزدم:(چرا گیر میدی خودت باید بفهمی المنت یعنی سنسور) گفتم :
(گیر دادای ها .، غلط املایی بود).
درست شما بزرگواری و از من بیشتر تجربه داری، ولی منم وقتی قطعه ای رو عوض میکنم : دقیقآ قطعه ای مثله خودشو میزارم . مشابه نمیزارم ! یا عوضش نمیکنم​
شما گفتی در تعویض المنت خطا داشته باشم ؟ مگه میخواستم آپولو هوا کنم!؟:no:​

اتصال رله از سنسور رو که قطع میکنم هم اثری نداره.... والا نداره

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اهمتر هم 2 تا عقربه ای دارم: که با اونها تست نمیکنم . با اهمتر دیجیتال تست میکنم (بیشتر با دیجیتاله کار میکنم) , اگه لازم هست که با اونها هم خروجی دوتا رگلاتور رو بگیرم ؟ اهمتر دیجیتال من که خروجی رو حدود 11.7 یا 11.8 نشون میداد درست یادم نیست.
سنسور خودشم همیشه برای تست متصل بوده
شما گفتی : (فیش سنسور را خارج کن یعنی به مدار متصل نباشه بعد به جای دو سیم سنسور اهم متر را متصل کن ) >>> اهمتر رو روی اهم قرار بدم ؟ یا روی ولت؟

سلام

وقتی قراره اهم متر را متصل کنی یعنی مییخوام ببینم چند اهمه و لذا عرض کردم اگر شورت بود یعنی صفر اهم بود حتما یک کنتاکت رله را قطع کن و نتیجه را بمن بسپار اشکالی نداره که اثری نکرد
شاید به نظر شما اثر نمیکنه و شاید من از راه دور اثرشو ببینم و حتما بهت نشون میدم که اثر داره

ضمنا تاکید میکنم از این پس از سنسور اصلی خودش استفاده کن

حتما درست میشه ولی گزارش دقیق بده و لااقل ولتمترت را با یک ولتمتر دیجیتال دیگه مقایسه کن که من از اعداد و ارقام شما مطمئن باشم

سپاس

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
سلام
من اهم گرفتم (با اهمتر عقربه ای 4.2 کیلو اهم نشون میده ) ولی با اهمتر دیجیتال اهمی نشون نمیده ؛ چه رله قطع باشه و چه نباشه به همین حالت که عرض کردم هست
الان تست کردم به یک طرف اهم داره ولی به طرف دیگه نه(بستگی به جهت اهمتر داره)
پتانسومتر هم چک کردم . فقط توی عدد نمایشگر فرق میکنه ، و هر چی اهم بیشتر بین سنسور و دستگاه باشه عدد دما بیشتر میشه. ولی هنوز المنت تا آخر روشن هست.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
من اهم گرفتم (با اهمتر عقربه ای 4.2 کیلو اهم نشون میده ) ولی با اهمتر دیجیتال اهمی نشون نمیده ؛ چه رله قطع باشه و چه نباشه به همین حالت که عرض کردم هست

سلام

دوست خوبم هدف من اینه که اولا دستگاه شما درست بشه و ثانیا با روش صحیح تعمیر کنیم تا دوستانی که ضعیف تر از من هستند با این روش آشنا بشن

اگه میخوای درست بشه دیگه چیزی عوض نکن و هر کاری میکنی منو در جریان بگذار

اگر به گزارش شما استناد میکنم هدفم مچ گیری نیست میخوام بفهمم واقعیت قضیه چیه و تذکر میدم که بیشتر دقت کنی

ولی اینکه میگی هرگز اشتباه نمیکنید شاید اینجور باشه اما چون من بعد از یک عمر تجربه بازم اشتباه میکنم لذا نمیتونم باور کنم (هرچند باید باور کنم ) و باور نکردن من ضرری نداره و فقط موجب دقت میشه

دلیل من هم اینه که ایندستگاه فوق العاده ساده است و عیبش بسادگی مشخص میشه ولی پیچیده شده چون کافیه اشتباها پایه های یک خازن جابجا بشه که دیگه رفتارش عجیب و غریب میشه البته منظورم این نیست که چنین اشتباهی شده ولی من مجبورم همه احتمالات را بررسی کنم خصوصا که از گزارش شما برداشت های صحیحی نداشتم مثلا

در پست 126 گفتی:
سوکت سنسور 4 سیمه که تو عکس هم مشخصه ، (در واقع همون دو تا سیم هست ؛ که شده 4 سیم) و از همون سوکت 4 تایی دو تا سیم اومده برای رله (کلید رله) که این کلید همیشه فعال هست .

یعنی دو سر سنسور به کنتاکتهای رله متصله و با گزارش اخیر شما مغایرت داره که فرمودید
و قبلا هم مغایر با گزارش فوق میفرمودید وقتی رله فعاله کلید رله اتصال کوتاهه

لذا چطور باور کنم سه گزارش متناقض فوق درسته ؟

پس یا من گزارش شما را درست درک نمیکنم
یا گزارش شما نادرسته

و اگه کنتاکت رله خراب باشه نباید اتصال کوتاه میدیدی
ببین ایراد گزارش های فوق کجاست که کنتاکت های رله فعال و غیر فعال اثری نداره ؟
قاعدتا وقتی دستگاه روشنه باید کنتاکت رله درحالت عادی قطع باشه و دراینحالت رله فعاله اما در شرایطی شورت میشه که رله غیر فعال یا خاموش بشه که اگه دستگاه را خاموش کنی هم باید همینطور بشه یعنی باید شورت بشه ببین همینطوره

درحالیکه گفتی چه رله فعال چه غیر فعال باشه مقاومت کلید رله خیلی بزرگ و یا قطع است

ضمنا پاسخ همه سوالاتم را نمیدی

و لذا پس از بررسی رله این تست را انجام بده
موتی متر عقربه ای را درحالت اهم بگذار
ابتدا یک پتانسیومتر حدود 1 کیلو را به سیم قرمز اهم متر و انتهای پتانسیومتر را به مشکی اهم متر متصل کن
دو سر ابتدا و وسط پتانسیومتر را بجای دو سیم سنسور متصل کن ( یعنی سنسور را کنار بگذار و بجاش اینو استفاده کن) بطوریکه اگر سیم سنسور که به 18 کیلو متصله سیم A بنامیم باید سیم قرمز اهم متر به ابتدای پتانسیومتر و همچنین به سیم A متصل بشه

حالا پتانسیومتر کنترل حرارت دستگاه در حد کم باشه و پتانسیومتری که اضافه کردیم به آرامی بچرخون تا نور لامپ کم بشه
و نتیجه را اعلام کن
البته بجای اهم متر میتونی از باطری قلمی استفاده کنی
این سوالم هم بی جواب موند که نمیشگر در حالت عادی باید چه عددی نشون بده

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
من در موقع روشن بودن دستگاه ؛ همین الان تست کردم. اهم فقط در یه جهت سیم + و - اهم داره . جهت سیمها که تغییر میکنه . اهم نداره
(سیم - اهمتر رو به سیم مشکیه سنسور میزنم. و قرمز رو هم به قرمز) در این صورت فقط و فقط وقتی دستگاه روشن هست اهم 42 کیلو هست و المنت خامش هست . و وقتی دستگاه خاموش هست اهم (مثله اتصال کوتاهه).
سیم مشکی = وصله به مقاومت 9.1 اهم
عزیز دقیق متوجه نشدم > اون پتانسومتر رو چطوری به سیم اهمتر و سیم سنسور وصل کنم. میشه یه عکس با paint بکشی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
من در موقع روشن بودن دستگاه ؛ همین الان تست کردم. اهم فقط در یه جهت سیم + و - اهم داره . جهت سیمها که تغییر میکنه . اهم نداره
(سیم - اهمتر رو به سیم مشکیه سنسور میزنم. و قرمز رو هم به قرمز) در این صورت فقط و فقط وقتی دستگاه روشن هست اهم 42 کیلو هست و المنت خامش هست . و وقتی دستگاه خاموش هست اهم (مثله اتصال کوتاهه).
سیم مشکی = وصله به مقاومت 9.1 اهم
عزیز دقیق متوجه نشدم > اون پتانسومتر رو چطوری به سیم اهمتر و سیم سنسور وصل کنم. میشه یه عکس با paint بکشی

حالا درست شد
پس رله غیر فعال باشه کنتاکتش اتصال کوتاه میشه

ولی در پست 132 گفتی

عزیزم قصدم از اینکه مطالب شما رو با حقیقت مقایسه میکنم اینه که بدونی من با گزارش نادرست به ترکستان میرم و بی جهت همه تمرکزم به خرابی رله متمرکز شده بود
باید دقت کنی و می بینی که انسان اشتباه میکنه پس اینقدر به خودت مطمئن نباش

کسی که به کار خودش شک میکنه موفق میشه و کسی که میگه من خدا هستم و نباید خطای احتمالی کارهامو بررسی کنم همیشه خطا میکنه

اگه به صحت کار خودت شک کنی چیزی از دست ندادی اگه درست بوده که مطمئن میشی ولی اگه اشتباه بوده میفهمی و اصلاح میکنی
اما اگه بگی کارهای من خطا نداره هیچوقت اشتباه خودتو نمی فهمی و ترقی هم نمیکنی

تست را انجام بده و عدد نرمال نمایشگر را هم اعلام

برای انجام تست که فرمودی شکل بکشم درواقع
میخوام یک ولتاژ ضعیف قابل تغییر درست کنی و بجای سنسور بگذاری بطوریکه مثبت این ولتاژ به خازن 47 میکرو متصل بشه (بجای سیم سنسور ) و منفی این ولتاژ بجای سیم دیگر سنسور ( که همون مقاومت 9.1 است ) متصل بشه
ولتاژی در حد صفر الی 1/ ولت

من خواستم از ولتاژ اهم متر استفاده کنم و تو هر جوری راحت تری درستش کن

اگه بتونی با این کلک نور لامپ را کم و زیاد کنی دراینصورت بدون کمترین تردیدی
کل دستگاه بجز سنسور سالمه و دراینصورت سنسور خرابه و یا منطبق با دستگاه نیست

سپاس

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
چشم.
عزیز دقیق متوجه نشدم > اون پتانسومتر رو چطوری به سیم اهمتر و سیم سنسور وصل کنم. میشه واضحتر بگی.... ببخشید دیگه . گفتم که یه دفه تست اشتباه انجام ندم
داداش کدوم تست را انجام بدم و عدد نرمال نمایشگر را هم اعلام؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
چشم.
عزیز دقیق متوجه نشدم > اون پتانسومتر رو چطوری به سیم اهمتر و سیم سنسور وصل کنم. میشه واضحتر بگی.... ببخشید دیگه . گفتم که یه دفه تست اشتباه انجام ندم
داداش کدوم تست را انجام بدم و عدد نرمال نمایشگر را هم اعلام؟

اگه باطری قلمی داری بجای اهم متر ( نه ولتمتر ) استفاده کن
اگه نداری فرض کن اهم متر عقربه ای شما یک باطری است که درواقع بعنوان باطری هم قابل استفاده است
بطوریکه سیم مشکی درواقع ولتاژ مثبت باطری است و سیم قرمز منفی باطری
حالا با یک پتانسیومتر ولتاژ این باطری فرضی را خیلی کم کن و بجای سنسور بگذار
یعنی باید از سر وسط و کناری پتانسیومتر استفاده کنی

باین ترتیب مثلا باطری صفر الی 1/ ولت قابل تغییر درست کردی
حالا این باطری 1/ ولتی را جوری بجای سنسور بگذار که مثبش به خازن 47 میکرو متصل بشه

بجای سنسور باید یک ولتاژ ضعیف قابل تغییر در جهت صحیح بگذاری همین

آخرین ویرایش:

behruz.omid

کاربر
2012-05-03
43
114
اگه باطری قلمی داری بجای اهم متر ( نه ولتمتر ) استفاده کن
اگه نداری فرض کن اهم متر عقربه ای شما یک باطری است که درواقع بعنوان باطری هم قابل استفاده است
بطوریکه سیم مشکی درواقع ولتاژ مثبت باطری است و سیم قرمز منفی باطری
حالا با یک پتانسیومتر ولتاژ این باطری فرضی را خیلی کم کن و بجای سنسور بگذار
یعنی باید از سر وسط و کناری پتانسیومتر استفاده کنی

باین ترتیب مثلا باطری صفر الی 1/ ولت قابل تغییر درست کردی
حالا این باطری 1/ ولتی را جوری بجای سنسور بگذار که مثبش به خازن 47 میکرو متصل بشه

بجای سنسور باید یک ولتاژ ضعیف قابل تغییر در جهت صحیح بگذاری همین
13205188711144243354.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام

عزیزم این کاری که کردی با هیچکدام ار توصیه های من سازگار نیست من مکررا گفتم ابتدا و انتهای پتانسیومتر را به باطری یا اهم متر متصل کن ولی انتهای پتانسیومتر شما آزاده

این مدار را ببند و دو سیم خروجی این مدار را بجای سنسور بگذار و سنسور را کنار بگذار
ضمنا تصویر شما بدون سیو و بزرگنمایی قابل مشاهده نیست
با فونت و ابعادی تنظیم کن که در پست قابل مشاهده باشه
سنسور.PNG

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام

اگر با مدار قبل نتونستی نور لامپ را کم و زیاد کنی

خروجی مدار زیر را یکبار به پایه 2 متصل و تست کن
و یکبار به پایه 5 متصل و تست کن

یعنی باید با چرخوندن این پتانسیومتر نور لامپ کم و زیاد بشه و عدد نمایشگر تغییر کنه

درواقع پایه 4 همون 12 ولت یا خروجی رگلاتوره و پایه 11 گراند یا پایه وسط رگلاتوره ( به هر کدام که راحت تری متصل کن )

سپاس
سنسور1.PNG

بالا