آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

اختلاف تعرفه اپراتورهای تلفن همراه بررسی می شود

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,823
ایران
معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات از بررسي اختلاف تعرفه اپراتورهای تلفن همراه با شركت مخابرات خبر داد و گفت: اين اختلاف تعرفه به زمان نياز دارد تا انجام و حل شود.
لطف‌الله سبوحي با تاکید بر اهمیت رقابت در خصوصی سازی گفت: یکی از موضوعات مهم در بحث رقابت، تعداد رقبا و افراد حاضر در این رقابت است، لذا رگولاتوری باید به نحوی مدیریت کند که نتیجه کار مثبت باشد یعنی بگونه ای نباشد که تعداد یا آنقدر کم باشد که رقابت معنای جدی نداشته باشد و یا آنقدر زیاد باشد که بی نظمی ایجاد شود. وی با اشاره به تدوین پروانه اپراتور دوم تلفن همراه و اپراتور اول مخابرات ایران گفت: شرایطی که در پروانه ها دیده شده از نظر مقرراتی شرایط معادلی است اما در خصوص مسائل مالی و پرداختهای تکلیفی یکسان نیستند و براساس شرایط بازار مشخص می شود که این امر در جهت ایجاد فضای رقابتی سالم صورت گرفته است.
سبوحی که روز دوشنبه در همایش بین المللی مخابرات سخن می گفت ، ادامه داد:
در حوزه تلفن همراه که از مسائل امروز بازار کشور است مقررات سایر شرایط رقابتی نظیر قابلیت جابجایی شماره ها بین اپراتورها و یا رومینگ ملی، در حال تدوین است که تا انتهای سال جاری در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات قرار خواهد گرفت.
وی در خصوص انتقال شماره بين اپراتورها با بیان اینکه "اين موضوع از شش ماه پيش در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات مطرح بوده است"، تصریح کرد: سازمان تنظيم مقررات خود را مكلف كرده تا در اين رابطه با اصول رقابتي كه يكي از آن‌ها نامبرينگ است، دستورالعمل و قوانين مربوطه را تصويب كند؛ اين موضوع طي چند ماه آينده در دستور كار كميسيون قرار می گیرد و در صورت تصويب براي همه‌ اپراتورها لازم‌الاجرا است.
سبوحی در رابطه با استفاده مشاع اپراتورها از سایتهای bts که از نظر مدیریت شهری محدودیت وجود دارد اظهار داشت: هماهنگي لازم با اپراتورها و شهرداري در رابطه با سايت شيرينگ انجام شده و سازمان تنظيم مقررات پيگير اين موضوع است تا مشكلات اين حوزه برطرف شود.
معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات تعرفه را یکی دیگر از عوامل موثر در رقابت دانست و گفت: در صورت ایجاد رقابت کامل و سالم اعتقاد داریم که در بحث تعرفه دخالت نکنیم اما در جاهایی که بر اساس شرایط بازار، فقط یک اپراتور سرویس دهی کند، سازمان به جهت رعایت حقوق مشتری در بحث تعرفه نقش جدی خواهد داشت.
سبوحي با بيان اينكه "شبكه مخابراتي انحصاري طراحي شده و از ابتدا نيز ديدگاه رقابتي ندارد، بنابراين به فرصت بيش‌تري براي هماهنگي نياز داريم"، توضیح داد: يكي ديگر از مسايلي كه مشغول فعاليت درباره آن هستيم، تعرفه‌ شركت مخابرات است؛ اين تعرفه منطقه‌ ای است اما براي اپراتورها به صورت یکسان است كه اين اختلاف تعرفه به زمان نياز دارد تا انجام و حل شود.
‌ سبوحي تصريح كرد: ممكن است اپراتوري بخواهد آنطور كه تشخيص مي‌دهد فعاليت كند اما در پروانه پيش‌بيني خسارت انجام شده و مرجع تشخيص خسارت نيز خود سازمان است و اگر اثبات شود اپراتوري فعاليت ضد رقابتي دارد برهمين مبنا جرايمش محاسبه و دريافت خواهد شد.
وی ادامه داد: به طور كلي سازمان تنظیم مقررات علاقه ای نه تنها تمایلی به جریمه کردن ندارد بلكه علاقه مند است تا فعاليت‌ها و امور نظارتي آن ، بيش‌تر جنبه‌ پيشگيري داشته باشد.
 
بالا