آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: احیای باطری 4سل لپ تاپ چگونه انجام می شود؟

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام خدمت همه بزرگواران
با مشارکت چند تا از همکاران و تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که در برد الکترونیکی که توی باطری لپ تاپ ها هست یک آی سی از نوع RAM وجود داره که ظرفیت بسیار پایینی داره و زمانی که باطری ساخته میشه این آی سی برای اولین بار پروگرم میشه .
اطلاعاتی که توی آی سی پروگرم میشه شامل مدل و شماره فنی باطری ، درایور جهت شناسایی توسط سیستم عامل ، سری و تاریخ ساخت و ..... هست .
جالبه بدونید که اگر سطح ولتاژ سل ها به اندازه ای پایین بیاد که نتونه انرژی لازم جهت تغذیه این آی سی رو برسونه و در واقع آی سی خاموش بشه کل اطلاعاتی که داخلش پروگرم شده از بین میره و آی سی صفر میشه
اون موقع هست که دیگه باطری عملا نه شارژ میشه و نه خروجی میده تازمانی که دوباره پروگرم بشه
اما به نظر میرسه علت اینکه آی سی از نوع ROM (فقط خواندنی ) در نظر گرفته نشده اینه که : سیاست سازنده باطری ها این هست که با قرار دادن یک تایمر در پروگرم این آی سی بتونن یه زمان مشخصی به عنوان عمر باطری در نظر بگیرن و بعد از اون باطری خراب بشه و مصرف کننده مجبور باشه یه باطری نو جایگزین کنه
اینطور که من شنیدم مراکزی در تهران میتونن آی سی (یا بهتر بگیم بایوس ) باطری لپ تاپ رو مجددا با پروگرمر مخصوص پروگرم کنن ((که خیلی هم به صرفه نیست ))
دوستان در نظر داشته باشید که بنده جهت اطلاع عموم مطالب رو خدمتتون عرض کردم اگر کم و کاستی داره یا بایستی اصلاح بشه مرحمت بفرمایید

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
جناب بهروزیان من یه لبتاب دارم مال سال 2004 با مارک ال جی.... باطریش هنوز که هنوزه کاملا سالمه ناگفته هم نمونه این باطری حدود 2 تا 3 سال خوابیده بود الان هم حداقل 1 ساعت و نیم شیرین لبتاب رو روشن نگه میداره
تنها مشکلش اینه که 10 دقیقه بعد از شارژ کامل 100در 100 یهویی میزان شاژ رو 8 درصد نشون میده و آروم آروم از 8 درصد کمتر میشه .

ولی تایم دشارژ شدنش همون 1و نیم ساعته
اینو جهت اطلاع عرض کردم شاید تو تحقیقاتت تاثیر گذار باشه

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

حبیب جان عکس باکیفیت از زیر و روی برد مدار داحلی (سیستم کنترل شارژ) باتری آن با قطعات خوانا قرار بده تا ارزیابی گردد

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
سلام خدمت همه بزرگواران
با مشارکت چند تا از همکاران و تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که در برد الکترونیکی که توی باطری لپ تاپ ها هست یک آی سی از نوع RAM وجود داره که ظرفیت بسیار پایینی داره و زمانی که باطری ساخته میشه این آی سی برای اولین بار پروگرم میشه .
اطلاعاتی که توی آی سی پروگرم میشه شامل مدل و شماره فنی باطری ، درایور جهت شناسایی توسط سیستم عامل ، سری و تاریخ ساخت و ..... هست .
جالبه بدونید که اگر سطح ولتاژ سل ها به اندازه ای پایین بیاد که نتونه انرژی لازم جهت تغذیه این آی سی رو برسونه و در واقع آی سی خاموش بشه کل اطلاعاتی که داخلش پروگرم شده از بین میره و آی سی صفر میشه
اون موقع هست که دیگه باطری عملا نه شارژ میشه و نه خروجی میده تازمانی که دوباره پروگرم بشه
اما به نظر میرسه علت اینکه آی سی از نوع ROM (فقط خواندنی ) در نظر گرفته نشده اینه که : سیاست سازنده باطری ها این هست که با قرار دادن یک تایمر در پروگرم این آی سی بتونن یه زمان مشخصی به عنوان عمر باطری در نظر بگیرن و بعد از اون باطری خراب بشه و مصرف کننده مجبور باشه یه باطری نو جایگزین کنه
اینطور که من شنیدم مراکزی در تهران میتونن آی سی (یا بهتر بگیم بایوس ) باطری لپ تاپ رو مجددا با پروگرمر مخصوص پروگرم کنن ((که خیلی هم به صرفه نیست ))
دوستان در نظر داشته باشید که بنده جهت اطلاع عموم مطالب رو خدمتتون عرض کردم اگر کم و کاستی داره یا بایستی اصلاح بشه مرحمت بفرمایید

سلام درست می فرمایید اما من یه جا دیدم که دستگاهی کوچیک دارن میگفت 500 هزار تومن خریده و باهاش باتری های که شناسایی نمیشن رو راه میندازن و حتی قادر هست پروگرام هم کنه

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
درود
جناب بهروزیان من یه لبتاب دارم مال سال 2004 با مارک ال جی.... باطریش هنوز که هنوزه کاملا سالمه ناگفته هم نمونه این باطری حدود 2 تا 3 سال خوابیده بود الان هم حداقل 1 ساعت و نیم شیرین لبتاب رو روشن نگه میداره
تنها مشکلش اینه که 10 دقیقه بعد از شارژ کامل 100در 100 یهویی میزان شاژ رو 8 درصد نشون میده و آروم آروم از 8 درصد کمتر میشه .

ولی تایم دشارژ شدنش همون 1و نیم ساعته
اینو جهت اطلاع عرض کردم شاید تو تحقیقاتت تاثیر گذار باشه

سلام مجدد
بله حق با شماست موارد استثنا هم وجود داره و همه مکانیزم ها یکسان نیستند.ان شاءالله با مشارکت عزیزانی مثل شما تاپیک رفته رفته پرمحتوا تر و کامل تر میشه و میتونه بعنوان مرجع در اختیار سایرین قرار بگیره
از لطف شما هم ممنونم

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام درست می فرمایید اما من یه جا دیدم که دستگاهی کوچیک دارن میگفت 500 هزار تومن خریده و باهاش باتری های که شناسایی نمیشن رو راه میندازن و حتی قادر هست پروگرام هم کنه
خدمت شما هم عرض سلام مجدد دارم .
تنوع باطری ها بسیار زیاد هست بعید به نظر میرسه دستگاهی با این قیمت بتونه مشکلات بخش عمده ای از باطری ها رو حل کنه . شاید مخصوص تعداد محدودی از باطریهاست . ممنون از اطلاع رسانی شما . اگر اطلاعات جدیدی به دست آوردین بیزحمت در صورت امکان عکس و توضیحاتش رو در تاپیک قرار بدین

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

یکی از راههای تعمیر این نوع باتری ها که اکثرا فایل ایپرامش صدمه میبیند :

[hide]
کپی برداری از فایل سالم است یعنی اگر قابل جی تک میباشد از آن طریق و یا آی سی 8 پایه را خارج نموده و با پروگرامر از فایل داخلش کپی بردارد و بدین طریق آرشیوی از آن تهیه میشود
[/hide]

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
باسلام

یکی از راههای تعمیر این نوع باتری ها که اکثرا فایل ایپرامش صدمه میبیند :

hidden content may not be quoted
با سلام
استاد گرامی جسارت نشه اما دونکته رو خدمتتون عرض کنم
1-آی سی مذکور از نوع رام(ایپرام ) نیست و به محض قطع شدن تغذیه آی سی، کل محتویات اون میپره و برای حفظ اطلاعات بایستی دائما تغذیه بشه
2-بعضا مقیاس بسیار کوچکی دارند و حتی تعداد پایه های زیادی هم دارند و با پروگرمر های عادی شناسایی نمیشن(حتی در بعضی موارد آی سی های QFM چهار طرفه بسیار ریز هستند)

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

یک ایده ای است من مطرح کردم
هرکاری شدنی است میتوانیم با سیم های نازک پایه های لازم را بیک سوکت دیپ 6 یا 8 پایه متصل کرد و این مجموعه را به پروگرامر وصل کرد
فکر و علاقه میخواهد

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
با سلام
ممنون از شما اما:
آی سی توسط پروگرامر های در دسترس و معمولی ما شناسایی نمیشه از این گذشته اصلا نیازی به سیم کشی نیست چون از طریق سوکت باطری به پروگرمر مخصوص خودش متصل میشه .مساله اصلی اینه که حتی با در اختیار داشتن دیتاشیت و به فرمایش شما پایه های لازم هم شناسایی نمیشه. گذشته از این ها ممکنه ولتاژ تغذیه آی سی که از سل ها دریافت می کنه با ولتاژی که پروگرمر تزریق آی سی می کنه یکسان نباشه و آی سی یا پروگرمر آسیب ببینه .
هدف بنده این هست که دوستانی که تجربه کار با این پروگرمر ها رو دارند یا از سولوشن تست شده ای استفاده کردن و اطلاعات دقیق و مناسبی ارائه کنند تا از طریق مهنسی معکـوس به راه حل قابل قبول و مطمئنی برسیم
اگر چه شما بذل لطف فرمودید و ایده جالبی مطرح کردین اما روش آزمون و خطا معمولا شیوه آخر هست و علاوه بر ریسک بالا مدت زمان زیادی به طول می انجامد

آخرین ویرایش:
بالا