آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

ابتکار وصرفه جویی درخرید قطعات

حمیدکیانی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام
باتوجه به اینکه قطعات الکترونیک بسیار متنوع
و گسترده هستند تهیه قطعه یدکی یکی از دل مشغولیهای صنف تعمیرات کاران را به همراه دارد
برخی ازقطعات بدلایل متعدد یاکمیاب ویاگرانقیمت هستند
اماتعمیرکاران باتجربه و مسلط به نقشه خوانی ودیتاشیت خوانی همواره چند پله جلوتر ازعزیزانی هستند که بامقوله های فوق کمتر آشنا یا بیگانه اند
بطور مثال یک ترانزیستورماسفت دردستگاهی سوخته و قیمت گزافی دارد
همکار با دانش باتوجه به دیتا شیت چندین معادل حتی مرغوب ترین را انتخاب و جایگزین میکند
اما کم تجربه ترهاناچاربه خرید همان قطعه هستندومسلمابایستی بهای بیشتری بپردازند و این در تیراژ و تعداد بالا یعنی نصرفیدن تعمیرهم برای تعمیرکار وهم برای مشتری
برای صحت این موضوع قیمت قطعاتی که
بجای هم کار میکنند رادرفروشگاهها مقایسه نمایید
در پست های آینده چندین مثال برایتان ارسال میکنم

خداوند یارو نگهدارتان

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,431
5,476
با سلام
بسیار عالی
امیدوارم که تاپیک پرباری باشد

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
295
388
اصفهان
سلام
باتوجه به اینکه قطعات الکترونیک بسیار متنوع
و گسترده هستند تهیه قطعه یدکی یکی از دل مشغولیهای صنف تعمیرات کاران را به همراه دارد
برخی ازقطعات بدلایل متعدد یاکمیاب ویاگرانقیمت هستند
اماتعمیرکاران باتجربه و مسلط به نقشه خوانی ودیتاشیت خوانی همواره چند پله جلوتر ازعزیزانی هستند که بامقوله های فوق کمتر آشنا یا بیگانه اند
بطور مثال یک ترانزیستورماسفت دردستگاهی سوخته و قیمت گزافی دارد
همکار با دانش باتوجه به دیتا شیت چندین معادل حتی مرغوب ترین را انتخاب و جایگزین میکند
اما کم تجربه ترهاناچاربه خرید همان قطعه هستندومسلمابایستی بهای بیشتری بپردازند و این در تیراژ و تعداد بالا یعنی نصرفیدن تعمیرهم برای تعمیرکار وهم برای مشتری
برای صحت این موضوع قیمت قطعاتی که
بجای هم کار میکنند رادرفروشگاهها مقایسه نمایید
در پست های آینده چندین مثال برایتان ارسال میکنم

خداوند یارو نگهدارتان
سلام.

جناب کیانی این موضوع که شما میفرمایید شاید برای قطعات خاص یا حتی بعضا معمولی هم کاربردی نباشد ضمن اینکه اکثرا قطعات موجود در بازار از کیفیت

خوبی برخوردار نیستند و تماما جنس درجه 3 به بالا هستند.

فکر کنم بیشتر نظر شما در پی معادل جویی قطعات کمیاب باشد که اگر اینطور باشد باز هم دوچار مشکل هستیم.

برای بهتر مشخص شدن موضوع لطفا بفرمایید معادل ماسفت W11MN100 یا مثلا آی سی LF357 و ( قطعاتی چون اپتیک ها ، میکرو کنترل ها و ........)که

گزینه بهتری و جنس مرغوبیتری دارد چیست؟

قطعاتی چون اپتیک ها ، میکرو کنترل ها و ...........

به مطالب زیر هم یک نیم نگاهی بیاندازید.

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
751
1,475
استان گلستان
سلام و درود،
بله بنده هم موافق هستم که استفاده از جایگزین های مشهور و ارزان ، گاها خیلی بهتر از قطعه فابریک هست ( حتی از نظر کیفیتی )
برای مثال ماسفت W11MN100 با توجه به شماره، ماسفت ۱۱ آمپر ۱۰۰۰ ولت می‌تونه باشه که بر اساس این مورد میشه جایگزین انتخاب کرد.
یا LF357 یک آیسی آپ امپ هست که اگر حساسیت کار مهم نباشه میشه از 741 استفاده کرد.
البته احتمالا NE5532 خیلی جایگزین خوبی باشه.

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
295
388
اصفهان
سلام و درود،
بله بنده هم موافق هستم که استفاده از جایگزین های مشهور و ارزان ، گاها خیلی بهتر از قطعه فابریک هست ( حتی از نظر کیفیتی )
برای مثال ماسفت W11MN100 با توجه به شماره، ماسفت ۱۱ آمپر ۱۰۰۰ ولت می‌تونه باشه که بر اساس این مورد میشه جایگزین انتخاب کرد.
یا LF357 یک آیسی آپ امپ هست که اگر حساسیت کار مهم نباشه میشه از 741 استفاده کرد.
البته احتمالا NE5532 خیلی جایگزین خوبی باشه.

سلام.

دوست عزیز مشابه مناسب برای ماسفت را نفرمودید من هم میدانم 11 آمپر 1000 ولته و هچنین lf357 را اگر جایگزیی برایش مد نظر باشه بخاطر ماهیت

مشخصات ( دیتاشیت ) اصلا قابل مقیاس با 741 نیست.

از این گذشته شاید بتوان برای قطعات عمومی چنین تصمیمی گرفت ( نه برای قطعات دیگر مثل میکروکنترلر و ....) فارغ از اینکه قطعات مشابه هم بلحاظ

کیفیت قابل بحث است.

اصل ماجرا قطعات تقلبی و بعضا بی کیفیت است که متاسفانه داخل اکثر فروشگاه ها بوفور یافت میشود و برای خرید یک قطعه درست و درمان باید آواره این

فروشگاه آن فروشگاه شد.

حال اینکه این قطعات جزئی هستند و تقریبا ارزان ولی در مورد قطعات خاص یا گران قیمت باید چه کرد؟ من خودم آیسی TDA8954 SMD را از سه فروشگاه

با قیمتهای گزاف از 800 هزار تا 1200000 خریداری کردم که متاسفانه همگی فیک و تقلبی بودند اصلا باور نمی کردم ( فروشگاه های معتبر ) ابتدا بر این تصور

بودم شاید جای دیگر مدار عیب دارد و من اشتباها آیسی هایی را که خریداری و تعویض کردم تا اینکه از روی یک برد دیگر آیسی را دمونتاژ نمودم و جایگزین

کردم و دیدم اشکال از آیسی های خریداری بوده و برد آمپلی فایر سالم بود!

باز هم از نقطه نظر شما ممنونم.

حمیدکیانی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام

خوب برای خریدبهینه بایک ترانزیستورماسفت به شماره فنیIRbf31n20d
شروع و امیدوارم مثال خوبی باشد
این ترانزیستور در بازار کمیاب و درنتیجه قیمت بالایی دارد که دریک فروشگاه
معتبرحدود300هزارتومان فروخته میشود
اگر در سایت transistors.comدیتا شیت این قطعه را جستجو کنید خواهید دید
200ولت و31آمپرمیباشد
در قسمت معادل ها51ترانزیستور جهت جایگزینی معرفی شده که تعدادی ازآنهادربازار
موجودوباقیمتی حدود یک سوم تایک چهارم بفروش میرسد
بنابراین دریک آمپلی فایر چنانچه نیاز به 4عدد باشد خواهیددید ابتکار باعث باصرفه شدن تعمیر
برای شما وحتی مشتری خواهد بود
این فقط یک نمونه است بسیاری از جایگزینی های مناسب با کمی حوصله ومطالعه دیتا
میتوان تعمیرات باصرفه ترساخت
اگر در قسمت آی سی های تغذیه نیز مداقه کنید خواهید دید که با کمی تغییردرآنهاجایگزین مناسب هم ازنظر قیمت
وهم کیفیت میسور میباشد
دقت درتهیه قطعات الکترونیک باعث درآمد مناسب خواهد بود
در پست آتی چندین تجربه تهیه قطعات به اشتراک گذاشته خواهد شد

سرافراز و عزتمند باشید

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
295
388
اصفهان
سلام

خوب برای خریدبهینه بایک ترانزیستورماسفت به شماره فنیIRbf31n20d
شروع و امیدوارم مثال خوبی باشد
این ترانزیستور در بازار کمیاب و درنتیجه قیمت بالایی دارد که دریک فروشگاه
معتبرحدود300هزارتومان فروخته میشود
اگر در سایت transistors.comدیتا شیت این قطعه را جستجو کنید خواهید دید
200ولت و31آمپرمیباشد
در قسمت معادل ها51ترانزیستور جهت جایگزینی معرفی شده که تعدادی ازآنهادربازار
موجودوباقیمتی حدود یک سوم تایک چهارم بفروش میرسد
بنابراین دریک آمپلی فایر چنانچه نیاز به 4عدد باشد خواهیددید ابتکار باعث باصرفه شدن تعمیر
برای شما وحتی مشتری خواهد بود
این فقط یک نمونه است بسیاری از جایگزینی های مناسب با کمی حوصله ومطالعه دیتا
میتوان تعمیرات باصرفه ترساخت
اگر در قسمت آی سی های تغذیه نیز مداقه کنید خواهید دید که با کمی تغییردرآنهاجایگزین مناسب هم ازنظر قیمت
وهم کیفیت میسور میباشد
دقت درتهیه قطعات الکترونیک باعث درآمد مناسب خواهد بود
در پست آتی چندین تجربه تهیه قطعات به اشتراک گذاشته خواهد شد

سرافراز و عزتمند باشید
سلام.

آقای کیانی بنظرم پست 3 و 5 را خوب مطالعه نفرمودید!

اولا برای مثال خود مشابه که عنوان کردید را نام نبردید و فارغ از این موضوع عرض کردم مشکل اصلی مشابه یابی نیست ، بلکه پیدا کردن قطعه خوب ( چه اصلی یا مشابه ) است.

مثلا برای ترانزیستور MJ15015 که تقریبا اصلی آن کمیاب است بفرمایید چه مشابه دارید که اصلی باشد؟ (از این قسط مثال ها بسیار است)

باز هم باید عرض کنم که این مورد که شما عنوان کرده اید شاید برای قطعاتی مانند ترانزیستور - ماسفت معمولی عملی باشد و برای اکثر قطعات دیگر قطعا غیر کاربردی است.

مشکل اساسی پیدا کردن قطعات اصلی است نه فیک

موفق باشید.

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,929
10,684
سلام
قطعاتی که توسط تولید کننده اصلی در حال تولید هستند را میشه به نحوی اصلیش را پیدا کرد منتها قطعاتی که در حال تولید نیستند مسلما اصلی توی بازار پیدا نمیشه به جز کارکرده از روی اوراقی. مثلا 2n3055,mj15015 که خیلی ساله دیگه تولید نمیشه

حمیدکیانی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
سلام

دوست عزیززحمت بکشیدبه آدرس قیدشده به پست مراجعه ومشابه یاجایگزین مناسب راببینید
ذکرشده۵۱جایگزین معرفی شده
لابدانتظارداریدکه تک تک به آنها اشاره شود
درضمن درهمانجا۴۶ترانزیستورقابل جایگزین
Mj۱۵۰۱۵راببینید
دوست عزیزی هم که فرمودند۳۰۵۵و....تولیدنمیشود
بنده چندعددلازم داشتم دربازارموجودبودوتهیه کردم
امااغلب بجای آنهامیتوان باترانزیستورهای زمان حال وموجوددربازارباکمترین جزییات ودستکاری به
نتیجه مطلوب رسيد
بنده قصد ووقت ورود به جزییات روندارم عزیزان بزرگوارباتجربه باهمین ف به فرحزاد خواهندرفت ومنظورکلام رامی گیرند

موفق باشید

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
820
1,383
سلام
به نظر میرسد مقوله‌ی نقشه‌خوانی و تعیین جایگزین و قدرت فهم دیتاشیت، مسئله‌ای متفاوت از تشخیص جنس تقلبی است. از قضا مهارت مذکور در موارد متعددی می‌تواند به کمک مشکل وجود جنس تقلبی رفته و با انتخاب جایگزین مناسب، مشکل پیش رو را تا حد زیادی مرتفع نماید. هرچند برعکس آن نیز صادق است.
البته انتحاب جایگزین، امر مطلقی نیست و در برخی موارد نمی‌توان جایگزینی برای قطعه پیدا کرد؛ لیکن پیشنهاد جناب @حمیدکیانی منطقی و البته علمی است.
لذا می‌بایست هر دو امر را بصورت موازی پیگیری نمود؛ و به نظر میرسد تصور اینکه یکی مقدم و یا ناقض امر دیگر است؛ برداشت خطایی می‌باشد.
از اینرو پیشنهاد می‌گردد بدون خلط مباحث، هر دو مبحث را در تاپیک‌های مختص به خود پیگیری و از ادغام آنها پرهیز شود.
.

بالا